Kazus Postępowanie Karne - Forum Prawne

 

Kazus Postępowanie Karne

Witam, mam pewien problem z kazusem. Po rozwiązaniu go natknąłem się w internecie na zupełne inne rozwiązanie pani profesor z UJ, która odpowiadała na podobne pytanie w audycji radiowej. Antoni A. pozostawał w ostrym konflikcie ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
20-03-2017, 17:23  
adisval
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Kazus Postępowanie Karne

Witam, mam pewien problem z kazusem. Po rozwiązaniu go natknąłem się w internecie na zupełne inne rozwiązanie pani profesor z UJ, która odpowiadała na podobne pytanie w audycji radiowej.

Antoni A. pozostawał w ostrym konflikcie z Barbarą B. Pewnego dnia wyszedł z domu i nie powrócił. Kilka miesięcy później znaleziono nieopodal jego domu ciało mężczyzny, które żona Antoniego A. rozpoznała jako zwłoki swojego męża.
Barbara B. została prawomocnie skazana za zabójstwo Antoniego A. Po wyjściu na wolność Barbara B. postanowiła wyjechać do innego miasta i ułożyć sobie życie na nowo. Spotkała tam Antoniego A. i wtedy faktycznie go zabiła.

1.Czy można pociągnąć do odpowiedzialności karnej Barbarę B. za kolejne zabójstwo Antoniego A.?
2.Z jaką przesłanką procesową mamy do czynienia w tym kazusie?
3.Czy Barbarze B. przysługuje odszkodowanie za niesłuszne skazanie ?

Moje odpowiedzi:1.Art. 17 §1 punkt 7 k.p.k. określa negatywną przesłankę procesową, która głosi, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza gdy postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się. Nie można pociągnąć Barbary B. kolejny raz za ten sam czyn, gdyż nie można wszcząć postępowania w tej sprawie, a wszczęte zostanie umorzone.
2.Mamy do czynienia z przesłanką negatywną z art. 17§1 punkt 7 k.p.k.- nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza gdy postepowanie karnego co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte się toczy.
3. Odszkodowanie w tej sytuacji nie będzie przysługiwało gdyż nie zostały spełnione przesłanki z art. 552 KPK ( chociaż po głębszym zastanowieniu zaczynam wątpić w tą odpowiedź).

Profesor z UJ wypowiedziała się na ten temat tak:
Prof. Maria Szewczyk z Wydziału Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że przede wszystkim ktoś taki powinien dostać odszkodowanie za niesłuszne skazanie. - To jest bezdyskusyjne skoro "nieżywy" żyje - zauważa prawnik. Wysokość odszkodowania ustala sąd, choć niesłusznie skazany może oszacować swoje straty i wystąpić z konkretną sumą. Bo przez lata odosobnienia stracił źródło zarobków, często poniósł trudne do oszacowania inne szkody.
A potem osoba taka powinna być ponownie sądzona. - I to od sądu zależy, czy mu zaliczy na poczet kary to, co już odsiedział, czy też nie - mówi profesor. Sąd może zaliczyć w poczet kary nawet całość tego, co niesłusznie osądzony odsiedział. Ale to nie jest regułą. Wszystko zależy od sądu.

W związku z tym cięzko jest mi jakoś zebrać wszystko do kupy i w sposób właściwy i konkretny odpowiedzieć na powyższe pytania, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
adisval jest off-line  
20-03-2017, 19:27  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Kazus Postępowanie Karne

Zupełnie nietrafnie sobie ubzdurałeś, że to ten sam czyn. Postępowanie w pierwszej sprawie powinno zostać wznowione i Barbara powinna zostać uniewinniona, bo ujawniły się nieznane wcześniej dowody, że czynu nie popełniono. Za zabójstwo Antoniego które faktycznie popełniła musi zostać osądzona oddzielnie.
oiengseg jest off-line  
20-03-2017, 19:42  
Legalny Brunet
Stały bywalec
 
Legalny Brunet na Forum Prawnym
 
Posty: 1.326
Domyślnie RE: Kazus Postępowanie Karne

wznowienie postępowania na mocy art. 540 par. 1 pkt 2) k.p.k., w wyniku czego pani powinna zostać uniewinniona. Wskutek tego przysługiwałoby jej roszczenie o odszkodowanie.
Legalny Brunet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postępowanie karne (odpowiedzi: 2) Mam kilka kazusow i zastanawiam się jak je rozwiązać. Proszę o pomoc Kazus 1 W toku rozprawy głównej, po rozpoczęciu przewodu sądowego,...
§ kazus - postępowanie karne (odpowiedzi: 3) Trzech mężczyzn X, Y,Z oskarżono o współuczestnictwo. Potem Z miał odrębną sprawę. X i Y byli sądzeni dalej razem. Sąd wezwał Z jako świadka w...
§ Postępowanie karne - kazus (odpowiedzi: 1) Mam ogromną prośbe potrzebuję pomocy w rozwiązaniu kazus na ktory mam tylko 24h: JS został zatrzymany podczas rysowania na murze dużego rozmiaru...
§ postępowanie karne (odpowiedzi: 1) Mój dłużnik będzie miał rozprawę z art. 300 § 2 kk. W pouczeniu dla pokrzywdzonego jest mowa o roszczeniach majątkowych. Czy jeśli posiadam już nakaz...
§ Postępowanie karne- kazus (odpowiedzi: 54) Witam mam do rozwiązania kazus, ale z racji tego że jest to mój pierwszy- nie wiem za bardzo co się z czym je, a więc bardzo proszę o pomoc. Z...
§ kazus postępowanie karne (odpowiedzi: 1) 3. Dokonując wstępnej kontroli aktu oskarżenia przewodniczący Sądu Rejonowego wydziału karnego zauważył, że sprawy dwóch spośród 5 oskarżonych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:22.