Zakaz konkurencji - pytania o zakres egzekucji
Witam. Mogę prosić Państwa o rozwiązanie kazusów? Pozdrawiam
I.Jacek G. był zatrudniony jako główny technolog w firmie farmaceutycznej, którąprowadził Artur K., lecz jego zarobki nie były wysokie. W związku z tym, że Jacek G. miałchorążonę i potrzebowałśrodków finansowych na jej leczenie, zdecydował się na zmianępracy. Jackowi G. bardzo zależało na czasie, aby jak najszybciej zakończyć trwający stosunek pracy, a w związku z długim stażem pracy, obowiązywał go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Postanowił zatem porozmawiać w tej sprawie z Arturem K. Pracodawca wyraził zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron pod warunkiem, że Jacek G. nie przejdzie do pracy do konkurencyjnej firmy. Jacek G. wyraził na to ustną zgodę i zapewnił, że nie podejmie pracy w konkurencyjnej firmie. Słowa dotrzymał. Po upływie 2 miesięcy Jacek G. wystąpił do Artura K. z żądaniem wypłaty należnego mu odszkodowania w związku z obowiązującym go zakazem konkurencji w kwocie 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy.
Zadanie:
Proszę ocenić zasadność żądania Jacka G.
II. Wojciech Z. jest zatrudniony na stanowisku programisty w przedsiębiorstwie „Programex”, wykonującym oprogramowania na zlecenie firm z branży farmaceutycznej. Chcąc pozyskać dodatkowe środki finansowe, zdecydował się przyjąć zamówienie na wykonanie oprogramowania dla klienta, z którym współpracował kilka lat wcześniej jako przedstawiciel firmy „Programex”. Po kilku tygodniach pracodawca wezwał go na rozmowę, podczas której poinformował, że dowiedział się o zleceniu wykonanym indywidualnie przez Wojciecha Z. i że nie zamierza tolerować działalności konkurencyjnej prowadzonej przez swojego pracownika. Wojciech Z. był zaskoczony postawąpracodawcy i odpowiedział, że żadnej umowy o zakazie konkurencji nie podpisywał, więc nie widzi podstaw do ograniczania swojej działalności poza godzinami pracy, a ponadto wyjaśnił, że z klientem współpracował na podstawie umowy o dzieło, a nie umowy o pracę, więc tym bardziej nie rozumie, o co pracodawca ma do niego pretensje. Ponadto, Wojciech Z. oświadczył, że według jego rozeznania, w przypadku gdy pracodawca chciałby postawić mu wymóg powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej, jest zobowiązany wypłacać pracownikowi odszkodowanie, którego Wojciech Z. będzie się od teraz domagał.
Zadanie: Czy Wojciech Z. słusznie twierdził, że nie jest zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy?
Oceń zasadność roszczeń finansowych Wojciecha Z. wobec pracodawcy.
III. Józef A. zawarł 1.2.2021 r. umowę o pracę na czas nieokreślony ze spółką produkującąkosmetyki. Cieszył się, że zyskał stabilną pracę na stanowisku recepcjonisty. Tego samego dnia podpisał również umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz 6 miesięcy po jego ustaniu, ponieważ pracodawca oczekiwał tego od
wszystkich pracowników. W umowie o zakazie konkurencji zostało w szczególności zdefiniowane pojęcie działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy. Józef A. nie martwił się zakazem działalności konkurencyjnej, choć był nim zdziwiony, ponieważwydawało mu się, że jako recepcjonista nie będzie posiadał dostępu do szczególnie ważnych informacji dla pracodawcy. Najbardziej zaskoczyło go jednak postanowienie, zgodnie z którym musiał uzyskać uprzednią zgodę pracodawcy na podjęcie jakiejkolwiek dodatkowej aktywności zawodowej, bez względu na jej zakres i formę, choćby aktywnośćta nie nosiła cech działalności konkurencyjnej. Nie był pewny, czy w związku z tym będzie mógł zawierać umowy o dzieło na tworzenie programów komputerowych. Po odbytym kursie programowania Józef A. raz na kilka miesięcy realizował takie umowy, zdobywając klientów na otwartym rynku.
Zadanie: Czy pracodawca miał prawo oczekiwać, że Józef A. będzie zwracał się do niego z wnioskiem o zgodę na zawarcie każdej umowy o dzieło?
Czy w stanie faktycznym kazusu zaistniały podstawy do zawarcia z Józefem A. umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy?
|