Postępowanie przed sądami administracyjnymi. - Forum Prawne

 

Postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Witam. Rozwiązuje kazusy ze względu na zbliżające się zaliczenie i chciałbym się upewnić czy mój tok myślenia jest dobry. W skrócie: Mam wątpliwość odnośnie jednego pytania do kazusu, a mianowicie sytuacja wygląda następująco. Skarga odrzucona ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
05-12-2014, 16:36  
michal992
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Witam. Rozwiązuje kazusy ze względu na zbliżające się zaliczenie i chciałbym się upewnić czy mój tok myślenia jest dobry.

W skrócie: Mam wątpliwość odnośnie jednego pytania do kazusu, a mianowicie sytuacja wygląda następująco. Skarga odrzucona w trybie art. 58 § 1 pkt. 1 (niewłaściwość sądu administracyjnego w sprawie). Jak wiadomo odrzucenie następuje w drodze postanowienia bez możliwości środka odwoławczego w postaci zażalenia ale możliwa jest skarga kasacyjna.

Pytanie brzmi: Czy sąd osobie, której odrzucono w ten sposób skargę dostarczając odpis postanowienia, powinien pouczyć ją o dalszym toku postępowania w sprawie? Jeśli tak to o czym dokładnie.

Jeśli chodzi o moją odpowiedź to uważam, że powinien ją pouczyć z racji przysługującego środka zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej do NSA. Podstawę prawną przywołałbym tutaj art. 163 § 2 p.p.s.a. Przy czym osoba ta w kazusie jest reprezentowana przez radcę prawnego. Mam więc wątpliwości. Czy w takiej sytuacji pouczenie nie jest wymagane, wnioskując z przeciwieństwa?
michal992 jest off-line  
06-12-2014, 11:50  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: Postępowanie przed sądami administracyjnymi.

skoro ma profesjonalnego pelnomocnika, to nie
voyteg jest off-line  
07-12-2014, 11:08  
michal992
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Dziękuje za odpowiedź

Kolejne moje pytanie to kwestia odrzucenia skargi. Stan faktyczny następujący: Pani składa skargę do WSA. Skarga zawiera braki formalne. Sąd jednak nie wzywa jej do uzupełnienia skargi, a odrzuca ją od razu zauważając, że sprawa nie należy do właściwości sądów administracyjnych.

Pytanie brzmi: Czy sąd może od razu odrzucić skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt. 1 (niewłaściwość sądu administracyjnego) bez uprzedniego wezwania jej do uzupełnienia braków formalnych?

Tutaj nie mam do końca pewności. Z art. 58 wynika, że zarówno powód niewłaściwości jak i braków formalnych skutkuje odrzuceniem skargi. Uważam jednak, że skarga najpierw powinna być zwrócona do skarżącej ponieważ nie można nadać jej biegu, zgodnie z art 49 p.p.s.a. Dopiero po uzupełnieniu można ją odrzucić na podstawie art. 58 § 1 p.p.s.a. Nie wiem czy dobrze analizuje.


Kolejne pytanie to kwestia wyroku i jego ogłoszenia. Wyrok został podjęty na naradzie sędziowskiej. Sędzia sprawozdawca zgłosił głos odrębny, jednak został przegłosowany. Sentencja podpisana. W momencie ogłoszenia wyroku sędzia sprawozdawca zmienił jednak wyrok i podjął rozstrzygnięcie zgodnie ze swoim zdaniem. Następnie po ogłoszeniu przedstawił wyrok pozostałym sędziom do podpisania, oni jednak odmówili podpisania.

Pytania:
1. Który wyrok jest prawnie istniejący? Moja odpowiedź to ten który został podpisany przez sędziów na naradzie zgodnie z art. 137 p.p.s.a. O ile ogłoszony wyrok wiąże sąd to moim zdaniem jest on nieistniejący z racji bezprawnej zmiany jego treści.

2. Czy sędziowie mogli odmówić podpisania wyroku po ogłoszeniu? Uważam, że tak. Sentencja podpisywana jest po naradzie sędziów. Ogłoszony wyrok nie dość że jest nieistniejący to jeszcze sędziowie nie mają obowiązku podpisywać wyroku (bezprawnego) po ogłoszeniu.

3. Proszę zaproponować dalszy przebieg postępowania w sprawie. Wydaje mi się, że dalszy przebieg to złożenie skargi kasacyjnej przez stronę, a podstawą byłoby naruszenie przepisów postępowania (art. 174 p.p.s.a pkt 2)

4. Czy po ogłoszeniu wyroku sąd może zmienić jego treść? Może w takim zakresie jakim są oczywiste omyłki, poprawki czy błędy rachunkowe czyli sprostowanie wyroku. (156 p.p.s.a)

Z góry dziękuje za poprawki do udzielonych przeze mnie odpowiedzi
michal992 jest off-line  
08-12-2014, 11:42  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: Postępowanie przed sądami administracyjnymi.

[/QUOTE] bez uprzedniego wezwania jej do uzupełnienia braków formalnych?[/QUOTE]

Tak, bo uzupelnianie brakow formalnych jest bezprzedmiotowe.

[/QUOTE]Moja odpowiedź to ten który został podpisany przez sędziów[/QUOTE]

Raczej ten ogloszony, bo skoro strona wysluchala go, to wiaze on sad.
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ postępowanie przed NSA (odpowiedzi: 5) Witam, Mam pytania i będę wdzięczna za odpowiedź: 1. Czy jeśli zapłaci się grzywnę, a po jakimś czasie pojawi się pozytywny wyrok z NSA w tej samej...
§ Postępowanie przed PINB - strona w postępowaniu o komin (odpowiedzi: 12) Kto może wnieść wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie prawidłowości funkcjonowania i konstrukcji komina budynku, tak, aby PINB...
§ PILNE!! Potrzebny znawca KPA, postępowania przed sądami adm. oraz post. egzekucyjnego (odpowiedzi: 7) Potrzebna osoba z bardzo dobrą znajomością Kodeksu postępowania administracyjnego, postępowania przed sądami adm. oraz post. egzekucyjnego. Zasady są...
§ Postępowanie przed sądem (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie. Mam jedno zasadnicze pytanie. W chwili obecnej mam dwie rózne sprawy w sądzie rodzinno-opiekuńczym dotyczące rent alimentacyjnych....
§ postępowanie przed SKO (odpowiedzi: 1) Czy SKO ma prawo wyłączać z postępowania odwoławczego najemcę lokalu w sytuacji gdy jego prawa są naruszane poprzez wydanie decyzji wydziału...
§ Strona w postępowaniu przed sądami (odpowiedzi: 2) moj problem dotyczy następującego przypadku: kilka misięcy temu złożyłem zażalenie na bezczynność Wojskowego Komendanta uzupełnień do Szefa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:09.