obcinanie ogonów i uszu psom - Forum Prawne

 

obcinanie ogonów i uszu psom 3

Cytat: Napisał/a xdcc Poza tymi żałosnymi próbami obrażenia mnie ( które są o tyle chybione, że mam je głęboko w....szufladzie ) masz coś sensownego do napisania ? Twoje opinie na temat magla czy edukacji sa ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Hydepark


Zamknięty temat
 
17-03-2010, 10:48  
Łokitoki
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Cytat:
Napisał/a xdcc Zobacz post
Poza tymi żałosnymi próbami obrażenia mnie ( które są o tyle chybione, że mam je głęboko w....szufladzie ) masz coś sensownego do napisania ?
Twoje opinie na temat magla czy edukacji sa zupełnie nieinteresujące.
Jesli chodzi o edukację to zapewne Ci się nieco przyda: oczywiście, że grzybica "wybiera" rasy tzn. niektóre z nich są bardziej podatne na to schorzenie inne mniej, tak samo jak np. Boksery są wybitnie podatne na nowotwory, Rottweilery na dysplazję a Dogi Niemieckie na skręt żołądka. Poczytaj może jakies książki na te tematy.
Demokracja ma wiele zalet, ma i tę, że pozwala wypowiadać się do woli, racjonalnie czy tez nieracjonalnie, ale powiadają, że lepiej jest czasem milczeć i tylko wyglądać głupio, niż zabrać głos w dyskusji, i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zabronione to nie jest, oczywiście.
Sorry,że dubluję posta.
To prawda,że do każdej rasy można przypisać choroby na które rasa jest bardziej podatna niż inne,
np psy z krótką kufą mają większe szanse na astme, problemy oskrzelowe itp.
Dogi na skręt żołądków i problemy ze stawami,
boksery są bardzo chorobo-podatną rasą, rodezjany mają często problemy z wątrobą a amstafy z błędnikiem,
wynika to z krzyżówek i genetycznych uwarunkowań, poza tym Polsce na ogół dobra suka rasowa jest zapładniana przez dobrego samca, a tu wybór wcale duży nie jest.
Jest kilka multichampionów o pięknych wzorcach i często kilka miotów ma tego samego ojca. Doświadczony hodowca rasy na wystawach w 90% dobrze wskaże pochodzenie szczeniaka
Łokitoki jest off-line  
20-03-2010, 19:04  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.651
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Tak zwane psy rasowe to często poważne zwyrodnienia genetyczne, tak więc jestem w stanie przyjąć argumentację, że w przypadku niektórych ras zabiegi/operacje chirurgiczne mogą być wskazane z różnych względów.
Jednak pomimo tej całej argumentacji związanej z obcinaniem psom uszu i ogonów, która zdaje się opierać na medycznych przesłankach, mam nadal takie dziwne uczucie..., że jest to dorabianie "filozofii" w celu utrzymania legalności czegoś, co tak naprawdę służy bardziej ludzkiemu, właściwie nawet nie wiem czemu (próżności?), niż tym biednym psom.
Trochę narzuca się mi tutaj analogia, nie wiem czy dobra, bo niewspółmierna, do myślistwa/łowiectwa, gdzie również podnosi się merytoryczne i całkiem słuszne argumenty, o potrzebie utrzymania populacji konkretnych gatunków na określonym poziomie, a mimo to jest to dla mnie jedynie pretekstem do utrzymania społecznej akceptacji dla chorego "sportu".

Ale się na filozowałem. Przepraszam z dołu - ale to w końcu Hydepark, więc liczę na wyrozumiałość.
Ripper jest off-line  
20-03-2010, 20:25  
Łokitoki
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Ja również jestem zdania,że obcięcie ogona tylko dla "poprawy" wyglądu psa "bo tak się przyjęło" to kompletna bzdura ale nie zamykałbym tej furtki, czasem zdarza się, że te zabiegi faktycznie oszczędzają psom cierpienia. Z doświadczenia powiem,żałuję,że swojemu bokserowi nie kopiowałem uszu bo infekcje itp zdarzają mu się zbyt często mimo potrojonej już staranności by takowe nie wynikały.
Łokitoki jest off-line  
20-04-2010, 23:18  
Klima88
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Tez uważam ze obcięcie ogonów, czy uszu psom to wielka bzudra. Nigdy czegos takiego bym nie zrobiła, ani nie kupila takiego psa!
Klima88 jest off-line  
13-05-2010, 06:17  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Czasem warto poświęcić trochę czasu i posłuchać żenujących wypowiedzi nadętych związkowych buców.

Radio Animals
jacek123 jest off-line  
20-05-2010, 09:09  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Tu jest obszerne info o kopiowaniu.

Obcinanie psom uszu i ogonów jest zabronione ale - Forum Platformy Obywatelskiej
jacek123 jest off-line  
04-08-2010, 17:31  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Stanowisko doktryny prawa w sprawie kopiowania psów.
Prokurator (Numer 3-4 z 2009 r.)

Sylwia Rogala-Walczyńska
,,Prawnokarna ochrona zwierząt"
kwartalnik branżowy
"PROKURATOR", nr 3-4/2009, str 88, pkt 4,

,,Na marginesie prowadzonych rozważań warto przez chwilę zatrzymac się przy problematyce procederu obcinania (kopiowania) uszu i ogonów psom. Należy przypomniec, iż ustawodawca zakazując znęcania się nad zwierzętami wyróżnił w art. 6 ust. 2 u.o.z. m.in. umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu (art.6 ust. 2 pkt. 1) oraz dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych przez osoby nie posiadające uprawnień bądź niezgodne z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej, bez zachowania koniecznej ostrożności i oględności oraz w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec (art. 6 ust. 2 pkt. )
Przepis art. 27 ust. 1 u.o.z. formułuje dwa podstawowe warunki dotyczące wszelkich zabiegów lekarsko – weterynaryjnych przeprowadzanych na zwierzętach, a mianowicie: wymagania dotyczące celu, którym może byc tylko: a) ratowanie życia lub zdrowia zwierzęcia, b) konieczne ograniczenia populacji oraz wymagania dotyczące osoby prowadzącej zabieg, która może byc wyłącznie osoba uprawniona.
Natomiast ust. 2 art. 27 obejmuje trojakiego rodzaju zabiegi wykonywane na zwierzętach: lekarsko-weterynaryjne; zootechniczne; inne wynikające z technologii produkcji. A zatem ustanowione w tym przepisie wymagania obejmują, od strony osób wykonujących zabiegi, posiadanie kwalifikacji określonych w odrębnych przepisach i od strony sposobu wykonywania zabiegów zachowania koniecznej ostrożności, zapewniając ograniczenie cierpień i stresu zwierzęcia.
Zabiegi lekarsko – weterynaryjne wykonywane na zwierzętach w sytuacji niespełniania, któregokolwiek z wymienionych warunków uznawane są za zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, które nie stanowią zgodnego z prawem zabiegu. Naruszenie nakazów i zakazów ujętych w art. 27 zostało uznane za wykroczenie, za które przewidziano karę aresztu lub grzywny,a także (fakultatywnie) nawiązkę w wysokości 1000 zł na cele związane z ochroną zwierząt.
Analizując powyższe przepisy należy dodac, że art. 27 nie przedstawia w sposób jednoznaczny definicji zabiegów lekarsko – weterynaryjnych, zootechnicznych oraz innych zabiegów wynikających z technologii produkcji, jak również nie rozstrzyga w kategoryczny sposób problematyki obcinania (kopiowania) ogonów i uszu psom.
Z uwagi na to stwierdzic trzeba, że kopiowanie uszu psom, skracanie im ogonów czy też pozbawienie możliwości wydawania głosu oraz usuwanie pazurów i zębów itp., co prawda ma charakter zabiegów chirurgicznych, jednakże są to zabiegi niezgodne z prawemi karalne na podstawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt, ponieważ nie mają nic wspólnego z ratowaniem zdrowia lub życia zwierzęcia.
Ich celem są jedynie względy estetyczne i interes finansowy właścicieli oraz lekarzy weterynarii."
jacek123 jest off-line  
05-08-2010, 14:24  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Jesli juz kogos karać to weterynarzy, bo to oni dokonują zabiegów kopiowania, a hodowcy z tego korzystają, gdyż nadal można w Polsce wystawiać psy z kopiowanymi uszami i skróconymi ogonami. Taki zabieg nie jest skomplikowany a sporo kosztuje. Dlaczego więc weterynarz ma sobie odmaiwć zarobku. Wystarczy, że żaden weterynarz nie robiłby tych zabiegów i ludzie by przywykli do naturalnego wyglądu psów (nie biore pod uwagę zwyrodnialców, którzy sami by okaleczali zwierzęta).
karambol jest off-line  
07-08-2010, 09:40  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

To prawda. Aby który weterynarz sam się przyzna, wiedząc że nie wolno ciąć? Skąd dowody?
jacek123 jest off-line  
08-09-2010, 17:40  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Są już konkretne przypadki wymierzenia kary za obcinanie psów.
KM Policji w Elblągu.


http://www.elblag.policja.gov.pl/?m=1&i=6860
Na targowisku Miejskim w Elblągu policjanci zatrzymali 73-letniego mężczyznę, który za pomocą sekatora obciął psu ogon. Policje wezwali przypadkowi świadkowie. Tego typu działanie zagrożone jest karą do roku pozbawienia wolności.

Ta nietypowa sytuacja rozegrała się w minioną sobotę na targowisku miejskim w Elblągu. Około godziny 7.00 rano oficer dyżurny odebrał telefon o zdarzeniu. Dzwonił jeden ze świadków, któremu nie był obojętny los zwierzęcia. Na miejscu policjanci zatrzymali 73-letniego Bogdana K., który za pomocą sekatora odciął dwutygodniowemu szczeniakowi ogon. Okaleczony pies został zabrany przez właściciela samochodem przed przyjazdem policjantów. Według relacji świadków mężczyzna miał więcej czworonogów. Funkcjonariusze ustalili już dane właściciela, który zwrócił się do znajomego 73-latka o pomoc przy „zabiegu”. Jego zatrzymanie to kwestia czasu. Nie jest wykluczone, że może odpowiedzieć również za znęcanie się nad zwierzęciem. Policjanci zabezpieczyli na miejscu sekator oraz płyn dezynfekujący.

Zatrzymany Bogdan K. wyjaśnił, że nie miał świadomości, że taki czyn stanowi przestępstwo. Przyznał się i dobrowolnie poddał karze. W uzgodnieniu z prokuratorem otrzymał 300 zł grzywny.

W tej materii kluczowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.).

Art. 35. 1. ( 8 ) Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 5 powołanej ustawy stanowi, iż KAŻDE ZWIERZĘ WYMAGA HUMANITARNEGO TRAKTOWANIA, przy czym definiuje to pojęcie (w art. 4 pkt 2) jako traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę. Natomiast - w myśl ustawy - niehumanitarne traktowanie zwierząt jest wyraźnie zakazane
Jako jeden z wielu przejawów niehumanitarnego traktowania zwierząt ustawodawca wymienia znęcanie się nad zwierzętami, przy czym w tym zakresie ustala ustawową definicję tego pojęcia. Za znęcanie się nad zwierzętami uznaje zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności m.in.: - umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu (art. 6 ust. 2 pkt 1), a także - dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec (art. 6 ust. 2 pkt 8 ) .
Natomiast przepis art. 27 ust. 1 brzmi: -„Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione”.
jacek123 jest off-line  
12-01-2011, 05:20  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Witam.
Opiszę nową sytuację. Kopiowanie psów w Polsce jest zabronione, wszyscy już wiedzą o tym. Do sądu trafia sprawa o obcięcie psu ogona i uszu (znęcanie się). Hodowca oświadcza, ze zna prawo, że wie że w Polsce jest zakaz obcinania, ale swoje szczeniaki wywiózł za granicę, na Białoruś i tam zostały obcięte (po czym wrócił do Polski i takie obcięte sprzedał). Czy takie wyjaśnienie chroni hodowcę przed odpowiedzialnością karną?
Będę zobowiązany za jakąkolwiek opinie w tej sprawie.
jacek123 jest off-line  
26-01-2011, 14:21  
balto
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Sprytne, ale moim zdaniem nie za bardzo.
Pomijając już kwestię, czy sąd da wiarę, że parodniowe szczeniaki zostały wywiezione za granicę w celu obcięcia im ogonów (wszak to jest dla hodowcy cenny towar, a taka wielogodzinna podróż wiązałaby się z ryzykiem dla ich zdrowia, a nawet może życia), takie przewożenie psów (szczeniaki + suka, bo przecież karmi!) podlega przepisom celnym i wymaganiom weterynaryjnym. Przypominam, że granica z Białorusią jest granicą UE!
Moim zdaniem ratując się przed odpowiedzialnością z ustawy o ochronie zwierząt, hodowca naraziłby się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów celnych i weterynaryjnych. Z deszczu pod rynnę! Tak, czy inaczej, sytuacja hodowcy nie jest godna pozazdroszczenia!
balto jest off-line  
08-11-2011, 02:52  
*Goldi*
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Jeśli taki hodowca należycie udowodni, że w istocie tak zrobił to przestępstwa nie ma. W niektórych krajach sąsiadujących z Polską zabieg kopiowania psów jest dozwolony. Oczywiście trzeba wziąć zaświadczenie od tego weta o fakcie przeprowadzenia przez niego zabiegu.
Dozwolone jest w Polsce także kopiowanie w celu np ratowania zdrowia, niektórzy hodowcy/właściciele np mówią, że suka naderwała to czy owo w trakcie porodu wyciągając szczenię zębami z dróg rodnych, szczenię ma wady ogona np jest złamany, psy się pogryzły, ogon uszkodził sobie podczas machania o ostre krawędzie mebli lub został przytrzaśnięty drzwiami, uszy rozerwane o ciernisty krzew, zapalenie ucha spowodowane słabą wentylacją, grzybica...
Wszystkie powyższe zdarzenia są jak najbardziej możliwe. Nawet taka sytuacja, że pies sobie...sam odgryzł sobie kawałek ogona i konieczna była amputacja reszty (takie rzeczy zdarzają się u psów z nerwicą). Ale i tu też warto mieć kopię karty leczenia psa u weta.

Z tym, że sąd raczej wiary nie da, że 10 na 10 szczeniąt (czyli 100%) urodziło się ze złamanymi ogonami, tudzież suka je "uszkodziła" i dlatego potraciły ogony...
*Goldi* jest off-line  
08-11-2011, 03:03  
*Goldi*
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Cytat:
Napisał/a anna7 Zobacz post
Boże uchowaj, żeby moimi mentorami mieli być "kreatywni" prawnicy US

Trzymam kciuki za wejście w Polsce w życie konwencji zakazującej kopiowania psom uszu i ogonków, szczenięta z pierwszego miotu mojej spanielki miały je ( ogony ) obcinane przez weterynarza w domu, po naocznej obserwacji jak to w praktyce wygląda ( pisk, skowyt, cierpienie ) powiedziałam sobie : NIGDY WIĘCEJ.

Pozdrawiam

A.
Kiepski weterynarz i hodowca, który zapewne za późno kopiował psom ogonki i "oszczędzał" na znieczuleniu, stąd skowyty.
Szczeniaczkom przycina się ogonki w drugiej dobie życia, wtedy maja słabo unerwiony ogon i praktycznie nic nie czują. Wobec starszych stosuje się znieczulenie. Uszy kopiuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym. Potem podaje się środki przeciwbólowe.
*Goldi* jest off-line  
16-11-2011, 21:32  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

USTAWA
z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt
oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

w art. 6:
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.”,

c) w ust. 2:

– pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu, w tym znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie, a także wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie);”,
jacek123 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Operacja uszu (odpowiedzi: 1) mam pytanie odnosnie operacji uszu,przechodzilem taka operacje.Niestety efekt po pol roku jest prawie że zerowy.Uszy nadal odstają , może mają inny...
§ Przymusowe obcinanie godzin pracy? (odpowiedzi: 2) Witam. Jest firma w której zatrudnia się kilkaset osób na umowę zlecenie, liczba godzin pracy do wypracowania w miesiącu jest dowolna (z...
§ Obcinanie pensji za zle wykonana prace (odpowiedzi: 3) Wiec chodzi o to, ze pracuje w drukarni ktora ostatnio spada na rynku i prezes chcesz ciąc koszta na wszystkim an czym sie da. Idiota wpadl na...
§ Wspólna władza rodzicielska a przekłucie uszu córce... (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie, dzisiaj ja mam problem. Chociaż wydawało mi się, że z tego problemu nie będzie. Mamy wspólną władzę rodzicielską z uwzględnieniem...
§ obcinanie ogonów i uszu psom (odpowiedzi: 1) Czy natknęliście się może na jakies orzeczenie dot. legalności obcinania ogonów(uszu) psom???- szukam i nie mogę znaleźć, a podobno jest!!! Z góry...
§ obcinanie godzin (odpowiedzi: 2) witam,usiłowałam cos znaleźć na ten temat,opisuję sprawe-pracuje jako telemarkterka,7 gofzin fdziennie,mam stawke godzinową ,umowe zlecenie,wg...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:32.