Kazusy - prawo ochrony własności indywidualnej - studia, zaliczenie, prośba o pomoc - Forum Prawne

 

Kazusy - prawo ochrony własności indywidualnej - studia, zaliczenie, prośba o pomoc

Witam serdecznie, proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższych kazusów: 1. W marcu 2020 r. Adam (twórca) i Book (wydawnictwo) zawarli umowę wydawniczą o wydanie powieści autorstwa Adama (z gatunku political fiction) [objętość 300 stron, 5 ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
21-03-2020, 17:42  
nienarodzona
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kazusy - prawo ochrony własności indywidualnej - studia, zaliczenie, prośba o pomoc

Witam serdecznie, proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższych kazusów:
1. W marcu 2020 r. Adam (twórca) i Book (wydawnictwo) zawarli umowę wydawniczą o wydanie powieści autorstwa Adama (z gatunku political fiction) [objętość 300 stron, 5 tys. książek w miękkiej oprawie z ceną egzemplarza 40 zł oraz 5 tys. w twardej oprawie z ceną egzemplarza 50 zł). Book nabył od Czesławy prawa majątkowe do zdjęć autorstwa Dariusza i kopie nośników (negatywy i kartę pamięci), a następnie umieścił je bez wiedzy Adama w egzemplarzach wydanej powieści. Zdjęcia przedstawiały karykatury i wizerunki polskich polityków oraz wizerunki kontrowersyjnych postaci świata biznesu.
Twórca, zobaczywszy, jak wygląda wersja książki wydanej przez Book stwierdził, że skoro zdjęcia zamieszczono bez jego wiedzy i zgody, doszło do naruszenia jego autorskich praw osobistych. W związku z tym Adam domaga się od Book 50 tys. zł zadośćuczynienia.
Ponadto ustalono, że Czesława kupiła sporne zdjęcia od Andrzeja (fotograf), który zastrzegł, że mogą one być wykorzystane tylko w publikacjach prasowych oraz w Internecie przy okazji promowania zespołu Pajączki, znanego z satyrycznych kompozycji, parodiujących świat polityki i biznesu i ich wzajemne powiązania. Czy doszło do naruszenia praw autorskich zespołu Pajączki?
Oceń również, czy doszło do naruszenia wizerunku osób przedstawionych na zdjęciach.
2. Wiktoria , studentka III r. zarządzania w Piotrkowie Trybunalskim., pisząc pracę licencjacką korzystała z różnych źródeł, pomocy naukowej, opracowań (m.in. podręczniki, monografie, komentarze, artykuły itp.). Zrobiła sobie ksero potrzebnych materiałów (korzystając z nieuwagi bibliotekarza stworzyła nawet kopię dwóch całych 500 – stronicowych monografii i jednego 200 – stronicowego podręcznika), nie opisała jednak dokładnie wszystkich kopii, bo spieszyła się na samolot na zaplanowany urlop. Następnie wykorzystała w pracy wszystkie zebrane materiały, nie przytaczając jednak dokładnie wszystkich, gdyż nie pamiętała wszystkich autorów i tytułów. Niektóre materiały natomiast oznaczyła, ale zapominając o wskazaniu roku publikacji i numeru strony. W pracy powołała również informacje ze stron internetowych, przy czy w bibliografii nie podała wszystkich cytowanych stron.
Wykorzystała też tabele i wykresy umieszczone na stronach rządowych oraz różne statystyki, znalezione w różnych miejscach, nie podając jednak dokładnie ich źródła.
Promotor zarzucił Wiktorii niesamodzielność pracy, nieprawidłowe cytowanie oraz plagiat monografii Profesora Z. Czy słusznie? Jakie żądania mógłby podnieść wobec studentki profesor?
3. Kasia, działając w ramach dozwolonego użytku osobistego, sporządziła kopię płyty CD, którą kupiła w sklepie muzycznym sieci E. Kasia ma prywatną stronę internetową, na której znajduje się m.in. jej blog, wpisy od przyjaciół, zdjęcia itp. Kasia umieściła na swojej stronie internetowej m.in. zdjęcia swojego autorstwa przedstawiające ją, jej rodzinę, przyjaciół, a także pliki muzyczne, skopiowane z oryginalnej płyty Roksany Węgiel. Andrzej– jeden z gości strony internetowej Kasi, skopiował wszystkie zdjęcia oraz pliki muzyczne i umieścił je na swojej stronie, a także w pamięci swojego komputera; oprócz tego przegrał muzykę bratu, który często wyjeżdża służbowo i lubi słuchać muzykę w samochodzie. Brat Andrzeja jest chrzestnym ojcem Kasi.
Czy działania Kasi i Andrzeja były bezprawne? Jeśli tak, to jakie są sankcje cywilnoprawne ich zachowania?
4. Angelika jest 20-letnia modelka, która pozowała do zdjęć w studio fotograficznym w Wenecji prowadzonym przez Viktora, w czasie specjalnie zorganizowanej dla niej sesji zdjęciowej. Doszło do zawarcia umowy między Angelika i Viktorem, na podstawie której za określoną opłatą Viktor miał wykonać serię zdjęć modelki (portrety, zdjęcia całej postaci, w różnych pozach, aranżacjach itd.), które potrzebowała, gdyż była uczestniczką wielu castingów (m.in. reklamowych i do ról filmowych), starała się o zlecenia w kilku agencjach modelek. Modelka udzieliła fotografowi pisemnej zgody na „wykorzystanie zdjęć w dowolny sposób w przyszłości”. Wydano jej zarówno zdjęcia, jak i kartę pamięci z kopiami zdjęć.
Po kilku miesiącach Viktor sprzedał Grzegorzowi prawa majątkowe do zdjęć (w umowie zezwolił na „wykorzystanie zdjęć w prasie”). Grzegorz wykorzystał je do reklamy środków czystości tj. środka do czyszczenia toalet (w reklamie prasowej – w trzech największych dziennikach ogólnopolskich, reklama ukazywała się w każdym wydaniu przez dwa tygodnie; w internetowych wydaniach tych dzienników, a także na billboardach znajdujących się w kilkudziesięciu miastach Polski).
Oceń, czy doszło do naruszenia praw autorskich fotografa oraz czy dozwolone było takie wykorzystanie wizerunku modelki.
5. Dawid jest doktorantem na studiach humanistycznych. W trakcie studiów przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego publikacje, które dokumentują postęp jego studiów. Publikacje te wydawane są w czasopiśmie elektronicznym działającym na jego wydziale. Wydawnictwo to zawiera z autorami umowę licencji niewyłącznej, która między innymi zawiera klauzulę, z której wynika, że autor zapewnia, iż „realizacja wydania jego dzieła nie narusza praw osób trzecich”.
Aktualnie Dawid przygotowuje opracowanie składające się z tekstu oraz ilustracji. Tekst oparty jest o opracowania innych autorów – częściowo opublikowane, a częściowo uzyskane przez Dawida jako materiały konferencyjne przekazywane jedynie uczestnikom konferencji. Natomiast ilustracje to zdjęcia fotograficzne – niekiedy zdjęcia konkretnych, dających się zidentyfikować ludzi, często anonimowych dla Dawida. Materiał ilustracyjny Dawid pozyskał w ten sposób, że częściowo są to zdjęcia jego autorstwa, a częściowo „ściągnął” je z Internetu z bardzo różnych stron „www”. Po przygotowaniu swojego opracowania przekazał cały przeznaczony do wydruku tekst redakcji czasopisma i z niecierpliwością oczekuje na ukazanie się tej publikacji. Tymczasem jednak wydawnictwo po kilku dniach zgłosiło zastrzeżenia dotyczące możliwości legalnego opublikowania przekazanych przez Dawida materiałów. Zażądano od niego udokumentowania, że możliwa jest publikacja fotografii przedstawiających rozpoznawalne na nich osoby fizyczne, a dodatkowo, iż ma prawo wykorzystać fragmenty opracowań pozyskanych jako materiały konferencyjne.
Dawid bardzo zdenerwował się tą sytuacją i oświadczył, że z przekazanego wydawcy materiału przecież wynika, iż publikacja w tym zakresie jest legalna. Uzasadnił to następująco - częściowo zdjęcia są wykonane przez niego, a więc nie musi sobie sam udzielać zgody na ich wykorzystanie, a osoby które sfotografował nie sprzeciwiały się temu, więc wyraziły w ten sposób zgodę na ich wykorzystanie. Częściowo zdjęcia te „ściągnął” z Internetu, z powszechnie dostępnych stron, czyli uznać należy, że zostały tam zamieszczone do publicznego wykorzystania. Były to zresztą często strony zagraniczne, wobec czego zdjęcia te nie są przecież w Polsce chronione. Natomiast odnośnie do materiałów konferencyjnych oświadczył, że korzysta z nich w ramach prawa cytowania i zawsze podaje autorstwo przejmowanego tekstu
oraz, iż są to materiały z konkretnej konferencji, której był „oficjalnym” uczestnikiem, a więc ma prawo z nich korzystać.
Wydawca uznał jednak, że nie jest to wystarczająca podstawa legalizacji wykorzystania tych materiałów i odmówił realizacji wydania publikacji Dawida.
Jakiego rodzaju dobra z zakresu własności intelektualnej chronione na rzecz innych podmiotów Dawid włączył do struktury swojego opracowania i czy jest to dopuszczalne?
Czy fakt, że dobra własności intelektualnej pochodzą z zagranicy oznacza, że nie są one chronione w Polsce i można je wykorzystać, przykładowo - w taki sposób jak wynika ze stanu faktycznego kazusu?
Czy istotnie włączenie materiałów konferencyjnych w okolicznościach wynikających z kazusu, mieści się w granicach prawa cytowania (inaczej tak zwanego „cytatu dozwolonego”)?
Jaki jest status prawny materiałów dostępnych na stronach Internetowych, a które stanowią dobra prawne prawa własności intelektualnej?
nienarodzona jest off-line  
21-03-2020, 21:09  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 36.326
Domyślnie RE: Kazusy - prawo ochrony własności indywidualnej - studia, zaliczenie, prośba o pom

Zacznij od Kazusy.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo własności do działki - prośba o pomoc. (odpowiedzi: 3) Witam. Moja sytuacja jest następująca: po śmierci babki, która nie pozostawiła testamentu, działka, będąca jej własnością pozostała bez...
§ Kazusy prawo ochrony środowiska OOŚ (odpowiedzi: 2) Nie wiem w jakim dziale to umieścić. Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc, będę bardzo wdzięczna :)) 1. W dniu 29 grudnia 2009r. Rada Gminy Hajnówka...
§ Kazusy - prośba o pomoc w rozwiązaniu (odpowiedzi: 13) Witam, może to nie jest odpowiednie forum na ten temat, ale bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu kazusów z postępowania administracyjnego na egzamin...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:13.