Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku - Forum Prawne

 

Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Witam proszę o informacje Ożeniłem się po 6 miesięcznym pobycie w Brazylii z Brazylijką, nie posiadamy intercyzy po 3 miesiącach wyjechałem i żona miała dojechać do mnie do Polski - niestety zmieniło się i nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Inne kraje świata


Odpowiedz
 
25-08-2011, 08:04  
PULTACZ
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Witam proszę o informacje

Ożeniłem się po 6 miesięcznym pobycie w Brazylii z Brazylijką, nie posiadamy intercyzy po 3 miesiącach wyjechałem i żona miała dojechać do mnie do Polski - niestety zmieniło się i nie chciała opuścić rodzinnego kraju.

Wcześniej mieszkaliśmy parę lat w UK


Jakie prawa przysługują mi co majątku w Brazylii czy żona może sprzedać nieruchomości, jeżeli nie ma mojego podpisu lub zgody?

Nie mamy kontaktu już ze sobą 3 lata.

Ambasada polska w Brazylii nie udziela informacji dotyczących rozwodów.

Czy moja żona może unieważnić małżeństwo bez mojej wiedzy z racji na jego krótki staż?

Dziękuje za jakiekolwiek informacje.
PULTACZ jest off-line  
25-08-2011, 14:14  
KANTapli
Przyjaciel forum
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Co do unieważnienia małżeństwa/rozwodu IMHO – stosujemy w tej sytuacji Prawo prywatne międzynarodowe (z 2011r.), które stanowi, że :
Art. 54. 1. Rozwiązanie małżeństwa podlega wspólnemu prawu ojczystemu małżonków z chwili żądania rozwiązania małżeństwa.
2. W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania - prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.
3. (…).
4. (…).

Tak więc do rozwodu małżeństwa zgodnie z polskim PPM(2011) właściwe będzie prawo brazylijskie (gdy małżonka wciąż w Brazylii mieszka); nie słyszałem by małżeństwo unieważnić można było ze względu na krótki staż (ze względu na brak skonsumowania już tak), ale skoro właściwe nie jest prawo polskie to nie będę się wypowiadać w sposób stanowczy.

Co do stosunków majątkowych – również uważam, że właściwe są normy brazylijskie (art. 51 PPM2011):
Art. 51. 1. Stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają każdoczesnemu wspólnemu prawu ojczystemu.
2. W razie braku wspólnego prawa ojczystego stosuje się prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a w razie braku miejsca zamieszkania w tym samym państwie - prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu. Jeżeli małżonkowie nie mają miejsca zwykłego pobytu w tym samym państwie, stosuje się prawo państwa, z którym małżonkowie w inny sposób są wspólnie najściślej związani.
Kwestią wykładni jest pojęcie najściślejszego związania – jeżeli posiadają Państwo wspólnie kilka nieruchomości w Brazylii (i nic wspólnego poza tym poza granicami Brazylii) to jestem gotów uznać ten aspekt za wyraz związania z Brazylią. Tym samym co do zarządzania majątkiem wspólnym również właściwe będzie prawo brazylijskie.

Zaznaczam, że PPM stykam się okazjonalnie – sugeruję wobec tego np. zasięgnięcie informacji w ambasadzie Brazylii w Polsce.
KANTapli jest off-line  
25-08-2011, 14:30  
PULTACZ
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Konsulat brazylijski w polsce nie udziela takich informacji rowniez nie udziela ich polski konsul w brazyli. Domyslam sie ze zgodnie z prawem brazylijskim gdyz tam w zostal zawarty zwiazek oraz moja zona nadal tam sie znajduje. Niestety zerwala kontakt i nie mam mozliwosci z nia porozumienia sie co do rozwodu.

Szukam adwokata ktory zna sie na prawie brazylijskim i podjal by sie takiej sprawy.

Oczywiscie chodzi o rozwod i podzial majatku.
PULTACZ jest off-line  
25-08-2011, 14:57  
KANTapli
Przyjaciel forum
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Cytat:
Napisał/a PULTACZ Zobacz post
Szukam adwokata ktory zna sie na prawie brazylijskim i podjal by sie takiej sprawy.

Oczywiscie chodzi o rozwod i podzial majatku.
W takim razie tym bardziej szukałbym w Brazylii, a nie w RP; jakkolwiek ambasada RP w Brazylii nie chce Panu pomóc w kwestiach prawnych, to nie wyobrażam sobie, by nie mogli Panu polecić miejscowego prawnika (w tym takiego, który zna polski - chyba, że język nie jest dla Pana przeszkodą).
KANTapli jest off-line  
25-08-2011, 15:51  
PULTACZ
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Tak, dostalem 2 numery 2 lata temu od konsula polskiego nie aktualne i przy pozniejszej probie kontaktu z konsulatem zostala mi odmowiona jaka kolwiek pomoc w tej kwesti wiec znalesc w brazyli nie mowiac po portugalsku prawnika ktory mowi po polsku rowna sie z cudem.

Z tego co zrozumialem konsul nie zajmuje sie rozwodami i nie musza polecac prawnikow.
PULTACZ jest off-line  
09-09-2011, 09:32  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 170
Domyślnie RE: Rozwód z Brazylijką wraz z podziałem majątku

Rozwód jest możliwy po 1 roku małżeństwa, w przypadku sądownie orzeczonej separacji. Lub po 2 latach separacji faktycznej. Nie wczesniej.
Normalny podział majątku małżeńskiego.
Tylko, czy nieruchomośc o której piszesz weszła w skład majątku małżeńskiego ? Nie masz żadnego aktu notarialnego? Kiedy była zakupiona nieruchomość i za czyje pieniądze?
Aby zakupic nieruchomość na siebie, jako cudzoziemiec, potrzebujesz do tamtejszego notariusza m.in świadectwa rejestracj CPF (Socjal Security - wydawany przez ichniejszy Urzad Skarbowy). Ale to w przypadku, jesli nieruchomośc kupujesz na siebie. Tutaj chyba małzonka zakupiła na siebie, tez nie wiadomo kiedy, czy po ślubie ? A co jest w tym akcie notarialnym? Prawo u nich świeckie, podejrzewam, ze podobne do naszego.
Potrzebujesz faktycznie adwokata portugalsko-polsko języcznego, znającego prawo brazylijskie, czyli stamtąd. Jesli mieszkałeś w UK, to moze znasz biegle angielski, wtedy łatwiej, bo adwokat moze znac angielski, a nie polski. Większy wybór.
Faktycznie, spróbuj znaleźć adwokata poprzez polecane jw forum polonii.
kierka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwód wraz z wnioskiem o podział majątku/kredyt hipoteczny (odpowiedzi: 8) witam, złożyłam pozew o rozwód z orzekaniem o winie wraz z zgodnym podziałem majątku dorobkowego. w pozwie jest napisane: 4. Nadto powódka wnosi o...
§ rozwód brak podziału majątku czy majątek jest wspólny? (odpowiedzi: 4) pytanie: jeżeli podczas rozwodu małżonkowie nie podzielą majątku, czy po kilku latach wciąż jest on majątkiem wspólnym?
§ Rozwód podział ugodowy podział majątku bez udziału sądu (odpowiedzi: 4) Witam. Dzisiaj z zona złożylismy pozew o rozwód za porozumieniem stron żeby już sad nie dochodził co jak i dlaczego poniewaz nie posiadamy dzieci i...
§ rozwód z brazylijką (jak i gdzie) (odpowiedzi: 5) Witam Ostatnio zakochałem się w pewnej brazylijce i zgodziłem się zawrzeć z nią związek małżeński. Przebywam obecnie na terytorium UK. Po miesiącu...
§ Rozwód wraz ze zgodnym podziałem majątku i kredyt hipoteczny-jak się zabezpieczyć? (odpowiedzi: 4) Witam, mam jutro sprawę rozwodową, przed którą ma być złożony zmieniony pozew - rozwód bez orzekania o winie wraz ze zgodnym podziałem majątku...
§ Intercyza wraz z podziałem wspólnego majątku. (odpowiedzi: 1) Witam. Jesteśmy z mężem małżeństwem od 5 lat. Mamy zamiar dokonać rozdzielności majątkowej za porozumieniem stron oraz dokonać podziału wspólnego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:31.