Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego - Forum Prawne

 

Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Witajcie, ponieważ z tego co się orientuję w przyszłym roku ma być zniesiony obowiązek meldunkowy, rozważam ten krok. W tym momencie analiza zysków i strat... - brak dostępu do kredytu i sprzedaży ratalnej, ok, - ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Hydepark


Odpowiedz
 
06-09-2013, 19:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Witajcie,

ponieważ z tego co się orientuję w przyszłym roku ma być zniesiony obowiązek meldunkowy, rozważam ten krok.
W tym momencie analiza zysków i strat...
- brak dostępu do kredytu i sprzedaży ratalnej, ok,
- brak dostępu do abonamentu na usługi operatora sieci komórkowej, ok,
- brak dostępu do abonamentu na dostęp do usług multimedialnych (TV, Internet; ?), już gorzej,
- niemożność posiadania osobistego konta bankowego, średnio.
A wynajem, umowa o pracę, wymagają one bycia gdzieś zameldowanym?
Prawo jazdy?

Ale bardziej zastanawia mnie, czy jakiekolwiek dodatkowe posunięcia mają iść w parze z likwidacją obowiązku meldunkowego? Bo jeżeli nie będzie dostępu choćby do części wymienionych wyżej usług, to z takiej opcji raczej mało kto skorzysta...

Pozdrawiam.
 
07-09-2013, 21:28  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

rozumujesz całkowicie błędnie - jeśli nie będzie nie tylko obowiązku ale i możliwości dobrowolnego zameldowania się gdziekolwiek to trzeba będzie opierać się na miejscu zamieszkania (faktycznego). I wszystkie instytucje będą musiały się z tym pogodzić.

pamiętam kilka małych rewolucji. Np. zniesienie PIT5 składanego przez przedsiębiorcę.
PIT5 było wygodne do obliczania zdolności kredytowej, dzisiaj choćbyś chciał je złożyć żaden skarbowy nie przyjmie takiej deklaracji. I banki musiały się dostosować. Opierają sie na zeszłorocznym PIT36 lub PIT36L i na oświadczeniach. Nie zaprzestały jednak świadczenia usług i nie pozamykały placówek bankowych.

w GB nie ma obowiązku meldunkowego i banki jakoś sobie radzą.
Seb72 jest off-line  
07-09-2013, 21:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Wiem jak jest w GB, mam nadzieję że szybko stanie się tak jak mówisz.
 
08-09-2013, 10:04  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

co najmniej raz przesunięto ustawową datę zniesienia obowiązku meldunkowego.

Jeśli ktoś boi się że posiadanie dowodu osobistego bez meldunku jest dla niego niekorzystne, niech śledzi prace sejmu i niech cieszy się z każdego kolejnego przesunięcia terminu. A gdy sejm nie przesunie terminu, niech na pięć tygodni na przód (np. pod koniec listopada ostatniego roku z meldunkami) wyrobi sobie nowy dowód osobisty (ważny 10 lat).

wtedy ma pewność, że nie zazna ujemnych skutków braku meldunku, gdyż przez 10 lat państwo jakoś się upora z funkcjonowaniem bezmeldunkowym, a jak się nie upora, to sejm zdąży przywrócić obowiązek meldunkowy.

A "ostrożniś" przez cały ten czas będzie posiadał dowód osobisty z meldunkiem.
Seb72 jest off-line  
08-09-2013, 10:07  
Aktyw Komandytariusz
Zbanowany
 
Posty: 1.244
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Cytat:
Napisał/a SławAnonim Zobacz post
z tego co się orientuję w przyszłym roku
nie orientujesz się.
nie w przyszłym roku tylko duuużo później.

a jak się boisz, posłuchaj seb72 i wyrób sobie dokument na kilka tygodni przed końcem meldunków.
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
08-09-2013, 13:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Aktywie Komandytariuszu, w moim przypadku jest dokładnie odwrotnie, ja bym chciał jak najprędzej pozbyć się czegoś takiego jak adres zameldowania . Czuję się tylko związany wizją problemu z dostępem do dwóch usług (abonamentowe połączenie z Internetem i konto w banku) spośród tych, które wymieniłem, a kojarzę że obecnie wymagane w ich przypadku jest zameldowanie. No ale będzie trzeba poczekać i zobaczyć jakie zmiany w prawie bądź politykach firm będą towarzyszyć zniesieniu obowiązku meldunkowego.

Taka mrzonka o namiastce swobody wobec sieci urzędów wiedzących wszystko, z czego większość ich nie powinna obchodzić.

Pozdrawiam.
 
08-09-2013, 14:13  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.441
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

jeśli chodzi o internet jest masa prepaidów gsm (nawet teraz piszę na laptopie używając prepaida orange), a konto bankowe można założyć PRZED zniesieniem meldunku.
Seb72 jest off-line  
19-09-2013, 10:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego

Z tego co piszesz wnioskuję, że chyba nie rozumiem pojęcia "zniesienia meldunku". Ja to rozumiem jako zniesienie obowiązku, a nie całej instytucji. Konto w banku już mam, natomiast wszelkie zmiany danych z umowy należy zgłaszać (oczywiście można nie zgłaszać, i w ten sposób dostaję na obecnie wynajmowanym mieszkaniu masę korespondencji bankowej do dwóch poprzednich jego najemców).
Zorientowałem się i w "moim" banku możliwe jest obecnie posiadanie konta przez osobę bez meldunku za zgodą dyrekcji oddziału.

Co do Internetu, nie chcę tu się sprzeczać, faktycznie jest to alternatywa, ale czy zdajesz sobie sprawę, że nie w pełni równoważna? Internet mobilny nie jest do wszystkich zastosowań. Potrzebuję zagwarantowaną przepływność 5Mbps i limit miesięczny nie mniejszy jak 24GB. Nie spotkałem się jeszcze z taką ofertą prepaid GSM. LTE takiej przepływności nie gwarantuje, a w Plusie za 15GB transferu trzeba zapłacić 100zł. Nie tylko nie potrzebuję mobilnego Internetu, ale i przepłacam wobec kablowej alternatywy - u jednego z największych ISP w Wielkopolsce, którego nie lubię, dostęp do Internetu z przepływnością ~5Mbps kosztuje 50zł. U innego 10Mbps za 40zł. Bez limitów transferu.

Pozostaje całość skwitować optymistycznym komentarzem z Twojej pierwszej odpowiedzi:
Cytat:
jeśli nie będzie nie tylko obowiązku ale i możliwości dobrowolnego zameldowania się gdziekolwiek to trzeba będzie opierać się na miejscu zamieszkania (faktycznego). I wszystkie instytucje będą musiały się z tym pogodzić.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak meldunku a obowiązek szkolny (odpowiedzi: 2) Córka chodzi do zerówki. Jestem na starym dowodzie z meldunkiem ale będę wymieniać dowód i będę bez meldunku. Dziecko zapisalam do 1kl. Kłopot w tym...
§ Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy (odpowiedzi: 15) Witam, zmieniłem miejsce zameldowania, w dowodzie mam już nowy adres, ale w prawie jazdy został stary. Wiem, że zgodnie z przepisami powinienem...
§ Zniesienie obowiązku meldunkowego a wymeldowanie (odpowiedzi: 5) Witam. W 2016 roku ma zostać zniesiony obowiązek meldunkowy. Czy w związku z tym, łatwiej będzie właścicielowi nieruchomości wymeldować lokatora? Są...
§ Brak umowy na piśmie i skutki? (odpowiedzi: 11) Witam. Wykonywałem instalację elektryczną w budynku galerii handlowej. Inwestor miał dostarczać materiały i projekty. W chwili rozpoczęcia prac nie...
§ mandat za niedotrzymanie obowiązku meldunkowego (odpowiedzi: 3) Jak w tytule - podobno za niedopełnienie obowiązku meldunkowego można dostać mandat. Jaka jest jego kwota i od czego to zależy? Kto jest uprawniony...
§ czy sejm odrzucił ustawę o zniesieniu obowiązku meldunkowego? (odpowiedzi: 1) Czy sejm odrzucił projekt ustawy znoszacy obowiązek meldunkowy?Czy nadale jest konieczność meldunku?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:16.