Skreślenie z listy aplikantów radcowskich? - Forum Prawne

 

Skreślenie z listy aplikantów radcowskich?

Szanowni Państwo, piszę tego posta w nadziei, że otrzymam wyłącznie merytoryczne odpowiedzi, bez retorycznych pytań Sprawa wygląda następująco: Z uwagi na stan zdrowia, który można powiedzieć jest "kulą u nogi" w moim życiu, zawaliłem jeden ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
27-08-2020, 14:33  
the_nobody
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Skreślenie z listy aplikantów radcowskich?

Szanowni Państwo,

piszę tego posta w nadziei, że otrzymam wyłącznie merytoryczne odpowiedzi, bez retorycznych pytań

Sprawa wygląda następująco:
Z uwagi na stan zdrowia, który można powiedzieć jest "kulą u nogi" w moim życiu, zawaliłem jeden egzamin na aplikacji na pierwszym roku. Powtórzyłem egzamin (rok) i go zdałem. Teraz jestem już na drugim roku i niestety nie zaliczyłem w pierwszym terminie KPK.
Zgodnie z regulaminem odbywania aplikacji radcowskiej aplikant może powtarzać tylko jeden rok aplikacji, zatem w związku z tym zostaje mi jeden termin i jedno podejście (jak saperowi) do egzaminu - w przypadku niepowodzenia skreślają mnie z listy aplikantów.

Pytania:
1. Jest to najważniejsze pytanie: czy lepiej zrezygnować z aplikacji - nie podchodząc do drugiego terminu egzaminu z KPK?
Pytanie to ma drugie dno, ponieważ wydaje mi się, że jeżeli aplikant nie zaliczy dwóch lat aplikacji, to nie ma rękojmi wykonywania zawodu radcy prawnego - czy dożywotnio, nie wiem? Pamiętam jak na pierwszym roku usłyszałem informację od prowadzącego, że jest tak, że jak aplikant nie zaliczy dwóch lat, a usilnie ukończy aplikację, to najprawdopodobniej nie zostanie udzielona zgoda (po zdanym końcowym egzaminie) na wpis na listę radców prawnych.
To pytanie główne jest związane z tym, że nie znam przyszłości. Może się okazać, że obronię doktorat, albo będę miał doświadczenie umożliwiające podejście do egzaminu końcowego, no i co wtedy? Czy np. dwukrotne niezaliczenie roku na aplikacji nie przekreśli mi hipotetycznej szansy na wpis na listę radców prawnych? Czy niezaliczenie dwóch lat aplikacji nie jest dożywotnim "wilczym biletem" na wykonywanie zawodu radcy prawnego?
2. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i może udzielić jakichkolwiek wskazówek?

Wspomnę tylko, że "dziekanka" nie wchodzi w grę, odroczenie jednego terminu egzaminu na przyszły rok w mojej ocenie nie jest rozwiązaniem problemu.

Gdyby Państwo mieli jakiekolwiek wskazówki, porady, to będę zobowiązany

Pozdrawiam
the_nobody
the_nobody jest off-line  
28-08-2020, 15:38  
DemPlays
Użytkownik
 
Posty: 266
Domyślnie RE: Skreślenie z listy aplikantów radcowskich?

Powinieneś się nauczyć i podejść do tego egzaminu.

Co do rękojmi wykonywania zawodu i niezdanych egzaminów na aplikacji, to tak nie działa. Ustawodawca celowo wprowadził kilka ścieżek prowadzących do uzyskania uprawnień. Wspólnym mianownikiem jest egzamin zawodowy i to powinien być wyznacznik kompetencji danego kandydata. Ktoś przecież mógł np. robić doktorat 7 lat, ale jak zda zawodowy, to nikt nie podniesie, że nie daje rękojmi wykonywania zawodu, bo mu ten doktorat szedł jak krew z nosa, a na dodatek nie zrobił aplikacji.

Tutaj problem masz ewentualnie z pieniędzmi albo determinacją, bo jak oblejesz na 2-gim roku, no to niestety, ale musiałbyś zaczynać od zera, co się zwyczajnie nie opłaca i byłoby deprymujące. Przy czym, nie byłby to koniec świata. Zakładam, że jednak pracujesz coś w zawodzie, więc po uzyskaniu wymaganego doświadczenia możesz spokojnie złożyć wniosek do adwokatów. Nikt nie będzie miał tam pojęcia, że nie zaliczyłeś czegokolwiek na aplikacji radcowskiej, chyba że sam im o tym powiesz. Zdasz wtedy egzamin adwokacki i jak tak bardzo będziesz chciał być radcą, to się przepisz i z głowy.

Jak więc widzisz, niepodejście do tego egzaminu będzie błędem, bo możesz tylko i wyłącznie zyskać, jak zdasz, a jak nie zdasz, to masz bezproblemową ścieżkę np. z doświadczenia do adwokatury.
DemPlays jest off-line  
28-08-2020, 22:41  
mathplanete
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Skreślenie z listy aplikantów radcowskich?

Cześć,

miałem podobną sytuację, lecz nie z KPK tylko kolokwium z KSH.

Jeśli mogę coś doradzić - podchodziłbym. Zrobić ile się da kazusów z karnego i iść. Musi się udać. Stres będzie ogromny, ale warto zawalczyć o 3. rok Rezygnacja jest najgorszym rozwiązaniem, bo wydaje mi się, że akurat KPK nie jest nie do zdania. W której Izbie będziesz pisał? Kiedy masz to kolokwium?

Jeśli nie czujesz się na siłach w samodzielnych przygotowaniach, to może warto (i nie jest to kryptoreklama) skorzystać z zajęć powtórzeniowych (online) u mec. Rewerskiej: https://www.adexemplum.com Z info na Facebooku szkoły wiem, że niebawem odbędą się takie zajęcia z apelacji karnej.

Co do pytań, podzielam w pełni zdanie przedmówcy.

Pozdrawiam
mathplanete jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wniosek o skreślenie z listy aplikantów adwokackich (odpowiedzi: 1) Hej, Czy znajdzie się tu ktoś, kto ma doświadczenie w procedurze skreślenia z listy aplikantów adwokackich na wniosek aplikanta? Chciałabym z...
§ Skreślenie z listy apl. radcowskich a egzamin radcowski/adwokacki z doświadczenia (odpowiedzi: 3) Cześć :) W związku z tym, że nie znalazłem odpowiedzi na takie pytanie, przedstawiam je tutaj :tuptup: Czy w sytuacji skreślenia z listy...
§ Skreślenie z listy aplikantów radcowskich - OIRP WAWA (odpowiedzi: 47) Witam, Właśnie dowiedziałam się, ze nie zaliczyłam poprawki z prawa cywilnego, co w mojej sytuacji spowoduje skreślenie mnie z listy aplikantów...
§ skreślenie z listy aplikantów a wygaśnięcie stosunku pracy (odpowiedzi: 0) Mam takie pytanie czy jeżeli dana osoba jest zatrudniona zgodnie z umową o pracę na stanowisku aplikanta (np notarialnego) to czy skreślenie z listy...
§ Brak rękojmi a wcześniejsze skreślenie z listy aplikantów (odpowiedzi: 3) Słuchajcie, zastanawiam się właśnie nad taką sytuacją, gdzie aplikant radcowski tudzież adwokacki zostaje skreślony z listy aplikantów z uwagi na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:09.