Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi - Forum Prawne

 

Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Witajcie, Przyznam, że nie wiem już z kim powinnam porozmawiać, do kogo się zgłosić aby ktoś zajął się problemem jakim jest stronniczość urzędników w Ambasadzie w Nowym Delhi w Indiach. Przyjmowanie pieniędzy pod stołem, współpraca ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Inne kraje świata


Odpowiedz
 
22-10-2018, 16:24  
Natalia M
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Witajcie,

Przyznam, że nie wiem już z kim powinnam porozmawiać, do kogo się zgłosić aby ktoś zajął się problemem jakim jest stronniczość urzędników w Ambasadzie w Nowym Delhi w Indiach. Przyjmowanie pieniędzy pod stołem, współpraca z agencjami pracy, faworyzowanie agencji pracy to krótka lista przewinień.

Od ponad roku dwaj pracownicy z Bangladeszu starają się o przyjazd do Polski i pracę dla mojej firmy. Niestety mimo poprawnego przejścia interview w Ambasadzie w Nowym Delhi i złożenia wszystkich wymaganych dokumentów bez błędów Ambasador/Konsul wydał decyzję negatywną dla jednej z osób. Po raz drugi. Czekamy na dwóch pracowników prawie rok czasu, włącznie z naszymi przygotowaniami i zbieraniem dokumentacji przeszło półtora roku.

Na początku roku był problem z możliwością umówienia spotkania w sprawie. Kilkadziesiąt razy kontaktowałam się z Ambasadą i informowałam o problemie - o tym, że nie można umówić spotkania, że strona cały czas jest przeciążona, że jest blokowana przez informatyków (wyskakiwała informacja o jakimś uboot program) mimo, że nigdy z tego rodzaju programów nie korzystałam), że daty, o ile jakaś się pojawi nie można jej umówić ponieważ wyskakuje informacja, że ta data jest już niedostępna. Czeski film z umówieniem daty w systemie e-konsulat. Wielokrotnie zostałam informowana, że jest bardzo duże zainteresowanie i muszę być cierpliwa a na pewno się uda. Jednakże jak można zauważyć na Lotnisku Chopina w Warszawie obcokrajowcy z Bangladeszu, Indii i Nepalu przylatują więc jednak komuś udało się uzyskać daty? Choćby mowa o tych którzy w ostatnim czasie dołączyli do UberEats. Jakim sposobem skoro prawie roku czasu spędziłam na próbie umówienia spotkania bez rezultatu? Na pewno z czyjąś pomocą wewnątrz Ambasady. Cała sprawa z umawianiem spotkać poprzez system e-konsulat jest kontrolowana i albo robią to agencje pracy za pomocą różnych programów albo/również robi to osoba która pracuje w Ambasadzie w Indiach. Nie ma innego racjonalnego wyjaśnienia. Skoro tak, a wiem, że Ambasada ma świadomość o tym, że agencje pracy majstrują w systemie informatycznym dlaczego mimo takiej wiedzy nikt nie podjął od roku czasu żadnych kroków by temu zapobiec?
Jeżeli wszystkie dokumenty od kandydata są bez zarzutu i taka osoba dostaje informacje, że bardzo dobrze poradził sobie z interview dlaczego po dwóch dniach dostaje informację o decyzji odmownej? Jak można w ciągu 8 godzin pracy (później była wolna sobota i niedziela) podjąć decyzję o odmowie wydania wizy? Przy pierwszym spotkaniu na początku roku ten sam pracownik, obywatel Bangladeszu również otrzymał decyzję negatywną ale wówczas w ogóle nie przeprowadzono z nim interview. Nikt nie potrafił odpowiedzieć w Ambasadzie aplikantowi dlaczego uzyskał odpowiedź negatywną a wręcz unikało się odpowiedzi na zadane pytanie. Ponieważ jako firma nie jestem stroną w postępowaniu o wydanie wizy nie mogę uzyskać żadnych informacji. Dlaczego więc osoba która stara się o wydanie wizy nie może otrzymać informacji? Dlaczego nikt nie udziela informacji. Ci, tak jak ja, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej są zbywani tą sama bajeczką opowiadaną za każdym razem.
Na terenie Ambasady i w jej okolicy działają tzw. „brokerzy”, którzy za pieniądze umówią spotkanie w Ambasadzie i pozytywną decyzję w sprawie wydania wizy. Brokerzy przyjmują pieniądze za pozwoleniem urzedników. Brokerzy załatwiają wszystko w Amabsadzie – od wniosku wizowego, poprzez interview i pozytywną decyzję wnioksu wizowego.

Kontaktowałam się nawet z MSZ w Polsce ale niestety nikt nie był zainteresowany procederem sprzedaży dat spotkań, faworyzowaniem agencji pracy i cichego przyzwolenia na pracę brokerów w Nowym Delhi. Pod samym nosem ambasady pracują ludzie którzy za pieniądze są w stanie umówić spotkanie w Ambasadzie i załatwić pozytywną decyzję w sprawie wizy. Dlaczego nikt nie podejmuje działań żeby ukrócić tą działalność? Co się dzieje z tym krajem? Mamy jasny obraz tego, że urzędnicy nie działają w interesie obywateli, którzy żeby utrzymać swój biznes potrzebują pracowników.

Do kogo powinnam się zgłosić i powiadomić o korupcji jaka panuje w Ambasadzie? Czy naprawdę te osoby są poza prawem i nie mamy wpływu na to co się dzieje w Ambasadzie? Wszyscy pracownicy Ambasady są skorumpowani i biorą udział w procederze. Na co dzień oni sprawdzają ludzi niestety nikt nie sprawdza ich czy robią to legalnie i profesjonalnie. Wzajemne krycie się pracowników sprawia, że panuje zmowa milczenia. Wykrycie jednej osoby i upublicznienie tego faktu spowoduje, że cały skorumpowany system posypie się jak domek z kart.


Czy ktoś ma podobny problem? Czy macie pomysł jak rozwiązać tą sytuację? DO kogo napisać?

Pozdrawiam
Natalia M jest off-line  
22-10-2018, 16:38  
ejtykoles
Stały bywalec
 
Posty: 1.476
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Ale masz jakieś dowody ?
ejtykoles jest off-line  
22-10-2018, 17:26  
Natalia M
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Pytasz o dowody namacalne? Mam e-maile do Ambasady i MSZ z bieżącego roku z lakoniczną odpowiedzią, że jest zbyt duże zainteresowanie, terminów i ludzi zbyt mało do obsługi interesantów, mają niewystarczająco miejsca jeśli chodzi o lokal. Nikt o niczym nie chce rozmawiać. Przed Ambasadą ludzie rozmawiają między sobą więc pewne informacje dochodzą od mnie. Nie mam podsłuchu w telefonie, żadnego programu do nagrywania rozmów więc nie mam nic z rozmów a Ambasadą czy MSZ. Wszyscy milczą albo powtarzają w kółko tą samą historię.

Konsulowie z Ambasady podczas rozmowy telefonicznej przyznali, że wiedzą, o tym, że agencje hakują ich system. Z tego m.in. powodu oraz z racji tego, że newsów o korupcji jest wiele od roku 2019 ma działać firma outsorcingowa jeżeli chodzi o umawianie wizyt.

Po moich telefonach w okresie wakacyjnym okazało się, że Ambasada zrobiła małe roszady jeśli chodzi o personel. Komuś podziękowali za współpracę. Gdyby w moich słowach nie było prawdy po co mieliby to robić?


Dodatkowo, konsulowie powinni weryfikować zatrudnienie kandydata w Straży Granicznej, Policji, etc. Mogą poprosić o konsultację w sprawie zatrudnienia. Jednak konsulowie tego nie robią.

Na przykład.
Pracownik A był na wizycie w Ambasadzie 18 października w godzinach do południowych. Otrzymał informację, że jego dokumenty są kompletne, nie zawierają braków i że bardzo dobrze poradził sobie na interview.
Zanim ktoś zajrzy w dokumenty powiedzmy, że jest piątek. 8 godzin pracy.Weekend a w poniedziałek rano informacja o odmownej decyzji dla pracownika A.
Jak to jest możliwe? Jak w 8 godzin, prowadząc przy okazji inne interview pozostałych kandydatów, zweryfikować dokumentację pracownika A i wydać mu decyzję odmowną?
Ambasada ma na to czas 14 dni, jedynak wydała decyzję w 8 godzin. W oparciu o co?

Wyraźnie widać uchybienia, stronniczość. To o czymś świadczy, prawda?
Natalia M jest off-line  
22-10-2018, 17:28  
ejtykoles
Stały bywalec
 
Posty: 1.476
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Czyli zero dowodów. Uważaj kogo oskarżasz bo za fałyszwe oskarżenia również można mieć problemy.
ejtykoles jest off-line  
22-10-2018, 19:15  
Natalia M
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Po ilości postów widzę, że masz doświadczenie. Masz jakiś pomysł na to jak sobie poradzić z tą sytuacją? Doradzisz coś? Niestety nie mogę dodać załącznika bo plik jest zbyt duży. Powodem odmowy było niewystarczające uzasadnienie celów przyjazdu/warunków pobytowych - jak to udowodnić skoro takie pytanie nawet nie padło? Po co mówić jedno a robić drugie? Decyzja odmowna została wydana już w dniu interview. Dlaczego? Na jakiej podstawie? Bez weryfikacji? Kontaktu z pracodawcą? Po co osoba przeprowadzająca wywiad mówi, że aplikant świetnie sobie poradził? To naturalne pytania które się nasuwają. Dlaczego nikt nie chce na nie odpowiedzieć?

Co mogę zrobić? Do kogo się zgłosić?

Pozdrawiam
Natalia M jest off-line  
23-10-2018, 07:12  
makary1974
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

To są kpiny, po co wam pracownicy z Bangladeszu? Polacy już nie chcą pracować za 1500 zł? Trzeba sprowadzać niewolników z krajów Trzeciego Świata? Janusze biznesu!
makary1974 jest off-line  
25-10-2018, 10:40  
Natalia M
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Kpina? Jak jesteś taki sprytny a wszyscy pozostali to janusze biznesu to proponuję Ci stanowisko kucharza, umowa o pracę, 3500 pln brutto, umowa na 3 lata. To zapraszam. Przyjedź i pracuj w mojej restauracji. I co teraz powiesz? Złota oferta dla Ciebie.


Na jakiej podstawie piszesz, że oferuję płacę 1500 złotych? Tak łatwo ocenić nie znając szczegółów.
Natalia M jest off-line  
25-10-2018, 11:02  
Adam_Radzio
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Korupcja w Ambasadzie w Nowym Dlehi

Hahaha... Kobieta ma racje.

Oh, wiec ktos zaoferowal Ci taka place (1500 zl) i masz z tym problem. To jest forum. Ludzie ktorzy maja problem pisza by znalezc rozwiazanie. Zartujesz sobie z osob i krytykujesz osoby ktore maja wolne miejsca pracy. Ostatecznie ludzie Ci tworza miejsca pracy i ludzie moga zarobic, wplywajac na wzrost gospodarczy. Niektorzy, tak jak Ty siedza w domu przed komputerem czekajac na rzadowe pieniadze lub wyjezdzaja do innego kraju zeby pracowac na zmywaku.

Jak mowia "don`t mind"
Adam_Radzio jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przesluchanie w ambasadzie (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich Dostalem w uk list z ambasady z prosba o ustalenie terminu przesluchania w charakterze podejrzanego .List zawiera nr.sprawy w...
§ UK-czy w ambasadzie mogą zatrzymać? (odpowiedzi: 9) Witam,mam pytanie.mój mąż jest poszukiwany w Polsce-niewielki wyrok.Obecnie przebywamy w Wielkiej Brytani.Tutaj niedługo urodzę dziecko i w związku z...
§ Przesluchanie w ambasadzie w uk (odpowiedzi: 14) Witam dostalem 2 wezwania na przesluchanie w ambasadzie w sprawie karnej jako podejrzanego nie pisze z jakiego paragrafu choc domyslam sie ze chodzi...
§ Paszport dla dziecka w Ambasadzie (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Mam do Was takie małe pytanie. Przebywam z moją żoną i córeczką na stałe w Anglii. Jednak wielkimi krokami zbliża się...
§ Czy polak może wziąść ślub w ambasadzie? (odpowiedzi: 1) Witam Jeszcze mam jedną wątpliwość. Może ktoś wie. Czy polski obywatel może wziąść ślub w ambasadzie innego kraju na terenie Polski? Pytałem w kilku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:37.