Postępowanie karne - Forum Prawne

 

Postępowanie karne

Mam kilka kazusow i zastanawiam się jak je rozwiązać. Proszę o pomoc Kazus 1 W toku rozprawy głównej, po rozpoczęciu przewodu sądowego, oskarżony Adam K. zwrócił się do sądu o wyłączenie od udziału w sprawie ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
03-01-2017, 03:25  
eweliiinaaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Postępowanie karne

Mam kilka kazusow i zastanawiam się jak je rozwiązać. Proszę o pomoc
Kazus 1

W toku rozprawy głównej, po rozpoczęciu przewodu sądowego, oskarżony Adam K. zwrócił się do sądu o wyłączenie od udziału w sprawie prokuratora, wskazując, że miał z nim zatarg na tle osobistym i w związku z tym prokurator jest do niego uprzedzony.

Oskarżony wniósł również o ponownie przesłuchanie go przez sąd oraz ponowne przesłuchanie świadków, którzy już zeznawali w sprawie, z udziałem innego prokuratora.

*

1.*Jakie decyzje i w jakiej formie powinny zostać podjęte w przedmiotowej sprawie?

2.*Jak należałoby rozstrzygnąć wniosek oskarżonego o ponowne przeprowadzenie dowodów przy założeniu, że wniosek o wyłączenie prokuratora został uwzględniony?

*

*

Kazus 2

Sąd Rejonowy w Jaworze wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że osoby oskarżone w*sprawie to lekarze, pielęgniarki oraz farmaceuci, z którymi z racji świadczonych usług mają kontakty niektórzy sędziowie pracujący w sądzie, a Jawor charakteryzuje stosunkowa hermetyczność środowiska prawniczego i medycznego, które to środowiska są ze sobą powiązane towarzysko, względnie zawodowo. Zdaniem sądu te okoliczności analizowane łącznie mogą wywołać w odbiorze społecznym, a zwłaszcza w odbiorze społeczności lokalnej, wątpliwości co do zdolności sędziów orzekających w przedmiotowej sprawie w zakresie możliwości bezstronnego procedowania oraz wydania orzeczenia merytorycznego.

*

Oceń zasadność wniosku. Zapoznaj się z orzecznictwem Sądu Najwyższego dotyczącym opisanego zagadnienia (proszę wskazać orzeczenia SN i krótko je streścić).

*

Kazus 3

W Sądzie Rejonowym w Legnicy toczy się sprawa przeciwko dwóm oskarżonym o czyn z art. 279 § 1 k.k. Wobec Krzysztofa W. zastosowano tymczasowe aresztowanie w dniu 10 maja 2015 r., drugi oskarżony, Wojciech K., ukrywa się. Okoliczność tę ujawniono w dniu 16 lipca 2015 r. w toku kontroli spraw aresztowych. Powodem tymczasowego aresztowania Krzysztofa W. było nakłanianie świadków do fałszywych zeznań, jednak Krzysztof W. nie przyznaje się do winy.

*

1.*Jakie czynności podejmie sąd?

2.*Czy sąd ma obowiązek zastosować właściwość podmiotową łączną?

*

Kazus 4

Michał P. został oskarżony o czyn z art. 148 § 1 k.k. Sąd Okręgowy we Wrocławiu, orzekając w składzie dwóch sędziów zawodowych oraz trzech ławników, skazał go za ten czyn na karę 25 lat pozbawienia wolności. Apelację od tego wyroku wniósł obrońca oskarżonego. Przewodniczący wydziału karnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu wyznaczył rozprawę apelacyjną w składzie pięciu sędziów zawodowych.

*

1.*Czy przewodniczący wydziału postąpił prawidłowo?

2.*Omów skład sądu orzekającego w postępowaniu odwoławczym na rozprawie i na posiedzeniu.

*

Kazus 5

Do Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynął akt oskarżenia przeciwko Piotrowi K. o czyn z art. 280 § 2 k.k. Przewodniczący wydziału uznał, że sprawę powinien rozpoznać sąd w składzie dwóch sędziów zawodowych i trzech ławników, gdyż w takim składzie najpełniej będą realizowane gwarancje procesowe oskarżonego. Oskarżony Piotr K. został skazany na karę 8 lat pozbawienia wolności. Apelację od tego wyroku wywiódł obrońca oskarżonego podnosząc, że sąd był nienależycie obsadzony.

*

1.*Oceń zarzut obrońcy oskarżonego.

2.*Piotr K. został oskarżony o czyn z art. 280 § 1 k.k. Jaki sąd jest właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy? W jakim składzie będzie ją rozpoznawał?

*

Kazus 6

W dniu 10 lipca 2014 r. podczas sąsiedzkiej kłótni Henryk J. naruszył nietykalność cielesną Zbigniewa S., uderzając go dłonią w twarz. Zbigniew S. wniósł w dniu 1 kwietnia 2015 r. do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Krzyków skargę w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Mimo wezwania go do zapłacenia równowartości zryczałtowanych kosztów postępowania, nie uiścił żadnej sumy w zakreślonym terminie 7 dni, który upłynął w dniu 30 kwietnia 2015 r. Ponowną skargę w tej samej sprawie, a więc przeciwko Henrykowi J. o ten sam czyn, wniósł w dniu 15 lipca 2015 r.

*

Co powinien zrobić sąd w opisanej sytuacji?

*

Kazus 7

Oskarżony Witold M. w terminie przewidzianym w art. 126 § 1 k.p.k. złożył do sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, powołując się na nagłą i obłożną chorobę, która uniemożliwiła mu dotrzymanie terminu. Przewodniczący wydziału zarządzeniem odmówił przywrócenia terminu, uzasadniając swoje stanowisko tym, że do wniosku nie została dołączona apelacja.

*

1.*Czy decyzja przewodniczącego wydziału była prawidłowa?

2.*Jak powinno wyglądać prawidłowe procedowanie w tym przypadku?

*
eweliiinaaa jest off-line  
03-01-2017, 23:04  
a priori
Moderator
 
Posty: 8.993
Domyślnie RE: Postępowanie karne

Cytat:
Napisał/a eweliiinaaa Zobacz post
zastanawiam się jak je rozwiązać.
I coś z tego "zastanawiania się" wynikło, czy oczekujesz "gotowca"?

P.S. Zapoznaj się z regulaminem forum i jego strukturą, bowiem istniej osobny dział dotyczący kazusów.
a priori jest off-line  
04-01-2017, 08:53  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Postępowanie karne

Przeniosłem na kazusy.
Ripper jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ KRK a postępowanie karne (odpowiedzi: 14) proszę o odpowiedz. złożyłam w procesie rekrutacji zaświadczenie z krk jednak pracodawca wymagał oświadczenia kandydata o nietoczącym się przeciwko...
§ Postępowanie karne (odpowiedzi: 1) Potrzebuję pomocy ponieważ nie wiem do czego zaliczyć "wybryk" JS czy do występku czy do niszczenia mienia czy poprostu art.202 KK a może jeszcze do...
§ postępowanie karne (odpowiedzi: 1) Mój dłużnik będzie miał rozprawę z art. 300 § 2 kk. W pouczeniu dla pokrzywdzonego jest mowa o roszczeniach majątkowych. Czy jeśli posiadam już nakaz...
§ Postępowanie karne (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie dot. art. 335 a dokładnie o to, że podczas przesłuchania przyznałem się do wszystkiego i wyraziłem zgodę na art. 335. Prokurator...
§ Postępowanie karne (odpowiedzi: 1) Witam, mam do rozwiązania Kazus na zajęcia. Szukałam dosyć sporo na ten temat jednak nie wiem za bardzo o co chodzi: Jan W. -pokrzywodzony w...
§ postępowanie karne (odpowiedzi: 4) witam jestem nowym użytkownikiem, mam wazne pytanie dlatego sie tu zarejestrowałem, mianowicie chodzi mi o taka sytuacje, pokłuciłem sie z koilega...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:14.