obcinanie ogonów i uszu psom - Forum Prawne

 

obcinanie ogonów i uszu psom 4

Cytat: Napisał/a *Goldi* Kiepski weterynarz i hodowca, który zapewne za późno kopiował psom ogonki i "oszczędzał" na znieczuleniu, stąd skowyty. Szczeniaczkom przycina się ogonki w drugiej dobie życia, wtedy maja słabo unerwiony ogon i praktycznie ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Hydepark


Zamknięty temat
 
30-11-2011, 19:57  
jacek123
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Cytat:
Napisał/a *Goldi* Zobacz post
Kiepski weterynarz i hodowca, który zapewne za późno kopiował psom ogonki i "oszczędzał" na znieczuleniu, stąd skowyty.
Szczeniaczkom przycina się ogonki w drugiej dobie życia, wtedy maja słabo unerwiony ogon i praktycznie nic nie czują. Wobec starszych stosuje się znieczulenie. Uszy kopiuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym. Potem podaje się środki przeciwbólowe.
Ciekaw jestem skąd czerpiesz tę niewiedzę, którą tu demonstrujesz?
jacek123 jest off-line  
17-12-2011, 20:42  
balto
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Takie wieści na fb wyczytałam:

"Do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynął II w historii EKOSTRAŻY subsydiarny akt oskarżenia w sprawie o znęcanie się nad zwierzętami. EKOSTRAŻ, na podstawie przeprowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w NDM postępowania przygotowawczego, oskarżyła hodowcę sznaucerów oraz lekarza medycy weterynaryjnej, o to że wspólnie i w porozumieniu znęcali się nad zwierzętami poprzez ich okaleczanie (odcinanie fragmentów uszu oraz ogonów) tylko po to, by pieski ładniej prezentowały się ludziom na wystawach psów rasowych. Tzw. "kopiowanie" zwierząt stanowi przestępstwo znęcania się nad zwierzętami."

Pinnwand-Fotos | Facebook

balto jest off-line  
20-07-2013, 05:50  
anijja
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Skoro weszła ustawa która zabrania kopiowania uszu i obcinania ogonów,to niech wejdzie kolejna o zniesieniu ras takich jak : pitbull,amstaff,doberman,rottwailer... To są rasy psów,którym takie zabiegi służyły od lat i w jakimś stopniu przyczyniło do tego że "rasę" nazywamy "rasą"... Prócz miłośników zwierząt są także miłośnicy psów rasowych,którzy poszukują swojej rasy,płacą za nią...pomagają w utrzymaniu wizerunku psa który wymaga pielęgnacji uszu czy ogona. Dobermanowi rasę przypisano,tylko że rasowym ogłoszono go bez ogona i z podciętymi uszami. Rozumiem stronę ratowania psów przed okaleczaniem,tylko że kolosalnie więcej ratunku potrzebują np:przepełnione schroniska. A nie psy przechodzące krótkie i pod znieczuleniem zabiegi,które są podstawą wydobycia piękna rasy,niezmieniającej się od lat... Czas zająć się kundelkami bez domów i odpowiedniej opieki a nie robić z miłośników ras sadystów,tylko dlatego że ludzie dbają o wizerunek psa który tego wymaga...dojdzie do tego że zostanie tylko jedna rasa "kundel" bo każdy pies zakazane ma wyglądać jak powinien.
anijja jest off-line  
20-07-2013, 08:53  
balto
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Anijja, z tego co piszesz od razu widać, że nie masz pojęcia ani o prawie ani o kynologii. Nie weszła żadna nowa "ustawa która zabrania kopiowania". Ustawa o ochronie zwierząt zabraniała takiego procederu od 1997 r. Trochę więc się spóźniłaś ze swoimi pretensjami.
Po drugie rasę dobermana stworzono z uszami i ogonem, tak samo inne, które wymieniłaś. Tak się pies rodzi i tak ma wyglądać. Przycinanie psom jakiejś części ciała (jak żywopłot!), żeby Tobie i innym zwyrodnialcom wyglądał "ładnie" jest niemoralne i dlatego zostało zakazane.
Po trzecie, "To są rasy psów,którym takie zabiegi służyły od lat". W jaki sposób te zabiegi "służyły" tym psom? Raczej służyły choremu poczuciu estetyki niektórych ludzi!
I po czwarte, nawoływanie o zajmowanie się sytuacją w schroniskach ZAMIAST innych patologii to jak nakłanianie: myjmy ręce zamiast nóg. Myć trzeba i ręce i nogi. I inne części ciała także!
balto jest off-line  
20-07-2013, 09:09  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Zwolennikom obcinania uszu i ogonów psom, proponuję aby najpierw sobie co nieco poodcinali.
Janusz.C.M. jest off-line  
20-07-2013, 17:22  
balto
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Zwolennikom obcinania uszu i ogonów psom, proponuję aby najpierw sobie co nieco poodcinali.
... najlepiej na sztorc
balto jest off-line  
16-04-2015, 11:55  
meleficent
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Witam wszystkich
mam pytanie odnośnie kopiowania uszu i ogonów, ponieważ zabiegi te są dalej wykonywane w Polsce. Co sadzicie państwo o takiej ustawie ZKwP. Moim zdaniem jest ona nie zgodne z prawem, ale chciała bym poznać Państwa opinię.

"W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się przyjęcie na wystawę
psa urodzonego w Polsce po 01.01.2012 i poddanego zabiegowi kopiowania, o ile zabieg został przeprowadzony z poszanowaniem
art.27 Ustawy o Ochronie Zwierząt (DZ.U.1997,nr 111, poz.724). W takim przypadku właściciel psa zobowiązany jest dołączyć do zgłoszenia oryginał
lub, poświadczoną przez jego macierzysty oddział ZKwP, kopię stosownego zaświadczenia lekarskiego, które musi zawierać , umożliwiające weryfikację , szczegół owe dane kontaktowe lecznicy i wystawiającego zaświadczenie lekarza takie jak: nazwisko, adres, nr telefonu oraz adres e-mail. Zaświadczenie pozostaje w dokumentach wystawowych organizatora imprezy"

Związek Kynologiczny w Polsce
komunikaty ZG ZKwP
Kominikat ZG ZKwP w sprawie zakazu cięcia uszu i ogonów u psów - WIĘCEJ >

http://www.zkwp.pl/zg/komunikat_ZG_ciecie_uszu.pdf
meleficent jest off-line  
16-04-2015, 14:25  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Rozumiem,że Twoim zdaniem obcięcie uszu lub ogona w celu ratowania życia lub zdrowia (bo o tym mówi Art 27.1 Ustawy o ochronie zwierząt) jest niezgodne z prawem.
Akurat nie musisz się martwić o to,że członkowie ZKwP kopiują psom uszy,skracają ogony i mętnie się tłumaczą,że to był uraz wymagający ratowania życia całemu miotowi.
Pies, który jest dopuszczony na wystawę z takimi korektami zazwyczaj nie może liczyć na wygraną, bo - mimo stosownego zaświadczenia o wyjątkowości sytuacji- i tak przedstawia mniejszą wartość i w konkurencji kilku równie pięknych psów, jego szanse są mniejsze. W ogóle ma to sens, w przypadku suk, bo te uzyskają stosowne uprawnienia hodowlane (mniejsze wymogi), a reproduktor musi być the best i jego osiągnięcia, to kasa na przyszłość.
Hodowca tez nie pozwoli sobie na te zabiegi, bo drogie, a obniżą wartość miotu.
Jeśli kogoś trzeba się czepiać to weterynarzy, którzy wykonują takie zabiegi miotom z "lewych" hodowli. Weterynarz, w myśl zapisów w/w Ustawy,powinien odmówić i pogonić klienta, a skoro takie psy nadal są, to znaczy,że weterynarze łamią prawo dla zysków i to dużych, bo amatorów pitbuli bez uszu, czy bokserów bez ogonów jest mnóstwo.
karambol jest off-line  
16-04-2015, 16:00  
meleficent
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

1)chodzi mi o to czy taka uchwała ZKwP jest zgodna z prawem skoro powołuje się na Ustawę z 1977 r a później była nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt zakazująca kopiowania uszu i ogonów.

2) skoro kopiowanie nie jest uznawane jako zabieg ratujący życie to jak można go wykonywać .

3) czy ZKwP może w ogóle zezwalać lekarzom weterynarii na takie zabiegi.

Co do wystaw to proszę mi wierzyć w chwili obecnej jest sporo więcej psów kopiowanych niż zaraz po nowelizacji ustawy i wprowadzeniu przez ZKwP zakazu wystawiania. W pierwszym roku ( po 01-01-2012 ) nie widywało się młodych psów z kopiowanym uchem czy ogonem , z roku na rok jest ich coraz więcej . Co do sędziów to nadal wyżej oceniają psy kopiowane niż naturalne. Nie wiele osób przestrzega zakazu. Zabiegi kosztują od 800- do 1000 zł i są lekarze którzy tną psy hurtowo , podobnie jak i hodowcy.
meleficent jest off-line  
17-04-2015, 07:56  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Czy sędzia kynologiczny jest od tego, aby dochodzić czy obcięty ogon był wynikiem zabiegu estetycznego, czy po wypadku, chorobie? Nie jest. Ma papier i to wystarczy. Jak napisałam, kontrolować trzeba weterynarzy, którzy takie zabiegi robią. Na pewno jest możliwy zabieg obcięcia ogona, ratujący życie psa. Jak ogon gnije po pogryzieniu, przytrzaśnięciu, złamaniu, to trzeba go obciąć. Znam wiele takich wypadków. Na uszach robią się krwiaki.Potem ucho się bardzo deformuje. Czy trzeba je przyciąć? Nie wiem. Nie słyszałam o takim wypadku.

Na wystawach bywam. Nie widzę jakiegoś zalewu psów z kopiowanymi uszami i ogonami, a jak są, to mogą być to psy urodzone przed 01.01.2012. lub sprowadzone zza granicy.
Zakaz wystawiania nie dotyczy psów spoza kraju, a obecnie Europa stoi otworem i można kupić psa kopiowanego i wystawiać go w Polsce.

ZKwP święty nie jest. Nie kontroluje hodowców, przymyka oko na wiele nieprawidłowości. Potem oglądamy w telewizji fabryki psów pod patronatem Związku. Dobrze,że takie sprawy wychodzą na jaw. Jeśli masz dowody na to,że w Polsce ZKwP przymyka oko na zakaz kopiowania, to ujawnij to, żądaj wyjaśnień od Związku.
karambol jest off-line  
17-04-2015, 08:15  
*Goldi*
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Kopiowanie może być uznane za zabieg ratujący życie jeśli jest wykonany w następstwie urazu ogona bądź uszu.
Takie rzeczy jak obrażenia ww części ciała u psów trafiają się również w rasach , u których tradycyjnie nigdy się nie kopiowało.
Kiedyś na wystawie zaistniała konieczność amputacji dorosłemu dogowi ogona przytrzaśniętego drzwiami samochodu.

Oczywiście widok kompletnie obciętego (Uszy+ogon) dobermana czy boksera tudzież sznaucera może budzić wątpliwości, jednak takie rzeczy będą się nadal działy bo pies rasowy to przede wszystkim wygląd, który go wyróżnia od innych. A jest diametralna różnica między psem kopiowanym, a nie. Na korzyść tego pierwszego.
No może za wyjątkiem spanieli.
Mnie dużo bardziej gorszą operacje plastyczne u psów bo to jest bardzo trudne do wykrycia i na dodatek jest zwykłym oszustwem wobec sędziego, innych wystawców a przede wszystkim hodowców, którzy używając takie zwierzę w hodowli nie wiedzą, że powielą jego zamaskowane wady, często zagrażającej zdrowiu jak wywijanie powiek, korekta zgryzu, jąder, i wiele wiele innych manipulacji.
I z tym trzeba walczyć (tylko nawiedzony pseudomiłośnik tego nie tylko nie zauważy, ale i o tym nie ma bladego pojęcia, że tak można - on widzi tylko ogon i ucho).

Poza tym, jeśli hodowla jest zarejestrowana poza granicami kraju to zgodnie z prawem psy w niej urodzone mogą być cięte. Z moich rozmów z dobermaniarzami wiem, że oni sobie właśnie w ten sposób poradzili.

Osobiście uważam, że obecna ustawa jest do bani (tak to zresztą jest gdy za tworzenie prawa biorą się laicy) i wyrządziła dużo więcej krzywdy psom niż stan prawny przed jej obowiązywaniem, weźmy chociaż pseudohodowle mnożące psy "rasowopodobne". Teraz takie kundle mają rodowody drukowane w zaciszu domowym na drukarce i ich cena wzrosła o połowę. A schroniska pękają w szwach bo psów jest zwyczajnie za dużo.
Już pominę kwestię usypiania psów przed wetów - czasem się śmieję, że łatwiej dziś psa uśpić (młodego, zdrowego, łagodnego) niż nu coś obciąć. A to wszystko przez pseudomiłośników zwierząt, którzy o kynologii nie mają bladego pojęcia.
*Goldi* jest off-line  
17-04-2015, 13:35  
afrykadzika
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Zgłaszam zdanie odrębne, co do powyższych postów.
Uzasadnienie.
W Toruniu lekarz weterynarii skopiował ogony w całym miocie szczeniaków z powodu wady ogonów, wydał zaświadczenia, a pomimo to sąd skazał go w procesie karnym za znęcanie się nad zwierzętami.
Wyrok zapadł na początku 2015 r. i jest prawomocny.
Hodowca również został skazany za podżeganie do przestępstwa.
To dowód, że zkwp wadliwie dopuszcza do wystaw psy "naprawiane" po kontuzji.
Kopiowanie nie jest leczeniem!
afrykadzika jest off-line  
17-04-2015, 13:41  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 8.118
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Cytat:
Napisał/a afrykadzika Zobacz post
[U]
To dowód, że zkwp wadliwie dopuszcza do wystaw psy "naprawiane" po kontuzji.
Nie, to jedynie dowód,że ZKwP przyjął zaświadczenie weterynarza jako dowód na zabieg z powodu wady ogonów. Nikt nie udowodnił Związkowi udziału w tej sprawie. Przynajmniej tak wynika z Twojej wypowiedzi. Pomawiać nie wolno, ale sprawa na pewno daje do myslenia.
karambol jest off-line  
17-04-2015, 13:54  
*Goldi*
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

afrykadzika - wklej sentencję wyroku.
na pewno jest w bazie orzeczniczej
*Goldi* jest off-line  
17-04-2015, 14:38  
*Goldi*
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: obcinanie ogonów i uszu psom

Ja znalazłam tylko taki wyrok, który tylko częściowo pasuje do tego, co napisałaś:
Treść orzeczenia IX Ka 297/14 - Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych

Jednak weterynarz nie miał już uprawnień do wykonywania zawodu (zatem nie miał prawa do wystawiania zaświadczenia, zresztą w sentencji nie ma o żadnym zaświadczeniu słowa)
Poza tym sprawa został przekazana do ponownego rozpatrzenia i nie wiadomo jaki jest jej ostateczny wynik.
Ponadto wątpię by ta hodowla była zarejestrowana w ZKwP. No i ani słówka o złamanych ogonach.

Swoją drogą ciekawe na jakim etapie jest obecnie sprawa.
*Goldi* jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Operacja uszu (odpowiedzi: 1) mam pytanie odnosnie operacji uszu,przechodzilem taka operacje.Niestety efekt po pol roku jest prawie że zerowy.Uszy nadal odstają , może mają inny...
§ Przymusowe obcinanie godzin pracy? (odpowiedzi: 2) Witam. Jest firma w której zatrudnia się kilkaset osób na umowę zlecenie, liczba godzin pracy do wypracowania w miesiącu jest dowolna (z...
§ Obcinanie pensji za zle wykonana prace (odpowiedzi: 3) Wiec chodzi o to, ze pracuje w drukarni ktora ostatnio spada na rynku i prezes chcesz ciąc koszta na wszystkim an czym sie da. Idiota wpadl na...
§ Wspólna władza rodzicielska a przekłucie uszu córce... (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie, dzisiaj ja mam problem. Chociaż wydawało mi się, że z tego problemu nie będzie. Mamy wspólną władzę rodzicielską z uwzględnieniem...
§ obcinanie ogonów i uszu psom (odpowiedzi: 1) Czy natknęliście się może na jakies orzeczenie dot. legalności obcinania ogonów(uszu) psom???- szukam i nie mogę znaleźć, a podobno jest!!! Z góry...
§ obcinanie godzin (odpowiedzi: 2) witam,usiłowałam cos znaleźć na ten temat,opisuję sprawe-pracuje jako telemarkterka,7 gofzin fdziennie,mam stawke godzinową ,umowe zlecenie,wg...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:52.