Unieważnienie uznania dziecka - Forum Prawne

 

Unieważnienie uznania dziecka

KAZUS: "Żyłem przez kilka lat z kobietą w konkubinacie. W 2008 roku urodziło nam się dziecko, które uznałem przed kierownikiem USC. Rozstaliśmy się z moją partnerką, a w styczniu 2012 r. kierowany pewnymi wątpliwościami zrobiłem ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy

Kazusy - aktualne tematy:

  • § Kazus z prawa cywilnego
    X zawarł z Y umowę przenoszącą na niego własność nieruchomości po dziadku Y. Y zobowiązał się, zgodnie z...
  • § Kazus KC
    Witam wszystkich na forum. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu kazusy możliwie wyczerpująco. Z góry wielkie dzięki...
  • § Kazus z prawa upadłościowego
    Panowie (i Panie), mam taki kazus: Sąd Rejonowy w S. postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2017 r., w sprawie o sygn....

Odpowiedz
 
29-02-2012, 16:36  
MisFis
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Unieważnienie uznania dziecka

KAZUS:
"Żyłem przez kilka lat z kobietą w konkubinacie. W 2008 roku urodziło nam się dziecko, które uznałem przed kierownikiem USC. Rozstaliśmy się z moją partnerką, a w styczniu 2012 r. kierowany pewnymi wątpliwościami zrobiłem prywatnie badania DNA, które wykazały, że nie jestem ojcem biologicznym uznanego przeze mnie dziecka. Czuję się przez matkę dziecka bardzo oszukany, a ona śmieje mi się teraz prosto w twarz i dochodzi przez sąd alimentów. W jaki sposób mogę teraz dochodzić sprawiedliwości i unieważnić to uznanie dziecka?"

A teraz rozważania prawne, które doprowadzają do wniosku, że jedynie osoba prokuratora może mi w tym pomóc. Ale jak go tym skutecznie zainteresować??

Po kolei:
1. Gdyby dziecko było uznane po 13 czerwca 2009 r., czyli po nowelizacji krio, sprawa byłaby dość oczywista, bowiem art. 78 krio stanowi:
"§ 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.
§ 2. Przepisy art. 64 i 65 stosuje się odpowiednio."


2. Jednakże, ustawa wprowadzająca zmiany do krio z dniem 13.06.2009 r., w art. 9 stanowi, iż:
"1. Przepisy ustawy stosuje się do stosunków w niej unormowanych, chociażby powstały przed dniem jej wejścia w życie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Do wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, a także spraw o rozwód, separację lub unieważnienie małżeństwa stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Do uznania dziecka, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się dotychczasowe przepisy o unieważnieniu uznania dziecka.
4. W stosunku do dziecka, które urodziło się nie dawniej niż osiemnaście lat przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i zmarło przed jej dniem wejścia w życie nie uzyskawszy pełnoletności, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."


3. Odwołując się więc do poprzedniego stanu prawnego, należy brać pod uwagę uprzedni art. 80 krio, który stanowił, że:
"§ 1. Mężczyzna, który dziecko uznał, może w ciągu roku od daty uznania żądać jego unieważnienia z powodu wady swego oświadczenia woli.
§ 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do oświadczenia osoby, której zgoda jest potrzebna do ważności uznania."


W związku z powyższym ojciec może powoływać się na wadę oświadczenia woli przy uznaniu dziecka jedynie przez rok od daty uznania, jeśli miało to miejsce przed wejściem nowych przepisów. Ale ze względu na powyższe, obecnie złożony pozew o unieważnienie uznania dziecka czy też ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, oddali ze względu na upływ 1 roku od daty uznania dziecka.
W podobnym tonie wypowiada się orzecznictwo SN. Co de facto sprowadza się do tego, że jeśli uznałeś dziecko, to teraz nawet jeśli nie jesteś jego ojcem biologicznym to nikogo to nie obchodzi i masz być ojcem, co oznacza np. płać alimenty i tyle.

Legitymację procesową, czy to pod obecnymi czy też starymi przepisami, mają też jednak matka, dziecko (po osiągnięciu pełnoletności, w ciągu 3 lat od jej osiągnięcia), no i PROKURATOR.

Ze względu na to, że zarówno matka jak i dziecko mogą nie mieć żadnego interesu w tym, aby unieważnić uznanie, nie będę tego tematu rozwijał. Ale interesuje mnie legitymacja prokuratora i stąd też mój wpis na forum.

A więc tak: zgodnie z przepisami i linią orzeczniczą, prokurator nie jest żadnymi terminami na wytoczenie powództwa związany. Nie jest też w zaden wiekszy sposób ograniczony, tzn. może umorzyć postępowanie, cofnąć powództwo, a nawet zrzec się roszczeń i na żadne z powyzszego nie przysługuje środek odwoławczy, np. dla takiego ojca, który uznał nieswoje dziecko.
W zwiazku z tym, iz ten tzw. "czynnik ludzki" tj. osoby prokuratora ma w sprawie aż tak istotne znaczenie moje pytanie brzmi: Jak Waszym zdaniem skutecznie zainteresować prokuratora tym, aby wytoczył stosowne powództwo, popierał je i składał stosowne wnioski dowodowe??

Z dokonanej przeze mnie analizy orzecznictwa i przepisów wynika, mówiąc pobieżnie, że musi to być w interesie dziecka lub też interesie społecznym. Ale w praktyce, z punktu widzenia sądu i prokuratora unieważnienie uznania nie musi być w żadnym stopniu w interesie dziecka, bo mówiąc najprościej- wciąż ma w papierach ojca i osobę, która będzie łożyć na nie np. alimenty.

Mając na uwadze powyższe, wydaje mi się, ze ciężko może być skutecznie prokuratora sprawą zainteresować. Jedynym światełkiem w tunelu jakie zauważyłem jest orzeczenie SN, które być może udałoby się per analogiam zastosować, a które stanowi w swej tezie: "w sprawie o zaprzeczenie macierzyństwa interes społeczny wyrażający się w postulacie ustalenia prawidłowej rejestracji zdarzeń ulegających wpisowi do aktów stanu cywilnego, jest nadrzędny w stosunku do interesu dziecka".
Może to wydać się szokujące, że prawidłowość aktów stanu cywilnego jest ważniejsza niż interes dziecka, ale zastanawiam się czy to nie jedyny z powodów i argumentów, aby prokurator się tym naprawdę zainteresował..

Czy ktoś się z tym zagadnieniem z szanownych Forumowiczów spotkał i szerzej nim interesował? Jakieś doświadczenia lub przemyślenia?

Chętnie wysłucham czy ktoś ma jakieś inne pomysły na uzasadnienie prokuratorowi konieczności wystąpienia ze stosownym powództwem do sądu w takiej sprawie- dlatego też pozwolilem sobie na założenie nowego tematu.
Szczególnie chętnie zapoznałbym się z opinią jakiegoś prokuratora lub sędziego wydziału rodzinnego
MisFis jest off-line  
29-02-2012, 19:00  
Kaiki
Stały bywalec
 
Posty: 757
Domyślnie RE: Unieważnienie uznania dziecka

Cóż ani prokuratorem, ani sędziom nie jestem, ale myślę że kolejnym interesem społecznym może być fakt, iż ojciec przysposabiający padł ofiarą oszustwa. Wobec tego, mając wiedzę o tym oszustwie, oraz wyłudzaniu świadczeń moralnie nienależnych, prokurator powinien wystąpić w takiej sprawie o uregulowanie tej kwestii, gdyż jest to szkodliwe dla ogółu społeczeństwa. Czy można akceptować w obiegu sytuację, że z powodu luki prawnej, ofiara wiadomego oszustwa ma być dalej obarczana skutkami tego działania?

Myślę, że przy braku zainteresowania prokuratora i media mogły by być zainteresowane taką sytuacją, co by mogło budzić oburzenie społeczności, co jest sprzeczne z działaniem dla interesu społecznego. Innymi słowy prokurator świadomy oszustwa i wyłudzenia, zaniechał by swoich działań, by zadbać o interes beneficjenta oszustwa.
Kaiki jest off-line  
01-03-2012, 09:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Unieważnienie uznania dziecka

Cytat:
§ 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi.


Czy to znaczy, że ten artykuł już nie obowiązuje?
 
01-03-2012, 10:58  
MisFis
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Unieważnienie uznania dziecka

obowiązuje, ale ma zastosowanie w przypadku ojcostwa uznanego po 13 czerwca 2009 r., czyli od nowelizacji przepisów. Problem powstaje w przypadku dzieci uznanych wcześniej.
MisFis jest off-line  
01-03-2012, 16:41  
MisFis
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Unieważnienie uznania dziecka

Dżizas.. że też przeniesiono to do kazusów... ! tylko dlatego, że na wstępie napisałem słowo "kazus", zamiast np. "stan faktyczny", albo "opowiem Wam swoja historię" lub "pomóżcie mam taki problem".. edytować już nie mogę..
MisFis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 1) Witam,mam pytanie ? Mężczyzna został uznany przez sąd ojcem dziecka,po sądowym badaniu dna. Nie dano mu możliwości złożenia wyjaśnień gdyż nie...
§ Unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 28) sory ze sie wcinam w temat ale nie wiem gsdzie mam iśc mój problem to ja mam taki problem ...Dokładnie 4,5 roku ma mój syn i niedługo pujdzie do...
§ unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 1) witam ja mam taki problem ...Dokładnie 4,5 roku ma mój syn i niedługo pójdzie do szkoły i nie chcąc żeby ojciec dziecka (który go uznał po urodzeniu,...
§ Unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 5) 15 czerwca tego roku urodziłam córkr będąc w związku z moim chłopakiem a ojcem dziecka... On od początku wypierał się że nie jest ojcem ale dzicecko...
§ unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 4) Witam Sprawa wygląda następująco: mężczyzna poznał kobietę. Po jakimś czasie okazało się, że jest w ciąży z tym mężczyzną oczywiście. Przynajmniej...
§ unieważnienie uznania dziecka (odpowiedzi: 2) Witam! W wieku dwóch lat zostałam uznana przez Pana, który wziął ślub z moją matką. Nie jest On moim biologicznym ojcem. Chcę unieważnić...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:47.