prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski - Forum Prawne

 

prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

Witam. sytuacja wygląda tak. dwoje polaków, jedno dziecko rodzi się w polsce. rodzice nie są razem nei mają ślubu. Po kilku latach wracają do siebie, biorą ślub w Irlandii, rodzi się jeszcze dwoje dzieci. Obecnie: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Irlandia


Odpowiedz
 
24-09-2012, 16:13  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

Witam. sytuacja wygląda tak.
dwoje polaków, jedno dziecko rodzi się w polsce. rodzice nie są razem nei mają ślubu. Po kilku latach wracają do siebie, biorą ślub w Irlandii, rodzi się jeszcze dwoje dzieci.
Obecnie: matka chce rozwodu, che też wrócić z dziećmi do Polski, ojciec nie wyraża zgody.
1) jeżeli matka wróci z dziećmi do Polski, gdzie ma być rozwód?
2) czy może wziąć dzieci i wyjechać, coś jej grozi ze strony męża?
3) ewentualnie jak umożliwić jej powrót do polski zgodnie z prawem?
differend jest off-line  
04-10-2012, 12:14  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

dwoje dzieci posiada paszporty polsko-irlandzkie , jako ze urodzone w Irlandii , wydaje mi sie ze wszystko zalezy od tego co orzeknie sąd w procesie rozwodowym , bo ojciec ma prawo do widywania swoich dzieci , jesli pobyt matki będzie na terenie PL , to kto ich będzie "woził " na spotkania do Ire z ojcem ?

Wydaje mi sie z powinnas udac się z tym do prawnika po porade
Większość porad jest za darmo u irlandzkich prawników

ps
albo pójść na ugodę kompromis z męzem ze dzieci będą do niego przylatywały na ferie zimowe i powiedzmy wakacje lub połowe wakacji ., ( zamiast widywań co drugi tydzien ) , wydaje mi się ze to rozsądne wyjście i byłoby bez większych problemów

Rozwód powinien się odbyć w tym miejscu gdzie zamieszkiwała ostatnie pól roku , właściwym do adresu zamieszkania (czyli Ire )
Wywiezienie dzieci bez zgody męza do Pl to jest uprowadzenie , wiele razy w prasie możńa było na ten temat poczytać
ordonowna jest off-line  
07-10-2012, 11:00  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 718
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

Dwoje dzieci na 100% posiadają paszporty polskie a o paszportach irlandzkich nic nie wiemy - tym samym wzmianka o możliwym uprowazeniu dzieci jest nie na miejscu.

Rodzice dzieci są polakami, nie wiemy czy przynajmniej jedno z rodziców ubiegało się o obywatelstwo irlandzkie i czy dzieci (jedno z nich) poprzez narodziny na terenie Irlandii kwalifikowało się do przyznania irlandzkiego paszportu - prawo o paszportach irlandzkich już dawno uległo zmianie i jeden z rodziców dziecka (w przypadku obcokrajowców) musi stale przebywać na terenie Irlandii minimum 3 lata w czteroletnim okresie przed narodzinami dziecka, aby ubiegać się o paszport irlandzki dla danego dziecka. Dotyczy to wszystkich dzieci urodzonych w latach od 1 Stycznia 2005.

Dzieci w Polsce mają dalszą rodzinę, jak babcia, dziadek i podróż do Polski nie kwalifikuje się do uprowadzenia
vabank jest off-line  
08-10-2012, 03:52  
Boggy4062
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

Jeśli rodzina wyjechała do Irlandii na stałe, i rodzic który pozostaje w Irlandii to udowodni, to obywatelstwo ani rodziców, ani dzieci, kompletnie NIE MA ZNACZENIA dla Konwencji Haskiej. JEDYNYM kryterium dla konwencji haskiej jest "habitual residence" czyli miejsce stałego zamieszkania w momencie uprowadzenia LUB nielegalnego przetrzymania.("wycieczka" do babci/siostry do Polski jako pretekst, nie stanowi "powrotu").
Radził bym rodzicom, którzy rozważają taką możliwość NAWET NIE MYŚLEĆ w tych kategoriach.1) KOMPLETNIE zrujnujecie sobie szansę na widzenie dziecka w przyszłości, po tym jak zostanie z pewnością zwrócone do miejsca stałego pobytu. 2) Nie wiem jak z Irlandią, ale to że Polska nie uznaje samowoli jednego z rodziców za porwanie, inne kraje mogą (USA) i grozi za to więzienie... nie ma na to przedawnień również) 3) Rozwody również przeprowadza się w miejscu stałego zamieszkania. To, że w Polsce wielu rodziców po "powrocie" natychmiast skłąda sprawę o rozwód, to nie przeszkadza temu drugiemu zrobić to samo w ... Irlandii lub Anglii.
Fakt jest taki, że jeśli za granicą istnieje majątek, którego dorobiliście się wspólnie, polski sąd nie posiada jurysdykcji do orzekania jego podziału. Strata pieniędzy i czasu. Również, po orzeczeniu nielegalnego uprowadzenia... jakiekolwiek zasądzenie alimentów na dziecko jest prawie niemożliwe do wyegzekwowania... To, że sędziowie w Polsce o tym nie myślą i z arogancją wydają nielegalne decyzje....WY będziecie ponosić konsekwencje. Polska jest pod wielkim naciskiem by zmienić prawo karne, i zacząć ścigać rodziców za uprowadzenia (nawet z pełną władzą rodzicielską).

Poza tym, po co narażać własne dzieci na stres uprowadzeń, odbijań, policji, ukrywania (bo sprawę haską na pewno się przegra w Polsce). Lepiej negocjować i być racjonalnym od początku. NIE PALIĆ mostów.
W tym tygodniu jedna z matek "odbiła" córkę swojemu (jeszcze) mężowi z Malborka (sprawa Aniki Kamińskiej). Sędzia w Irlandii dała mu możliwość podzielenia się opieką na przemian ze swoją żoną (wakacje w Polsce, szkołą w Irlandii) I CO? Postanowił przetrzymać. Żona wygrała sprawę Haską., to musiał się burak ukrywać i wymuszać inny wyrok. No i go dostał. Żona postanowiła odbić córkę i zabrała ją ze szkoły w Malborku. Dzisiaj jest już w Irlandii i facet będzie od dziecka odcięty na dobre.... Czyja wina? JEGO, z przykrością muszę stwierdzić.

Jeszcze raz. NIE MA ZNACZENIA obywatelstwo ani rodziców, ani dzieci, ani miejsce urodzenia dzieci... liczy się JEDYNIE miejsce stałego zamieszkania. Jeśli rodzice wyjechali za granicę na kontrakt (ściśle określony), to wtedy można bronić się (nie jeden sąd taki scenariusz już potwierdził) stały pobyt nie zaistniał. Jednak, jak rodzina wyjeżdża za granicę, za pracą, jest nie możliwe podjąć argument "tymczasowego" zamieszkania.
Osoby, które dopuszczają się uprowadzeń dzieci są na prawdę godne potępienia. Proceder musi być tępiony, bo i koszty w zdrowiu psychicznym, które dzieci w przyszłości będą musiały ponieść są horrendalne.
Zalecam przeczytać postanowienia samej Konwencji (nie jest długa i bardzo przejrzysta) i kilka interpretacji prawnych. Szukanie porad na forum jednym czy drugim tylko prosi o tragedię. Również literatura na temat PAS jest bardzo pomocna w tym temacie.
Boggy4062 jest off-line  
10-10-2012, 12:38  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

boggy, jak nie szukam pomocy jak uprowadzić dzieci.
pytam, co zrobić w takiej sytuacji.
kwestia pierwsza to taka, gdzie ma być rozwód.
ojciec dzieci przebywa w Irlandii dłużej, o ile mi wiadomo, dzieci nie mają irlandzkich paszportów. matka przebywa od ich ślubu.
on powiedział "dzieci ci nie oddam". ona jest zdana na siebie.
dlatego pytam, jak ZGODNIE Z PRAWEM można zakończyć to małżeństwo w sytuacji, kiedy ona chciałaby powrócić do Polski.
owszem prawo do kontaktów ojciec ma i nikt tego nie neguje, po prostu ona nie jest w stanie poradzić sobie tam sama.
dlatego pytam, jak to wygląda od strony prawnej i co w zakresie prawa można, jak zacząć i gdzie się kierować.
differend jest off-line  
10-10-2012, 20:05  
Boggy4062
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

Differend,

Nie twierdzę, że chcesz. Napisałem to by ostrzec rodziców generalnie, by nie robili głupot tylko dlatego, że myśleli że mają prawo. Później rozpaczają, ich dzieci na prawdę cierpią dodatkowo i niepotrzebnie z powodu sytuacji, która mogła być łatwo pominięta.

Historii takich jak np Anika Kamińska (Irlandia) jest pełno.

Jeśli chodzi o przykład matki o której piszesz (ja NIE JESTEM PRAWNIKIEM, PISZĘ TO NA PODSTAWIE WIELU LAT ŚLEDZENIA podobnych historii, osobistego doświadczenia oraz prawa Konwencji), poto by zabezpieczyć się przed oskarżeniami, zwrócił bym się na jej miejscu do sądu irlandzkiego. Tam może matka przedstawić sytuację, prosić SĄD o ZEZWOLENIE na wyjazd do Polski, i nawet zasądzenie alimentów. Rozwód również. Tak ryzyko, jest, ze sędzia może nie zezwolić, ale... ryzyko bycia ściganym, życia w ukryciu jest chyba większe. Sąd w irlandii może zadecydować, że pobyt matki i dzieci, ze względu na postawę ojca, był rzeczywiście tymczasowy, i że matka może wrócić.

Upierający się głupio ojciec może wylądować w bardzo nieprzyjemnej sytuacji (z podwyższonymi alimentami, egzekwowanymi przez irlandzki sąd, a matką i dziećmi w Polsce). Emigracja za pracą do różnych krajów UE komplikuje sytuację prawną Polaków. Lepiej nie spekulować, a zatrudnić profesjonalistów do załatwienia rzeczy skomplikowanych, bo będzie to tańsze na dłuższą metę.
Boggy4062 jest off-line  
16-10-2012, 10:01  
ordonowna
Użytkownik
 
Posty: 141
Domyślnie RE: prawo rodzinne w Irlandii - rozwód powrót do polski

rozwod czy jakakolwiek sprawa w Sadzie odbywa się zawsze w miejscu przynależnym do zamieszkania ostatniego pół roku ( HR to co o czym wspomniał Boggy )
np mieszkasz 27 tygodni ostatnie w Olsztynie - tam się odbywają sprawy
w W-wa - analogicznie
w Dublinie - to samo
ordonowna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwód, dziecko, powrót do Polski!prosze o pomoc (odpowiedzi: 4) witam. jestem po slubie od 6msc. maz ma obywatelstwo polsko-niemieckie. nasz synek 20 pazdz bedzie miał 4 msc. rodziłam w Niemczech. mieszkamy...
§ transfer zasiłku powrót do Irlandii... (odpowiedzi: 5) Jeżeli wkrótce upływa mi termin 78dni jakich formalności muszę dopełnić w Polsce przed powrotem do Irlandii,aby nadal pobierać zasiłek?
§ rodzinne w Irlandii (odpowiedzi: 2) Witam. mam problem. od maja 2005 roku do lipca 2009 roku pracowałem w Irlandii. do sierpnia 2006 roku zasilek rodzinny pobierałem w Polsce. Czy ono...
§ Świadczenia rodzinne z Irlandii (odpowiedzi: 1) Pracujesz legalnie na terenie UE lub EOG? Lub Twój mąż/ żona pracuje? Masz dzieci? Należą Ci się świadczenia rodzinne z kraju, w którym pracujesz....
§ świadczenia rodzinne w Irlandii (odpowiedzi: 5) Bardzo pilne !!! mój facet przebywał od 2007 2009roku w Irlandii pracował tam 3 lata i dostał świadczenia na socjalnego ponieważ przepracował...
§ Rodzinne w Irlandii (odpowiedzi: 2) Ojciec moich dzieci pracuje w Irlandii,ja w Polsce pobieram zasiłek rodzinny na nasze dzieci.Nie jesteśmy małżeństem.Czy w takiej sytuacji może...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:39.