Aplikacja KSSiP 2021 cz. II - Forum Prawne

 

Aplikacja KSSiP 2021 cz. II

Hm, zgodzę się i się nie zgodzę z Twoja wypowiedzią. Po pierwsze, 20 pkt z drugiego etapu to fakt, słaby wynik. Uważam, ze zrobić ok 30 punktów nie jest wyzwaniem i realnie da się to ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
04-11-2021, 20:50  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie Aplikacja KSSiP 2021 cz. II

Hm, zgodzę się i się nie zgodzę z Twoja wypowiedzią.
Po pierwsze, 20 pkt z drugiego etapu to fakt, słaby wynik. Uważam, ze zrobić ok 30 punktów nie jest wyzwaniem i realnie da się to osiągnąć. Na dobra sprawę nawet 40 jest do zrobienia.
Należy wziąć jednak pod uwagę pewne czynniki, które maja na ten wynik wpływ, głównie spory stres, szczególnie jeśli ktoś pisze to pierwszy raz.
Nie pisze tego oczywiście pod katem wymówek, aczkolwiek każdy może mieć gorszy dzień i może mu nie pójść i nie świadczy to od razu, ze się ktoś do tego zawodu nie nadaje.
Mi osobiście test super nie poszedł, pytania obstawiałam zupełnie inne i nie uważam, ze świadczy to o tym, ze powinnam zrezygnować, bo w mojej ocenie ten test niewiele sprawdza w kwestii predyspozycji do tego zawodu.
Kazusy są większym wyznacznikiem czy umiemy te problemy prawne ogarniać i myśleć jak potencjalny sędzia.

Nie zgodze się jednak z tym, ze każdy człowiek „z ulicy” może zdac ten test. Myśle, ze pierwszy lepszy człowiek wolałby wybrać inna branże, chociazby IT, gdzie wystarczy niewiele czasu na naukę, a pieniądze są zdecydowanie lepsze niż po kssip. Żeby ten test zdac to trzeba jednak do tych ustaw przysiąść i siedzieć zdeterminowanym i to czytać. W dzisiejszych czasach ludzie wolą oglądać fotki na instagramie.
Mac9090 jest off-line  
04-11-2021, 21:33  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Przejść do 2 etapu może zwykły człowiek z ulicy, bez studiów, 1 etap nic nie sprawdza.
Mnie rozbraja skakanie w takie skrajności, które zazwyczaj raczej są nieprawdziwe, że zwykły człowiek z ulicy, bez studiów, test nic nie sprawdza itd.

Pewnie, że test to nie opus magnum, doskonałość, a ten, kto zrobi 140 pkt lub więcej, to od razu mu dać posadę w SN i tytuł profesora (sam tutaj specjalnie lecę w skrajność).

Ale co rok wszystkie testy wstępne pokazują, że z każdej uczelni w tym kraju (od UJ, UW aż po jakieś Pcimianki) pewnie ok. 60-70% przystępujących by nie było w stanie się dostać do 2 etapu (bo mają wyniki poniżej 120 pkt).
Niepotrzebnie lecimy w skrajności.

Kazusy są lepsze, zgodzę się, ale dalej nie sprawdzają wszystkich odpowiednich skilli dla prawnika. Zwłaszcza w tej formie, która jest do KSSiP.

By nie było. Nastawienie, poza tym deprecjonowaniem testu, masz dobre. I mam nadzieję, że pójdzie dobrze. Tylko jakoś stres ogarnąć.
Nemoseipsum jest off-line  
04-11-2021, 21:46  
Uzytkownik246
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Nie zrozumieliśmy się Kochani. Mówiąc, że zwykły człowiek z ulicy mógłby ten test rozwiązać miałem na myśli zwykłego Kowalskiego, któremu by dać 3 miesiące z ustawami. Nie, pierwszy lepszy z łapanki od razu do Expo. Dlatego uważam, że test nie sprawdza żadnych stricte prawniczych umiejętności z wyjątkiem nauki na pamięć, idąc dalej, skończenie prawa nie daje żadnych gwarancji na teście. Stąd każdy komu dać 3 miesiące jest w stanie to dobrze napisać.
Uzytkownik246 jest off-line  
04-11-2021, 22:14  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Nawet z tą korektą uważam, że jednak nie każdy. Przeciętny też by miał problem. Moim zdaniem zbytnio doceniasz przeciętnego człowieka.

Problem u ludzi jest ze zdolnościami pamięciowymi, z pracowitością lub z tym i tym. Przeciętny człowiek ma sporo ułomności, które będą tamować te umiejętności, o których mówiłem na początku, a są potrzebne, żeby ten test napisać odpowiednio dobrze. Pewnie się znajdzie jakaś grupa spoza prawa, której dasz 3 miesiące i teksty ustaw, a one się wyryją na te ok. 120 pkt, ale nie sądzę, żeby to byli "przeciętni". Do ogarnięcia jest ponad 2000 stron tekstu i sądzę, że większość ludzi, w 3 miesiące, by miała problem, żeby w ogóle to 1 raz przeczytać, a gdzie tego się nauczyć jeszcze odpowiednio dobrze.

Ja podtrzymuję swoje stanowisko, że test to nie jest doskonałe narzędzie, aczkolwiek jednak też nie jest tak, że ten test jest wybitnie na wykucie, więc absolutnie nic nie sprawdza poza wykuciem i swego rodzaju pracowitością. Jakieś szczątkowe skille prawnicze jest w stanie sprawdzić.

Jest zwykle pewna grupa pytań, gdzie można sobie odpowiedzi wyciągnąć na jakieś rozumienie, o co chodzi. I nie trzeba tego wykuwać.

Jednak jakimś trafem, jak mówiłem, jest co roku dość spora grupa osób, które mają problem, żeby zrobić te 120 pkt (licząc wszystkie egzaminy wstępne na aplikacje).

I skądś ta różnica musi wynikać, że ok. 30% jest w stanie to zrobić, a ok. 70% nie.

Gdyby ten test nic nie sprawdzał, również z jakimiś szczątkowymi skillami prawniczymi, które moim zdaniem są sprawdzane, to prawie każdy magister by bez problemu robił to na ok. 120 pkt przynajmniej. A sprawdza jakąś tam wiedzę o prawie, pracowitość i zdolności pamięciowe.

Ten cały egzamin wstępny jest w pewnym stopniu ułomny. Bo i test nie sprawdza za dobrze, z czym się zgadzam, a kazusy też, w tej formie, jaka jest, to nie do końca to, bo to takie pisanie na czas. I też, do takiego "perfect exam", brakuje jakiegoś badania predyspozycji psychicznych oraz umiejętności miękkich (poza pisemnymi).

Spoko, rozumiem argumenty, racja w nich jest, ale jednak nie lećmy w skrajność. Praktyka, moim zdaniem, pokazuje, że ten test nie jest aż tak prosty.
Nemoseipsum jest off-line  
06-11-2021, 14:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

A ja z wami się nie zgodzę ;p nie chcę tu się chwalić bo nie ma czym (pewnie odpadnę po kazusach, we will see), ale ja przez pracę i doktorat olałam kompletnie te przygotowania do testu. Test w tym roku (subiektywnie) był prosty, robiłam tylko 4 testy do kssip z lat ubiegłych - miałam tam może 110 pkt - 115 i poszłam na zasadzie sprawdzenia jak jest na tym egzaminie. Test był łatwy, można było większość wydedukować, odrzucić zawsze/nigdy/tylko i uzbierałam 132. Gdyby ten test tegoroczny był w formule z 2020 czy 2019 miałabym trudność z osiągnięciem 120 pkt na bank. Teraz siedzę i ślęczę nad kazusami i staram się czytać dopiero kpc i kpk, także pozdro... Test nie sprawdza praktycznie niczego oprócz tego, jak ktoś do tego podchodzi - nerwowo bądź nie - i czy trafimy w prostszy test i pytania. Bo niestety statystyki pokazują ogólnie, że nawet jeśli ktoś ma 130 w górę z testu i uważa się z tego powodu za geniusza, to odpada na kazusach z różnych powodów (stres, nieumiejętność rozumowania i pisania poprawnie itp.). Szkoda też poświęcać życia na naukę cały rok czy pół na te testy, bo nie mamy wpływu na układających - praktycznie co roku ten test ma inną specyfikę, nie powiedziałabym, że ten z 2021 przypominał jakkolwiek te z lat ubiegłych, może trochę, więc wniosek - ja bym się uczyła z testu na zasadzie przeczytania czegokolwiek (np. skryptu) i uczyła się od razu do kazusów bo uważam, że czasu jest pomiędzy etapami mało i ciężko (widzę po sobie) jest nauczyć się (opanować) nawet odpowiedzi z lat ubiegłych od 0, mówię tu o odp. do kazusów.
 
06-11-2021, 16:42  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Trochę się z Tobą zgodzę, test nie ma za bardzo przełożenia na kazusy i często wyniki 130+ także na kazusach odpadają, a osoby, które wchodzą do II etapu równo z progiem się dostają.
Umiejetność rozwiązywanie kazusów to totalnie coś innego niż ten test, czasem mam wręcz wrażenie, ze jak ktoś pisze słabiej testy to lepiej wychodzą mu prace pisemne, a czy tak jest w rzeczywistości to ciężko powiedzieć.
Gdybyśmy nie mieli „sumowania się” wyników z obu etapów to moim zdaniem ten konkurs lepiej wyłapywały najlepszych kandydatów, bo w tej pracy jak ktoś nie umie robić kazusów czy tego nie rozumie to po prostu nie jest to dla niego.

Ostatnio rozmawiałam z moja koleżanka (na kazusach zrobiła prawie 50 pkt) i sama przyznała, ze na aplikacje ludzie się dostają kazusami, nie testem.
Mac9090 jest off-line  
06-11-2021, 18:54  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Bo to w pewnym sensie loteria jest. I z testem i z kazusami.

A co do nauki, to również można się absolutnie nic nie uczyć przed drugim etapem i to nie musi znaczyć, że się zrobi zły wynik. A też można przez te kilka tygodni się uczyć i zrobić nędzny wynik. Z testem podobnie.

20 października zrobiłem swój najwyższy wynik biorąc pod uwagę też adwokacki z września 2021 i KSSiP ze stycznia 2020, zaś ilość energii, jaką poświęciłem stricte na naukę do tego 20 października, była zdecydowanie najmniejsza. Nawet mniejsza niż do tego adwokackiego 2021, bo tam jednak dałem sobie pewien wysiłek, żeby przejrzeć te ok. 15-20 ustaw, których nie było do KSSiP, a były do adwokackiej.

Stąd, moim zdaniem, jeżeli komuś serio zależy na tym KSSiP, to nie jest takie głupie, żeby próbować do oporu, jak to choćby robi Smielak (mam nadzieję, że teraz się uda), bo moim zdaniem do kolejnych podejść nie trzeba nie wiadomo jak bardzo życia poświęcać, skoro się ma jakąś bazę. Tylko kwestia tego, jak pytania i kazusy "siądą".

To się da już spokojnie skleić z życiem towarzyskim i pracą. A nuż za którymś razem się uda. Ktoś tam się ponoć za 7 czy 8 razem dostał.

Znam w okolicy kilku doktorantów, mecenasów po zawodowym, i tam też różne historie były. Od dostania się za 1 razem, przez odpadnięcie w 1 etapie, a skończywszy na dostaniu się za którymś razem.
Nemoseipsum jest off-line  
08-11-2021, 15:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Mam pytanie dotyczące stanowiska asesora prokuratury po odbytej aplikacji prokuratorskiej.

Aplikację mam zamiar odbywać w większym mieście wojewódzkim, prawdopodobnie będzie to Poznań. Jak wygląda sytuacja z przydzielanymi stanowiskami asesorskimi po aplikacji? Czy uzyskanie stanowiska w mieście, w którym odbywałem aplikację może stanowić duży problem? Niezbyt odpowiada mi konieczność kolejnej wyprowadzki w przypadku mianowania w innym mieście, szczególnie biorąc pod uwagę dość niskie zarobki oferowane prokuratorom.
 
08-11-2021, 17:53  
Nemoseipsum
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

https://forumprawne.org/forum-mlodyc...ieszkania.html

Neon coś tu pisał na ten temat.

Sam się dzisiaj na ten temat, znowu, zastanawiałem. I tak myślę, co robić, jeżeli by tak wyszło, że dostaję się na aplikację, przechodzę przez nią, zdaję egzamin, potem dostaję proponowane miejsca asesorskie, a one będą takie, że będzie konieczne przemeblowanie życia.

Jak mówiłem wcześniej, będzie okej, jeżeli się trafi miejsce w moim województwie lub, od biedy, w województwie granicznym z moim. Gorzej, jeżeli by wpadły same propozycje z północy kraju. Nie wiem, co wtedy z tym robić. To taka loteria.
Nemoseipsum jest off-line  
08-11-2021, 23:00  
Prawnik2115
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Trochę beka, że ewentualny absolwent kssip musi całkowicie przemeblować swoje życie na asesurze, a to tylko za oszołamiającą pensję 9,200 brutto
Już by mogli dać możliwość wyboru dowolnej jednostki w okręgu przykładowo 100km od docelowo wskazanego miejsca pracy asesora, ale po co xd
Prawnik2115 jest off-line  
08-11-2021, 23:24  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Hm, mnie to bardziej zastanawia fakt, ze spraw w sądach jest coraz więcej, a jakoś nie słychać o tym, żeby nowe jednostki były tworzone, a obecne chyba tez z gumy nie są.

Co do ewentualnego ulokowania na asesurze to niestety jest jak jest i myśle, ze ciężko będzie o wakat w swoim miejscu zamieszkania, szczególnie w prokuraturze bo tych miejsc jest jednak mniej.
Moim zdaniem trzeba to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru aplikacji.
Ja juz się z tym pogodziłam, ze przeprowadzka prawdopodobnie będzie niezbędna, ale jakoś nie zależy mi szczególnie żeby zostawać w rodzinnym mieście. To juz chyba kwestia indywidualna
Mac9090 jest off-line  
08-11-2021, 23:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Przerażająca wizja. Coraz bardziej zaczynam myśleć nad rezygnacją z kssipu i powrotem na radcowską
 
09-11-2021, 08:22  
Prawnik2115
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Powiedziałem sobie, że postaram się dostać na sędziowską bo tylko ona jest warta takiego przemeblowania.
Moim zamysłem jest i tak, prędzej czy później, wskoczyć w zielony albo niebieski żabot, a aplikacja sędziowska lepiej mnie przygotuje do tego niż prokuratorska

Dostanę się tylko na prokuratorską to się będę intensywnie zastanawiał czy jest ona tego warta, egzamin wstępny na radcę i tak już we wrześniu zdałem, także plan B jest

Zresztą i tak bądźmy realistami, ta pensja asesorska - 9200 brutto? Ok. 7500 netto? Śmiało mogę zaryzykować tezę, że mało który świeży adwokat/radca taką pensje na start ma (chyba, że Warszawa). A sędzia czy prokurator zarabia więcej niż co najmniej 70% pełnomocników - przynajmniej takie plotki na mieście chodzą. Dużo się naczytałem, że radca w takim Poznaniu ma 6k na b2b, gdzie 1/3 wydaje na ZUS itd.
Prawnik2115 jest off-line  
09-11-2021, 09:21  
Mac9090
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

6k na b2b to strasznie mało, ja pracuje jako manager w e-commerce i zarabiam więcej, bez wykształcenia kierunkowego, przy kilkuletnim doświadczeniu w tej branży.
Ostatnio widziałam tez jakiś artykuł, ze w jakimś urzędzie w Poznaniu znaleźli radcę prawnego za stawkę 3500… przecież to jest uwłaczające, ze ludzie się na takie stawki zgadzają.
No ale cóż, jest przesyt na rynku i dyktowanie stawek przez pełnomocników już dawno się skończyło.

P.S. Tym się właśnie kończy ten słynny prog 100 pkt na korporacyjne i brak limitów miejsc.
Mac9090 jest off-line  
09-11-2021, 09:48  
Prawnik2115
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Aplikacja KSSiP 2021

Cytat:
Napisał/a Mac9090 Zobacz post
6k na b2b to strasznie mało, ja pracuje jako manager w e-commerce i zarabiam więcej, bez wykształcenia kierunkowego, przy kilkuletnim doświadczeniu w tej branży.
Ostatnio widziałam tez jakiś artykuł, ze w jakimś urzędzie w Poznaniu znaleźli radcę prawnego za stawkę 3500… przecież to jest uwłaczające, ze ludzie się na takie stawki zgadzają.
No ale cóż, jest przesyt na rynku i dyktowanie stawek przez pełnomocników już dawno się skończyło.

P.S. Tym się właśnie kończy ten słynny prog 100 pkt na korporacyjne i brak limitów miejsc.
Dlatego trzeba mądrze wybrać. Albo jesteś jednym z 70 absolwentów aplikacji prokuratorskiej z pewnym etatem i dość dobrą pensją jak na polskie standardy, albo jednym z kilku tysięcy nowych pełnomocników, którzy zasilą rynek po egzaminie zawodowym i którzy będą zmuszeni do wyszarpania sobie kawałku tortu

Tak tylko dodam, że w 2021 r. egzamin zawodowy zdało 1422 adwokatów oraz 2213 radców prawnych (tj. 3635 pełnomocników) . Tak więc teoretycznie, przy utrzymaniu dotychczasowego napływu nowych prawników, do czasu ukończenia aplikacji kssipowskiej w ciągu 3 lat przybyłoby około 10 tysięcy nowych pełnomocników (!!).

Co najlepsze są osoby, które jeszcze tego egzaminu wstępnego na aplikacje korporacyjną nie zdają Już przechodząc się po swojej rodzinnej miejscowości (ok. 40 tyś mieszkańców), na każdym rogu znajduje się praktycznie kancelaria adwokacka/radcowską, strach pomyśleć co będzie za 10-15 lat.
Prawnik2115 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja KSSiP 2021 (odpowiedzi: 999) A więc nadszedł ten rok, na który wielu z nas czekało. Kochani, motywujmy się, wspierajmy, dzielmy doświadczeniem i wskazówkami. To może ja...
§ Aplikacja w KSSiP czy korporacyjna? (odpowiedzi: 8) Hej, ukończyłem w tym roku studia i zastanawiam się nad moją przyszłością. Do V roku byłem przekonany, że po studiach będę aplikował na jedną z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2019 cz. II (odpowiedzi: 326) Ja bym dał 436 w związku z 435 poprzednia część: https://forumprawne.org/forum-mlodych-prawnikow/799222-konkurs-aplikacja-kssip-2019-a-67.html
§ Aplikacja KSSiP (odpowiedzi: 0) Niech to będzie wątek na pytania związane z aplikacją KSSiP, lecz niebędące pytaniami stricte prawnymi; tego rodzaju pytania były bowiem usuwane z...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. V (odpowiedzi: 15) https://forumprawne.org/forum-mlodych-prawnikow/761662-konkurs-aplikacja-kssip-2017-cz-iv-67.html Dla mnie też jest to tajemnicą... KRK to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.