Aplikacja KSSiP 2021 - Forum Prawne

 

Aplikacja KSSiP 2021 30

Tak, ewentualnie z tych małych ustaw czasem pojawiają się definicje. Generalnie tutaj łatwiej przewidzieć co się może trafić (no może poza tym monitoringiem w gminie 😂) Uczenie się z testów ma jeden efekt na egzaminie ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
24-09-2021, 15:02  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tak, ewentualnie z tych małych ustaw czasem pojawiają się definicje. Generalnie tutaj łatwiej przewidzieć co się może trafić (no może poza tym monitoringiem w gminie 😂)

Uczenie się z testów ma jeden efekt na egzaminie pt „w którymś kościele biją dzwony ale nie wiadomo w którym”.

P.S. Cały materiał masz już ogarnięty?
Mac9090 jest off-line  
24-09-2021, 15:35  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tak, definicje należą do tych "essentialia". Fajnie się dopełniamy.

Z całością się zgadzam.

Co do materiału. To tak. Na ten moment przynajmniej raz przeczytałem każdy akt prawny, który wiąże do KSSiP 2021 i na apl. adwokacką 2021. Prawdopodobnie to mój moment szczytowy, jeśli chodzi o znajomość treści tylu aktów prawnych. Nigdy w życiu tyle nie miałem "w głowie" i pewnie później też już nie.

Bowiem potem pewnie znajomość jakiejś części aktów zleci, bo nie będę z nich korzystał i pozostaną tylko zarysy. Na razie jest ta wiedza na tyle pogłębiona, że jako tako ogarniam wszystkie organy, formy, terminy, składy itd.

No, to jutro 1 bitwa tej jesieni, ze spodziewanych 3.
Nemoseipsum jest off-line  
24-09-2021, 21:15  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Trzymam kciuki, daj znać później jak poszło.
Mac9090 jest off-line  
24-09-2021, 21:45  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Dziękuję. Jak nie zdam, to nie wracam do domu.

W sumie szkoda, że podobno nie można brać arkuszy do domu po egzaminie, jak na KSSiP, to bym już w domu, po opublikowaniu klucza, ze 100% był pewien rezultatu i nie musiał czekać na oficjalne wyniki. A tak, to będę pewnie znał wynik z jakimś marginesem błędu, do ok. 5 pkt.

Jak będą jakieś ciekawe pytania jutro, to opiszę po egzaminie. Przeanalizujemy razem. To też może pomóc w nauce na 20 października.
Nemoseipsum jest off-line  
25-09-2021, 14:36  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Dobrze zrobiłem, że podszedłem do tego adwokackiego, bo to pokazuje, że ewidentnie muszę sobie odświeżyć i ciężej przysiąść do PPSA.

Zdać raczej zdałem, oficjalne wyniki w środę. Zobaczymy, jak klucz opublikują, jak będzie wyglądała sytuacja.

Polecam tym, którzy nie uczestniczyli, sobie w ramach przygotowań do KSSiP 2021 zrobić też ten egzamin wstępny na apl. adwokacką/radcowską.

Potem możemy wspólnie kilka pytań tu przeanalizować.
Nemoseipsum jest off-line  
26-09-2021, 12:11  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Ja już raczej tego testu nie przerobię, rozpisałam sobie plan nauki na resztę dni do czasu egzaminu i wyszło mi, ze akurat zdążę przerobić wszystko z solidnymi powtórkami.
Mam nadzieje, ze wiedza nie uleci i to wystarczy.
Mac9090 jest off-line  
26-09-2021, 17:03  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Praktyka pokazuje, że zarys nie ulatuje, a ulatują szczegóły, np. terminy.

Z tego adwokackiego powinienem około 130-135 pkt mieć (dużo zależy od tego, ile tam potracę punktów na ustrojówce adwokatów i radców, bo poza tym, to błędów naliczyłem ok. 10). I, co ciekawe, najwięcej punktów potraciłem na: PPSA i KW, bo po 2 (tylko ustrojówka adwokatów/radców może to przebić, bo tej nie analizowałem specjalnie).

Przy czym z PPSA i KW, to punkty straciłem na rzeczach, które bardziej są na wykucie.

Dla przykładu, z KW straciłem 2 punkty na: katalogu środków karnych (1 pkt) i na przedawnieniu wykonania kary/środka karnego (1 pkt). Co lepsze, w styczniu straciłem punkty na tych samych sprawach. Też 2. Z KW totalnym lemingiem nie jestem, bo zarówno w styczniu i teraz punkty miałem (w styczniu minimum 1, nie pamiętam), teraz 2, ale ewidentnie muszę się na KW skupić, bo to dla mnie ustawa problematyczna.

Dalej, z KPA, jedyny punkt straciłem na terminie mediacji. Reszta pytań dobrze. Z PPSA głupio straciłem punkt, bo już nie do końca pamiętałem, czy środkiem zaskarżenia wobec rozstrzygnięć referendarza jest sprzeciw czy skarga. Zaznaczyłem skargę, bo coś mi się tak dziwnie kojarzyło, że może to, bo ten sprzeciw, to może zbyt prosta odpowiedź. Zażalenie odrzuciłem od razu. Wybrałem źle. Rozbrat z PPSA na kilka miesięcy dał się we znaki.

I o ile na adwokackiej takie błędy nie bolą jakoś szczególnie, tak do KSSiP sprawa się ma inaczej. I o ile na adwokackiej spodziewany mój wynik w okolicach 130-135 pkt uznaję za sukces, tak w przypadku KSSiP 130 pkt spotka się z moim dużym niedosytem.

Pamiętam, jak w styczniu, po publikacji wyników, do mnie m.in. rodzina i przyjaciele dzwonili z gratulacjami, bo się dostałem do II etapu. No bo tak. Kwalifikacja do II etapu to niewątpliwie sukces, 130 punktów to obiektywnie też bardzo dobry wynik, ale przez wzgląd na specyfikę tego egzaminu oraz to, jakie ja tam błędy porobiłem, to jednak miałem duży niedosyt. Nie byłem w stanie się ucieszyć w pełni z tego.
Nemoseipsum jest off-line  
26-09-2021, 18:57  
Prawnik2115
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Wstępny na radcowską pokazał, że robienie testów w kapciach w domku i prawdziwy egzamin to dwa różne światy. Pojawia się stres, kombinowanie, zmiana odpowiedzi na karcie odpowiedzi względem tego co zaznaczyło się na arkuszu.

Dobrze, że takie doświadczenie się zyskało.

Liczę na minimum 120 pkt, z kodeksów w miarę spoko, muszę nauczyć się akcyjnej z ksh bo tylko jej nie przerobiłem. Reszta punktów potracona na jakichś wekslach i innych niekssipowskich aktach prawnych.
Prawnik2115 jest off-line  
26-09-2021, 19:22  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Nawet złapanie doświadczenia w takiej pozornie prostej sprawie, jak wprawne przenoszenie odpowiedzi z arkusza na kartę odpowiedzi, jest warte podejścia do jakiegokolwiek egzaminu wstępnego.

Ja się wczoraj złapałem, przy przenoszeniu odpowiedzi, w okolicach 30 pytania, że chyba coś robię źle. Bo to było tak, że miałem na kartę przenosić odpowiedź nr 30, zaś patrzę na egzamin obok, a tam mam ten egzamin otworzony na pytaniu 28. I chyba przez 2-3 minuty byłem jakiś zdezorientowany tym, że chyba źle przeniosłem odpowiedzi i to te, których byłem absolutnie pewny, więc mogłem w taki bzdurny sposób stracić ok. 3-4 punkty. Potem to skontrolowałem na spokojnie i wyszło, ze jednak przenosiłem dobrze. Tylko mnie "odcięło" na początku przy kontroli arkusza.

Inna sprawa, która już wynika z doświadczenia złapanego w styczniu. Ja wczoraj ten egzamin zakończyłem dość szybko, bo chyba na ok. 20-25 minut przed czasem. A contrario, w styczniu, to z tym testem walczyłem prawie do samego końca. Bałem się, że nie zdążę wszystkiego przenieść na kartę odpowiedzi. A wczoraj? Wszystko już na spokojnie, poza tą sytuacją, którą opisałem powyżej.

Zobaczymy, jak pójdzie w październiku i pewnie w listopadzie. Od jutra ruszam z nauką na serio. Wczoraj, to taki trening. W sumie nawet może dobrze zrobiłem, ze nie robiłem tych KSSiP-owskich ustaw pod ten adwokacki na pełnej energii, tylko 'na pół gwizdka", bo teraz lepiej widzę, co wiem, a jakie mam braki.
Nemoseipsum jest off-line  
26-09-2021, 19:49  
katespade
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Jak wyglada kwestia organizacyjna w kssip? Czy jeśli przychodzi się wcześniej to trzeba siedzieć do rozpoczęcia egzaminu na swoim miejscu? Czy można pójść do toalety albo wstać np. porozmawiać. XP Czy po prostu czekam jak już wejdę do rozpoczęcia i nie mogę po rozpoczęciu ruszać się przez godzinę pisząc test? O co w tym chodzi? Bo na korpo zachowują się normalnie, a jak jest na kssip?
katespade jest off-line  
26-09-2021, 20:10  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Podobnie. Raczej większych różnic nie zauważyłem.

Jak dobrze pamiętam, to póki przewodniczący komisji nie poprosi, żeby siadać, to można pochodzić, rozmawiać, załatwić swoje potrzeby.

Póki trwa rejestracja i (chyba) jakiś czas po niej, to jest czas "luźny". Twardy nakaz siedzenia (poza sytuacjami WC, innymi poważnymi) jest od momentu rozpoczęcia pouczeń. A też chyba jest tak, że przez czas pisania testu, to przez pierwsze 60 minut nie można nigdzie wychodzić. Coś takiego było.
Nemoseipsum jest off-line  
26-09-2021, 20:38  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tak, po pierwszych 60 minutach testu można skorzystać z wc i nagle zgłasza się tłum osob, którym prostata alarmuje i nie mogą wytrzymać do końca testu.
Wybaczcie za dosadność, ale niektórzy podczas testu i tuż przed nim po 3-4 razy biegali do wc, no niestety w wiadomych celach.
Aż dziwne, ze kssip cały czas nic z tym nie robi.
Mac9090 jest off-line  
26-09-2021, 21:11  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Co ciekawe, to jak wczoraj pisałem wstępny adwokacki, to masowych wycieczek, w trakcie egzaminu, do WC nie było, choć grupa była na ok. 100 osób, tak więc już jakaś grupa sensowna. Ewentualne wyjścia, to może pojedynczo, ale raczej wszyscy siedzieli. Kto miał się załatwić, to zrobił to przed lub po.

Mnie potrzeby fizjologiczne też złapały, nawet przed egzaminem, ale postanowiłem je załatwić już po egzaminie.

Możliwe, że te masówki do WC, to tylko specyfika KSSiP.

Moim zdaniem można by było to zrobić tak, ze mogliby podzielić 1 i 2 etap na kilka części, np. po godzinę każda część, a między tymi częściami zrobić przerwy na np. 20 minut. Potem, po przerwie, by była rozdana kolejna część pytań/kazusów.

Egzamin by się przeciągnął, ale moim zdaniem chyba warto, jeżeli by wyniki miały być fair.
Nemoseipsum jest off-line  
26-09-2021, 21:26  
katespade
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tak, na radcowskim u mnie może 3 osoby wyszły do toalety, nie sadze tez, żeby te osoby ściągały. Dziwne to z tym kssip w takim razie. Ale wchodząc do toalety komisja cie odprowadza? To czemu oni tego nie pilnują i nie ponaglają np. żeby wychodzić jeśli się za długo siedzi w toalecie? Przyszli sędziowie i prokuratorzy…. Dramat.
katespade jest off-line  
27-09-2021, 09:02  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 368
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Do momentu gdy nie każą już definitywnie siedzieć na tyłku to można wszystko robić, oczywiście poza wyjściem do miejsca gdzie się było przed rejestracją

Oczywiście, że po 60 minutach zaczynają się wycieczki do toalety. Większość rzeczywiście za potrzebą. Ale wiadomo jak to jest Zostawia się arkusz u komisji i potem nie jest się przez nikogo sprawdzanym. W gruncie rzeczy i tak nie dałoby się kogoś kontrolować np. w kabinie.

Sam byłem raz w toalecie. Chyba ze stresu musiałem się udać za "potrzebą wymagająca większego zaangażowania czasu" i dobrą chwilę mnie nie było. Po powrocie pan z komisji stwierdził, że "już się zaczynali martwić, że długo nie wracam". Więc nie jest tak, że totalnie nikt tego nie kontroluje. Czułem się trochę głupio, choć z drugiej strony jeśli ktoś ma potrzebę to i w toalecie przecież może siedzieć i pół godziny, jego czas
smielak89 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja w KSSiP czy korporacyjna? (odpowiedzi: 8) Hej, ukończyłem w tym roku studia i zastanawiam się nad moją przyszłością. Do V roku byłem przekonany, że po studiach będę aplikował na jedną z...
§ Aplikacja KSSiP (odpowiedzi: 0) Niech to będzie wątek na pytania związane z aplikacją KSSiP, lecz niebędące pytaniami stricte prawnymi; tego rodzaju pytania były bowiem usuwane z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Aplikacja radcowska w OIRP w Warszawie (2018-2021) - pytania ogólne (odpowiedzi: 10) Szanowni Państwo, w styczniu 2018 roku rozpoczynam aplikację radcowską w OIRP w Warszawie, dlatego mam kilka pytań do osób, które są już na...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 (odpowiedzi: 1000) Zapraszam wszystkich, którzy mają zamiar w 2017 roku przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w KSSiP. Jednocześnie wcześniejsze roczniki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:27.