Egzamin radcowski 2021 - Forum Prawne

 

Egzamin radcowski 2021 8

Ja jestem przerażona, bo o ile z treści "merytorycznej" skargi,v zarzutow i uzasadnienia jestem raczej zadowolona, o tyle machnęłam się w podstawie prawnej zarzutów (zamiast 57 ppsa dałam poszczególne punkty 145 par 1) no i ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
24-05-2021, 13:47  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Ja jestem przerażona, bo o ile z treści "merytorycznej" skargi,v
zarzutow i uzasadnienia jestem raczej zadowolona, o tyle machnęłam się w podstawie prawnej zarzutów (zamiast 57 ppsa dałam poszczególne punkty 145 par 1) no i zapomniałam dać organ jako stronę i odpis dla niej.

Wszystkie inne egzaminy jestem pewna że zdałam, pisałam na luzie, na adminie mnie zacmilo z wymogami formalnymi i od piątku siedzę i przeżywam, że takie błędy w kwestiach formalnych będą skutkować ndst. Ech.
chappi jest off-line  
24-05-2021, 14:09  
MaciejMac
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

A jakie wniosłaś zarzuty ?

Organ jako strona plus odpis nie powinny zaważyć na ocenie
MaciejMac jest off-line  
24-05-2021, 14:30  
Kat_Lex
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

@Maciej - jeżeli rozpisałeś zarzut pod 61 KPA i pod to dałeś uzasadnienie to powinni potraktować to wskazanie PPSA jako oczywistą omyłkę.

@chappi według mnie wskazanie 145 PPSA jako podstawy zarzutów nie powinno być potraktowane jako bardzo poważny błąd. Odejmą punkty.

Co do odpisów i wskazania organu - niby to wymogi formalne, ale również nie powinno to dyskwalifikować pracy. Pytanie jak wyglądała reszta - zarzuty, wnioski, uzasadnienie.

Niestety ja też martwię się tą swoją umową i wszystko sprowadza się do tego, że każda praca będzie oceniana indywidualnie... Nie mogę sobie wybaczyć tego pełnomocnika z 210 KSH zamiast Rady.
Kat_Lex jest off-line  
24-05-2021, 14:48  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Będę pisać z pamięci, więc będzie chaotycznie.

Ogólnie w mojej ocenie clue tego kazusu było odmówienie Grzybowi i Glon prawa do samodzielnego zainicjowania postepowania i w konsekwencji umorzenie go jako bezprzedmiotowego. Natomiast wiem że ludzie robili różnie, sporo osob zarzucało naruszenie kilku przepisów ustawy o ewidencji i trójce siodemkową, co dla mnie było o tyle bez sensu, że rozstrzygnięciem zawartym w decyzji było uchylenie i umorzenie, a tylko w uzasadnieniu organ odniósł się merytorycznie do samego wymeldowania. Słyszałam też o strategii polegającej na tym, że "co z tego że nie masz wniosku wszystkich współwłaścicieli, w takiej sytuacji powinieneś drogi organie wydać decyzję z urzędu, bo spełnione zostały przesłanki ustawowe", która wydaje mi się totalnym nieporozumieniem, bo z tego co wiem, nie wolno mieszać trybów postępowan...


Osobiście poszłam w to, że błędne było rozstrzygnięcie o umorzeniu jako bezprzedmiotowego. Zarzucilam na pewno 105 + 138 par 1 pkt 2 (ten o uchyleniu i umorzeniu, pisze z głowy dokładny artykuł z kpa) w zw z 35 ustawy, bardzo szeroko opisałam że Glon i Grzyb mieli interes prawny i mogli sami wszczac to postępowanie, znalazłam uchwałę 7 sędziów NSA w przedmiocie tego kto jest strona postępowania o wymeldowanie + kilka wyroków WSA w których współwłaściciel był wymeldowany na wniosek innego współwłaściciela i wbrew swojej woli. Nie bardzo ruszałam materialne, poza art. 35, który potraktowałam jak przepis materialny, z którego wynika że właściciel może wnieść wniosek o wymeldowanie. A skoro właściciel, to współwłaściciel też. I że nie ma przepisu, który nakazywałby wniesienie wniosku wszystkim współwłaścicielom łącznie.

Uważam, że nie było podstaw żeby kwestionować w ogóle to, że w uzasadnieniu decyzji organ podtrzymał ustalenia I instancji, bo po pierwsze nie one były przedmiotem rozstrzygnięcia decyzji umarzającej (która nie jest przecież merytorycznym zakończeniem postępowania), a po drugie - zaatakowałam je z przepisu o uzasadnieniu decyzji, argumentując, że w oogle nie powinno ich być w decyzji kasatoryjnej. Na to znalazłam i powołałam wyroki i w tym zakresie podniosłam zarzuty co do uzasadnienia.

Oprócz tego, dałam też (tzn najpierw oczywiście neiwaznosc, a ewentualnie - uchylenie) zarzut nieważności z uwagi na rażące naruszenie prawa - znowu podparty wyrokami - uzasadniając go tak, że zestawienie treści art 35 ustawy z treścia decyzji pokazuje oczywista sprzecznośc, a ona sama jest wadliwa i zamyka podmiotom mającym legitymację do wszczęcia postępowania prawo do rozstrzygnięcia ich sprawy. Z tym mogłam przestrzelić, ale też poparłam orzeczeniami i komentarzem B. Adamiak, może chwyci.

No i na wszelki wypadek, żeby nie zostawić bez zarzutów tego merytorycznego klepnięcia ustaleń organu I instancji, dałam też 7, 77, 80 co do oceny dowodów przez organ II instancji + bodajże 85 w zw. z 136 kpa, bo uznałam, że jeśli w ogóle organ II instancji był uprawniony do wyrażenia jakiegokolwiek merytorycznego stanowiska co do wymeldowania, to wyraził je na podstawie wadliwie zgromadzonych i ocenionych dowodow (np. Ewa wrzos została pouczona o prawie do odmowy składania zeznan), no i powinien był przeprowadzić oględziny uzupełniając materiał dowodowy (znowu orzecznictwo).

Trochę chaotycznie, poza tym wiem że ludzie robili zupełnie inaczej. Niemniej, myślę że moja teza jest do obrony, podparta wyrokami, komentarzami, tylko cholernie się boje, że jednak egzaminator uzna że "ta pani nie ma pojęcia co robi" :p

Kat_Lex - ja też nie wiedziałam jak ogarnąć tego pełnomocnika, więc zrobiłam przez radę. Natomiast gdyby czepiać się literalnej treści założeń, to nie było tam napisane że nie wolno ustanowić pełnomocnika, tylko że go nie ma. Poza tym myślę że sam tego typu błąd będzie raczej skutkował obniżeniem oceny, ale nie 2, bo koniec końców skonstruowałas ważną umowę. Taka przynajmniej mam nadzieję i tego ci życzę
chappi jest off-line  
25-05-2021, 07:49  
Aandreww
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Ale dlaczego nieważność? Jak mniemam przesłanka z art. 156 par 1 pkt 2 k.p.a. - rażące naruszenie przepisów, tylko które?
Na fb pisali, że reformationis in peius z czym się nie zgadzam, przecież decyzja organu I instancji już była niekorzystna w całości dla nas. Czyli, że decyzja II instancji była jeszcze bardziej niekorzystna? No tak to nie działa.

Wiecie kiedy dadzą opisy istotnych zagadnień?
Aandreww jest off-line  
25-05-2021, 08:40  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Wykombinowałam to bazując na treści jakiegoś wyroku, z którego wynikało że rażące naruszenie to jest m.in. oczywista sprzeczność decyzji z treścią przepisu. Jak dla mnie - umorzenie z uwagi na brak wniosku trojga współwłaścicieli, w sytuacji w której przepis mówi o wniosku właściciela, taka sprzecznością jest. Opisałam to dość szeroko, aczkolwiek mam swiadomosc ze swoim wywodem być może wywołam co najwyżej uśmiech egzaminatora ;p

Szukałam tej nieważności na siłę, ze strachu że ona jest, a ja jej nie zauważe, czyli klasyka gatunku. Btw, przez chwilę też rozważałam zakaz reformationis on peius - bo jak dla mnie sytuacja w której organ po odwołaniu na korzyść umarza postępowanie
ewidentnie błędna decyzja i tym samym zamyka stronom drogę postępowania, narusza ten zakaz. Ale nie byłam przekonana do tej argumentacji, nie miałam czasu na szukanie materiałów żeby ją poprzeć i w końcu jej nie podniosłam.
chappi jest off-line  
25-05-2021, 09:20  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Nie mogę edytować, więc dopisze: przejrzałam teraz pobieżnie orzecznictwo i cieszę się że tego nie podniosłam, bo wygląda na to, że zakaz reformationis in peius nie ma zastosowania do umorzenia z uwagi na bezprzedmiotowość, bo odnosi się tylko do merytorycznych rozstrzygnięc.
chappi jest off-line  
25-05-2021, 10:55  
Aandreww
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwos...owski-w-2021-r
Aandreww jest off-line  
25-05-2021, 12:01  
MaciejMac
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Ciekawe jakie można mieć braki, żeby otrzymać dostateczny
MaciejMac jest off-line  
25-05-2021, 13:30  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie

No to u mnie karne, cywilne, etyka i gosp perfekcyjnie, totalnie jak w założeniach. Za to administracyjne... No zobaczymy
chappi jest off-line  
28-05-2021, 07:52  
kuba9191
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

A jak myślicie, czy na egzaminie z prawa gospodarczego brak zgody z 230 ksh, to będzie 2 z automatu, czy tylko powód do obniżenia oceny? Reszta jest mniej więcej ok.
kuba9191 jest off-line  
28-05-2021, 13:17  
chappi
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2021

Myślę że obniżenie - umowa jest ważna
chappi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ egzamin radcowski bez aplikacji (odpowiedzi: 0) Czy wie ktos cos na ten temat? Moze jakies swoje doswiadczenie w tym temacie, jak to jest z tym dopuszczeniem wg ustawy. Mozna przeslac mi odpowiedz...
§ Egzamin radcowski? (odpowiedzi: 0) Czy możliwe, że nie zostane wpisany na listę radców prawnych jesli zdam egzamin radcowski ponieważ 5 lat temu skreślono mnie z listy aplikantów...
§ Egzamin radcowski 2015 cz.3 (odpowiedzi: 231) a czy czynsz w wysokości 1.500 zł netto może być uznany za rażąco niski?
§ Egzamin radcowski 2013 - część III (odpowiedzi: 1006) a jest gdzies w necie inf zbiorcza ile osob gdzie zdawalo.. ================= Najwyższa pora na kolejną część wątku o egzaminie radcowskim.
§ Egzamin Radcowski 1-4.12.09 (odpowiedzi: 416) Witam, Będę wdzięczna za informacje dotyczące formy i zakresu egzaminu radcowskiego dla osób, o których mowa w art. 25 ust.2 ustawy o radcach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:15.