Aplikacja KSSiP 2021 - Forum Prawne

 

Aplikacja KSSiP 2021 12

Cytat: Napisał/a paulina199219912019 zostanaplikantem.pl czy arslege? Może jeszcze coś innego polecacie? Od dziś zaczynam... zaznaczam, że studia skończyłam już jakiś czas temu i totalnie wypadłam z obiegu Pozdrawiam Zostań aplikantem zdecydowanie, ewentualnie Beck, ale też ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
08-05-2021, 20:06  
LAvazza113
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a paulina199219912019 Zobacz post
zostanaplikantem.pl czy arslege? Może jeszcze coś innego polecacie? Od dziś zaczynam... zaznaczam, że studia skończyłam już jakiś czas temu i totalnie wypadłam z obiegu

Pozdrawiam
Zostań aplikantem zdecydowanie, ewentualnie Beck, ale też nie wiem czy na tym etapie, skoro dopiero zaczynasz. W sensie testy są dobre do powtórek, po kilku miesiącach nauki pomogą zweryfikować w jakim miejscu jesteś ( chociaż to też nie tak do końca, bo nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdziwym egzaminem, odpowiedzi są czasem intuicyjne, ale jednak człowiek jakiś pogląd ma na stan swojej wiedzy) i powtórzyć materiał, jednak jeśli chodzi o naukę to ustawy, ustawy i jeszcze raz ustawy. Myślę, że to dobry czas na rozpoczęcie nauki, powodzenia!

Ps. Ja już ,, od dzisiaj" zaczynam tak od miesiąca.. Tak strasznie ciężko się zebrać i jeszcze ciężej utrzymać dyscypline i regularność, no ale nic, to chyba rzeczywiście już czas..
LAvazza113 jest off-line  
08-05-2021, 20:59  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Też moim zdaniem nie ma sensu zaczynać od testów, zwłaszcza wtedy, jeżeli przerwa od nauki była spora. Pewien wyjątek można zrobić na samym starcie, gdzie można zrobić test, żeby się sprawdzić, jak się w ogóle stoi z wiedzą. Przy czym tu i tak bym bardziej radził zrobić sobie jakiś test oficjalny (np. z poprzedniego roku) niż robić testy online.

Testy powinny być tylko pomocniczo, a mam wrażenie, że sporo osób te testy przecenia. W sumie nie dziwne, bo robienie testów przychodzi łatwiej niż przerobienie ustawy. Tu się klika, tam trzeba przysiąść, zwykle bardziej się skupić.

U mnie to wyglądało tak, że ja pod koniec 2019 r. wziąłem sobie kilka podręczników, żeby sobie pewne rzeczy w ogóle przypomnieć, bo jeżeli się czegoś nie ruszało np. od 3 lat, to nie ma mocy, żeby pamiętać, jak coś działa, może poza zarysem. Końcówka 2019 roku i sam początek 2020 roku, to głównie takie przeglądanie podręczników dla odświeżenia z przeglądaniem odpowiednich ustaw do tego. Niewątpliwie to była dobra decyzja, bo na studiach nie było czasu na to, żeby to przerobić naprawdę porządnie i żeby to się utrwaliło.

Taką naukę wprost pod ten egzamin KSSiP, to zacząłem gdzieś pod koniec kwietnia 2020 r. I tu już robiłem tak, że czytałem tylko akty prawne. Testy zacząłem robić dopiero od 6 czerwca 2020 r. (jednocześnie rocznica lądowania w Normandii, więc pamiętam dokładnie, kiedy zacząłem robić testy ).

I generalnie taka nauka była okej, bo ten test w styczniu 2021 r. mi poszedł na tyle dobrze, żeby ze spoko wynikiem być w II etapie (130 p.). I może gdyby nie to, że była obsuwa o 2 miesiące, to bym może nie czuł wypalenia i sam finisz by był bardziej efektywny, jeśli chodzi o naukę. W listopadzie, grudniu i styczniu już "na siłę" się musiałem uczyć, bo nie mogłem na te ustawy patrzyć. Tak mi się to przejadło.

Powtórzę się, ale sądzę, że 10 miesięcy typowej nauki pod KSSiP, to raczej za dużo, a tyle mi wyszło (kwiecień 2020 - styczeń 2021). Myślę, że takie optimum, to 4-6 miesięcy. Zależy od tego, jakie kto ma tempo nauki, jaką wiedzę startową, ile ma czasu na naukę.

Myślę, że w tym roku w ogóle już nie będę robił testów. Ja się już tyle tych testów narobiłem w ubiegłym roku, że mi to serio starczy. Ba, nawet ten egzamin wstępny na aplikację adwokacką z 2020 roku, który robiłem niedawno, gdzie zrobiłem 136 punktów, po 4 miesiącach przerwy od nauki, pokazuje, że wiedzę mam i już robienie testów z jakiejkolwiek aplikacji (beck, arslege, zostań aplikantem) za specjalnie mi nie pomoże.

I życzę powodzenia, wierzę w Ciebie. Staraj się podchodzić tak do tej nauki, żeby jak najwięcej zrozumieć. Nie wpadnij w tryb "ZZZ", który nie zakłada innego Z - zrozumienia, bo zakucie ciężko mi się wiąże ze zrozumieniem. Jak zrozumiesz regulacje prawne, to możesz sobie kilka punktów wyciągnąć na samym egzaminie. Prawda taka, że ciężko zapamiętać wszystko i czasem się trzeba ratować tym zrozumieniem instytucji prawnych.
Nemoseipsum jest off-line  
09-05-2021, 06:45  
paulina199219912019
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Dzięki serdeczne za wskazówki. Jedyne w czym jestem w miarę na bieżąco to karne. Czuję się tu ogólnie staro widzę że większość od razu po studiach, a mnie się teraz zachciało No nic to lecę do czytania ustaw. Jutro zrobię test z ciekawości z zeszłego egzaminu. Pogodnej niedzieli!
paulina199219912019 jest off-line  
09-05-2021, 13:40  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Myślę, że masz niewłaściwe wrażenie o tym, że tu większość od razu po studiach, już nie mówiąc o wszelkich aplikacjach, że tam są prawie sami "młodzi".

Nie wiem, czy są jakieś badania na ten temat, ale sądzę, że na wszystkich aplikacjach jest spora grupa osób, która nie wylądowała na nich bezpośrednio po studiach i możliwe, że ich nawet jest więcej niż tych "świeżych".

Powodów jest sporo. Od takiego, który się od razu rzuca, tj. że ludzie nie dają rady się na te aplikacje załapać, bo nie zdali odpowiednio egzaminu, dla sporej grupy osób nawet zdanie bezpośrednio po studiach tego egzaminu na aplikacje korporacyjne jest problemem. U mnie ze znajomych, jak ktoś szedł na aplikację korporacyjną bezpośrednio po studiach (2019 rok), to albo się nie dostał lub jak się dostał, to był ledwo nad progiem (wyniki rzędu 102 punktów). Już nie mówię nawet o KSSiP, bo tam próg wejścia jest jeszcze wyższy. Ze znajomych (było ich ponad 10), to tylko jednej osobie się udało w tym 2019 roku przejść do II etapu, ale tez na granicy, bo miała 125 punktów, więc tyle, ile próg wynosił, a jest to osoba ogarnięta.

Też część osób nie może iść na aplikację (tu się głównie korporacyjnych tyczy), bo nie mają do tej aplikacji warunków finansowo-organizacyjnych (ja się poniekąd teraz najbardziej do tej grupy wliczam i mam nadzieję, że się w tym roku to zmieni).

I jeszcze jest część osób, która po prawie musi sobie od tego całkowicie odpocząć na jakiś czas.

Na aplikacjach jest sporo osób 30+, a nawet 40+. Ludzie się przebranżawiają, doszkalają.

Nie ma się co martwić, że jak się "nie idzie od linijki", tj. bez przerw, to jest źle.

Życie mi pokazuje, że nie zawsze wszystko idzie równiutko.

Czasem dopiero po pewnym czasie przychodzą odpowiednie warunki. Nie jestem zwolennikiem takiego spieszenia się, bo "będę mieć rok przerwy", a konsekwencją takiego spieszenia się by było wybranie złej drogi w ogóle lub wybranie co prawda odpowiedniej drogi, ale w złym czasie.

Również życzę dobrej niedzieli. Pogoda, w końcu, cudowna.
Nemoseipsum jest off-line  
09-05-2021, 18:48  
Megan81
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a paulina199219912019 Zobacz post
zostanaplikantem.pl czy arslege? Może jeszcze coś innego polecacie? Od dziś zaczynam... zaznaczam, że studia skończyłam już jakiś czas temu i totalnie wypadłam z obiegu

Pozdrawiam
Nie polecam Arslege - mają dużo testów, ale moim zdaniem idą na ilość, a nie na jakość. Co do zostań aplikantem - są o wiele lepsze testy, zawsze można zrobić darmowy test z konstytucji i zobaczyć co nam bardziej leży, bo każdy z nas ma inny system nauki.

Z mojego doświadczenia powiem, że testy należy ćwiczyć. Do naboru z zeszłego roku czytałam tylko ustawy i nie rozwiązywałam testów i to był błąd. Jednak te testy utrwalają wiedzę oraz uczysz się schematu ich rozwiązywania. Czytanie samej ustawy jest dobre, ale nie może być jedynym sposobem nauki.

To jest moja opinia, ale wiadomo każdy uczy się inaczej i nie ma ogólnego złotego środka. Każdy powinien znaleźć swoją metodę.
Megan81 jest off-line  
10-05-2021, 16:36  
karol.m.
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Testy to tylko złudne wrażenie, że się już umie sporo. Ustawy, ewentualnie coś do szybkiej powtórki podstaw, bo jak ktoś był słabym studentem albo nic już prawie nie pamięta, bo rył wszystko na pamięć bez zrozumienia (a takich osób jest sporo) to mu testy nic nie pomogą.
karol.m. jest off-line  
10-05-2021, 20:55  
QuoVadis
Użytkownik
 
Posty: 365
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Ja bym testów nie przekreślał. Dla mnie jest to fajne narzędzie wspomagające naukę, ale z podkreśleniem wspomagające, a nie będące podstawą nauki. A z ogólnie dostępnych zbiorów to najlepsze uważam zostań aplikantem i ius vitae, w drugiej kolejności Beck, a w trzeciej arslege.
QuoVadis jest off-line  
11-05-2021, 11:37  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Testy są dobre na utrwalenie rzeczy nauczonych i na dostrzeżenie tych rzeczy, które umykają, a tych rzeczy umykających może być sporo. Przykładowo testy pomagają wyłapać różnice między postępowaniami odwoławczymi w różnych procedurach. Przez brak unifikacji prawa procesowego te postępowania się potrafią mocno różnić, a kiedy się uczy w krótkim odcinku czasowym KPC, PPSA, KPK, KPW, to to się wszystko zlewa i np. wzorce z KPC możemy przelewać na KPK i odwrotnie. Jak się robi testy, to można prościej dostrzec, jakie kompetencje mają różne organy w tych postępowaniach.

Naprawdę dobrze robić te testy. Testy mają swój wkład w tym, że raczej mam stabilny poziom w okolicach 130 punktów i tylko już od zmiennych zależy, czy konkretny test zrobię na 125 czy 140 punktów.

Chodzi o to, żeby te testy nie były główną metodą szkoleniową lub wręcz wyłączną. To ma być uzupełnienie do nauki aktów prawnych.

Prawda jest taka, że niektórzy idą na łatwiznę i się ograniczają tylko do testów, a to jest błąd. Z dwojga złego, to już lepiej robić wyłącznie ustawy niż wyłącznie testy, zwłaszcza jeśli chodzi o KSSiP.

Na aplikacje korporacyjne, to trochę inna melodia, bo ten próg 100 punktów, który tam jest, to można wycisnąć na testach, skryptach oraz jako takim ogarnięciu.

Swoją drogą. Ciekawe, z czego to wynika, że tematy dotyczące egzaminów wstępnych na aplikacje korporacyjne 2021 są wręcz martwe. Nawet w ubiegłym roku, to jeszcze było jako tako. Pewnie jak będzie bliżej egzaminów, to te tematy, zwłaszcza radcowsko-adwokacki, się ożywią, ale nie sądzę, żeby to były jakieś oszołamiające rezultaty w aktywności.
Nemoseipsum jest off-line  
11-05-2021, 12:00  
Użytkownik_999
Użytkownik
 
Posty: 74
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

no nic... troche sie poobijalem... czytalem odrobine... a od jutra na ostro trzeba.. testy to dopiero wlacze w sierpniu przy "2 czytaniu"
Użytkownik_999 jest off-line  
11-05-2021, 15:54  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Zostaje liczyć, że jak wrzucą listę aktów prawnych na egz. do KSSiP, to bez tworów w stylu ustawy o ubezpieczeniach społecznych z 1998 r.

Aktualnie ją sobie powoli przerabiam pod wstępny na adwokacką/radcowską i przyznam, że masakrycznie się ją robi. I jeszcze bardzo prawdopodobne, że się zapytają o jakąś mało istotną rzecz z niej.

Nie bez powodu o tej ustawie wspominam, bo ze 2-3 lata temu była na liście aktów prawnych do KSSiP i tam było pytanie o kwestię trzeciorzędną.

Z drugiej strony, mogę się założyć, że ponownie nie dadzą ustawy o SN.
Nemoseipsum jest off-line  
13-05-2021, 11:28  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Pytanie co prawda związane z egzaminem na AU ale dotyczy ogólnie testów na aplikację. Kojarzy ktoś może czy w poprzednich latach miała może miejsce sytuacja błędu w odpowiedziach (dwie poprawne odpowiedzi) i co KSSiP w tej sytuacji zrobił?
smielak89 jest off-line  
13-05-2021, 12:37  
Użytkownik_999
Użytkownik
 
Posty: 74
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a smielak89 Zobacz post
Pytanie co prawda związane z egzaminem na AU ale dotyczy ogólnie testów na aplikację. Kojarzy ktoś może czy w poprzednich latach miała może miejsce sytuacja błędu w odpowiedziach (dwie poprawne odpowiedzi) i co KSSiP w tej sytuacji zrobił?
Pierwszy raz słyszę, zeby byl blad w odpoiedziach...
Smielak89 i jak egzamin? Siadło?
Użytkownik_999 jest off-line  
13-05-2021, 13:12  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Było o pytanie czego nie obejmuje zakres podmiotowy ustawy o Krajowym Rejestrze Sadowym.

Odpowiedź wskazana przez KSSiP to B i rzeczywiście tego nie ma w art. 36 ustawy o KRS. Ale nie ma tam również innej odpowiedzi czyli prostej spółki akcyjnej, która wchodzi w życie 1 lipca. Więc na dzień egzaminu prawidłowe powinny być obie odpowiedzi. Choć z drugiej strony ktoś gdzieś pisał, że obowiązują na też przepisy który wchodzą w życie później. Sam już nie wiem.

A jak poszło? Wyników wciąż nie ma. Pewnie znów zabraknie kilku punktów
smielak89 jest off-line  
14-05-2021, 14:46  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Teraz sobie na luźno przeglądam ten egzamin na aplikację uzupełniającą i podejrzewam, że byłbym w stanie znowu to napisać na ok. 130 punktów. Żeby wiedzieć dokładnie, to musiałbym ten test sobie przerobić. Zrobiłem sobie część egzaminu i jak przekładam to na cały, to właśnie by się kroił wynik w okolicach 130 oczek.

I dochodzę u siebie do takiej smutnej konkluzji, że ile bym się już nie uczył, to i tak za bardzo mi to sytuacji nie poprawi. Od czynników losowych będzie zależeć, czy zrobię go na 130, 125 lub 140. Mam wrażenie, że rzeczywiście się tak można wyuczyć na te 130 punktów, a żeby mieć więcej, to trzeba liczyć na to, że nam pytania "siądą". Sporo osób, które rzetelnie się uczyły, to w ten próg 125-140 wpada. I sądzę, że one wszystkie są wyryte na to, żeby mieć ok. 130, a to, czy im wyjdzie 125 lub 140, to już zależy "od dnia".

Są pytania takie, że odpowiadam prawidłowo bez cienia wątpliwości, nawet nie przeglądając ustawy lub robiąc to pobieżnie (np. nie miałem problemów, żeby zgarnąć 2 punkty z kodeksu pracy za 2 pytania z działu BHP, który robiłem dawno i pobieżnie), a są takie pytania, że można konkretną ustawę robić do upadłego przez miesiące, a i tak można mieć problem z prawidłową odpowiedzią.

@smielak89, co zaznaczyłeś z tym pytaniem o KRS?

Ja sobie zaznaczyłem, że spółka cywilna. Prostej spółki akcyjnej, która tu jest "w sporze", na egzaminie bym nie zaznaczał. Bym wziął per analogiam regulację do spółki akcyjnej i podejrzewał, ze skoro s.a. jest, to p.s.a. też "jest lub będzie", to jedno, a dwa, sama spółka cywilna nie jest podmiotem, w przeciwieństwie do p.s.a. i tych instytucji gospodarki budżetowej, więc uznałem, że jej pewnie nie będzie w KRS. Mówię "pewnie", bo ustawy o KRS nie mam za specjalnie, na ten moment, przerobionej i nie mam choćby wyrytego tego katalogu podmiotów podlegających pod wpis do KRS.

Niemniej, mam nadzieję, że nie będziesz już musiał na jesieni startować i że teraz "siądzie".
Nemoseipsum jest off-line  
14-05-2021, 14:56  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Mi niestety wychodzi około 120 pkt. Pewnie aż tak niskiego progu nie będzie. Trafiły się głupie błędy ale i podchwytliwe pytania. No i ta część międzynarodowa. Nawet tego nie czytałem bo to dla mnie strata czasu. Niestety tylko jedno pytanie udało się strzelić. Choć i tak byłby lepszy wynik niż z dwóch poprzednich konkursów. Zdobycie większej ilości punktów jest oczywiście w zasięgu ale jednak trzeba bardziej się przyłożyć. Niestety czasem na jednym egzaminie coś wypada gorzej, człowiek się z tego przygotuje lepiej to następnym razem coś innego nie podchodzi

W tym pytaniu z KRS akurat zaznaczyłem błędną odpowiedź bo widząc dwie dobre odpowiedzi myślałem, że coś nie tak jest z pytaniem. Nie było to do końca rozsądne ale teraz mówi się dużo łatwiej. Na egzaminie dochodzi upływ czasu i stres więc człowiek nie zawsze myśli racjonalnie W mojej ocenie to pytanie nie powinno w ogóle być brane pod uwagę. Chyba, że na egzaminie obowiązuje nas również znajomość przepisów, które dopiero wejdą w życie

No nic, za nieco ponad 5 miesięcy kolejna wycieczka do Krakowa Póki metryka pozwala.
smielak89 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja w KSSiP czy korporacyjna? (odpowiedzi: 8) Hej, ukończyłem w tym roku studia i zastanawiam się nad moją przyszłością. Do V roku byłem przekonany, że po studiach będę aplikował na jedną z...
§ Aplikacja KSSiP (odpowiedzi: 0) Niech to będzie wątek na pytania związane z aplikacją KSSiP, lecz niebędące pytaniami stricte prawnymi; tego rodzaju pytania były bowiem usuwane z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Aplikacja radcowska w OIRP w Warszawie (2018-2021) - pytania ogólne (odpowiedzi: 10) Szanowni Państwo, w styczniu 2018 roku rozpoczynam aplikację radcowską w OIRP w Warszawie, dlatego mam kilka pytań do osób, które są już na...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 (odpowiedzi: 1000) Zapraszam wszystkich, którzy mają zamiar w 2017 roku przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w KSSiP. Jednocześnie wcześniejsze roczniki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:06.