Egzamin notarialny 2022 - Forum Prawne

 

Egzamin notarialny 2022 3

A w pierwszym dniu jak powołałam przy osobie niemogącej się podpisać prokurenta, który stwierdził, że ta osoba się podpisała to ogromny błąd?...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
23-09-2022, 12:24  
karotkaa
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

A w pierwszym dniu jak powołałam przy osobie niemogącej się podpisać prokurenta, który stwierdził, że ta osoba się podpisała to ogromny błąd?
karotkaa jest off-line  
23-09-2022, 13:15  
wodagazowana
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a karotkaa Zobacz post
A w pierwszym dniu jak powołałam przy osobie niemogącej się podpisać prokurenta, który stwierdził, że ta osoba się podpisała to ogromny błąd?
Odsyłam do art. 87 paragraf 3 Prawa o notariacie .
wodagazowana jest off-line  
23-09-2022, 13:48  
karotkaa
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Myślisz że to skutkuje już nieważnością, czyli 2?
karotkaa jest off-line  
23-09-2022, 14:32  
wodagazowana
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a karotkaa Zobacz post
Myślisz że to skutkuje już nieważnością, czyli 2?
Moim zdaniem nie, gdyż świadek nie był stroną umowy, tylko występował w tym przypadku jako osoba fizyczna, a nie jako spółka.
wodagazowana jest off-line  
24-09-2022, 10:20  
ziomkii
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Niecały rok temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie:
- stwierdził nieważność dwóch uchwał Rady Izby Notarialnej w Krakowie, podpisanych łącznie przez 10 notariuszek i notariuszy
- uchylił dwie uchwały Krajowej Rady Notarialnej w skład której wchodzi 11 notariuszek i notariuszy
-
Łącznie 21 notariuszy podjęło uchwały w jednej sprawie, które okazały się błędem prawnym
.
https://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/...i/102baf5.html
.
także, jeżeli notariusze wchodzą w skład komisji egzaminacyjnych to po prostu mogą odmiennie oceniać ten sam stan faktyczny i prawny,
i wszystko zależy kto jest członkiem danej komisji egzaminacyjnej.
ziomkii jest off-line  
26-09-2022, 20:02  
Oskar Credow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Trzeba napisać wprost, że ten egzamin nie był trudny, jednakże czas na niego przyznany był stanowczo zbyt krótki!!! Żaden notariusz nie napisałby poprawnie aktów z 1-szegi oraz 2-go dnia w czasie 6 godzin. Uważam, że Pan Minister Zbigniew Ziobro powinien w końcu zainteresować się poziomem skomplikowania kazusów na egzamin notarialny i dopasować go do czasu wyznaczonego na pisanie aktów, albo po prostu wydłużyć czas na pisanie aktu do 8 godzin każdego z dwóch pierwszych dni , przy zachowaniu tak trudnych i skomplikowanych zagadnień kazusowych. Można też wrócić do poprzednich przepisów, przy których należało uzyskać pozytywne oceny z dwóch dni egzaminu, aby zdać cały egzamin, a nie tak jak teraz, że należy zdać wszystkie trzy części. PS. Pan Minister Ziobro mógłby porównać poziom kazusów, które były na egzaminach notariuszy przed 15 laty, którzy obecnie opracowują kazusy, zorientowałby się, że Ci notariusze pisali akt typu "Umowa sprzedaży" na 2-3 strony lub "Umowa darowizny" na 2-3 strony, a obecnie przygotowują kazusy, które zajmują nam 13-20 stron i obejmują około 30-50 instytucji!!!
Oskar Credow jest off-line  
28-09-2022, 15:17  
Galanonim999
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

P. Oskarze - ze wszystkim się z Panem zgadzam i podpisuje dwoma rękoma OPRÓCZ jednego. Po pierwsze weźmy pod uwagę że czas jest też czynnikiem trudności, więc nawet z tego co Pan pisze wynika, że był trudny.

Jeśli chodzi o trudność merytoryczną. Proszę sobie porównać 1 dzień z tego roku z 1 dniem z tamtego roku. TEN EGZAMIN Z TEGO ROKU BYŁ BARDZO TRUDNY. Wielu znajomym podchodzący np. przez 4 lata aplikacji nie zdarzyło się wyodrębnienie lokalu w ten sposób ani razu (no ewidentnie trafili wymyślający kazus) i zapomnieli o tym, że udział w cz. wspólnej musi wynikać z powierzchni, myślę że to nieduży w perspektywie całego kazusu, bo są orzeczenia które mówią, że wówczas jeśli wypisało się kubaturę wszystkiego innego, to się łatwo koryguje.

Natomiast wiadomym jest, że jednym z większych błędów było niewzięcie pod uwagę AWZ a więc tego że nabyła sama żona. A proszę mi powiedzieć ile AWZ-etek w życiu się Panu trafiło?

Myślę że równie problematyczny był ten prokurent, a wł. jego pełnomocnictwo do obciążenia hipoteką. Mocno podchwytliwa ta hipoteka była. Zdaje się że te dwa aspekty - AWZ-tka i pełnomocnictwo dla prokurenta do obciążenia w kontekście zdania były najważniejsze.

Założe się że większość ze zdających przekręciła/ nie dała wszystkich dokumentów bo za mało czasu na opisanie tej nieruchomości po prostu...

Kolejna sprawa - napisał Pan o rewitalizacji w 1 dniu?

Dokumentów była chmara... myślę że najważniejszy to żeby o samodzielności dać. Bez tego ani rusz.

Nie wspomnę o kwestii z wpisaniem spółki na GPW. Znam takich co stracili z pół godziny szukania tego w lexie (czy jest coś jeszcze potrzebne w zw. ztym) a druga połowa po prostu na to nie miała czasu i zaryzykowała, trafiając z resztą, że to tylko przynęta była którą należy zbagatelizować.


Ten egzamin (1 i 2) dzień powinien być sprawdzany dużo łagodniej, aniżeli ten sprzed roku i każdy racjonalnie o tym myślący to wie.


2 dzień też był turbo trudny. Zdaniem wielu były tam zagadnienia jeszcze nie rozstrzygnięte ani w doktrynie ani w orzecznictwie (ten podział umowny w innych udziałach. Orzecznictwo jest ale na sądowe żądanie jednej ze stron). Nie wspominam że to był pierwszy kazus tego typu gdzie niejeden się pomylił z transgranicznym prawem - a to już duży błąd. Wielu na bank też zrobiło błąd z tymi 777x2 czy ustalenia co do tej opieki. O policzeniu Taksy notarialnej (do dzisiaj nikt z moich znajomych nie wie ile tam było tych taks) oraz karcie rejestracyjnej pojazdu już nie wspominam. Myślę że najważniejsze tu było to skuteczne ustanowienie dożywotniego użytkowania.

Kończąc już, ten poziom trudności jak i czas są specjalnie dobrane żeby ograniczyć dostęp do zawodu. Każdy o tym wie, a najgorszym jest że to zazwyczaj notariusze wystawiają złe oceny - właśnie dlatego, nie za bardzo im się podoba pomysł konkurencji. Tyle tylko że trzeba być człowiekiem dla drugiego człowieka i to się później na takich ludziach w życiu odbija/odbije.
Bo weźmy pod uwagę że po drugiej stronie jest aplikant który zazwyczaj hulał w kancy za nierzadko uporczywie niskie pieniądze przez całą aplikację i może jeszcze trochę (niezapominajmy że to niekiedy są osoby przy 30stce albo i po), i chcą w końcu zacząć nieźle zarabiać jako zastępcy lub sami mając kancelarię - chociaż te pieniądze są nierzadko DUŻO NIŻSZE co już od dawna ich znajomi na etacie w korporacji bez żadnej odpowiedzialności i po 6 latach studiów i kursie z języka angielskiego.

Może zatem powinni ci sami notariusze postawić na to, żeby kwestię tę zmienić systemowo (np. w ilosci miejsc na start aplikacji, ilości notariuszy na miasto/gminę/ minimalnych stawkach taksy notarialnej) a nie na koniec gdzie się człowieka trzyma w "klatce niezaliczającej" tylko z tego względu, że
mu czasu niestarczyło żeby chwilę wo ogóle pomyśleć nad tym co się piszę / poprawić coś. a ten sam człowiek ma kredyt hipoteczny nierzadko i jest grubo pod kreską bo przecież jest już dorosły, nierzadko ma dzieci, rodzinę (wiadomo jakie czasy mamy). W 6 godzin to pewnie można ew. 11stronnicowe opowiadanie na poziomie szkoły podstawowej ale nie rozkminić naprawdę niełatwe zagadnienia, niezapomnieć o niczym, i jeszcze to wszystko napisać! No ludzie, na litość..... 3/4 moich znajomych po tej aplikacji ma depresję. To jest najtrudniejszy egzamin w kraju a założe się że mógłby pretendować do najtrudniejszego przynajmniej w europie.

Konkludując, tak ten egzamin żeby zacząć mówić o nim normalnie-trudny powinien trwać 8 godzin.

Pozdrawiam.
Galanonim999 jest off-line  
28-09-2022, 16:23  
Oskar Credow
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Zgadzam się całkowicie. Egzamin był bardzo trudny, biorąc pod uwagę czas 6 godzin.
Zaświadczenie o rewitalizacji przywołałem. A co do pozostałych przedłożonych, okazanych i załączonych kilkudziesięciu innych dokumentów oraz poprawnego opisania kilkudziesięciu instytucji prawnych? To oceni komisja........ PS. Jeżeli nie zaczniemy wszyscy, jako zdający ten egzamin zawodowy pisać e-maile z mądrą argumentację i opisem poszczególnych kazusów i czasu na ich rozwiązanie do Ministra Sprawiedliwości jaką aberracją jest poziom egzaminu notarialnego przy 6 godzinach na jego napisanie, to do końca świata będzie trwać ta szopka.
Oskar Credow jest off-line  
07-10-2022, 20:35  
ziomkii
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

są wyniki z Krakowa
na 50 osób, pozytywny wynik uzyskało 30 osób
co daje 60 % zdawalności
BRAWO
i pomyśleć, że w latach 2015,2016,2017 i 2018 w Krakowie było ok. 16 % zdawalności
a
pd 2019 r. poziom zadawaności wynosi minimum 60% co rok (2019, 2020, 2021 i teraz 2022)
.
widać, że podniósł się poziom szkoleń !
-
to dobrze ! w Krakowie dramatycznie mało notariuszy......
ziomkii jest off-line  
09-10-2022, 14:40  
puszek.puszek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

w Krakowie to zdaje się problem był nie tyle w poziomie przygotowania zdających do egzaminu co raczej egzaminujących
puszek.puszek jest off-line  
09-10-2022, 22:14  
ziomkii
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Cytat:
Napisał/a puszek.puszek Zobacz post
...
.
tym się zajmuje Naczelny Sąd Administracyjny
czekamy na Wyrok
NSA pochyli się nad egzaminem notarialnym w Krakowie jeszcze z 2018 r.
gdzie padł rekord : 16 pozytywów na 100 zdających...
Minęło 4 lata i spokojnie dalej czekamy na wyrok NSA
a potem każdy sobie poczyta w systemie orzecznictwa administracyjnego
jak NSA zawyrokował
i tego wyroku nie będzie można usunąć GUMKĄ próbując wymazać go

ot tegoż wydarzenia z 2018 r w Krakowie, zdawalność egzaminu notarialnego w Krakowie jest najwyższa w Polsce, choć wcześniej przez lata była ...najniższa..
ziomkii jest off-line  
13-10-2022, 17:31  
Marwad111
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Hej, czy ktoś z Was zaliczył drugi dzień egzaminu przy założeniu, że porozumienie rodzicielskie w kształcie wynikającym z polecenia nie jest dopuszczalne, tj. nie wykonując po prostu tego polecenia?
Marwad111 jest off-line  
13-10-2022, 20:13  
karotkaa
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

Ja też nie wykonałam tego polecenia i też oblałam :/
karotkaa jest off-line  
13-10-2022, 20:39  
Marwad111
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a karotkaa Zobacz post
Ja też nie wykonałam tego polecenia i też oblałam :/
A w której komisji? W komisji nr 1 w Poznaniu podobno powodowało to jedynie obniżenie oceny o stopień, w komisji nr 2 w Poznaniu niweczyło cały egzamin
Marwad111 jest off-line  
13-10-2022, 21:36  
KINDLER
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2022

pójdę dalej:

A czy ktoś z Was w tegorocznym drugim dniu egzaminu przyjął możliwość ustalenia nierównych udziałów przy podziale majątku i uzyskał pomimo to pozytywną ocenę??
KINDLER jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ egzamin notarialny (odpowiedzi: 648) Czy ktoś dysponuje pytaniami z egzaminu notarialnego? Może chociaż jakieś przykładowe pytania. Z góry wielkie dzięki. I powodzenia tym wszystkim,...
§ egzamin notarialny (odpowiedzi: 56) Witam! Mam pytanie dotyczące egzaminu uzupełniającego notarialnego po egzaminie sędziowskim. Czy może ktoś posiada szerszą wiedzę (najlepiej...
§ Egzamin notarialny (odpowiedzi: 94) W dniach 15-17 lipca 2009 roku odbył się egzamin notarialny dla aplikantów notarialnych z naboru grudzień 2005. Proszę o podzielnie się wrażeniami z...
§ egzamin notarialny (odpowiedzi: 1) Witam, czy ktoś wie kiedy odbywa się egzamin notarialny zawodowy (nie chodzi o egzamin na aplikację? Chodzi m i o to w jakim to jest przeważnie...
§ egzamin notarialny (odpowiedzi: 1) Czy zdawał ktoś z was egzamin notarialny (kończący aplikację notarialną) w zeszłym roku tj. na nowych zasadach? Chodzi mi o egzamin uzupełniający dla...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:15.