Czynny żal sprawcy / Dobrowolne odstąpienie - Forum Prawne

 

Czynny żal sprawcy / Dobrowolne odstąpienie

1. Dwaj sprawcy wchodzą wieczorem na cudzą posesję, zabierają z trawnika kosiarkę elektryczną o wartości 1800 zł i kierują się do wyjścia bramą wjazdową. Mimo że nic ani nikt im nie przeszkadza, przy bramie zaczynają ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy


Odpowiedz
 
21-05-2020, 14:22  
eragon169
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Czynny żal sprawcy / Dobrowolne odstąpienie

1. Dwaj sprawcy wchodzą wieczorem na cudzą posesję, zabierają z trawnika kosiarkę elektryczną o wartości 1800 zł i kierują się do wyjścia bramą wjazdową. Mimo że nic ani nikt im nie przeszkadza, przy bramie zaczynają się kłócić co do słuszności całego przedsięwzięcia i dobrowolnie odnoszą kosiarkę z powrotem na miejsce i opuszczają posesję.

2. Małżeństwo składa wniosek o kredyt gotówkowy na kwotę 90 000 zł. Zamieszczają w nim nierzetelne informacje (zawyżone dochody). Bank informuje ich o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i możliwości przyznania kredytu. Małżeństwo jednak rezygnuje dobrowolnie z podpisania umowy o kredyt i informuje o tym pisemnie bank. Umowa nie została podpisana, a kredyt nie został wypłacony.

3. Sprawca podpisuje z klientem, umowę, na mocy której zobowiązuje się do sprzedania mu kilku laptopów za łączną kwotę 15 000 zł. Laptopów tych faktycznie nie posiada. Kupujący przesyła mu przelewem kwotę za przedmioty. Sprawca rezygnuje jednak z osiągnięcia korzyści majątkowej, po kilku dniach odsyła kupującemu pełną kwotę i informuje o niemożliwości zrealizowania umowy. Zostaje ona obopólnie rozwiązana.

4. Sprawczyni znajduje na ulicy kopertę z kwotą 3000 euro. Pieniądze przechowuje w domu, 500 euro zabiera ze sobą i wydaje przy okazji wycieczki zagranicznej. Po powrocie ma jednak wyrzuty sumienia, brakującą kwotę kupuje w kantorze i zanosi kopertę z 3000 euro na policję.

5. Sprawca polewa w nocy auto sąsiada benzyną z kanistra, aby mógł je łatwo podpalić i uszkodzić. W ostatniej chwili zauważa, że oko kamery monitoringu prawdopodobnie obejmuje miejsce, gdzie znajduje się auto sąsiada. Zaczyna zmywać i wycierać ślady po benzynie na samochodzie, po czym opuszcza parking.

W których przypadkach mamy do czynienia z czynnym żalem? Gdzie zastosujemy art. 295 kk, a gdzie 15 kk?
eragon169 jest off-line  
21-05-2020, 15:45  
pistollo
Stały bywalec
 
Posty: 3.528
Domyślnie RE: Czynny żal sprawcy / Dobrowolne odstąpienie

Słuchamy propozycji rozwiązań. Tu nie odrabiamy prac domowych.
pistollo jest off-line  
21-05-2020, 20:00  
eragon169
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czynny żal sprawcy / Dobrowolne odstąpienie

1. To dla mnie 15 kk. Gdyby sprawcy oddalili sie z przedmiotem poza posesje, moznaby mowic o dokonaniu czynu zabrionionego w postaci zabrania w celu przywlaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. A tak to mamy usilowanie nieukonczone. Zaden wewnetrzny czynnik nie przeszkodzil im w tym, aby dokonac czynu, a jednak zrezygnowali i odstawili go na miejsce.

2. 15 kk, a wiec bezkarnosc usilowania. Nie zostala podpisana umowa, bank nie wyplacil pieniedzy, wiec nie moze byc mowy o niekorzystnym rozporzadzeniu mieniem, ktore jest konieczne do uznania przestepstwa oszustwa za dokonane. Malzenstwo dobrowolnie zapobiegło skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

3. 295 kk, bo przepisie wyraznie napisane jest, ze sprawcy przestępstwa który dobrowolnie naprawił szkodę w całości albo zwrócił pojazd lub rzecz mającą szczególne znaczenie dla kultury w stanie nieuszkodzonym, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Czyli wyludzil pieniadze, spelnil wszystkie przeslanki przestepstwa oszustwa, a nastepnie je z wlasnej inicjatywy zwrocil.

4. To samo co w punkcie powyzej, czyli 295 z tym ze to przywlaszczenie, a nie wyludzenie.

5. Dla mnie nie ma tu czynnego zalu, bo sprawdza odstapil od dokonania nie z wlasnej nieprzymuszonej woli, tylko z powodu czynnika zewnetrznego, kamery. Obawial sie konsekwencji i dlatego postanowil odstapic od dokonania zniszczenia/uszkodzenia/uczynienia niezdatnej do uzytku cudzej rzeczy. Samochod nie zostal podpalony tylko oblany, wiec moze tutaj zastosowanie moze miec czyn mniejszej wagi.
eragon169 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kazus - ciężki przedmiot, dobrowolne odstąpienie (odpowiedzi: 10) Witajcie :) Czy pomożecie rozwiązać kazus? Oto on: "Awantura w domu. Mąż bierze ciężki przedmiot i z zamiarem zabójstwa chce uderzyć żonę....
§ Odstąpienie od umowy - czas na zwrot od daty przesłania odstąpienia? (odpowiedzi: 8) Witam Dnia 30.11 odebrałem w sklepie x-kom z opcją odbioru osobistego w ich salonie pewien produkt. Niestety jestem zmuszony go zwrócić w związku...
§ Odstąpienie od OC (odpowiedzi: 10) Witam, Mam pytanie odnośnie odstąpienia od umowy OC. Sprawa wygląda następująco: Zbliża się termin kiedy kończy mi się OC, więc wybrałem się do...
§ odstąpienie/rezygnacja z odstąpienia od umowy kredytu (odpowiedzi: 3) Witam, po podpisaniu umowy kred. konsolidacyjny kredyt wydawał się klientowi za drogi. Złożył odstąpienie od umowy kredytu. Była to konsolidacja z...
§ Dobrowolne odstąpienia od przestępstwa (odpowiedzi: 1) W ramach składanych wyjaśnień oskarżony przyznał, że (na polecenie przywódcy grupy) usiłował dopuścić się innego przestępstwa, do którego czynił...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:39.