Aplikacja KSSiP 2021 - Forum Prawne

 

Aplikacja KSSiP 2021 48

Cytat: Napisał/a Nemoseipsum Ja akurat do międzynarodówki siadłem rzetelnie i tu miałem tylko ten jeden błąd z TUE. Jak widać, po Twoim międzynarodowym, a po mojej ustrojówce, to głównie błędy tam, gdzie nie przysiedliśmy rzetelnie, ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
14-10-2021, 09:13  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Nemoseipsum Zobacz post
Ja akurat do międzynarodówki siadłem rzetelnie i tu miałem tylko ten jeden błąd z TUE.

Jak widać, po Twoim międzynarodowym, a po mojej ustrojówce, to głównie błędy tam, gdzie nie przysiedliśmy rzetelnie, co raczej nie jest zaskakującym wnioskiem.

Ale zbyt dużo tych błędów i mam takie "co by było gdyby". Dla mnie jedną z istotniejszych informacji ze stycznia i lutego jest to, że kwalifikacja na aplikację jest jak najbardziej do zrobienia. "Mission possible", jak najbardziej.

Tylko znowu też, z jednej strony jestem na siebie zły, że mogłem lepiej, bo mogłem, ale też i tak muszę przyznać, że i tak wykonałem pod tamten egzamin sporo dobrej pracy, a wynik, który zrobiłem, to był całkiem dobry.
Z ciekawości, masz jakaś receptę na międzynarodówkę? Niby to czytam, ale chyba jestem oporna na naukę tego.
Tez byłam na siebie długo zła, ze mogłam lepiej. Chyba im bliżej jest się progu to ten żal jest większy, no ale trzeba to przeboleć i próbować dalej.
Dzisiaj kończę powtórkę kpk i muszę jeszcze jakoś ogarnąć to tfue, TUE trochę poczytałam.
Od jutra będę powtarzać te ustawy, które intuicyjnie czuje, ze trochę słabiej umiem, głównie te nowe bo jednak czytałam je mniej razy i tez rok temu wcale.
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 09:15  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a hurricaneeee Zobacz post
Ja mam problem z kpc… a pracuje na nim od pięciu lat :P skupiłam się na karnym i administracyjnym oraz małych ustawach, kpc tylko przeczytałam raz no i zrobiłam sobie próbny test. Także wiem już co będę robić do egzaminu hahaha
KPC to ogólnie z tych wszystkich procedur jest najtrudniejsza, przynajmniej tak mi się wydaje.
KPA, KPK, PPSA jakoś łatwiej zapamiętać
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 12:37  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Mój plan wyglądał tak, że wpierw sobie odkopałem podręczniki do prawa UE i prawa międzynarodowego. Poczytałem odpowiednie fragmenty (np. UE - głównie prawo instytucjonalne), żeby zrozumieć esencję pewnych spraw.

Potem poczytałem teksty aktów prawnych, a na koniec twardo trzaskałem z tych aktów prawnych testy.

Gdyby nie to, że się nie wykułem perfekcyjnie, to i z tego TUE bym miał komplet. Bo już nie wiedziałem tam, czy tam będzie Rada czy Rada Europejska. I co ciekawe, to gdyby chodziło o następny artykuł TUE, to bym miał dobrze, bo tam wpierw Rada Europejska jest.
Nemoseipsum jest off-line  
14-10-2021, 13:08  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Hahah, no ja właśnie tez widziałam ze w jednym przepisie była Rada, a w drugim Rada Europejska tylko nie pamiętałam co w którym i zaznaczyłam oczywiście zle.
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 14:20  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tu za dużo szczegółów jest, żeby się wykuć w tak krótkim czasie. Trzeba się wspomagać tą intuicją.

Ja tam kombinowałem, że skoro państwo chce przystąpić do UE, i to w sumie jest sprawa polityczna, to wpierw powinno z tym uderzać do Rady Europejskiej, która jest bardziej ciałem politycznym, więc wpierw polityk z politykiem, a dopiero potem do organu bardziej prawodawczego, więc Rady. Nie pyknęło.

Dziwi mnie, że w sumie procedura wystąpienia i przystąpienia na tej pierwszej fazie jest inna w stosunku do organu właściwego.

Ale TUE to i tak nic w porównaniu do USP i prokuratury. Tam to można oszaleć od tych organów właściwych.

Teraz to w sumie u mnie będzie gorzej, jeżeli się nie uda dostać, bo w tym naborze mi jednak rzeczywiście zaczęło zależeć. W poprzednim, to nie miałem przekonania do tego, więc ta porażka aż tak nie bolała. Prawie w ogóle. Teraz może inaczej być. No, ale z drugiej strony też radość będzie większa, gdyby się jednak udało.
Nemoseipsum jest off-line  
14-10-2021, 14:43  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Moja intuicja mi podpowiada, ze się dostaniesz.
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 15:06  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

A jak ta intuicja się sprawdzała do tej pory?

Mogła się przykładowo sprawdzać negatywnie, czyli wg niej się coś miało stać, a w rzeczywistości się stało odwrotnie.

Moja intuicja rzecz podobnie wobec Ciebie.
Nemoseipsum jest off-line  
14-10-2021, 15:42  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Do tej pory w większości się sprawdza, wiec możesz czuć sie bezpiecznie. Hehe.
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 17:09  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Oby było tak i teraz.

Też się tak teraz zastanawiam, czy by sobie nie wykupić na sam finisz testów online, żeby w podobny sposób sobie ogarnąć zwłaszcza tę geodezję i kartografię, bo serio, z tym mam największy problem, obok Konwencji Wiedeńskiej, ale z tą, to Rumba dobrą robotę zrobiła.
Nemoseipsum jest off-line  
14-10-2021, 17:37  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 291
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Dobra, małe podsumowanie.. zostało praktycznie 5 pełnych dni. Znów raczej nie zdążę wszystkiego przerobić choć pocieszające jest to, że tym razem chyba najwięcej udało się zrobić. Ale jak zwykle pewne rzeczy są przeuczone, a pewne niedouczone. Z drugiej strony nie sensu czytać dosłownie wszystkiego bo to strata czasu. A nie każdy ma go wystarczająco. Ponadto, choć nie chciałbym żeby to było jakimś usprawiedliwieniem bo te kwestia indywidualna, jednak mając już 32 lata coraz ciężej się przyswaja wiedzę (zwłaszcza jeśli ma się awersję do wszelkich testów). Boję się o to, że znów nie do przeskoczenia będzie wynik między 110 a 120 pkt, co będzie strasznie irytujące.

Powtórzę ile się jeszcze da. Do tego czeka mnie prawie 9 godzin w pociągu więc to również można wykorzystać na naukę. Dziś trochę odpuściłem, musiałem wcześnie rano załatwić kilka spraw i teraz padłem ze zmęczenia. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Paradoksalnie dla osób dobrze przygotowanych lepiej żeby test był trudny bo wtedy mniej osób będzie mało dobry wynik. Choć to bardziej istotne w kontekście II etapu.

Nie myślę co będzie jak się nie dostanę. Zawsze mogę spróbować od razu sędziowski żeby chociaż zobaczyć jak wygląda Może trzeba będzie pomyśleć o zawodowym, czekać na konkursy referendarskie i ewentualnie wtedy na na uzupełniającą, wszak tam można do 40 Zobaczymy jak w marcu pójdzie egzamin pierwszemu rocznikowi, to będzie wyznacznik tej aplikacji. Choć to wszystko to kolejne miesiące. Chciałoby się mieć pewne kwestie za sobą. Z drugiej strony pewnych rzeczy po prostu się już nie chce. Chciałoby się mieć ustatkowaną sytuację.

Chwilę rozmawiałem z ludźmi z pracy o tym, że mało chętnych w tym roku. To może wynikać jednak z tego, że trudno przewidzieć co się będzie dziać w sądownictwie. Niby ścieżka zawodowa asesora wydaje się pewna ale nie wiadomo jak będzie za jakiś czas. Zwłaszcza, że pojawiają się takie pomysły jak pewnego stowarzyszenia sędziowskiego żeby asesorzy też byli ponownie weryfikowani bo przecież udział w ich nominacji ma obecna KRS. Trudno taki rzeczy komentować. Jestem daleki od polityki ale jakkolwiek to brzmi chyba bym wolał żeby jeszcze przez te kilka lat (wiem, że myślę teraz egoistycznie) władza się nie zmieniała. Każda nowa władza ma to do siebie, że będzie chciała wszystko zmieniać o 180 stopni a to nigdy nie wróży nic dobrego. Mogą nawet zlikwidować asesurę. Doświadczenie pokazuje, że wbrew temu co się twierdzi można zrobić wszystko. Skoro obecny prezydent wstrzymuje się z pewnymi nominacjami (np. ze starej KRS) to również dobrze, jeżeli byłby z obecnej opozycji, mógłby się wstrzymywać np. z nominacjami dla asesorów do czasu "uporządkowania sytuacji". Wszyscy też wiemy jakie było podejście starej KRS do pierwszego "rzutu" asesorów. Nowy rocznik skończy aplikację po kolejnych wyborach a egzamin będzie zdawał w roku wyborów prezydenckich. Totalnie trudno przewidzieć co się wtedy będzie działo. Niemniej sądów nikt nie zlikwiduje więc zawsze jakaś praca się znajdzie, choćby jako referendarz
smielak89 jest off-line  
14-10-2021, 17:47  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

smielak, ja na kanwie ostatniego, głośnego wyroku TK znowu usłyszałem głosy o tzw. "neoKRS", że sędziowie wadliwie powołani, że to jest do podważenia, że jest cyrk generalnie.

I ta cała zawierucha powyżej, o której też wspomniałeś, sprawia, że jednak z wyjściowego 50/50 między sądową a prokuratorską, to ta prokuratorska zaczyna przeważać. Ta ścieżka się wydaje bardziej stabilna, a przez to bezpieczna. Już nie mówiąc o plusach dla mnie w postaci tego, że ta aplikacja jest bardziej sprofilowana pod prawo karne (jak dobrze, że nie jestem cywilistą, bo bym miał wtedy gigazgryz), więc w tym prawie karnym się można wzdłuż i wszerz bardzo dobrze wyspecjalizować (na co mi w szczególności zależy).

Dla mnie się dobrze stało, ze się nie dostałem w lutym. Ten dodatkowy czas, który zyskałem m.in. na przemyślenia, jest dla mnie cenny. Miałem w styczniu i lutym jakąś zwrotkę ku sądowej, taką nagłą. Gdybym się wtedy dostał, to naprawdę nie wiem, co bym wybrał wtedy. I czy gdybym wybrał, to bym był zadowolony z tego.

Teraz przez te miesiące emocje się ostudziły i jednak wracam do tego, co chciałem przez ponad połowę studiów, tj. że aplikacja prokuratorska jest jednak dla mnie.

Z całą resztą się też zgadzam.
Nemoseipsum jest off-line  
14-10-2021, 18:20  
Megan81
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Myślicie że będą pytania z egzekucji z KPC? Chyba tego raczej nie było, a materiału jest całkiem sporo.
Megan81 jest off-line  
14-10-2021, 18:22  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Oby nie, nie ruszyłam tego ani trochę.
Mac9090 jest off-line  
14-10-2021, 18:24  
mania.s
Użytkownik
 
Posty: 72
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Nemoseipsum Zobacz post
I ta cała zawierucha powyżej, o której też wspomniałeś, sprawia, że jednak z wyjściowego 50/50 między sądową a prokuratorską, to ta prokuratorska zaczyna przeważać. Ta ścieżka się wydaje bardziej stabilna, a przez to bezpieczna
Co do zasady się zgadzam, choć należy też pamiętać, że nie każdemu odpowiada mniejsza niezależność jaka ma miejsce w prokuraturze. Zwłaszcza od okręgu w górę i zwłaszcza od czasu zmiany władzy. Prokuratorzy mówią co prawda, że jakieś naciski były i będą zawsze, ale w odniesieniu do tego co teraz jest to pewna przepaść. Widzę zresztą te naciski w praktyce, wytyczne co do sposobu prowadzenia postępowań i inne kwestie, delegacje, degradacje i uważam, że nie każdy może się w tym ostatecznie odnaleźć. A to też trochę specyficzne środowisko, inne niż w sądzie bo tam również pracowałam, że chociażby dostanie jakiejś niefortunnej sprawy czy podjęcie niefortunnej decyzji może się za kimś przez długi czas ciągnąc.

Na pewno najlepiej jest właśnie popracować trochę tu, trochę tam, żeby zobaczyć jak dany zawód wyglada w rzeczywistości i nie być w trakcie czy też na koniec aplikacji rozczarowanym bo przeważnie te oczekiwania z rzeczywistością sie trochę rozmijają.
Mnie to na przykład utwierdziło w przekonaniu co chcę robić, ale są też osoby, które doszły do wniosku, że się w tym jednak nie widzą.
mania.s jest off-line  
14-10-2021, 18:38  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a Megan81 Zobacz post
Myślicie że będą pytania z egzekucji z KPC? Chyba tego raczej nie było, a materiału jest całkiem sporo.
Na uzupełniającej sędziowskiej 2020 minimum jedno było, ale dość proste.

Jeżeli z egzekucji będzie pytanie, to raczej coś z przepisów początkowych. Nie będzie pewnie wchodzenia w szczegóły z egzekucji z ruchomości, nieruchomości. Nawet na komorniczej aż tak nie szaleją z tym, więc u nas tym bardziej nie.

@Mania, o tym pamiętam i niestety, ale coś wybrać trzeba. Ja przez to, o czym mówisz, chciałem zrezygnować, ale powiedzmy, że to jest takie "najmniejsze zło dla mnie". Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Każdy musi sobie sam ogarnąć rachunek, co będzie dla niego najkorzystniejsze.

Ale gdyby prokuratorom dać ten status konstytucyjny sędziów, uwzględniając specyfikę zawodów, to by było wybornie. Pomarzyć można.
Nemoseipsum jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja w KSSiP czy korporacyjna? (odpowiedzi: 8) Hej, ukończyłem w tym roku studia i zastanawiam się nad moją przyszłością. Do V roku byłem przekonany, że po studiach będę aplikował na jedną z...
§ Aplikacja KSSiP (odpowiedzi: 0) Niech to będzie wątek na pytania związane z aplikacją KSSiP, lecz niebędące pytaniami stricte prawnymi; tego rodzaju pytania były bowiem usuwane z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Aplikacja radcowska w OIRP w Warszawie (2018-2021) - pytania ogólne (odpowiedzi: 10) Szanowni Państwo, w styczniu 2018 roku rozpoczynam aplikację radcowską w OIRP w Warszawie, dlatego mam kilka pytań do osób, które są już na...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 (odpowiedzi: 1000) Zapraszam wszystkich, którzy mają zamiar w 2017 roku przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w KSSiP. Jednocześnie wcześniejsze roczniki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:32.