Aplikacja KSSiP 2021 - Forum Prawne

 

Aplikacja KSSiP 2021 8

Cytat: Napisał/a Nemoseipsum Jak bardzo źle stoisz? Tylko Kraków? Zgadzam się z tym, co napisała też MR19, o czym i ja wspominałem wcześniej. Uzupełniająca nawet dla kogoś bez większych zobowiązań życiowo-finansowych jest rollercoasterem, choć niewątpliwym ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
21-03-2021, 16:55  
MR19
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Nemoseipsum Zobacz post
Jak bardzo źle stoisz? Tylko Kraków?

Zgadzam się z tym, co napisała też MR19, o czym i ja wspominałem wcześniej.

Uzupełniająca nawet dla kogoś bez większych zobowiązań życiowo-finansowych jest rollercoasterem, choć niewątpliwym plusem tej ścieżki jest to, ze Ci odpada kwestia ewentualnego zwrotu pieniędzy za aplikację, gdyby poszło coś nie tak, a to jest suma na ponad 100 tys., więc słabo, żebyś miała sobie jeszcze dokładać dodatkowe ponad 100 tys. do tych zobowiązań finansowych, które masz.

Też jakimś plusem uzupełniającej jest to, że też masz jakieś dodatkowe szkolenie. Mam trochę znajomych w prokuraturach, sądach, już z jakimś stażem. Oni wyrażają jakieś wątpliwości, czy by byli w stanie zdać egzamin sędziowski/prokuratorski tylko na podstawie tej wiedzy, którą oni wynoszą z pracy i stąd rozważają albo zwykłą aplikację lub uzupełniającą.

I tu się od razu odniosę do tego egzaminu ze stażu. Można. Teoretycznie ta ścieżka jest najmniej absorbująca i finansowo i czasowo, ale właśnie. Jak się przygotujesz do egzaminu zawodowego? Są co prawda jakieś publikacje, gdzie się uczysz, jak pisać różne rzeczy, apelacje, akty oskarżenia, ale nie wiem, czy to wystarczy. Musiałabyś się mocno rozpytać po ludziach z pracy, aplikantach i potem siebie ocenić, czy dasz radę.

A aplikacja zwykła. Prócz tej wady, o której mówiłem, że jak coś pójdzie nie tak, to jest teoretycznie szansa na zwrot stypendium, a to spory koszt, to też potem możesz mieć problem, jeżeli Ci się miejscówka dobra nie trafi po aplikacji. Albo dlatego, ze nie zdasz odpowiednio dobrze egzaminu lub "góra" w ogóle nie rzuci optymalnych miejsc. Jak mówiłem, no nie za bardzo jest iść na aplikację, a potem musieć zostać asystentem, bo sytuacja rodzinna nie pozwala, a nie ma optymalnych miejsc.

I też wracamy do tej asystentury. Asystentura jest fajną opcją, ale raczej na początek. Raczej nie ma wielu prawników, którzy planują być asystentem do emerytury. Nawet jeżeli nie chcą być sędzią/prokuratorem, to raczej rozważają "przejście" na referendarza, który jest lepiej opłacanym stanowiskiem.


Co ja bym zrobił na Twoim miejscu? Ja bym próbował z tego stażu. Tutaj największym problemem jest to, że nie masz dodatkowego, formalnego szkolenia. Niemniej, odpadają Ci problemy związane z aplikacjami w KSSiP. Czy to ew. zwrotka stypendium lub to życie na wariackich papierach na uzupełniającej. Ja bym poszedł w to. Tylko musisz mieć duże samozaparcie do nauki + musisz mieć pomysł, jak sobie braki szkoleniowe z KSSiP uzupełnić na własną rękę. To taka najbezpieczniejsza opcja. Nie tracisz pieniędzy, nie tracisz aż tyle czasu, a co najwyżej stracisz jakieś szanse na zdanie egzaminu zawodowego. Jednak sytuacja tu jest najbardziej stabilna i bezpieczna.

Tak więc:
1) staż,
2) aplikacja zwykła,
3) aplikacja uzupełniająca,
4) aplikacja korporacyjna.

W takiej kolejności to widzę dla Ciebie, gdybym ja był w Twojej sytuacji i miał wybierać.

Niestety, każda ścieżka ma jakieś wady i to poważne, a nam ustawodawca i egzekutywa nie ułatwiają życia...

Szkoda, ze ustawodawca/władni nie czytają tych wątków, a nawet jeśli, to nic z tym nie robią.
Ze stażu można zdawać tylko prokuratorski. Dostanie etatu graniczy z cudem, ponieważ pierwszeństwo maja aplikanci kssip chyba ze jest się naprawdę dobrym i „swoja” prokuratura wsadzi kogoś ale na to raczej można liczyć w mniejszych miastach. Ze wszystkimi minusami najlepszym dojściem do zawodu jest aplikacja zwykła. Uzupełniająca moim zdaniem tez nie przygotuje dobrze do egzaminu i automatycznie ma się mniejsze szanse z aplikantami zwykłej co z kolei daje gorsze szanse przy dostaniu etatu i koło się zamyka...moim zdaniem najlepsza opcja to aplikacja zwykła i systematyczna nauka przez 3 lata co da na pewno dobry wynik egz końcowego a chyba jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby ktoś musiał oddać stypendium.
MR19 jest off-line  
21-03-2021, 19:38  
Nemoseipsum
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

To wiem, że ze stażu tylko prokuratorski. Zależy, gdzie chce autorka iść. Jeżeli na sędziego, to ten punkt 1 jej odpada i zostaje 2, 3, 4. Jak na prokuratorską, to jeszcze ma tę ścieżkę 1.

Cytat:
moim zdaniem najlepsza opcja to aplikacja zwykła i systematyczna nauka przez 3 lata co da na pewno dobry wynik egz końcowego
Spierałbym się, czy da na pewno. Systematyczna nauka tylko zwiększa szanse, ale pewności nie ma, co już sam egzamin wstępny pokazuje.

Poza tym, jak czytałem, to właśnie napór na te największe ośrodki typu: Kraków, Warszawa, Wrocław jest największy, więc tam trzeba naprawdę świetny wynik zrobić, żeby mieć bardzo duże prawdopodobieństwo dostania się.

Cytat:
chyba jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby ktoś musiał oddać stypendium.
I dobrze, że się nie zdarzyło, choć sama teoretyczna możliwość może martwić i stanowi minus tej zwykłej. Nie wiadomo, czy im się praktyka nie zmieni. Pół biedy, że jeszcze można tak operować, żeby tej zwrotki uniknąć, ale to się będzie wiązało z "przymusową" asystenturą. A potem nie wiadomo, jak z odbiciem z tej asystentury "do góry".

Nie bez powodu dałem tę zwykłą na 2 miejscu. Ona jest lepsza niż uzupełniająca i korporacyjna, ale ma pewne wady, które autorce mogą szkodzić mocno, tj. że jednak nie zda odpowiednio dobrze/nie będzie odpowiednich miejsc/ewentualna opcja zwrotu stypendium. Uważam, że autorka powinna baczyć mocno na stabilność finansową/zatrudnienia i stąd dałem ten staż na 1 miejscu, bo tam nie ma obaw, że będzie musiała coś zwracać, ma ten UOP, ma szansę zdawać egzamin zawodowy (prokuratorski lub któryś korporacyjny, sędziowski odpada, więc jeżeli ona chce sędzią być, to jej staż odpada). Zwykła jest obarczona ryzykiem, że będzie przez 3 lata tyrać, a potem może wrócić, z przymusu, do punktu wyjścia, tj. asystentury. Co prawda jest to w miarę miękkie lądowanie, bo ta asystentura zła nie jest, ale co dalej?

Chyba wszystkie "za" i "przeciw" wyciągnęliśmy. Decyzja należy do niej, jak ona czuje, jakie ma ambicje, jak jej dokładnie sytuacja finansowo-zawodowo-rodzinna wygląda teraz i w przyszłości.

Oczywiście jestem za tym, żeby jednak próbowała. Najlepiej, w zależności od sytuacji, 1 lub 2, od biedy 3, w ostateczności 4, ale tu już by jej musiało totalnie się posypać.
Nemoseipsum jest off-line  
22-03-2021, 09:27  
MikeRoss
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Autorka chyba nie ma jeszcze stażu, a jeśli nie ma do tej pory, to już nie może zdawać zawodowego ze stażu czy coś pomyliłem?
MikeRoss jest off-line  
22-03-2021, 10:43  
MR19
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a MikeRoss Zobacz post
Autorka chyba nie ma jeszcze stażu, a jeśli nie ma do tej pory, to już nie może zdawać zawodowego ze stażu czy coś pomyliłem?
Jeśli chodzi o sędziowski to nie może. A nawet gdyby mogła to dostanie etatu graniczy z cudem, szansa jedna na 1000. Pierwszeństwo ma kssip. Wiec tacy asystenci siedzą ze zdanym egzaminem jako asystenci..co do miejsca dostania przydziału to warto wspomnieć, ze sędziowie bywają w sadach po 2 dni w tyg jak jest sesja a większość dni pracują z domu wiec oddalona miejscowość o pare km nie robi różnicy wielkiej
MR19 jest off-line  
10-04-2021, 15:06  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie

Czy po aplikacji uzupelniajacej czy po 5 latach stażu tak czy siak sa takie same szanse na to, zeby wylądować na drugim koncu Polski poniewaz egzamin się pisze w tym samym czasie co po aplikacji w zwyklym trybie i miejsca sa z "tej samej puli". Pozostaje uczyc się na tyle dobrze, zeby ostatecznie byc jak najwyzej i co za tym idzie miec wieksze pole manewru w wyborze miejsca lub zaakceptowac przeniesienie sie do innego miejsca i co roku przed przedstawieniem aplikantom wolnych miejsc dowiadywac sie jakie to miejsca i walczyc o przeniesienie i jakby podmianę danego etatu ze swoim aktualnym.
Novelka jest off-line  
11-04-2021, 08:09  
Cotri
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Novelka Zobacz post
Czy po aplikacji uzupelniajacej czy po 5 latach stażu tak czy siak sa takie same szanse na to, zeby wylądować na drugim koncu Polski poniewaz egzamin się pisze w tym samym czasie co po aplikacji w zwyklym trybie i miejsca sa z "tej samej puli".
"Gwarantowane" miejsca są tylko dla aplikantów KSSIP - lista stanowisk asesorskich obejmuje tylko tych, którzy zdali egzamin po ukończeniu aplikacji zwykłej bądź uzupełniającej. Przy podchodzeniu do egzaminu ze stażu nie ma gwarantowanego etatu.
Cotri jest off-line  
11-04-2021, 10:54  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Cotri Zobacz post
"Gwarantowane" miejsca są tylko dla aplikantów KSSIP - lista stanowisk asesorskich obejmuje tylko tych, którzy zdali egzamin po ukończeniu aplikacji zwykłej bądź uzupełniającej. Przy podchodzeniu do egzaminu ze stażu nie ma gwarantowanego etatu.
Jasne, ze nie ma, bo te osoby wybieraja na koncunz pozostalej listy, dlatego lepsza uzupelniajaca niz po 5 latach stazu.
Novelka jest off-line  
13-04-2021, 17:19  
Luji Witą
Początkujący
 
Luji Witą na Forum Prawnym
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Drodzy, a jak wygląda kwestia podręczników z kazusami? Z tego co widzę większość nie dotyczy aktualnego stanu prawnego. Czekać na znowelizowane wersje, czy uważnie korzystać ze starszych? Jeśli tak, to jakie pozycje są godne uwagi?
Luji Witą jest off-line  
13-04-2021, 17:23  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 244
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Tylko, że uzupełniająca to jest jednak trochę "rzeźnia". Ten sam materiał w 1,5 roku, do tego praktyki, praca, rodzina i życie. To prawda, brzmi to ciekawie ale egzamin i tak jest ten sam. Do tego wciąż nie wiadomo czy dla tych co skończą uzupełniająca będzie wspólna lista stanowisk sędziowskich z tymi co kończą zwykłą.

Ale faktem jest, że startowanie na sędziego w trybie konkursowym to też cieżka sprawa. Do sędziego nie mogą już podchodzić nowi asystenci (zatrudnieniu po bodajże czerwcu bądź lipcu 2017) a do tego od momentu zdania egzaminu jest 5 lat na zostanie sędzią. Koleżanka ostatnio po raz 15 nie została wybrana przez KRS.
smielak89 jest off-line  
13-04-2021, 21:24  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a smielak89 Zobacz post
Tylko, że uzupełniająca to jest jednak trochę "rzeźnia". Ten sam materiał w 1,5 roku, do tego praktyki, praca, rodzina i życie. To prawda, brzmi to ciekawie ale egzamin i tak jest ten sam. Do tego wciąż nie wiadomo czy dla tych co skończą uzupełniająca będzie wspólna lista stanowisk sędziowskich z tymi co kończą zwykłą.

Ale faktem jest, że startowanie na sędziego w trybie konkursowym to też cieżka sprawa. Do sędziego nie mogą już podchodzić nowi asystenci (zatrudnieniu po bodajże czerwcu bądź lipcu 2017) a do tego od momentu zdania egzaminu jest 5 lat na zostanie sędzią. Koleżanka ostatnio po raz 15 nie została wybrana przez KRS.
Zapomnialam zupełnie o tym ograniczeniu z tego 2017 roku. A dotyczy to tylko kandydatow na sędziów?

Tak uzupelniajaca to na 100% rzezni, ale jednak przygotowanie nawet jako takie przez kssip jest lepsze niz samodzielna nauka do tego egzaminu moim zdaniem
Novelka jest off-line  
13-04-2021, 21:25  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Luji Witą Zobacz post
Drodzy, a jak wygląda kwestia podręczników z kazusami? Z tego co widzę większość nie dotyczy aktualnego stanu prawnego. Czekać na znowelizowane wersje, czy uważnie korzystać ze starszych? Jeśli tak, to jakie pozycje są godne uwagi?
Wątpię by znowelizowane wersje sie pojawiły. Tam chodzi o to, zeby nauczyc się metodyki rozwiązywania , a nie samych rozwiązań.
Novelka jest off-line  
13-04-2021, 21:50  
smielak89
Użytkownik
 
smielak89 na Forum Prawnym
 
Posty: 244
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a Novelka Zobacz post
Zapomnialam zupełnie o tym ograniczeniu z tego 2017 roku. A dotyczy to tylko kandydatow na sędziów?

Tak uzupelniajaca to na 100% rzezni, ale jednak przygotowanie nawet jako takie przez kssip jest lepsze niz samodzielna nauka do tego egzaminu moim zdaniem
To dotyczy osób chcących podejść do egzaminu sędziowskiego ze stażu pracy.
smielak89 jest off-line  
13-04-2021, 22:31  
Luji Witą
Początkujący
 
Luji Witą na Forum Prawnym
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a Novelka Zobacz post
Wątpię by znowelizowane wersje sie pojawiły. Tam chodzi o to, zeby nauczyc się metodyki rozwiązywania , a nie samych rozwiązań.
W co zatem warto się zaopatrzyć?
Luji Witą jest off-line  
13-04-2021, 22:38  
Użytkownik_999
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a Luji Witą Zobacz post
W co zatem warto się zaopatrzyć?
W przebrniecie przez pierwszy etap. Drugim martwić się będziesz potem.
Użytkownik_999 jest off-line  
14-04-2021, 05:47  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Luji Witą Zobacz post
W co zatem warto się zaopatrzyć?
Znajac ustawy na tyle zeby wiedziec gdzie co jest, gdzie czego szukac oraz rozwiązując kazusy z lat ubiegłych. To wystarczy 😉 duza role gra wynik z testu, a miedzy testem a II etapem nie ma czasu na przerabianie calych książek.
Novelka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja w KSSiP czy korporacyjna? (odpowiedzi: 8) Hej, ukończyłem w tym roku studia i zastanawiam się nad moją przyszłością. Do V roku byłem przekonany, że po studiach będę aplikował na jedną z...
§ Aplikacja KSSiP (odpowiedzi: 0) Niech to będzie wątek na pytania związane z aplikacją KSSiP, lecz niebędące pytaniami stricte prawnymi; tego rodzaju pytania były bowiem usuwane z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Aplikacja radcowska w OIRP w Warszawie (2018-2021) - pytania ogólne (odpowiedzi: 10) Szanowni Państwo, w styczniu 2018 roku rozpoczynam aplikację radcowską w OIRP w Warszawie, dlatego mam kilka pytań do osób, które są już na...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 (odpowiedzi: 1000) Zapraszam wszystkich, którzy mają zamiar w 2017 roku przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w KSSiP. Jednocześnie wcześniejsze roczniki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:49.