prawo autorskie - Forum Prawne

 

prawo autorskie

Artur B. jest doktorantem na studiach humanistycznych. W trakcie studiów przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego publikacje, które dokumentują postęp jego studiów. Publikacje te wydawane są w czasopiśmie elektronicznym działającym na jego wydziale. Wydawnictwo to zawiera ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
19-02-2018, 20:30  
studentkakazusy
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie prawo autorskie

Artur B. jest doktorantem na studiach humanistycznych. W trakcie studiów przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego publikacje, które dokumentują postęp jego studiów. Publikacje te wydawane są w czasopiśmie elektronicznym działającym na jego wydziale. Wydawnictwo to zawiera z autorami umowę licencji niewyłącznej, która między innymi zawiera klauzulę, z której wynika, że autor zapewnia, iż „realizacja wydania jego dzieła nie narusza praw osób trzecich”.
Aktualnie Artur B. przygotowuje opracowanie składające się z tekstu oraz ilustracji. Tekst oparty jest o opracowania innych autorów - częściowo opublikowane, a częściowo uzyskane przez Artura B. jako materiały konferencyjne przekazywane jedynie uczestnikom konferencji. Natomiast ilustracje to zdjęcia fotograficzne - niekiedy zdjęcia konkretnych, dających się zidentyfikować ludzi, często anonimowych dla Artura B. Materiał ilustracyjny Artur B. pozyskał w ten sposób, że częściowo są to zdjęcia jego autorstwa, a częściowo „ściągnął” je z Internetu z bardzo różnych stron „www”. Po przygotowaniu swojego opracowania przekazał cały przeznaczony do wydruku tekst redakcji czasopisma i z niecierpliwością oczekuje na ukazanie się tej publikacji. Tymczasem jednak wydawnictwo po kilku dniach zgłosiło zastrzeżenia dotyczące możliwości legalnego opublikowania przekazanych przez Artura B. materiałów. Zażądano od niego udokumentowania, że możliwa jest publikacja fotografii przedstawiających rozpoznawalne na nich osoby fizyczne, a dodatkowo, iż ma prawo wykorzystać fragmenty opracowań pozyskanych jako materiały konferencyjne. Artur B. bardzo zdenerwował się tą sytuacją i oświadczył, że z przekazanego wydawcy materiału przecież wynika, iż publikacja w tym zakresie jest legalna. Uzasadnił to następująco - częściowo zdjęcia są wykonane przez niego, a więc nie musi sobie sam udzielać zgody na ich wykorzystanie, a osoby które sfotografował nie sprzeciwiały się temu, więc wyraziły w ten sposób zgodę na ich wykorzystanie. Częściowo zdjęcia te „ściągnął” z Internetu, z powszechnie dostępnych stron, czyli uznać należy, że zostały tam zamieszczone do publicznego wykorzystania. Były to zresztą często strony zagraniczne, wobec czego zdjęcia te nie są przecież w Polsce chronione. Natomiast odnośnie do materiałów konferencyjnych oświadczył, że korzysta z nich w ramach prawa cytowania i zawsze podaje autorstwo przejmowanego tekstu oraz, iż są to materiały z konkretnej konferencji, której był „oficjalnym” uczestnikiem, a więc ma prawo z nich korzystać.
Wydawca uznał jednak, że nie jest to wystarczająca podstawa legalizacji wykorzystania tych materiałów i odmówił realizacji wydania publikacji Artura B.
Pytania:
1) Jakiego rodzaju dobra z zakresu własności intelektualnej chronione na rzecz innych podmiotów Artur B. włączył do struktury swojego opracowania i czy jest to dopuszczalne?
2) Czy fakt, że dobra własności intelektualnej pochodzą z zagranicy oznacza, że nie są one chronione w Polsce i można je wykorzystać, przykładowo - w taki sposób jak wynika ze stanu faktycznego kazusu?
3) Czy istotnie włączenie materiałów konferencyjnych w okolicznościach wynikających z kazusu, mieści się w granicach prawa cytowania (inaczej tak zwanego „cytatu dozwolonego”)?
4) Jaki jest status prawny materiałów dostępnych na stronach Internetowych, a które stanowią dobra prawne prawa własności intelektualnej?

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
studentkakazusy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konflikt Kompetecyjny - Prawo Autorskie a Prawo Patentowe (odpowiedzi: 11) Witam. Potrzebuje opinii na temat nurtujący mnie od ponad dekady. Czy prawo reguluję kwestię istnienia tego (prawdopodobnego) problemu prawnego.
§ Prawo cytatu, prawo autorskie - udostępnianie informacjy (odpowiedzi: 2) Dzień dobry! Sprawy techniczne związane z stworzeniem portalu informacyjnego miasta zostały zakończone, ale mam kilka pytań dotyczących spraw...
§ Prawo autorskie-prawo autorskie osobiste- muzyka tłem wystawy (odpowiedzi: 5) Witam, Organizuję wystawę, na której chcę wystawić stare fotografie z okresu stanu wojennego w PRL'u. Chciałabym, aby tej prezentacji towarzyszyła...
§ prawo autorskie, prawo własności przemysłowej - jak zgłębiać, z czego się uczyc (odpowiedzi: 4) ten przedimot nie jest rozpowszechniony na wydziałach prawa, jeśli są zajęcia i egzaminy,to traktuje się je po macoszemu trochę. stąd moje pytanie, z...
§ prawo cytatu - prawo autorskie a link, niejasność? (odpowiedzi: 6) Witam, Mam pytanie co do prawa cytatu oraz prawa autorskiego. Na wstępie powiem, że przestudiowałem prawo cytatu oraz prawa autorskie i mam jednak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:19.