Praca w Irlandii a KRUS - Forum Prawne

 

Praca w Irlandii a KRUS

Witam! Bardzo proszę o radę, otóż od 4 lat mieszkam i pracuję w Irlandii.Zatrudniona byłam już w trzech firmach, w pierwszej był to kontrakt tymczasowy,w drugiej na okres próbny (ale się zwolniłam ).W obecnym miejscu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Irlandia


Odpowiedz
 
31-05-2009, 22:55  
mona81
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Praca w Irlandii a KRUS

Witam!
Bardzo proszę o radę, otóż od 4 lat mieszkam i pracuję w Irlandii.Zatrudniona byłam już w trzech firmach, w pierwszej był to kontrakt tymczasowy,w drugiej na okres próbny (ale się zwolniłam ).W obecnym miejscu pracy zatrudniona jestem od 1.5 roku a kilka miesięcy temu podpisałam kontrakt na czas nieokreślony.2 lata temu otrzymałam działkę rolną (w Polsce)i zaczęłam wraz z mężem opłacać składki KRUS (chodziło nam głównie o możliwość leczenia w Polsce), niestety niedawno wyczytałam gdzieś że składki powinno się opłacać tylko w jednym państwie(jeśli pracuję ciągle ponad rok w innym kraju), i nie bardzo wiem co mam teraz zrobić, podobno praca w Irlandii wliczana jest do lat pracy jeśli chodzi o przyszłą emeryturę ale co ze składkami w Polsce, czy mam zrezygnować z KRUSu? niestety nie jestem zorientowana w takich sprawach...
Bardzo proszę o wyjaśnienie jak to jest z tym KRUSem, składkami itd, wiem,że jest kilka osób w podobnej sytuacji ,ale nikt nic nie wie albo nie chce wiedzieć a ja nie chcę mieć problemów, po powrocie do kraju, a planuję niedługo wracać
...z góry dziękuję...
mona81 jest off-line  
05-06-2009, 14:38  
misior
Użytkownik
 
misior na Forum Prawnym
 
Posty: 143
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

Witam ja też jestem 4lata w Irlandii i od tego czasu nie płacę składek w PL.bo niby po co wyrobiłem sobie kartę europejska w Irlandii którą już po roku sie możesz starać o nią,i w razie jakiejś choroby działa w UE.,działkę otrzymałem jako darowiznę jakieś 1.5roku, lecz tylko zapłaciliśmy podatek od działki,a KRUS niech sie martwi sam,,,pozatym jak wrócisz do kraju to i tak będziesz musiał się postarać o druk E301 na którym będą składki z tego kraju i okres pracy który będzie liczony w naszym kraju,,p.s.ja w krusie nie jestem jakby co..
pozdrawiam,,
misior jest off-line  
05-06-2009, 22:44  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

cytat
Co powinien zrobić rolnik wyjeżdżający do kraju unijnego w celach zarobkowych?

Osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (EOG/Szwajcarii)i podejmuje tam pracę najemną, u zagranicznego pracodawcy, na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa. W oparciu o dostarczone dokumenty jednostka KRUS przeprowadzi postępowanie mające na celu wyjaśnienie w jakich okresach osoba zainteresowana spełnia warunki do pozostawania w polskim ubezpieczeniu społecznym rolników i w ubezpieczeniu zdrowotnym. Właściwa jednostka KRUS powinna być również bieżąco poinformowana o wykonywaniu poza granicami Polski pozarolniczej działalności gospodarczej, przez osoby objęte ubezpieczeniem rolniczym.
ORZECZENIE

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił objęcia ubezpieczeniem emerytalno-rentowym żony rolnika. W uzasadnieniu uznał, że ze względu na jej wyjazd za granicę nie uczestniczy w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Dlatego nie może powołać się na art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na swój wniosek są objęte m.in. osoby, które podlegały ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestały prowadzenia działalności rolniczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, jeżeli podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 50 kwartałów. Wnioskodawczyni podlegała pełnemu ubezpieczeniu rolniczemu przez okres ponad 70 kwartałów, zaprzestała prowadzenia gospodarstwa rolnego w związku z wyjazdem za granicę i nie nabyła prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia.

Żona rolnika nie zgodziła się z decyzją KRUS i zaskarżyła ją do sądu I instancji. Sąd stwierdził, że wnioskodawczyni nie zaprzestała prowadzenia działalności rolnej. Jego zdaniem, zrezygnowała z pracy w gospodarstwie jedynie czasowo i pozostaje w dalszym ciągu współwłaścicielką gospodarstwa. Sąd I instancji oddalił odwołanie od zaskarżonej decyzji KRUS.

Na skutek apelacji żony rolnika sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok i decyzję prezesa KRUS. W ocenie sądu, wnioskodawczyni może być objęta ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek, ponieważ nie ma wątpliwości, że zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej i nadal przebywa za granicą. Wyrok ten zaskarżył skargą kasacyjną organ rentowy.

Sąd Najwyższy uznał, że nie można definiować czasowego wyjazdu za granicę jako ostatecznego zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Tylko bowiem właściciel (posiadacz) gospodarstwa rolnego, który utracił możliwość jego prowadzenia i uzyskiwania tą drogą środków utrzymania, nabywa prawo do objęcia ubezpieczeniem na wniosek, którego celem jest uzupełnienie posiadanego okresu ubezpieczenia dla uzyskania uprawnień do świadczeń przewidzianych ustawą. SN uchylił zaskarżony wyrok i oddalił apelację.

Sygn. akt II UK 361/
marian1 jest off-line  
05-06-2009, 22:47  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

Cytat

Rośnie liczba osób, które w związku z pracą w Niemczech lub Holandii rezygnują z ubezpieczenia w Polsce. Nim Polska weszła do Unii, takie podwójne ubezpieczenie było czymś powszechnym. Teraz jest nie tylko zbędne, ale też niezgodne z unijnymi przepisami, co może być źródłem różnych kłopotów.
Chodzi głównie o tych wszystkich, którzy od lat swobodnie pracują w krajach Unii, korzystając z posiadania podwójnego obywatelstwa: polskiego i niemieckiego. Członkowie ich rodzin, w tym niepracujące żony, zwykle pozostawały w kraju. By zapewnić im prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, mężowie dbali o to, by mieć ubezpieczenie w Polsce. Problemu nie mieli ci, którzy pracowali także w kraju, a na saksy jeździli w ramach długich bezpłatnych urlopów. Pozostali mogli się zarejestrować jako bezrobotni, ale to było ryzykowne, bo co jakiś czas musieli podpisywać listę w urzędzie pracy. Zwykle ubezpieczali się więc w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, co przychodziło im bez trudu, bo zwykle mieszkali na wsi i zazwyczaj mieli wymagany hektar ziemi.
REKLAMA Czytaj dalej
Zbędna składka

I członkowie tej grupy zaczęli się u nas zjawiać z informacją, że są pracownikami najemnymi w Unii, zwykle w RFN, i dlatego rezygnują z ubezpieczenia u nas. Tylko w 2005 roku z tytułu pracy za granicą wykreśliliśmy 800 osób - mówi DZ Teresa Burza, dyrektorka opolskiego oddziału KRUS.

Czemu tacy transgraniczni chłoporobotnicy (rolnicy w Polsce, pracownicy najemni w Niemczech) porzucili praktykę dublowania ubezpieczeń? Przede wszystkim połapali się, że niepotrzebnie płacą KRUS-owi, bo unijne przepisy i tak zabraniają pobierania dwóch świadczeń emerytalnych za ten sam okres pracy.

Płacenie dwóch składek po prostu się nie opłaca. Warto też wiedzieć, że zwracamy niepotrzebnie pobrane składki, ale tylko za okres ostatnich pięciu lat. I bez odsetek - mówi dyrektor Burza, dodając, że w minionym 2005 roku opolski KRUS musiał oddać z tego tytułu około 2 milionów złotych.

Pracujący w Unii zorientowali się też, że taka praktyka może się dla nich okazać niebezpieczna. Był już przypadek ubezpieczonego w KRUS, który uległ poważnemu wypadkowi i wywalczył sobie z tego tytułu odszkodowanie i rentę.

Potem do KRUS-u odezwał się jednak niemiecki ubezpieczyciel i okazało się, że z tytułu tego samego wypadku mężczyzna ten wywalczył sobie odszkodowanie także w Niemczech. Podobno był święcie przekonany, że skoro płaci dwie składki, należą mu się dwa świadczenia. W efekcie KRUS domaga się teraz od niego zwrotu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kłopot z kasą chorych

Źródłem kłopotów może być ubezpieczenie zdrowotne. Za leczenie pacjentów ubezpieczonych w KRUS płaci budżet państwa. Jeśli jednak w tym samym czasie oni sami i członkowie ich rodzin byli objęci ubezpieczeniem z tytułu pracy w Unii, do czego się nie przyznali, to polski płatnik powinien zażądać od nich zwrotu pieniędzy za leczenie. Bo powinna je opłacić niemiecka kasa chorych, do której należy. Takich przypadków jeszcze nie było, ale w opolskim oddziale NFZ lawinowo rośnie liczba osób, które dostarczają unijne druki poświadczające pracę i ubezpieczenie zdrowotne w Unii. Ale by je zarejestrować, muszą wyczyścić sprawę ubezpieczenia w Polsce. Stąd też wielu takich petentów prosto z NFZ udaje się do KRUS, by zrezygnować z ubezpieczenia w Kasie.

W grę wchodzą tu trzy druki. E-106 dla osób stale mieszkających w Polsce, ale czasowo zatrudnionych za granicą. E-109 dla tych, którzy mieszkają i pracują za granicą, ale mają bliską rodzinę w Polsce. I na koniec E-121 dla tych, którzy nabyli uprawnień emerytalnych w krajach Unii, ale dziś mieszkają na terenie RP.

Ilość takich spraw szybko rośnie. Od momentu wejścia Polski do Unii zarejestrowaliśmy na przykład 747 druków E-106, ale od początku 2006 roku było ich już 126 - mówi DZ Paweł Fudala z opolskiego NFZ. - To pokazuje dynamikę zjawiska.

Marek Świercz
Dziennik Zachodni
marian1 jest off-line  
05-06-2009, 23:22  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

cytat

witek: Czy można pracując za granicą płacić składki w polskim KRUS-ie i korzystać później z tego KRUS-owego ubezpieczenia po powrocie do Polski?

Piotr Popek: W świetle rozporządzenia 1408/71 z tytułu zatrudnienia w dwóch lub więcej państwach członkowskich można podlegać jedynie ustawodawstwu jednego państwa. Prowadzenie gospodarstwa rolnego uznawane jest dla celów ustalenia ustawodawstwa właściwego jako prowadzenie działalności na własny rachunek, jeżeli zatem praca wykonywana za granicą jest pracą najemną właściwym systemem jest system tego państwa gdzie wykonywana jest ta praca najemna.
marian1 jest off-line  
05-06-2009, 23:27  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

cytat

Sherman PM: Po ilu latach pracy w Irlandii nabywa się prawo do świadczeń emerytalno – rentowych. Jak wygląda sytuacja po zmianie państwa w krótszym terminie niż 5 lat.

Tomasz Szabliński: Zgodnie z przepisami Rady (EWG) nr 1408/71 i nr 574/72 dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego instytucje ubezpieczeniowe państw członkowskich UE są zobowiązane do przyznania świadczeń w przypadku przebycia minimum 12 miesięcy ubezpieczenia na podstawie stosowanego przez nie ustawodawstwa. Oznacza to, że irlandzka instytucja ubezpieczeniowa będzie zobowiązana do przyznania i wypłaty np. emerytury za okresy pracy w Irlandii, których łączny wymiar przekracza jeden rok, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w stosowanym przez nią ustawodawstwie.
marian1 jest off-line  
07-06-2009, 16:11  
mona81
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: praca w Irlandii a KRUS

wielkie dzięki za wyjaśnienia!!!
mona81 jest off-line  
11-07-2016, 11:27  
tadek793
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Praca w Irlandii a KRUS

Witam mam pytanie pracuje w Irlandi w Polsce mam gospodarstwo czy mogę ubezpieczyć Śiostre na gospodarstwie jeżeli przebywam za granicą.Żona przebywa w Polsce i płaci składki krus.Ja Polsce nie prowadze gospodarstwa tyle że pole jest zadbane jest koszone.Nie wiem czy prawnie mogę ubezpieczyć czy nie.
tadek793 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Długi w Polsce a praca w Irlandii (odpowiedzi: 1) Próbowałem znaleźć jednoznaczną odpowiedź w mojej sprawie ale natrafiłem na parę różnych opinii które w pewnym zakresie się wykluczają W połowie...
§ Praca zdalna dla pracodawcy z Irlandii (odpowiedzi: 1) bede otrzymywal wynagrodzenie od pracodawcy z Irlandii w dolarach. Wynagrodzenie jest uzaleznione od czasu mojej pracy moze to byc 110-250$...
§ KRUS i praca w Irlandii (odpowiedzi: 1) Witam. Zgłaszam się z problemem który wyniknął z mojej niewiedzy. W 2005 roku wyjechałem do Irlandii w celach zarobkowych, a w 2006 roku zapisałem...
§ konsekwencje krus a praca w irlandii (odpowiedzi: 2) Od 2006 roku ubezpieczylem sie w KRUS ale przydarzyla mi sie praca w irlandii zaraz potem i wyjechalem do irlandii tutaj posiadam medical card i...
§ praca na czarno w Irlandii (odpowiedzi: 6) Pracuje na czarno 2lata. Od samego poczatku miałem obietnice szefa ze zostane przyjety legalnie do pracy ale nigdy nie zostałem. Kupiłem narzedzia...
§ Praca w Irlandii a co z dzieckiem? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich!.Cztery lata temu dziadkowie złożyli pozew o ograniczenie praw rodzicielskich do ich wówczas 4-letniego syna.Ojciec dostał...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.