Częsty remont w bloku - Forum Prawne

 

Częsty remont w bloku

Mieszkam w bloku wspólnoty i jestem prawnym właścicielem lokalu. Od jakiegoś czasu się remontuję, ze względu na prace i brak czasu remontuje się na tak zwane raty np: kilka dni w tygodniu od 17:30-20:00 oraz ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Hydepark


Odpowiedz
 
07-09-2010, 07:23  
hermes81
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Częsty remont w bloku

Mieszkam w bloku wspólnoty i jestem prawnym właścicielem lokalu. Od jakiegoś czasu się remontuję, ze względu na prace i brak czasu remontuje się na tak zwane raty np: kilka dni w tygodniu od 17:30-20:00 oraz w soboty od 10:00-19:00 bo wtedy mam najwięcej czasu.

Niestety mam uciążliwego sąsiada w ciągu dnia każe mi wstrzymywać remont bo on musi odpocząć lub ma jakieś spotkanie rodzinne w domu, ostatnio posunął się nawet do tego, że straszy mnie sprawą w sądzie podstawa prawna według niego to: " upierdliwy sąsiad".

czy jest jakaś podstawa prawna która może mnie ograniczyć w remoncie (godziny pracy, częstość wykonywania remontu) i czy faktycznie sąsiad może mi założyć sprawę sądową?
hermes81 jest off-line  
07-09-2010, 09:59  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Nie może.

Cisza nocna jest - pewnie 22-6 - i wtedy powinieneś ciszę zachować. W sensownych godzinach - a wskazane przez Ciebie niewątpliwie takie są, z punktu widzenia osoby pracującej - możesz remontować.

Niech wzywa policję - jak zapukają, pokaż zegarek, wskaż na zakres ciszy nocnej i poproś o obciążenie donosiciela kosztami bezzasadnej interwencji.
Tomu jest off-line  
07-09-2010, 10:06  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

tak, Ty masz wtedy najwięcej czasu, a inni chcieliby odpocząc po pracy - trzeba zrozumieć i drugą stronę, pamiętaj, może w przyszłości będziesz miał małe dziecko i wtedy ktos Ci odpłaci tak samo - na allegro są takie fajne płytki z nagranym hałasem, nie zdziw się, że od 6 rano przy małym dziecku będziesz wtedy słuchał tego, a sąsiad pokaże ci zegarek i powie: od 6 do 22 mogę robić co chcę.
fewa5 jest off-line  
07-09-2010, 10:25  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Najlepiej by było się dogadać, bo wspólne utrudnianie sobie życia w stosunkach sąsiedzkich do niczego dobrego nie prowadzi. Spróbujcie uzgodnić terminy dogodne dla Was obu, a jeżeli się nie da uniknąć konfliktu, zostanie działanie zgodne z przepisami.

W mojej opinii sąsiad ma prawo wezwać Policję, która może podjąć działania na podstawie art. 51 § 1 KW:
Przepis prawny:
USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Z drugiej strony właściciel ma prawo wykonywać prace związane z użytkowaniem lokalu i musi mieć taką możliwość. Dlatego też przy ewentualnej interwencji Policja powinna ustalić czy innym sąsiadom hałas związany z remontem przeszkadza, czy nie, ponieważ np. rozumieją Pana sytuację.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
07-09-2010, 13:02  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Ja nie widzę podstaw do ukarania z w/w przepisu.

Właściciel ma prawo prowadzić te prace, spoczynku nocnego w ciszy nocnej nie narusza. Zagłuszaniem spokoju to także nie jest - bo jest to normalne następstwo prac remontowych we własnym lokalu, i na tej zasadzie należałoby karać (z urzędu? ) wszystkich, którzy cokolwiek gdziekolwiek remontują - no chyba że na własnej działce, na tyle dużej, że sąsiad z działki obok nie słyszy prac remontowych żadnych
Tomu jest off-line  
08-09-2010, 07:51  
hermes81
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Z tego co wiem nie ma uzasadnienia art. 51 § 1 KW: ponieważ nie jest to zakłócanie porządku publicznego, a remont mieszkania nie jest wykroczeniem, więc chyba kolega się trochę zagalopował z tym paragrafem. A wezwanie policji przez sąsiada obciąży go kosztami bezpodstawnej interwencji
hermes81 jest off-line  
08-09-2010, 09:28  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.584
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Polecam:
Paweł i Gaweł

Autor: Fredro
Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju:
To pies, to zając — między stoły, stołki
Gonił, uciekał, wywracał koziołki,
Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.
Znosił to Paweł, nareszcie nie może;
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:
— Zmiłuj się waćpan, poluj ciszej nieco,
Bo mi na górze szyby z okien lecą. —
A na to Gaweł: — Wolnoć, Tomku,
W swoim domku. —
Cóż byłe mówić? Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął.
Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie,
A tu z powały coś mu na nos kapie.
Zerwał się z łóżka i pędzi na górę.
Sztuk! puk — Zamknięto. Spogląda przez dziurę
I widzi… Cóż tam? cały pokój w wodzie,
A Paweł z wędką siedzi na komodzie.
— Co waćpan robisz? — Ryby sobie łowię.
— Ależ, mospanie, mnie kapie po głowie!
A Paweł na to: — Wolnoć, Tomku,
W swoim domku. —
Z tej to powiastki morał w tym sposobie:
Jak ty komu, tak on tobie.

........................................

Natomiast remont mieszkania nie jest zakłócaniem spokoju i porządku publicznego


Janusz.C.M. jest off-line  
08-09-2010, 09:47  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

http://www.smlw.opole.pl/pdf/porzade...y2009ostat.pdf - proszę zwrócić uwagę na paragraf 12, to nie jest tak, że można do 22 robic co tylko się chce - czy to spółdzielnia czy wspólnota powinien obowiązywać regulamin porządku domowego. Nie wyobrażam sobie, aby codziennie od 16 i w soboty i niedziele sąsiad robil remont
Regulamin który tu zamieściłam pokazuje, że już od 19 obowiązuje cisza powiedzmy przednocna, sama nie raz używałam wiertarki w soboty i niedziele, ale były to prace krótkotrwałe, które trwały maksimum pół godziny, sama drobne remonty wykonuję od 16 ale nigdy po 19, a uporczywe zakłocanie spokoju między 19 a 22 zgłaszałam w spółdzielni, i o dziwo spółdzielnia poradziła sobie z nimi. Jeśli sąsiad przyjdzie i powie że wyjątkowo musi popracować dłużej bo jest ekipa, też nie mam pretensji, ale remont kilkumiesięczny nie wchodzi w grę
fewa5 jest off-line  
08-09-2010, 10:00  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

A sobota i niedziela to inne dni niż pozostałe???
barno jest off-line  
08-09-2010, 10:06  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

W większości przypadków to dni wolne od pracy

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
08-09-2010, 10:53  
wielka.woda
Stały bywalec
 
Posty: 447
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Na szczescie sa prawnicy ktorzy maja inne zdanie niz Ty,tomu. Krotkie poszukiwania w necie i okazuje sie,ze sa sady ktore karza grzywna za przedluzajace sie remonty - z art. 51 kw np. Ciekawy temat, czlowiek, ktory remontuje "od jakiegos czasu" bo nie ma czasu, nazywa sasiada, ktoremu zakloca spokoj "upierdliwym", a prawnik, tegoz samego, "donosicielem". Mysle,ze gdyby ow "donosiciel" poswiecil troche czasu i pieniedzy, to zmusilby pana,ktory ma hobby nazywajace sie remont, do tzw. "zageszczenia ruchow".
Najzdrowszy denacie: policja nic nie musi mierzyc miernikiem, policja przyjedzie,stwierdzi zaklocenie spokoju, i wystawi mandat. Nie przyjmiesz mandatu - to przyjmiesz zaproszenie do sadu. Nie otworzysz drzwi policji wezwanej np do zaklocenia spokoju, do czego oczywiscie masz prawo - to przyjmiesz zaproszenie do sadu. I w sadzie powiesz na swoja obrone, ze "wolnoc Tomku.." Zaklocenie spokoju jest scigane na wniosek tego, kogo spokoj jest zaklocany. Jednemu spokoj zakloca glosna muzyka,innemu pozbawiony empatii,remontujacy mieszkanie sasiad, a jeszcze innemu biegajace dzieci. Co prawda, Polska to ciagle w wielu tematach republika bananowa lub jak kto woli dziki kraj, ale jesli chodzi o wolnoc tomku w swoim domku, to mieszkajac w bloku co najwyzej "cichacza" we wlasne pory mozesz bezkarnie puscic...nawet mokrego,a co..
wielka.woda jest off-line  
08-09-2010, 11:40  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Proponuję zamieszkać w bloku, w którym wszystkie mieszkania sa nowe i nadają się do wykończenia. Tam, przez kilka miesięcy a nawet lat trwa permanentny remont. Ma to ten plus, że nikomu to zbytnio nie przeszkadza, gdyz wszyscy równo "hałasują" i przez to są bardziej wyrozumiali dla pozostałych. Natomiast osoby, które dawno już wyremontowały swoje mieszkania często zapominają jak niegdyś same były źródłem hałasu. Wydaje mi się, że kupując mieszkanie w bloku należy liczyć się z koniecznością znoszenia pewnych uciążliwości dochodzących z sąsiednich mieszkań. Cóż, jeżeli nie stać mnie na dom pod lasem i święty spokój to niestety ale z pewnymi niedogodnościami muszę się liczyć. Zdaję sobie sprawę, że hałas związany z wszelkiego rodzaju remontami jest niezwykle uciążliwy jednak dajmy ludziom prawo do urządzenia swojego mieszkania.
Fakt, że sobota i niedziela są w większości dniami wolnymi od pracy wprost przekłada się na to, że w większości remontujący też mają wówczas wolne i czas na to, żeby hałasować. Pomijam fakt, że te dni nie dla wszystkich są dniami wolnymi.
Oczywiście najlepiej jest żyć w zgodzie ze wszystkimi i nie czynić sobie wzajemnych złośliwości, jednak żyją niestety wśród nas ludzie, którym nawet cytowany wyżej cichacz przeszkadza nie mówiąc już o czymś więcej.
barno jest off-line  
08-09-2010, 12:29  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Przecież tu nie chodzi o to żeby art. 51 KW blokował możliwość wykonania remontu czy swobodnego korzystania z lokalu, chodzi raczej o możliwość zapanowania nad osobami i zachowaniami takimi jak np. TO (źródło: youtube.pl - "Nic śmiesznego" reż.: Marek Koterski)

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
08-09-2010, 12:52  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Tak, tak, film świetny jak zresztą większość Koterskiego. Oczywiście, że zastosowanie sankcji zawartych w tym przepisie nie może być skierowane przeciwko osobom, które we własnym mieszkaniu przeprowadzają remont. Długość jego trwania zależy od wielu czynników: zasobności portfela, czasu, umiejętności itp. Nie widzę zatem możliwości, aby odpowiedzialność na podstawie tego przepisu różnicować w zależności od czasu trwania remontu. W nawiązaniu do tematu polecam inny film Kotersiego pt. "Dzień Świra":

YouTube - Dzien Swira - Trawa

I inne sceny z tego filmu
barno jest off-line  
12-08-2011, 12:44  
YarMobile
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Częsty remont w bloku

Moim zdaniem prawo powinno być zmienione tak, żeby interesy ludzi ceniących spokój chroniło BARDZIEJ niż tych, co chcą robić remont.
Jakieś 2 tygodnie w roku na remonty dla całego bloku, wcześniej oznajmione tak by każdy wiedział, mógł się wynieść na te 2 tygodnie.
Mi osobiście hałasy przeszkadzają gdyż pracuję w domu.
YarMobile jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Remont części wspólnej w bloku. (odpowiedzi: 11) Cześć, Mieszkam w bloku i ostatnio na zebraniu wspólnoty dowiedziałem się, że zabierają się za wymianę pionów kanalizacyjnych. Wymaga to dostępu do...
§ Remont w bloku z wielkiej płyty i kilka problemów (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Planujemy remont w naszym mieszkaniu, wybudowanym z wielkiej płyty pod koniec lat 70tych. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe....
§ spółdzielnia mieszkaniowa - opłata za remont bloku po 20 tyś zł (odpowiedzi: 16) Witam serdecznie wszytskich, Przepraszam jeśli źle umieściłam temat, jednakże jestem totalnie zielona jeśli chodzi o prawo i piszę w przypływie...
§ spółdzielnia mieszkaniowa - opłata za remont bloku po 20 tyś zł (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie wszytskich, Przepraszam jeśli źle umieściłam temat, jednakże jestem totalnie zielona jeśli chodzi o prawo i piszę w przypływie...
§ Wykupione mieszkanie w bloku i remont - problem. pilne! (odpowiedzi: 5) Witam Sprawa wygląda następująco: Spółdzielnia mieszkaniowa nagle zarządziła remont balkonów gdyż sąsiadka z I piętra miała swoje lęki bo...
§ Mieszkanie w bloku a remont (odpowiedzi: 1) Witam, mój problem polega na ciągłym i nieustannym remoncie mieszkania sąsiadów, których tak faktycznie nie ma a remontem zajmuję się od dwóch...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:52.