Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikacje - Forum Prawne

 

Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikacje

Cześć, mam dwa pytania do osób, które są doświadczone w temacie egzaminów wstępnych na aplikacje. 1. Dlaczego liczba aktów prawnych do "przerobienia" na egzamin wstępny do kssip-u jest o wiele krótsza niż na egzamin wstępny ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
22-02-2021, 17:14  
poola01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikacje

Cześć, mam dwa pytania do osób, które są doświadczone w temacie egzaminów wstępnych na aplikacje.

1. Dlaczego liczba aktów prawnych do "przerobienia" na egzamin wstępny do kssip-u jest o wiele krótsza niż na egzamin wstępny na np. aplikację radcowską/adwokacką? Test do kssip jest rzeczywiście o wiele trudniejszy czy chodzi o to, że jest drugi etap? Bo z tego co rozumiem, czytając to forum, test do kssip bije wszystkie inne na głowę.

2. Co myślicie o tym, że od ładnych kilku lat na aplikację radcowską/adwokacką startuje co roku ok. 2-3 tysiące osób, a na notarialną 500-600? Czym jest to wg Was spowodowane - przesyceniem rynku? Ciężko coś osiągnąć po notarialnej?

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi, bo ja osobiście nie mam w pracy kontaktu z prawem a wiem, że tutaj jest sporo doświadczonych osób i na pewno macie jakieś spostrzeżenia na powyższe tematy.
poola01 jest off-line  
22-02-2021, 18:17  
Nemoseipsum
Użytkownik
 
Posty: 294
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

1. Odnośnie tego, czemu ta lista jest krótsza w KSSiP - nie wiem. Chyba Ci tego nikt nie powie tutaj ze 100% przekonaniem. Nawet same akty prawne na liście tych aktów prawnych dziwią, np. permanentny brak ustawy o SN (które są istotne dla pracy sędziego), a są dawane akty prawne, których sędzia/prokurator w życiu nie użyje lub zrobi to wybitnie od święta (np. sądy wojskowe, Karta Narodów Zjednoczonych).

Trudność egzaminu do KSSiP wynika głównie z tego, że ten test jest po pierwsze konkurencyjny i tam liczy się to, żeby być lepszym niż inni. Wpierw, co trzeba zrobić, to być na pozycji kwalifikującej do II etapu (dwukrotność miejsc na aplikacji), więc już na starcie musisz być lepsza od ponad 1000 osób.

Po drugie, już w 1 etapie, poza powyższym, trzeba wykręcić możliwie jak najwyższy wynik, żeby sobie zwiększyć szanse na dostanie się, bo potem ciężko się goni, bo te kazusy mogą "nie siąść", więc lepiej się "broni niż goni", zaś nie jest proste wykręcenie rzeczywiście dobrego wyniku. Na pewnym pułapie (przyjmijmy, ze minimum 130 punktów) już liczy się nie tyle co "wykucie", co element szczęścia, "dobrego dnia".

Egzaminy korporacyjne nie mają tych dwóch elementów. Nie ma tam konkurencyjności, nie jest ważne to, ile osób pokonasz, czy jesteś na miejscu "biorącym", nie musisz też śrubować wyniku. Wystarczy, ze zrobisz 100 punktów i tyle.

Egzaminy korporacyjne są o tyle trudniejsze niż te do KSSiP, że tam jest więcej ustaw do przerobienia, ale praktyka jest taka, że tych ustaw "egzotycznych" nie trzeba przerabiać, żeby te 100 punktów zrobić, więc ta trudność ma małe znaczenie w praktyce.

Same pytania mają podobny poziom. To nie w poziomie pytań tkwi różnica.

2. Podejrzewam, ze to wynika głownie z niechęci ludzi do pracy w notariacie, ze specyfiki tej dziedziny. Podobnie jest z komornikami.

Praca w notariacie jest bardzo specyficzna. Pracowałem tam i to nie jest praca dla każdego. To jest praca bardzo spokojna, czasem nawet zbyt spokojna dla niektórych. Nie każdy w tym wysiedzi. Nie każdy też jest pasjonatem prawa prywatnego i też nie każdemu leży specyfika notariatu.

W notariacie bardziej kontrolujesz legalność dokonywanych czynności przez strony, a nie jesteś aktywny. To taka pasywna praca. Tu nikogo nie "atakujesz", nic nie "zaskarżasz". Nie każdy to lubi.

Co do pracy, to pracy może być nawet więcej niż na rynku adwokacko-radcowskim. Podobnie z komornikami. Mam wrażenie, że czasy przesytu minęły i teraz prościej się załapać do tego notariatu niż np. dekadę temu, kiedy była "górka". Przynajmniej stosunkowo prosto się wkręcić do czyjejś kancelarii.

Ewentualnie problem może być z otwieraniem swojej kancelarii, bo kancelaria notarialna przy otwieraniu jest droższa od np. kancelarii adwokackiej, bo do kancelarii notarialnej musisz wyłożyć więcej na wyposażenie (np. sejfy). Ale coś mi się nie wydaje, żeby ludzie z tego względu rezygnowali. Bardziej patrz pierwszy powód - nie siedzi im ta specyfika.


Nie cytuj całych postów pod którymi bezpośrednio się wypowiadasz.
Nemoseipsum jest off-line  
22-02-2021, 19:18  
poola01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie mi się wydawało, że to o to chodzi z tym egzaminem do kssip. Skończyłam studia trzy lata temu i miałam zrobić sobie rok przerwy przed aplikacją, ale się przeciągnęło... I teraz powoli się przymierzam, ale nie mogę się zdecydować. Zawsze najbardziej mnie ciągnęło do prokuratorskiej, ale słuchanie i czytanie o tym egzaminie wstępnym sprawiło, że ta aplikacja jawi mi się jako coś prawie nie do zrobienia, a już po takiej przerwie tym bardziej... Dlatego skłaniam się ku opcji podejścia do tego egzaminu, ale jednocześnie próby zdania na jedną z aplikacji korporacyjnych (nie chcę próbować przez kilka lat). I tutaj wydaje mi się, że najrozsądniej byłoby spróbować z radcowską/adwokacją - zakres aktów prawnych się najbardziej pokrywa. Pytam o notarialną, bo spokojna praca też jest czymś co rozważam, ale z kolei tematyka, że tak to ujmę, faktycznie wydaje się być niezbyt porywająca No i nauka do notarialnej i do kssip to chyba zbyt duży rozstrzał, ciekawe czy ktoś tego próbował Na studiach radziłam sobie nieźle, ale po tych 3 latach mam wrażenie, że niczego nie pamiętam.
poola01 jest off-line  
22-02-2021, 19:30  
Nemoseipsum
Użytkownik
 
Posty: 294
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Da się pogodzić naukę do KSSiP i do notarialnej.

Ja co prawda nie startowałem w naborze 2020 do obydwu, a tylko do KSSiP, jednak kiedy w lipcu 2020 roku robiłem dla sprawdzenia się egzamin wstępny na aplikację notarialną z 2019 roku, to udało mi się zrobić 123 punkty (na KSSiP w tym naborze zrobiłem 130 punktów).

Przy notarialnej trzeba się perfekcyjnie wyuczyć kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. To jest klucz. Specyfiką egzaminu wstępnego na notarialną jest to, że tych pytań z KC jest chyba ponad 30 (gdzie przy KSSiP potrafi z KC być nawet 3 razy mniej tych pytań). Jeżeli się ogarnia perfekcyjnie KC i KPC, to już jest blisko sukcesu.

Te ustawy poboczne warto przerobić, jeżeli są cienkie i do szybkiego zrobienia, np. zastaw rejestrowy, księgi wieczyste i hipoteka (to w ogóle bym polecał zrobić i to nie tylko ze względu na egzamin wstępny, ale potem do pracy w notariacie), zaś inne, np. prawo upadłościowe (które jest grube, to zrobić z jakiegoś skryptu).

KSSiP jest do przeskoczenia, ale jak mówiłem, tam nie tylko trzeba się solidnie wykuć i ogólnie bardzo dobrze ogarniać prawo, ale też trzeba liczyć na element szczęścia, to już się bardziej na ten 2 etap liczy.

Mam koleżankę, która startowała do KSSiP bezpośrednio po studiach, studentka wręcz wybitna, w 1 etapie zrobiła prawie 140 punktów, ale w drugim etapie jej nie poszło. Potem spróbowała 2 raz po kilku latach, w 1 etapie poszło jej nieco gorzej, ale w drugim lepiej i się dostała.

Jak widzisz, to jest już na pewnym pułapie bardziej loteria, bo moim zdaniem jej poziom przez te kilka lat nie wzrósł na tyle, żeby powiedzieć, ze za 1 razem nie zasługiwała na dostanie się, a w drugim była optymalnym kandydatem na aplikanta.

Jak coś, to pytaj, bo mam trochę wiedzy o tym notariacie i też już z doświadczenia, co do nauki do egzaminu wstępnego.


Nie cytuj całych postów pod którymi bezpośrednio się wypowiadasz.
Nemoseipsum jest off-line  
22-02-2021, 20:43  
poola01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Ale trafiłam Czyli ze swojego doświadczenia jesteś zdania, że dobre przygotowanie do testu do KSSiP (chodzi mi o zakres materiału) + zrobienie tych cieńszych, ale ważnych ustaw stricte "notarialnych" powinno teoretycznie dać te 100 pkt na egzaminie na notarialną? To jest cenna uwaga, bo wydawało mi się, że zakres aktów na te dwa egzaminy jest za bardzo "rozjechany", żeby to jakoś połączyć.
poola01 jest off-line  
22-02-2021, 21:33  
Nemoseipsum
Użytkownik
 
Posty: 294
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Tak uważam.

Też ok. 12 miesięcy temu sądziłem, że ten rozjazd jest zbyt duży, ale nie uwzględniałem rozkładu ilościowego pytań z danych ustaw na notarialnej, bo mnie w ogóle przedtem aplikacja notarialna nie interesowała i tego nie badałem. Zmiana nastąpiła w okolicach lutego/marca 2020 r. i się tym zainteresowałem bardziej.

Różnicę robi to, że na notarialnej pytań z kodeksu cywilnego masz zwykle ponad 30, co ułatwia sprawę.

Oprócz kodeksu cywilnego, trzeba również bardzo dobrze znać kodeks spółek handlowych (ok. 20 pytań), kodeks postępowania cywilnego (ok. 10 pytań). Tylko z tych 3 ustaw możesz mieć już łącznie 60-70 punktów.

Doliczmy jeszcze kodeks postępowania administracyjnego (ok. 5 pytań), kodeks rodzinny i opiekuńczy (ok. 5 pytań), to już dochodzi pod 70-80.

I na tych ustawach, które wskazałem, trzeba się skupić.

Resztę idzie "nabić" na rozumowanie, intuicję.


A administrację przepraszam za naruszenie zasad. Nie powtórzę błędu.
Nemoseipsum jest off-line  
23-02-2021, 07:55  
MikeRoss
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

2. aplikacje notarialna i komornicza mają limity osób, co prawda w ostatnich latach chyba cały czas ilość przyjętych osób jest pod limitem, a co do notarialnej to słyszałem od znajomych, że ciężko nawet patrona znaleźć w optymalnym miejscu, marne zarobki na aplikacji i bardzo ciężki egzamin po aplikacji.
Co do testu do dla mnie łatwiejszy jest na aplikację kssip niż na każdą inną ale margines błędu dużo mniejszy, bo konkurencja jest spora i każdy punkt waży
MikeRoss jest off-line  
23-02-2021, 08:09  
QuoVadis
Użytkownik
 
Posty: 351
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Ja robiłem tydzień przed wstępnym do KSSiP egzaminy notarialne i komornicze z poprzednich lat, tylko pytania z ustaw kssipu to robiłem około 90-100 punktów, bo tych pytań było około 115. Więc pewnie dostałbym się na notarialna nie czytając nawet innych ustaw niż z KSSiP. Jeżeli zależy Ci głównie na KSSiP to ucz się tylko ustaw pod kssip i ewentualnie już tydzień przed notarialnym porob skrypty lub poczytaj te najkrótsze ustawy (przede wszystkim prawo o notariacie) i nie powinno być problemów żeby się dostać.
QuoVadis jest off-line  
23-02-2021, 08:32  
MikeRoss
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Tendencja jest taka, że z roku na rok coraz mniej pytań z kodeksów się pojawia, w 2020 na komorniczej nie pamiętam dokładnie ale chyba nawet poniżej 80, więc staje się coraz mniej oczywiste, że same kodeksy wystarczą
MikeRoss jest off-line  
23-02-2021, 13:09  
Nemoseipsum
Użytkownik
 
Posty: 294
Domyślnie RE: Dziwna liczba aktów prawnych / osób podchodzących do egzaminu - pytania o aplikac

Cytat:
Napisał/a MikeRoss Zobacz post
2. aplikacje notarialna i komornicza mają limity osób, co prawda w ostatnich latach chyba cały czas ilość przyjętych osób jest pod limitem, a co do notarialnej to słyszałem od znajomych, że ciężko nawet patrona znaleźć w optymalnym miejscu, marne zarobki na aplikacji i bardzo ciężki egzamin po aplikacji.
Co do testu do dla mnie łatwiejszy jest na aplikację kssip niż na każdą inną ale margines błędu dużo mniejszy, bo konkurencja jest spora i każdy punkt waży
Notarialna nie ma limitów.


A co do ustaw, to wiadomo, że na samej znajomości kodeksów się nie uda zdać, ale perfekcyjne ich opanowanie jest obowiązkowe.

Stąd optymalnie się uczyć kodeksów (które są i na notarialnej i na KSSiP) + do notarialnej dołożyć do nauki kilka ustaw, które nie są obszerne.

Powinno dać radę.
Nemoseipsum jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niski odsetek osób podchodzących do egzaminu na radcę/adwokata bez aplikacji (odpowiedzi: 14) Zastanawia mnie dlaczego tak wiele osób decyduje się na aplikacje korporacyjne jeśli istnieją alternatywne drogi dojścia do możliwości zdawania...
§ Materiały do nauki do egzaminu na aplikacje (odpowiedzi: 73) Witam, proszę o radę..Jestem na 5-tym roku studiów i chciałabym zdawać na aplikację adwokacką. Nie mam pojęcia z czego najlepiej i najszybciej się...
§ Program szkoleń przygotowujących do egzaminu na aplikacje prawnicze (odpowiedzi: 3) Zapraszamy wszystkie osoby przygotowujące się do egzaminu na aplikację. . Jest to program edukacyjny skierowany zarówno do absolwentów, jak i do...
§ Rekordowa liczba chętnych na aplikacje (odpowiedzi: 13) No zwłaszcza ta komornicza mnie zaszokowała bo jeszcze na kilka dni przed zakończeniem naboru GP pisała, że kandydatów jest bardzo mało. :mad:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:47.