zasiłek rodzinny na dziecko - Forum Prawne

 

zasiłek rodzinny na dziecko 2

Ręce po prostu opadają.Opiekunowie mogą dowolnie i samodzielnie rozporządzać majątkiem w pewnym granicach finansowych.Kwota 140 euro w tym zakresie się mieści .Proszę pokaż mi przepis prawny gdzie jest napisane że mąż jest zobowiązany przekazywać żonie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Irlandia


Odpowiedz
 
06-08-2012, 00:21  
corkemigrant
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Ręce po prostu opadają.Opiekunowie mogą dowolnie i samodzielnie rozporządzać majątkiem w pewnym granicach finansowych.Kwota 140 euro w tym zakresie się mieści .Proszę pokaż mi przepis prawny gdzie jest napisane że mąż jest zobowiązany przekazywać żonie swoja wypłatę ,zasiłek ,rentę lub inne świadczenie pieniężne do jej rozporządzania.
corkemigrant jest off-line  
06-08-2012, 00:47  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 662
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Teoria teorią, faktem jest rzeczywistość.

Wnioski o CB uległy zmianie.

Ktoś, kto wnioskował o CB przed 2012 być może "załapał" się na teorię.

Wnioskowałem w tym roku, choć wniosek o CB miałem w rękach w drugiej połowie 2011 roku i łatwo mogłem zauważyć zmiany pomiędzy dwoma wnioskami o to samo - głównie w pytaniach na które trzeba odpowiedzieć.
Zaskoczeniem było dla mnie również odesłany z Social Welfare formularz HRC-1, który wypełnić musiała matka dziecka.
Z tego co mi wiadomo, wcześniej nie wymagali jego wypełnienia.

Oczywiście nie obyło się i bez mojego błędu.
Pierwszy formularz wypełniłem na siebie, jako że to ja tu pracuję i został on odesłany z adnotacją, że wniosek o CB wypełnić musi tylko matka dziecka.

2013 rok będzie jeszcze bez zmian ale nie jest wykluczone, że CB w latach następnych nie będzie się już należało KAŻDEJ rodzinie a jedynie rodzinom z pewnym minimum dochodowym

Ciekawe, co wtedy będą pisać w teorii i jak w rzeczywistości będą skonstruowane pytania we wniosku, na które TRZEBA będzie odpowiedzieć.

Ps. Wojenki o CB nie prowadziłem, jednak zanim zasiłek Nam przyznali musieliśmy odesłać kilka odpowiedzi, których od Nas wymagali - miedzy innymi, gdzie i czy pracowała moja partnerka przed przylotem do Irlandii (nie wnikali zbytnio w moje zatrudnienie na terenie Irlandii).
Na CB od wysłania wniosku czekaliśmy 4 miesiące. W tym czasie urodził się też syn, którego uwzględniono.
vabank jest off-line  
08-11-2012, 14:18  
Czarna 31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE:Rodzinne z Irlandii

Witam.Zacznę od tego ze mam dziecko z moim ex.On pracuje w Irlandii i oczywiście na początku nie dostawałam Rodzinnego od Tatusia bo cały czas twierdził ze jeszcze mu go nie przyznali(dodam ze trwało to 3 lata) . W końcu napisałam do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku żeby sprawdzili czy mój ex mówi mi prawdę.Oczywiście kłamał i cały czas pobierał świadczenia na syna.Mało tego wszystko zostało mu nadpłacone bo troszczę tez musiał czekać na przyznanie rodzinnego na dziecko.Pani z Urzędu była tak miła ze zaoferowała mi ze zajmie sie ta sprawa ale nie gwarantuje odzyskania pieniędzy na syna.Po 1,5 roku walki o Rodzinie na syna w końcu zastało mi przyznane.Otrzymywałam pieniądze w rodzaju czeku co miesiąc.Niestety nie trwało to długo bo mój Ex złożył wniosek o zasiłek dla bezrobotnych i Rodzinie zostało wstrzymane.On oczywiście jest z Tego powodu dumny bo myśli ze zrobił mi tym na złość a nie własnemu synowi.Nie dostaje czeków już 3 miesiąc,ale ojciec syna zaczął już pracować.I tu moje pytanie:Czy Urząd w Irlandii zacznie wysyłać czeki od nowa i nadpłaci mi zaległe miesiące? Czy będę musiała po raz kolejny walczyć i wysyłać multum papierów,żeby dostawać Zasiłek Rodzinny z Irlandii na Syna?
Czarna 31 jest off-line  
14-11-2012, 00:40  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 662
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Nie zacznie wysyłać od nowa i nie nadpłaci zaległego rodzinnego aż do czasu, kiedy Twój ex nie złoży wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego dostarczając wymagane informacje w związku z nową pracą i obecną sytuacją dochodową.

Zasiłki rodzinne są przyznawane na rok. Przed końcem terminu urząd wysyła do wnioskodawcy formularz FIS2 (renewal) do wypełnienia i odesłania z dokumentami potwierdzającymi uzyskiwany dochód rodziny (payslipy, P60, inne dochody, alimenty, inne zasiłki z Social Welfare Payments)
Formularz musi być także podpisany przez drugiego rodzica (żonę, partnerkę, konkubinę)

Poza tym i najważniejsze:

W części 3 formularza FIS2 Renewal jest rubryka w której należy podać informacje o dzieciach, które MIESZKAJĄ Z WNIOSKODAWCĄ (living with you) ...a nie jak do tej pory było, że które są na utrzymaniu wnioskodawcy. W rubryce należy również zamieścić informację o szkole, do której dane dziecko uczęszcza lub informacje o lekarzu rodzinnym w przypadku dzieci młodszych, które do szkoły jeszcze nie uczęszczają.

Możliwe, że na wniosku o zasiłek FIS jest więcej zapytań klasyfikujących dzieci mieszkających z rodzicem w innym kraju niż kraj wnioskodawcy w którym pracuje, do przynania zasiłku rodzinnego - nie wiem, ostatni raz wniosek miałem w rękach w ubiegłym roku.

W każdym bądź razie, Twój ex stracił zasiłek rodzinny w związku z utratą pracy (przyznanie zasiłku dla bezrobotnych) - nie został on zawieszony lub coś w tym stylu. Skoro podjął się innej pracy, wnioskować o zasiłek rodzinny musi od nowa, jeśli w związku z nowym zatrudnieniem i uzyskiwanymi dochodami mu przysługuje i na co pozwala mu ogólny dochód całej rodziny. Od dnia złożenia wniosku będzie on rozpatrywany, może to potrwać nawet i pół roku lub dłużej i w przypadku decyzji o przyznaniu zasiłku zostanie nadpłacony od dnia złożenia wniosku.
Zawieszony zasiłek może być tylko w przypadku rozpatrywania wniosku FIS2 Renewal, czyli wniosku odnawiającego zasiłek, gdzie w wyniku decyzji o przedłużeniu zasiłku na kolejny rok, zostaje on wypłacany ponownie od chwili zawieszenia wypłacania zasiłku wskutek wpłynięcia do urzędu wniosku FIS2 Renewal.
vabank jest off-line  
14-11-2012, 00:59  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 662
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Z powyższego mojego posta wynika to, o czym pisałem wcześniej.

Że w związku z przedłużaniem zasiłku rodzinnego na kolejny rok, irlandzki socjal ukruca proceder przyznawania zasiłków dla rodzin, które nie mieszkają po jednym dachem z wnioskodawcą
....czyli, że zasiłek rodzinny dla dzieci mieszkających z rodzicem w innym kraju niż Irlandia należy się od socjala w kraju, w którym mieszkają dzieci.

A ponieważ zarobek rodzica wykazującego dochód z Irlandii jest zbyt wysoki aby drugi rodzic mieszkający w Polsce z dziećmi mógł otrzymać zasiłek rodzinny z MOPS-u, to wszystko, co w tym temacie można więcej napisać.

Podając w części 3 wniosku FIS2 Renewal informacje o dzieciach, które faktycznie nie mieszkają z wnioskodawcą jest automatycznie złożeniem nieprawdy.
vabank jest off-line  
14-11-2012, 09:52  
Czarna 31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Dziękuje za odpowiedz w mojej sprawie .Teraz wiem na czym stojęMoj Ex twierdzi ze wszystko nadpłacą (ale to jego teoria). Złoże w pl Rodzinne na syna ,wiem ze jest tego dużo mniej ,ale chociaż to .
Jeszcze Raz wielkie dzięki
Czarna 31 jest off-line  
09-04-2013, 14:12  
Fionka28
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

jakieś bzdury...
moja siostra miszka z dzićmi w |Polsce i pracuje, ojciec dzieci mieszka i pracuje w Irlandii, został jej przydzielony zasiłek rodzinny na dwoje dzieci ( w Polsce owego nie pobiera). moje pytanie jest takie:
Ten przydzielony zasiłek decyzją na dwoje dzieci po 130E zostaje przelewany na konto ojca dzieci w Irlandii a ten okrada dzieci mieszkające w Polsce i nie odsyła tych pieniędzy, co robić? gdzie to zgłosić i czy ja siostra mieszkająca w Polsce posidająca konto walutowe może ubiegac się aby te pieniądze zostawały przelane na jej konto??? proszę o pomoc bo to już trwa prawie 10 m-cy i nic od niego nie dostaje!!
Fionka28 jest off-line  
09-04-2013, 20:16  
Czarna 31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Twoja siostra jest w podobnej a nawet takiej samej sytuacji w jakiej ja byłam.
Pisałem ostatnio na Forum ,ze wstrzymano mi Rodzinne z Irlandii na syna. Napisałem prośbę w mojej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.Tam zajęli się moja sprawą. Zasiłek Rodzinny został odwieszony i przysłali Czek z cała nadpłata Rodzinnego.Twoja siostra powinna zgłosić sie droga mailową i Napisać jak sprawa wygląda.Jeśli dostała z Irlandii pismo w którym napisano żeby go podpisała i odesłała powrotem to niech tego NIE robi. Tym samym zgodzi sie na przesłanie całej kwoty na konto ojca dzieci i znając życie już ich nie zobaczy.Ja miałam tak samo.Co prawda sprawa trwała 1,5 roku,ale wygrałam Urząd Irlandzki zgodził sie na tak zwany Transfer i dostaje co miesiąc czeki które realizuje w banku(tak najbezpieczniej)
Mam nadzieje ze pomogłam Niech Twoja siostra jak najszybciej napisze maila do urzędu i wszystko w nim wyjaśni.Urząd odezwie sie do Urzędu w Irlandii i wstrzyma zasiłek który ojciec nie wysyła matce dzieci(nie będąc razem)Pozdrawiam.
Czarna 31 jest off-line  
11-04-2013, 13:02  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie

to jest jawne naruszanie prawa
uprasza się moderacje o to aby wykasowała wątek , bo to jest nie zgodne z prawem

raportuje to do administracji

nie ma szans na to aby po rozwodzie , kiedy zasądzona jest opieka nad dziećmi matce która z dziecmi przebywa w Polsce wypłacano Child Benfit

Nakombinowałyscie drogie panie , i jeszcze sobie wspolnie dajecie rady co robić a czego nie robić

jak tez napisze stosownego maila do w/wymienionego Urzędu Marszałkowskiego
ordonowna jest off-line  
11-04-2013, 13:08  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

jezeli ojciec dzieci przebywa w Ire i tam pobiera CHILD BENEFIT , a jestescie po rozwodzie , nalezy natychmiast zgłosić sprawę do Social Welfare , bo to jest nie zgodne z prawem takze
ordonowna jest off-line  
11-04-2013, 13:54  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.544
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Cytat:
nie ma szans na to aby po rozwodzie , kiedy zasądzona jest opieka nad dziećmi matce która z dziecmi przebywa w Polsce wypłacano Child Benfit
ordonowna, zapoznaj się z nowymi rozporządzeniami EU i regulaminem Forum

§8 Użytkownik ma możliwość zmiany treści (edycji) w poście przez 20 minut od momentu jego umieszczenia na forum.


uwolnienie świadczeń rodzinnych

osoba sprawująca opiekę nad dziećmi w Polsce może zwrócić się do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie o uwolnienie świadczeń rodzinnych na dzieci i wypłacanie ich opiekunowi w Polsce.
http://www.mops-mlawa.pl/index.php/w...cze-rodzinnych
belunia jest off-line  
11-04-2013, 14:48  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.620
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

Cytat:
Napisał/a ordonowna Zobacz post
to jest jawne naruszanie prawa
Co jest tym naruszeniem prawa?
Janusz.C.M. jest off-line  
12-04-2013, 14:06  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

a jak nazwać wyłudzanie zasilków ? inaczej ?
ok , nie moja sprawa , skoro sama adminstracja forum prawnego na to zezwala , to co można powiedziec innego ?

ktoś tam wspomniał wyzej o prawie unijnym , które niby to zezwala dla matki po rozwodzie z ojcem gdzie ona i dzieci przebywają na terenie Pl na to aby Irlandia wypłacała Child Benefit

ktoś chyba nie doczytał , albo nie rozumie
aby móc otrzymywać jakiekolwiek swiadczenie społeczne - przeciez tak samo jest w Pl , nie trzeba znać angielskiego - nalezy być rezdydentem danego kraju ( w normalnych układach kiedy ojciec pracuje w Irlandii to i owszem może on się starać o ten zasiłek i zostanie on mu przyznany , lub tez częśc tego zasiłku pokrywająca różnicę miedzy tym co w Pl a tym co w Ire , mimo ze matka i dzieci są w Pl ) ale nie w przypadku kiedy się jest po rozwodzie .

i to jest bardzo przestrzegane we wszystkich krajach - rezydentura , czyli zamieszkiwanie Irlandii
oczywiście jesli się zatai przed urzędem ze się jest po rozwodzie , - to jest poprostu przestępstwo

a administracja jak nazywa takie działanie ?
ordonowna jest off-line  
12-04-2013, 14:17  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

mnie nie intersują przepisy prawa polskiego i co sobie tam mops wypisuje - a irlandzkiego

generalnie kiedy w przypadku jesli się jest po rozwodzie ,opieka nad dziećmi wyrokiem sądu jest przypisana matce a ojciec jest w Irlandii -to jemu NIE PRZYSŁUGUJE CHILD BENEFIT - gdyż opiekę sprawujE matka która przebywa na terenie PL Z DZIEĆMI

obowiązek płatnośći rodzinnego wtedy spoczywa na urzedzie włąsciwym dla zamieszaknia matki dziećmi !!!!!!!
ordonowna jest off-line  
12-04-2013, 14:19  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.544
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny na dziecko

to nie jest żadne wyłudzenie i nie jest to prawo tylko polskie !!!Niemcy i inne państwa EU od 2010 r wypłacają zasiłki matkom w Polsce ,zapoznaj się z przepisami EU
Cytat:
Nieuczciwy rodzic nie zatrzyma zasiłku na dzieci przyznanego z Unii Europejskiej

Problem ten dotyczy zwłaszcza rozwiedzionych lub pozostających w separacji rodziców, gdy od łożenia na utrzymanie dzieci uchyla się ten pracujący w jednym z unijnych krajów i nie przekazuje uzyskanych na nie zasiłków. To zaś pozbawia pomocy na dzieci, zgodnie z prawem UE, np. matkę, która pozostała w Polsce i nie pracuje. Nie może bowiem zwrócić się o przyznanie świadczeń w gminie, bo krajem właściwym do ich wypłaty jest ten, w którym pracuje ojciec nieletnich.

Aby zapobiegać takim sytuacjom, rodzic może na podstawie art. 68a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r ważne od 01 maja 2010r . w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wystąpić z wnioskiem o tzw. uwolnienie świadczeń rodzinnych. Powinien on być złożony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania regionalnego ośrodka polityki społecznej (ROPS). To te instytucje z upoważnienia marszałka województwa zajmują się sprawami związanymi z ustalaniem prawa do świadczeń na podstawie przepisów UE.

– Taki wniosek powinien zawierać uzasadnienie prośby, dane umożliwiające znalezienie rodzica oraz dodatkowe dokumenty i zaświadczenia, np. wyrok rozwodowy i zasądzający alimenty na dzieci – mówi Danuta Średzińska, kierownik referatu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego ROPS w Opolu.

Dodaje, że procedura uwalniania świadczeń może być też zastosowana nawet w sytuacji, gdy rodzic za granicą w ogóle nie ubiegał się o zasiłki na dzieci.
W obydwu tych przypadkach ROPS jest instytucją pośredniczącą w przekazaniu dokumentów do właściwej instytucji zagranicznej, która świadczenia przyznała i je wypłaca. To ona też podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy uwolni zasiłek. Jeśli tak się stanie, będzie ona przekazywać pieniądze na konto bankowe ośrodka pomocy społecznej, a ten następnie będzie je wypłacał rodzicowi.
Danuta Średzińska-gazetaprawna.
belunia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 4) Witam W 2009 r. syn (13 lat) z powodu alkoholizmu i braku opieki matki nad nim, chciał zamieszkać ze mną, zgodziłem się i złożyłem...
§ Zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 15) witam mam pytanie moim dochodem były alimenty na jedno dziecko w wys.400 zł ,zasiłki na dwoje dzieci (182zł) i dodatek z tyt.sam wych (170 zł ) od...
§ Zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 1) Witam, Mam następujące pytanie. Jestem pełnoletni, nadal się uczę, jestem na utrzymaniu rodziców. Powiem tak: ojciec zarabia dość dużo za granicą...
§ zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 5) Dzien dobry Pani Sędzio Mam pytanie w sprawie zasiłku rodzinnego na dziecko,otoz chodzi mi o to ze go nie otrzymałam.Ojciec dziecka ze mna nie...
§ Zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 2) Witam prosze o pomoc moja znajoma otrzymuje zasiłek rodzinny na dziecko oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania. Dnia 16.11.2009 podjeła...
§ zasiłek rodzinny na dziecko (odpowiedzi: 1) Witam. Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć sposób przyznawania zasiłków rodzinnych odnośnie mojej sytuacji? Otóż składam dokumenty do MOPS wymagane za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:32.