dział prawny czy mała kancelaria adwokacka? - Forum Prawne

 

dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Jestem na piątym roku prawa i dostałem dwie propozycje pracy. Jedna to dział prawny firmy, a druga to mała kancelaria adwokacka. Jak myślicie co będzie lepsze na przyszłość? Interesuje mnie szczególnie prawo karne i to ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
19-01-2010, 23:55  
STMC
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Jestem na piątym roku prawa i dostałem dwie propozycje pracy. Jedna to dział prawny firmy, a druga to mała kancelaria adwokacka. Jak myślicie co będzie lepsze na przyszłość? Interesuje mnie szczególnie prawo karne i to wskazuje na kancelarię, ale słyszałem że jeśli chodzi o prace w firmach to tam są lepsze perspektywy dla prawników...
STMC jest off-line  
20-01-2010, 08:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Jak firma duża to zdecydowanie dział prawny.
 
20-01-2010, 14:08  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Zdecydowanie kancelaria
Pasqud jest off-line  
20-01-2010, 14:20  
tojestlogin
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Zdecydowanie to zależy od tego co człowiek chce robić.
Plus w kancelarii - jeśli interesuje Cię prawo karne i zamierzasz wybrać się na aplikację adwokacką (będziesz miał z głowy problem z pracą).
Plus w dziale prawnym jakiejś spółki - jeśli planujesz jednak bardziej cywilistyczną pracę w przyszłości i aplikację radcowską. Na pewno zarobisz więcej i liźniesz trochę "biznesu" co na przyszłość pozwoli Ci na nieco inny rozwój (gdyby czasem coś tam z aplikacją Ci nie wyszło lub zmieniły się poglądy na to czy karne czy gospodarcze/handlowe to zawsze tak bezpieczniej).
tojestlogin jest off-line  
20-01-2010, 18:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Nie no, bez przesady.

Porównanie małej kancelarii adwokackiej z DP spółki jest bez sensu.

W takiej kancelaryjce to najwyżej można pisać pozwy o "trzy tysie" albo bronić Pana Władsyława co na weselu dopie....ł świadkowi (a ten leżał w szpitalu ponad 7 dni). Poważne sprawy karne i poważne sprawy cywilne trafiają do dużych kancelarii, któr dysponują odpowiednimi zasobami ludzkimi i "sprzętowymi" - a przede wszytskim mają odpowiednie polisy.

Natomiast DP dużej spółki (małe firmy raczej nie tworzą własnych DP), to zupełnie inna bajka. Od dużych umów (kredyty, zakupy towarów, prawo korporacyjne, transakcje z innymi dużymi podmitami itp) do dużych spraw sądowych (takie spółki nie sądzą się o "trzy tysie"), prawa autorskie, patenty, ubezpieczenia, prawo pracy i całe tzw. "compliance" .

Dodatkowo taka spółka nauczy cię jak pracować, wykonywać w terminie zadania i zaprezentować własne stanowisko - każdy kto kiedyś próbował zaprezentować swoje stanowisko przed zarządem dużej spółki wie, że jest to o wiele trudniejsze niż wystąpienie w sądzie czy rozmowa z klientem. Faceci z takiego zarządu są bardzo szczegółowi i często bardzo dobrze obeznani różnymi gałęziami prawa.

Natomiast jak juz zrobisz aplikację, popracujesz w takiej spółce kilka lat,nabędziesz ogłady i umiejętności prawc (i co ważne wyrobisz sobie odpowiednie kontakty) to oczywiście najlepsza jast własna kancelaria.
 
20-01-2010, 23:06  
porzeczka
Stały bywalec
 
Posty: 614
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

nie zgadzam co się do małych kancelarii i spraw o "trzy tysie". Sama pracuję w dwóch małych kancelariach. Zakres tematyczny pracy-naprawdę szeroki. Zakres finansowy też różny, jasne że są sprawy o pozew o 3,000. Jednak zdecydowana większość to kilkadziesiąt tysięcy i więcej I taka praca nie ogranicza się do pisania samych pozwów na formularzu (ja przez prawie 3 tyg nie miałam okazji napisać ani jednego takiego:P).
porzeczka jest off-line  
21-01-2010, 07:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Jasne z tym, że ja w pierwszym tygodniu pracy zostałem wysłany do Sądu Apelacyjnego na rozprawę przy wps 700.000 pln. Fakt, że sprawa została opracowana przez radcę prawnego i nasze stanowsko złożone do akt wczesniej (miałem w zasadzie je tylko popierać), ale i tak doświadczenie było nieziemskie.
 
21-01-2010, 07:31  
Gerwaziak
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

W kancelarii zakres spraw jest szerszy - w firmie będziesz się zajmował głównie działem prawa, który odpowiada profilowi jej działalności. Za to większa szansa że firma zapłaci Ci za aplikację.
Gerwaziak jest off-line  
21-01-2010, 09:17  
chelboj
Użytkownik
 
chelboj na Forum Prawnym
 
Posty: 226
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Rób to co lubisz. Jeżeli będziesz w tym dobry pieniądze się znajdą...

Warto spróbować wszystkiego, począwszy od kancelaryjnej mizerii finansowej, przez in-house`owe użeranie się z prezesami po zawodówkach, aż po luksusy korporacyjnego open space`owego boxu
chelboj jest off-line  
05-12-2011, 22:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

Ja też słyszałem, że dziś większość kancelarii radcowskich i adwokackich zajmuję się "wszystkim i niczym", bo czasy są teraz takie, że każdy klient jest na wagę złota.

Ponadto słyszałem, że lepiej pracować na początku w mniejszej kancelarii, w której co prawda kokosów nie zarobisz, ale nauczysz się dużo więcej niż w dużej kancelarii prawnej, bo po prostu dopuszczą tam cię do zajmowania się wieloma sprawami którymi w większaych kancelariach zajmują się wyspecjalizowane działy prawne.

PS

Które firmy posiadające działy prawne opłacają aplikację ?
 
06-12-2011, 09:32  
krzys_julek
Użytkownik
 
Posty: 167
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

A ja powiem Ci z doświadczenia (jeżeli nie czytałeś mojego postu w dziale egzamin na apl. radcowską), że wszystko zależy od Twoich możliwości (ew. Twoich rodziców).
Bo jak będą w stanie pokryć Ci koszty aplikacji, za rok pewnie będzie ok 6k zł, to wybieraj wg swojego przeświadczenia i wiedzy. Jak lubisz karnistykę, to tylko kancelaria, bo w dziale prawnym firmy, to co najwyżej przyjdzie Ci zajmować się mandatami.
Natomiast jak czujesz "miętę" do cywila albo administracji, to dział prawny firmy jest też dobrym wyborem, podobnie jak kancelaria. Tak jak pisali koledzy wyżej tam ogarniesz się trochę z prawem w biznesie i pewnie zarobisz trochę lepiej niż w kancelarii. Mankamentem jest po kilku latach monotonia, gdyż sprawy kręcą się wokół profilu firmy. Natomiast w kancelarii istnieje realne zagrożenie, że prze te kilka lat będziesz pisał pozwy o parę złotych.
Natomiast jeżeli będziesz sam musiał sobie opłacić aplikację, to sprawa o tyle się zmienia, że pojawia się magia pieniądza. Jednak jak zaczniesz robić adwokacką, to w mojej ocenie tylko kancelaria może spełniać Twoje wymagania i potrzeby.

Dlatego wybór musisz starannie przemyśleć, bo za 2-3 lata cholera wie jakie będzie zapotrzebowanie na prawników. Szczególnie, że w 2013 r. kończy aplikację rocznik 2009, gdzie dostało się ponad 80% ludzi, a to może nieźle przytkać rynek.

Dlatego życzę powodzenia.
krzys_julek jest off-line  
06-12-2011, 16:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: dział prawny czy mała kancelaria adwokacka?

czuję "miętę" do cywila i administracji, karnistyka mnie nie interesuje.
Aplikację muszę sobie sam opłacić.
Z tego wynika, że dział prawny nie byłby złym wyborem.
Obawiam się tylko tego czego się tam nauczę - tu jest chyba czysta loteria
a ponadto obawiam się tego, jak będzie wyglądał końcowy egzamin na aplikacji
po kilkuletniej praktyce w dziale prawnym - pewnych rzeczy nigdy tam nie doświadczę tak jak w kancelarii
i przed tym już mnie kilka prazy przestrzegano
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kancelaria adwokacka-radcowska - jak zainwestować na początek? (odpowiedzi: 6) Jak-Waszym zdaniem-należałoby wydawać pieniądze zakładając kancelarię? Na co należałoby zwrócić szczególną uwagę?
§ Wybor rodzaju spółki - Kancelaria Adwokacka/Prawna (odpowiedzi: 43) Witam zamierzam założyć kancelarie adwokacką , lecz najpierw chciałbym wszystko sie dowiedziec i obliczyć koszty itp. Na początku będę w niej tylko...
§ Praca w Warszwie - kancelaria adwokacka lub radcowska (odpowiedzi: 4) Witam, chcę szukać pracy w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej w Warszawie, ponieważ tam nie mieszkam i byłam tylko okazjonalnie nie wiem gdzie...
§ Kancelaria adwokacka w mieście bez Sądu. (odpowiedzi: 6) Nurtuje mnie celowość/możliwość, a przede wszystkim opłacalność otwierania Kancelarii/filii w miejscowości, w której nie ma Sądu. Czy ktoś może ma...
§ Kancelaria Adwokacka (odpowiedzi: 2) Witam Wszystkich!!! Moj brat potrzebuje pomocy w sprawie karnej. Polecono nam kancelarie adwokacka
§ Kancelaria adwokacka-pytanie. (odpowiedzi: 1) Witam.Mam pytanie 1 jaki czas ma np.kancelaria adwokacka na odpowiedz pisemną 2 Czy jeśli kancelaria reprezentuje kogoś to powinna przedstawić do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:04.