Autonomiczne hamowanie - Forum Prawne

 

Autonomiczne hamowanie

Witajcie. Na pewnym forum dyskusyjnym przyszło nam się zmierzyć z dość ciekawym tematem odnośnie autonomicznego hamowania. Co raz więcej nowych samochodów z lepszym wyposażeniem montowany ma system autonomicznego hamowania. Czyli taki system, który jeśli wykryje ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
30-04-2019, 08:24  
theSonne
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Autonomiczne hamowanie

Witajcie.
Na pewnym forum dyskusyjnym przyszło nam się zmierzyć z dość ciekawym tematem odnośnie autonomicznego hamowania.

Co raz więcej nowych samochodów z lepszym wyposażeniem montowany ma system autonomicznego hamowania. Czyli taki system, który jeśli wykryje niebezpieczeństwo na drodze zaczyna bardzo ostro hamować. Niestety to jest tylko analiza komputera, tego co aktualnie w danym momencie nastąpiło na drodze. System oczywiście ma za zadanie uniknąć kolizji lub nawet wypadku. Co może wielu osobom uratować życie.

Natomiast co w przypadku jeśli system się pomylili i zamiast uniknąć, to stwarza zagrożenie?

Wiadomym jest, że samochód, który jedzie za Tobą, musi zachować szczególną ostrożność i zachować odpowiednią odległość, by móc szybko zareagować i wyhamować. Ale co w takiej sytuacji jak w linku poniżej:
https://imgur.com/a/kR3EngV
Sytuacja na drodze expresowej lub autostradzie. Wszyscy jadą zgodnie z przepisami.
Samochód numer 1 po udanym wyprzedzaniu zjeżdża na prawy pas. Nie mniej jednak robi to zbyt szybko i zjeżdża na pas tuż przed samochodem numer 2. Jedzie szybciej, więc w normalnej sytuacji nic by się nie wydarzyło, a samochód numer 2 nie musiałby nawet zdejmować nogi z gazu.
Ale samochód numer 2, posiada w swoim wyposażenie autonomiczne hamowanie. System wykrywa, że nagle pojawiła się przed maską przeszkoda i automatycznie wciska pedał hamulca w podłogę. W kilka sekund samochód staję dęba. Samochód numer 1 w zasadzie obserwuje sytuację w lusterku, bo oddala się w swoim tempie i po kilku sekundach w zasadzie już nie widzi zdarzenia do którego doszło.
Samochód numer 3, oczywiście staje się automatycznym winowajcą zdarzenia/kolizji. Bo nie zastosował odpowiedniej bezpiecznej odległości do samochodu numer 2.

Ale czy na pewno ? Na pewno kierowca samochodu numer 2 przedstawi sytuację, że wymagała ona tak silnego hamowania. Ale jeśli mielibyśmy zapis kamer z każdego z tych samochodów + monitoring tego odcinka drogi, to istnieje szansa udowodnienia, że nie było potrzeby tak ostrego hamowania? Aby udowodnić winę samochodu numer 2? Z drugiej strony jak ma się bronić kierowca samochodu numer 2? W końcu to nie on zahamował, tylko samochód który nabył.

Pisze o tym, bo sam jestem właścicielem takiego samochodu i zdarzały mi się podobne sytuację. Co prawda jeszcze nie doszło do kolizji, ale już wielokrotnie widziałem w lusterku rozgoryczony kierowców, którzy byli zmuszeni do zupełnie nie potrzebnego ostrego hamowania, które spowodował mój samochód.

Dziękuje za pomoc.
theSonne jest off-line  
30-04-2019, 09:44  
Attitude_
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Autonomiczne hamowanie

Czy hamowanie było mocne, czy słabe, czy potrzebne, czy nie, musisz zachować taki odstęp przed pojazdem, aby móc uniknąć z nim kolicji. W każdych warunkach.
Attitude_ jest off-line  
30-04-2019, 12:14  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Autonomiczne hamowanie

Cytat:
Samochód numer 3, oczywiście staje się automatycznym winowajcą zdarzenia/kolizji.
Nieprawda, to klasyczne wyłudzenie odszkodowania z OC. Bez żadnego problemu od wykazania, o ile 3 ma kamerkę, w przeciwnym razie kwestia tego jak to udowodnić. Bo 2 złamał art.19 ust.2 pkt 2 PORD w wyniku czego dopuścił się wykroczenia z art. 86 par. 1 kw, a to z kolei doprowadziło do kolizji. Orzecznictwo w tym zakresie bogate: na szybko SO Gliwice VI Ka 3/18, V W 5243/15 SR Warszawa, II W 379/17 SR Włocławek i tak dalej i tak dalej...

Cytat:
Czy hamowanie było mocne, czy słabe, czy potrzebne, czy nie, musisz zachować taki odstęp przed pojazdem, aby móc uniknąć z nim kolicji. W każdych warunkach.
Ciekawy pogląd, ale całkowicie nieprawdziwy. Wymieniać wyroki sądów w tym zakresie mógłbym dalej, bo tego są dziesiątki, ale nie wiem czy jest sens, każdy dostęp ma, do google też. Szukać pod kątem art 86 par 1 kw w zw z art.19 ust.2 pkt 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

A pogląd zapewne wzięty z czasów sprzed powszechności wideorejestratorów, kiedy faktu, że to hamowanie jest niczym nieuzasadnione nie dało się w praktyce udowodnić - i w praktyce tak się to kończyło. Radzę zrewidować, szczególnie w temacie samochodów które same hamują, skoro mówimy o postępie technicznym. Odnosząc się jednak do tego postępu to o ile nie mam wątpliwości w kwestii wykroczeniowej z kwalifikacją czynu pojazdu 2 na art 86 par 1 kw w zw z art.19 ust.2 pkt 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, o tyle w zakresie już odpowiedzialności cywilnej za szkody - ubezpieczyciel 2 zapewne wypłaciłby odszkodowanie - nie wiem jednak, czy nie próbowałby i to z sukcesem uzyskać regresu od producenta samochodu. Moim zdaniem miałby spore szanse.
Syphar jest off-line  
30-04-2019, 22:06  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.111
Domyślnie RE: Autonomiczne hamowanie

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
ubezpieczyciel 2 zapewne wypłaciłby odszkodowanie - nie wiem jednak, czy nie próbowałby i to z sukcesem uzyskać regresu od producenta samochodu. Moim zdaniem miałby spore szanse.
Chwila - chyba od kierowcy samochodu numer 1. Przecież to on byłby sprawcą. Przecież to klasyczne wymuszenie pierwszeństwa. Wjechał za blisko - czyli automatycznie pojazd znajdujący się za nim musi gwałtownie zwolnić, by zachować bezpieczną odległość. Prawda?
forg jest off-line  
30-04-2019, 22:13  
karolla0905
Zbanowany
 
Posty: 7.884
Domyślnie RE: Autonomiczne hamowanie

To czy trzeba było hamować czy nie jest oceną subiektywną i zależną od doświadczenia kierowcy. System samochodowy działa automatycznie, jest coś za blisko to hamuje. To że doświadczony kierowca by zachował się inaczej i podjechał pod zderzak nie wykonując manewru gwałtownego hamowania to jedno, a mniej doświadczony zareaguje jak system, lub wręcz odwrotnie.

Wg mnie winę ponosi wymuszający bo to jego działanie było przyczyną gwałtownego hamowania.
karolla0905 jest off-line  
30-04-2019, 22:37  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Autonomiczne hamowanie

Cytat:
Chwila - chyba od kierowcy samochodu numer 1.
Nie w tym scenariuszu opisanym w przykładzie. To co prawda kazus a nie przypadek rzeczywisty, ale zdecydowanie nie.

Cytat:
Przecież to klasyczne wymuszenie pierwszeństwa.
Nie jeśli jedzie szybciej niż 2. Wymuszenie pierwszeństwa ma miejsce wtedy, gdyby 2 musiał zmienić swoją prędkość. Nie musiał. Zrobił to w wyniku błędu systemu. Ostatecznie zgodziłbym się z wersją winy 1 gdyby 1 zaświecił światła stopu.

Cytat:
To że doświadczony kierowca by zachował się inaczej i podjechał pod zderzak
Nie podjechał. W opisanej sytuacji z przykładu - kierowca 2 nie musiałby robić nic. Hamowanie w tym przypadku byłoby błędem. A właśnie błąd jest tu winą.

Cytat:
Wg mnie winę ponosi wymuszający bo to jego działanie było przyczyną gwałtownego hamowania.
Nie widzę tu wymuszenia, jeśli porusza się szybciej niż pojazd 2. Nie zmusza to zmiany toru jazdy, prędkości...

Przy reductio ad absurdam - panikujący kierowca może hamować za każdym razem jak ktoś wyjeżdża z podporządkowanej przed nim mimo, że dzieje się to obiektywnie daleko od niego. Też wtedy mamy do czynienia z wymuszeniem? Nie.

Wymuszenie pierwszeństwa po wyprzedzaniu bez użycia hamulca? Niewykonalne. Nawet bardzo niedoświadczony kierowca rozpocząłby kierując pojazdem numer 2 hamowanie dopiero w momencie ujrzenia świateł stopu pojazdu numer 1. Maszyna - nie czeka na światła stopu w opisanym przykładzie (co jest bardzo mało prawdopodobne... nic trudnego w porównaniu do reszty oprogramowania). Na dodatek na rysunku ciężko mówić o niezachowaniu odległości.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Autonomiczne drony (odpowiedzi: 0) Witam, czy w Polsce są regulacje dotyczące autonomicznych dronów (zarówno jeżdzących po lądzie, latających na wysokościach do kilkunastu metrów jak...
§ Gwałtowne hamowanie, a bezpieczna odległość. (odpowiedzi: 8) W programie "Uwaga Pirat" miała miejsce następująca sytuacja: drogą - http://goo.gl/maps/QumYQ jedzie sobie Pani samochodem z automatyczną skrzynią...
§ Kolizja a nieuzasadnione hamowanie (odpowiedzi: 8) Witam, pokrótce-dochodzi do kolizji w wyniku której pojazd najeżdża na tył innego, hamującego pojazdu. Sprawca (najeżdżający) przyjmuje mandat,...
§ gwałtowne hamowanie (odpowiedzi: 6) witam serdecznie. mam 2 bardzo ważne pytania. czy coś grozi pasażerowi siedzącemu z przodu, który pod czas jazdy zaciągnął hamulec ręczny( nie miało...
§ hamowanie - wykroczeniem (odpowiedzi: 5) Witam, spotkała mnie dziwna sprawa. W kilku słowach postaram się ją opisać, być może ktoś z Forumowiczów będzie w stanie coś ciekawego nt. napisać....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:42.