Proszę o pomoc w rozwiązaniach - Forum Prawne

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniach

Kazus 2 Artur B. jest doktorantem na studiach humanistycznych. W trakcie studiów przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego publikacje, które dokumentują postęp jego studiów. Publikacje te wydawane są w czasopiśmie elektronicznym działającym na jego wydziale. Wydawnictwo ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
19-02-2018, 19:07  
studentkakazusy
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Proszę o pomoc w rozwiązaniach

Kazus 2
Artur B. jest doktorantem na studiach humanistycznych. W trakcie studiów przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego publikacje, które dokumentują postęp jego studiów. Publikacje te wydawane są w czasopiśmie elektronicznym działającym na jego wydziale. Wydawnictwo to zawiera z autorami umowę licencji niewyłącznej, która między innymi zawiera klauzulę, z której wynika, że autor zapewnia, iż „realizacja wydania jego dzieła nie narusza praw osób trzecich”.
Aktualnie Artur B. przygotowuje opracowanie składające się z tekstu oraz ilustracji. Tekst oparty jest o opracowania innych autorów - częściowo opublikowane, a częściowo uzyskane przez Artura B. jako materiały konferencyjne przekazywane jedynie uczestnikom konferencji. Natomiast ilustracje to zdjęcia fotograficzne - niekiedy zdjęcia konkretnych, dających się zidentyfikować ludzi, często anonimowych dla Artura B. Materiał ilustracyjny Artur B. pozyskał w ten sposób, że częściowo są to zdjęcia jego autorstwa, a częściowo „ściągnął” je z Internetu z bardzo różnych stron „www”. Po przygotowaniu swojego opracowania przekazał cały przeznaczony do wydruku tekst redakcji czasopisma i z niecierpliwością oczekuje na ukazanie się tej publikacji. Tymczasem jednak wydawnictwo po kilku dniach zgłosiło zastrzeżenia dotyczące możliwości legalnego opublikowania przekazanych przez Artura B. materiałów. Zażądano od niego udokumentowania, że możliwa jest publikacja fotografii przedstawiających rozpoznawalne na nich osoby fizyczne, a dodatkowo, iż ma prawo wykorzystać fragmenty opracowań pozyskanych jako materiały konferencyjne. Artur B. bardzo zdenerwował się tą sytuacją i oświadczył, że z przekazanego wydawcy materiału przecież wynika, iż publikacja w tym zakresie jest legalna. Uzasadnił to następująco - częściowo zdjęcia są wykonane przez niego, a więc nie musi sobie sam udzielać zgody na ich wykorzystanie, a osoby które sfotografował nie sprzeciwiały się temu, więc wyraziły w ten sposób zgodę na ich wykorzystanie. Częściowo zdjęcia te „ściągnął” z Internetu, z powszechnie dostępnych stron, czyli uznać należy, że zostały tam zamieszczone do publicznego wykorzystania. Były to zresztą często strony zagraniczne, wobec czego zdjęcia te nie są przecież w Polsce chronione. Natomiast odnośnie do materiałów konferencyjnych oświadczył, że korzysta z nich w ramach prawa cytowania i zawsze podaje autorstwo przejmowanego tekstu oraz, iż są to materiały z konkretnej konferencji, której był „oficjalnym” uczestnikiem, a więc ma prawo z nich korzystać.
Wydawca uznał jednak, że nie jest to wystarczająca podstawa legalizacji wykorzystania tych materiałów i odmówił realizacji wydania publikacji Artura B.
Pytania:
1) Jakiego rodzaju dobra z zakresu własności intelektualnej chronione na rzecz innych podmiotów Artur B. włączył do struktury swojego opracowania i czy jest to dopuszczalne?
2) Czy fakt, że dobra własności intelektualnej pochodzą z zagranicy oznacza, że nie są one chronione w Polsce i można je wykorzystać, przykładowo - w taki sposób jak wynika ze stanu faktycznego kazusu?
3) Czy istotnie włączenie materiałów konferencyjnych w okolicznościach wynikających z kazusu, mieści się w granicach prawa cytowania (inaczej tak zwanego „cytatu dozwolonego”)?
4) Jaki jest status prawny materiałów dostępnych na stronach Internetowych, a które stanowią dobra prawne prawa własności intelektualnej?


Kazus nr 3
Jan K. prowadzi zakład fryzjerski w Legnicy. Przy ulicy Szafirowej 5f. W trakcie świadczenia usług słucha radia które znajduje się obok lustra na szafce przed fotelem fryzjerskim. Jest to tzw. tranzystor. Pewnego dnia do lokalu K. wszedł Janusz G. i wylegitymowałsię legitymacją z której wynika, że jest inspektorem SA Zaiks. Poinformował K., że nielegalnie korzysta z radia w swoim lokalu a w efekcie albo dobrowolnie zawrze z ZAiKS-em umowę licencyjną i ureguluje odszkodowanie za dotychczasowe korzystanie z muzyki nadawanej przez radio albo zostanie pozwany a dodatkowo będzie miał sprawę karną o naruszenie praw autorskich zbiorowo zarządzanych przez zaiks. Korzystał 24 msc.

K. ostatecznie zdecydował się na podpisanie umowy z ZAiKS-em oraz zapłatę odszkodowania tym bardziej, że dyr. OD we Wrocławiu zgodził się na rozłożenie zaległości na raty. Po tygodniu do lokalu Kowalskiego zgłosiła się i wylegitymowała jako inspektor stowarzyszenia STOART Aneta I. i oświadczyła, że skoro słucha muzyki z radia to nielegalnie korzysta z artystycznych wykonań i musi z tego tytułu zapłacić odszkodowanie za dotychczasowe korzystanie a na przyszłość zawrzeć umowę licencyjną. Kowalski oświadczył, że przecież ma umowę zawartą z ZAiKS-em w tej sprawie, ale I. powiedziała, że to nie wystarczy i trzeba zawrzeć dodatkową umowę.
1. Czy STOART zarządza prawami do artystycznych wykonań nadawanych przez radio?


Kazus nr 4
Wyższa Szkoła M. we Wrocławiu zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcie studentki XY. To samo zdjęcie wykorzystała na folderach reklamowych, gdzie opatrzyła je dodatkowo hasłem: "U nas nawet najgłupsza się nauczy". O takim wykorzystaniu zdjęcia XY dowiedziała się przypadkiem. Studentka uznała, że takie działanie szkoły narusza jej prawa.
Owa fotografia pozyskana została bez wiedzy XY z jednego z serwisów społecznościowych, w którym XY miała konto. Autorem zdjęcia był znany fotograf, któremu XY pozowała, za co otrzymała stosowne honorarium.
Na stronie serwisu społecznościowego XY umieściła zdjęcie bez wiedzy autora, z podpisem "selfie". Ponadto link do tego zdjęcia zamieścił na swoim blogu kolega XY - AB. Zarówno działanie XY, jak i AB fotograf uznał na naruszenie jego praw autorskich.

Pytania:
1. Kto naruszył prawo autorskie? Jakie inne prawa zostały naruszone?
2. Na czym polegają naruszenia prawa w przywołanym stanie faktycznym?
3. Jakie roszczenia przysługują osobom, których prawa zostały naruszone?
---------------------------------------------------------

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
studentkakazusy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Proszę o pomoc w rozwiązaniu kazusu (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, dostałam zadanie, a nie wiem za bardzo jak do tego podejść, czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie? Zadanie: Po zapoznaniu...
§ Proszę o pomoc w rozwiązaniu kazusa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w rozwiązaniu kazusa. Poniżej podaję treść wraz z pytaniami do niego. Bardzo...
§ Proszę o pomoc w rozwiązaniu kazusa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w rozwiązaniu kazusa. Poniżej podaję treść wraz z pytaniami do niego. Bardzo...
§ Kazus- Proszę o pomoc w rozwiązaniu (odpowiedzi: 1) Starosta powiatu P. będącego 100 % właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmę „Szkutnik” powołał w skład jej rady...
§ proszę o pomoc- spadek, jak to rozwiązać!! (odpowiedzi: 7) witam! zmarł mój tato, pozostawił nieruchomosc i książeczki oszczędościowe imienne- na nas na dzieci..kazdy ma swoja ksiązeczkę!!, na kórych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:08.