Zorganizowanie spisku - Forum Prawne

 

Zorganizowanie spisku

Witam, Z góry zaznaczam, iż nie mam żadnego prawniczego wykształcenia, dlatego nie wiem czy umieszczam temat we właściwym dziale. Jest to zagadnienie na temat którego nie byłem w stanie znaleźć informacji w internecie, dlatego piszę ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Hydepark


Odpowiedz
 
03-08-2020, 10:49  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Zorganizowanie spisku

Witam,

Z góry zaznaczam, iż nie mam żadnego prawniczego wykształcenia, dlatego nie wiem czy umieszczam temat we właściwym dziale. Jest to zagadnienie na temat którego nie byłem w stanie znaleźć informacji w internecie, dlatego piszę na tym forum. Przechodząc do sedna, interesują mnie konkretne podstawy prawne/artykuły które normują/określają tego rodzaju (wydaje mi się) przestępczą aktywność. Nie chcę na razie wdawać się w szczegóły sprawy.
Dla sprecyzowania dodam tylko, że interesuje mnie kontekst stalkingu/zorganizowanej grupy przestępczej. Ale konkretnie interesuje mnie głównie zagadnienie spisku, gdyż właśnie na ten temat nie znalazłem w internecie żadnych informacji (w sensie artykułów prawnych). Z góry dziękuję za pomoc.
MarcinV jest off-line  
03-08-2020, 10:56  
bramborak
Stały bywalec
 
Posty: 487
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Ale co rozumiesz jako spisek? Przeciw komu? Co ci spiskujący mieliby robić? Bo równie dobrze pracownicy mogą spiskować, aby wywalić nielubianego kierownika, albo grupa ludzi może spiskować, aby zamordować głowę państwa. Jak sam się spodziewasz, to są zupełnie różne zagadnienia i zupełnie inne artykuły. Można też spiskować w taki sposób, że absolutnie nie można mówić o żadnym przestępstwie.
bramborak jest off-line  
03-08-2020, 11:44  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

I tu właśnie zaczynają się konkrety o których wolałbym nie pisać publicznie. Ale Twoje pierwsze dwa przykłady są dość adekwatne do sytuacji. Powiedzmy, że pewna grupa ludzi (spiskowców/stalkerów) dokonuje różnego rodzaju szkodliwych działań względem ludzi bądź instytucji a następnie wrabia w to swoją ofiarę/ofiary za pomocą fałszywych oskarżeń. W zakres owych działań mogą wchodzić szantaż, kradzież bądź uszkodzenie mienia, może nawet spowodowanie śmierci. Mamy zatem ofiary bezpośredniej działalności przestępczej owej grupy ludzi oraz osoby fałszywie obarczone odpowiedzialnością.

Z Twojego postu woskuję jednak, że w naszym prawie pojęcie spisku porostu nie istnieje, liczą się tylko konkretne przestępstwa. I w tym jest całe sedno sprawy. Ponieważ mamy do czynienia z sytuacją w której czyny pozornie małej szkodliwości większej grupy ludzi doprowadzają do dużej szkody materialnej, życiowej bądź zdrowotnej. I nie ma możliwości wyegzekwowania odpowiedzialności względem owych ludzi. Stąd moje ujęcie zagadnienia jako spisku, ale widzę, że to podejście to ślepa uliczka. Tak czy inaczej dziękuję za szybką odpowiedź.
MarcinV jest off-line  
03-08-2020, 11:55  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
konkretnie interesuje mnie głównie zagadnienie spisku, gdyż właśnie na ten temat nie znalazłem w internecie żadnych informacji
W polskim prawie karnym nie funkcjonuje odpowiednik spisku z prawa min. anglosaskiego (conspiracy to commit). Działanie w porozumieniu z inną osobą, to współudział, który rodzi odpowiedzialność karną za taką samą formę popełnienia przestępstwa - np. sprawstwo.
Są pojedyncze przepisy, które odrębnie penalizują działanie w porozumieniu oraz przepisy dotyczące udziału w zorganizowanej grupie.
Ripper jest off-line  
06-08-2020, 09:44  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Chyba ująłem temat zbyt luźno. Aby zawęzić zagadnienie zapytam inaczej. Jakie działania prawne należy podjąć aby ukrócić tego rodzaju działalność przestępczą i wyciągnąć konsekwencje prawne względem odpowiedzialnych osób? Jakie organy należy zawiadomić, jakie dowody przedstawić etc.
Problem przypomina mi trochę problem sekt. Z tego co się odwiedziłem również w tym przypadku policja bywa bezradna. Czy na przykład zgłoszenie sprawy do rzecznika praw obywatelskich miałoby większy sens niż zawiadomienie organów ścigania?
MarcinV jest off-line  
06-08-2020, 11:27  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.716
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
szantaż, kradzież bądź uszkodzenie mienia, może nawet spowodowanie śmierci.
O podejrzeniu popełnienia przestępstwa należy zawiadomić prokuraturę lub policję.
Ripper jest off-line  
13-08-2020, 12:00  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

No i tu właśnie wracamy na początek błędnego koła. Bez bardzo konkretnych dowodów policja nie zrobi nic. Co najwyżej przesłucha podejrzanych, którzy oczywiście wszystkiego się wyprą. Mało tego trudno przewidzieć jak szerokie wpływy taka grupa/sekta stalkerów/prześladowców posiada. Może mieć na przykład swoje "wtyki" w policji. Lub na przykład zindoktrynować ludzi z otoczenia swojej ofiary aby świadczyły na jej niekorzyść. Wtedy taka osoba pozostaje całkowicie bezradna.
Osobiście wydaje mi się, że jest pewien sposób jak "dobrać się" do tego rodzaju organizacji przestępczej. Myślę, że gdyby poddać grupę tych ludzi inwigilacji, udało by się udokumentować ich knowania, a nawet zorganizować pułapkę i przyłapać na gorącym uczynku. Niestety prywatna osoba nie ma środków, aby dokonać czegoś takiego. I tu wracamy do tematu policji, która bez bardzo konkretnych dowodów nie podejmie się tego rodzaju działań.
MarcinV jest off-line  
13-08-2020, 12:10  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.460
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Typowe przejawy stalkingu to nachodzenie, czyhanie w okolicy miejsca zamieszkania czy pracy, ciągłe wydzwanianie, wysyłanie niechcianych wiadomości czy prezentów, oczernianie wśród znajomych itp. Po większości z tych zachowań zostają ślady (albo można je samemu utrwalić. Są też świadkowie. Prywatna osoba może mieć aparat fotograficzny lub kamerę, dyktafon (choćby w każdym nowym telefonie), aplikację do nagrywania rozmów telefonicznych. Wiadomości można nie kasować. Więc można zebrać część dowodów we własnym zakresie.
askirkov jest off-line  
17-08-2020, 13:36  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

To byłoby takie proste gdyby całe zamieszanie było dziełem jednej chorej psychicznie osoby, problem z tym, że to grupa osób/szaleńców wiedziona jakąś chorą ideologią. Ich działania są nacechowane jakimiś religijno okultystycznymi motywami. Stąd używanie prze zemnie określenia sekta. Oczywiście nie mogę tego wiedzieć na pewno, ponieważ nie mam na to solidnych dowodów, to moja własna interpretacja ale poparta licznymi obserwacjami i doświadczeniami. To nie są chaotyczne szaleńcze akty zastraszenia, agresji czy oczernienia, wszystkie ich działania są bardzo przemyślne i skalkulowane. Powiedziałbym nawet, że wygląda to tak jakby zajmowali się niszczeniem ludzkich żyć i szerzeniem chaosu profesjonalnie.
Przechodząc do konkretów, będzie bardzo trudno utrwalić ich stalkerską aktywność, ponieważ bardzo rzadko atakują bezpośrednio, cały spryt i perfidia ich prześladowczych działań polega na tym, że w jakiś sposób zastraszają i manipulują otoczeniem. Ujmując to w najprostszy sposób ludzie z mojego otoczenia zaczynają porostu "świrować". Logiczne, że będą się chcieli pozbyć źródła problemu to jest unikając bądź też szkodząc ofierze owego działania a nie przeciwstawić się właściwym przestępcom. Uwidacznia się to najbardziej w życiu zawodowym. Z powodu ich prześladowczych działań wielokrotnie traciłem pracę i byłem wielokrotnie dyskryminowany. Próby komunikacji i wyjaśniania sytuacji kończą się zawsze tak samo, burczano czerwona twarz, wściekłe bądź też przerażone spojrzenie, lekceważąco wybełkotane bezsensowne wyjaśnienie i ucieczka od tematu. Całkowita blokada na nawet najsubtelniejsze próby porozumienia i wyjaśnienia sytuacji. Całkowita, tempa determinacja na cel, to jest wywołanie sztucznego niepotrzebnego konfliktu i pozbycie się mnie. Za każdym razem jest tak samo. Nie muszę oczywiście dodawać, że to samo dotyczy również innych sfer życia. Ludzie zrobią wszystko co owa sekta/grupa im każe, jak automaty.
Jak widać z załączonego przykładu, znalezienie świadków będzie problematyczne, ludzie którzy się z nimi zetknęli są najdelikatniej ujmując niekooperatywni. Nagrywanie własnych rozmów telefonicznych także jest bezsensu. Należałoby nagrywać wszystkie rozmowy telefoniczne ludzi z mojego środowiska, których podejrzewam o konszachty z owymi przestępcami. Miałem w przeszłości do czynienia bezpośrednio z atakami/zaczepkami czy innymi formami nękania z ich strony, lecz były to na tyle rzadkie sytuacje, że mogłyby wyglądać na całkowicie przypadkowe "ataki" szaleńców. Od czasu kiedy na rynek powszechnie weszły smartfony nie otrzymałem też ani jednego dziwnego telefonu, wcześniej takie sytuacje się zdarzały. Ale "klasyczne" objawy nękania ze strony owej sekty to nic szczególnie uciążliwego. Powiem nawet, że takie zachowania dostarczały mi wręcz rozrywki. Największe szkody dla życia zawodowego, towarzyskiego czy nawet zdrowia fizycznego wyrządziły mi te ich knowania o których pisałem wcześniej.
MarcinV jest off-line  
17-08-2020, 23:38  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.460
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
To nie są chaotyczne szaleńcze akty zastraszenia, agresji czy oczernienia, wszystkie ich działania są bardzo przemyślne i skalkulowane.
Można kogoś prześladować w bardzo zaplanowany, wyrafinowany sposób. To nie muszą być chaotyczne działania. Przestępstwo uporczywego nękania (potocznie stalkingu) wprowadzono m. in. dlatego, że dość częstym działaniem było częste i długotrwałe popełnianie szeregu zagrożonych niewielkimi karami wykroczeń na szkodę tej samej osoby, inne wymyślne działania naruszające prywatność i wzbudzające obawy o bezpieczeństwo, które wymykały się istniejącym paragrafom albo które można było ewentualnie próbować zwalczać tylko na drodze postępowania cywilnego, czy też po to, żeby można było orzekać wobec sprawcy zakaz zbliżania się lub kontaktowania się do ofiary.

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
Z Twojego postu woskuję jednak, że w naszym prawie pojęcie spisku porostu nie istnieje, liczą się tylko konkretne przestępstwa. I w tym jest całe sedno sprawy. Ponieważ mamy do czynienia z sytuacją w której czyny pozornie małej szkodliwości większej grupy ludzi doprowadzają do dużej szkody materialnej, życiowej bądź zdrowotnej. I nie ma możliwości wyegzekwowania odpowiedzialności względem owych ludzi.
Trudno mi się z tym zgodzić. Po to właśnie wprowadzono wspomnianyny art. 191a kk, żeby objąć jakoś ten niezwykle bogaty wachlarz sposobów dręczenia ofiar stosowany przez stalkerów.

Kodeks karny

Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
No i tu właśnie wracamy na początek błędnego koła. Bez bardzo konkretnych dowodów policja nie zrobi nic. Co najwyżej przesłucha podejrzanych, którzy oczywiście wszystkiego się wyprą.
Policja nie tylko przesłuchuje, zbiera też dowody innego rodzaju. Prosty przykład - sprawdzenie, kto jest właścicielem zastrzeżonego numeru telefonu czy skąd dokładnie ktoś się loguje kiedy nęka przy pomocy maili.

Cytat:
Napisał/a MarcinV Zobacz post
Mało tego trudno przewidzieć jak szerokie wpływy taka grupa/sekta stalkerów/prześladowców posiada. Może mieć na przykład swoje "wtyki" w policji. Lub na przykład zindoktrynować ludzi z otoczenia swojej ofiary aby świadczyły na jej niekorzyść.
Nie wiem, czy bardzo wielu ludzi da się zindoktrynować jeśli się dowiedzą się, że grozi im do 8 lat więzienia za składanie fałszywych zeznań i że istnieją inne dowody potwierdzające, że wiedzą o sytuacji. Poza tym, świadków plączących się w zeznaniach można ze sobą konfrontować, a prawnicy przecież uczą się rozpoznawać oznaki kłamstwa, czy to w mowie ciała przesłuchiwanych, czy to na podstawie struktury ich zeznań. To im podpowiada, jakie pytania zadawać.
askirkov jest off-line  
18-08-2020, 07:45  
MarcinV
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Sprawdziłem w internecie ten art. 191a kk, dotyczy on utrwalania wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, mi się coś takiego ze strony moich stalkerów nie przytrafiło. No chyba, że jest coś o czym nie wiem. Mógłbyś sprecyzować co miałeś na myśli przytaczając ten artykuł.

Cytat:
Nie wiem, czy bardzo wielu ludzi da się zindoktrynować jeśli się dowiedzą się, że grozi im do 8 lat więzienia za składanie fałszywych zeznań i że istnieją inne dowody potwierdzające, że wiedzą o sytuacji.
Z tym twierdzeniem się nie zgodzę, ci ludzie są jak religijni fanatycy, jak talibowie albo kamikadze, nie wiem nawet do czego to porównać. Dali by się chyba nawet "zarżnąć". Skutki prawne wynikające z (jak się już przekonałem) wątłej szansy pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej specjalnie ich nie przerażają. Stąd mój pomysł aby ująć zagadnienie w kategorii sekty.

Podsumowując, wnioskuję, że nie da się tego zrobić inaczej niż standardowo zgłosić sprawę na policję. Miałem nadzieję, ze ze względu na nietypowość sprawy, można by uruchomić jakiś specjalny tryb postępowania. Może mam zbyt zaniżoną opinię na temat naszej policji, ale marnie to widzę. Do tego nie mam środków finansowych aby prowadzić postępowanie cywilne, chyba że przez trybunał praw człowieka. Tak czy inaczej dziękuje za pomoc.
MarcinV jest off-line  
18-08-2020, 07:50  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.460
Domyślnie RE: Zorganizowanie spisku

Napisałem "1" zamiast "0", chodzi oczywiście o art. 190a, ten który w całości zacytowałem powyżej.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zorganizowanie orgii dla 16-17 latków. (odpowiedzi: 9) Czy zorganozowanie orgii seksualnej dla osób małoletnich powyżej 15 roku życia jest sprzeczne z prawem? Czy osoba dorosła mogłaby za to ponieść...
§ Zorganizowanie imprezy charytatywnej (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałbym dowiedzieć się pewnych informacji na temat zorganizowania imprezy charytatywnej. Imrpeza miałaby polegać na tym że kilka...
§ Zorganizowanie podobnej imprezy (odpowiedzi: 0) Witam, od dwóch lat organizuje tematyczną impreze cykliczną. Niedawno dowiedziałem sie, że ktoś chce użyć podobnego patentu i zorganizować podobny...
§ Zorganizowanie nielegalnego zbiorowiska i.... (odpowiedzi: 2) Witam mam taki problem. Zorganizowaliśmy z 2 kolegami (18,16,14 lat) spotkanie ludzi z facebooka, bez żadnej zgody. Dnia spotkania zerwała się...
§ zorganizowanie czasu dzieci (odpowiedzi: 1) Nie wiem czy w dobrym wątku, ale mam pytanie: Z uwagi na wakacyjny czas małżeństwo emerytów chce udostępnić swoją działkę rekreacyjną dla grupy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:21.