Wpis na listę aplikantów - Forum Prawne

 

Wpis na listę aplikantów

Witam, czy w zgłoszeniu o wpis na listę aplikantów adwokackich trzeba poświadczyć że nie było się karanym albo dostarczyć z KRK wyciąg? W sieci jest wiele niejednolitych informacji, najlepiej gdyby opowiedziała osoba która składała taki ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
07-01-2021, 22:42  
Student350
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wpis na listę aplikantów

Witam, czy w zgłoszeniu o wpis na listę aplikantów adwokackich trzeba poświadczyć że nie było się karanym albo dostarczyć z KRK wyciąg? W sieci jest wiele niejednolitych informacji, najlepiej gdyby opowiedziała osoba która składała taki wniosek niedawno.
Zostałem skazany na grzywnę na podstawie art. 217, jestem dopiero na drugim roku i zastanawia mnie czy jest szansa na jakąkolwiek aplikację? Do czasu mojej aplikacji wyrok będzie już dawno zatarty, czy jest szansa że nikt się o tym nie dowie?
Student350 jest off-line  
08-01-2021, 16:55  
MagdaZaba
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Wpis na listę aplikantów

Zasw o niekaralności z KRK i oświadczenie że nie było prowadzone postępowanie karne ani dyscyplinarne wobec twojej osoby. Wszystkiego można dowiedzieć się w ORA, nie gryzą.
MagdaZaba jest off-line  
08-01-2021, 17:21  
Student350
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wpis na listę aplikantów

OK, zaświadczenie o niekaralności będzie czyste bo wyrok się zatrze, a co do oświadczenia że nie było prowadzone, czy w jakiś sposób jest to sprawdzane, kontrolowane?
Student350 jest off-line  
08-01-2021, 20:08  
Apl.adwok.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wpis na listę aplikantów

Heja !

uśmiałam się jak to przeczytałam, więc założyłam nicka, żeby Ci odpisać.
Miałam identyczną sytuację.
Pewna notariuszka ordynarnie chciała mnie oszukać na taksie notarialnej (inaczej podała przez telefon, inaczej w kancelarii) więc się zdenerwowałam i uderzyłam ją w twarz.
I mi zrobiła sprawę z art. 217 k.k. i grzywna.
potem się zatarło.
I jak zdawałam na aplikację adw.w Warszawie, poszłam do Izby podpytać.
Śmiali się - mają skrajną negatywną opinię o notariuszach -
i poradzili mi, żeby napisać w kwestionariuszu:
"oświadczam, że nie było prowadzone wobec mnie postępowanie karne w przypadku przestępstw ściganych z urzędu i na wniosek".
i tyle, i nikt się nie czepiał.

acha,
jakaś dziewczyna miała sprawę o wykroczenia i się pytała w Izbie, to się z niej wyśmiali i powiedzieli, że o tym w ogóle nie trzeba pytać bo w kwestionariuszu jest pytania o "postępowanie karne" KPK (zbrodnie, występki)
a "wykroczenia" to postępowanie o ukaranie - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
Zresztą niedawno SN stwierdził, że dziewczyna mająca 8 wykroczeń może być asesorem sądowym
LEX nr 2510662
Apl.adwok. jest off-line  
08-01-2021, 23:59  
TomRODO
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wpis na listę aplikantów

oj, prawnicy
Art.75c pkt.2 3) ustaw prawo o adwokaturze, mówi, że do wniosku o wpis na listę aplikantów trzeba dołączyć kwestionariusz.
Ale nie ma żadnego ustawowego wzorca tego kwestionariusza, jak np. w przypadku zawodów sędziowskich, funkcjonariuszy ABW itp.
Dlatego przyjmuje się, że taki wzorzec osobowy (skoro brak wzorca ustawowego/rozporządzenia) powinien obejmować dane zgodne z rozporządzeniem 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, czyli:
- nasze imię (bądź imiona) i nazwiska,
- naszą datę urodzenia,
- adres e-mail,
- numer telefonu,
- wykształcenie,
- adres do korespondencji,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Nie ma żadnych podstaw prawnych żądania informacji o charakterze kryminalnym.
Tutaj przedstawia się zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (najdalej wydanego na miesiąc przez przedłożeniem go).
BA- ! w orzecznictwie TE przyjmuje się, że skoro jest domniemanie niewinności nie można żądać informacji o toczących się postępowaniach karnych (tu bym polemizował)
a
co do postępowań dyscyplinarnych - to niby dlaczego ORA miałoby interesować, że jakiś kandydat na aplikanta, pracował np. w czasie studiów na stacji benzynowej, czy w mleczarni, i miał jakieś tam postępowanie dyscyplinarne ?
Dopiero jak ktoś się chce wpisać na adwokata ORA może sprawdzić samodzielnie jego teczkę z okresu aplikacji pod kątem postępowań dyscyplinarnych.
CZYLI - uważam, że nie ma podstaw prawnych by w tworzonych przez ORA kwestionariuszach zwierzać się na temat jakiś postępowań.
Tym bardziej, że oni pytają: "czy toczyło się", a brak pytania "czy toczy się"- aktualnie.
Jeżeli zatem w kwestionariuszu pojawi się pytanie np. o:
- stan cywilny
- dzieci
- postępowania karne/dyscyplinarne = trzeba zaznaczać, że brak podstaw prawnych do takich pytań.
I nikt z ORA nie będzie się tego czepiał, przeciwnie, może ktoś dostrzeże, że w końcu ktoś samodzielnie myśli.
TomRODO jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wpis na listę aplikantów (odpowiedzi: 0) Cześć, jak wygląda kwestia wpisu na listę i odbywania aplikacji u patrona jeśli moje miejsce zamieszkania jest w zakresie terytorium jednej izby...
§ wpis na listę aplikantów adw (odpowiedzi: 2) witam! Pytanie kieruje do osób, które w zeszłych latach dostały się na aplikacje adw. Jak wygląda kwestia złożenia wniosku o wpis? Czy od wniosku...
§ wpis na listę aplikantów radcowskich (odpowiedzi: 1) witam! Pytanie kieruje do osób, które w zeszłych latach dostały się na aplikacje radcowską. Jak wygląda kwestia złożenia wniosku o wpis? Czy od...
§ wniosek o wpis na listę aplikantów (odpowiedzi: 33) Drodzy koledzy i koleżanki, chciałbym się dowiedzieć czy macie może jakieś informacje praktyczne na temat wniosku o wpis na listę, bo powiem...
§ Opłata za wpis na listę aplikantów radcowskich (odpowiedzi: 1) Czy wie ktoś może jaka jest wysokość opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich? Podobno jest to 15-krotność składki radcy prawnego na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:55.