ile może zabrać komornik - Forum Prawne

 

ile może zabrać komornik 6

Użyj gogle translatora, lepiej pisze po "poslku", niż Ty. Na forum też są komornicy i nigdy czegoś takiego nie napisali. No chyba, że ten komornik jest wybitnym prawnikiem po technikum spożywczym, tacy też są....Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Zamknięty temat
 
27-10-2010, 06:30  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Użyj gogle translatora, lepiej pisze po "poslku", niż Ty.

Na forum też są komornicy i nigdy czegoś takiego nie napisali. No chyba, że ten komornik jest wybitnym prawnikiem po technikum spożywczym, tacy też są.
rafal_26 jest off-line  
27-10-2010, 08:42  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Cytat:
Napisał/a rafal_26 Zobacz post
Użyj gogle translatora, lepiej pisze po "poslku", niż Ty.

Na forum też są komornicy i nigdy czegoś takiego nie napisali. No chyba, że ten komornik jest wybitnym prawnikiem po technikum spożywczym, tacy też są.
Tutaj jest jakiś tajemny przepis?? itp.itd.

Dlaczego musi Pan zawsze dołożyć jakąś złośliwość (proszę przejrzeć swoje wpisy) tak nie postępuje rasowy prawnik, którym Pan się szczyci. Jeżeli ktoś napisze jakąś nawet "bzdurę" bo nie jest prawnikiem, to trzeba mu to wytłumaczyć i wyjaśnić, a nie go wyśmiewać, czy za pieniądze być może w kancelarii postępuje Pan tak samo??? Na wielu forach odsyłają do tego forum i nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi na w/w.temat, znajduję tylko spory między wami "prawnikami" jeden tak, drugi tak, a trzeci jeszcze inaczej, Pan również wpisał, że dokładnie nie wie, miał się gdzieś dopiero dowiedzieć.
Ja napisałem, bo żaden z was "prawników" nic człowiekowi nie odpisał, i napisałem "tak mi powiedział komornik" który prowadzi moją egzekucję, potwierdzają to także, w G.Wyborczej, Społeczna Kanc. Prawna, i kilka innych,
w konkretny sposób z przykładami, bez złośliwości. Co do błędów to racja, tylko jak się kogoś krytykuje, to co to "poslku" radziłbym poczytać od czasu do czasu swoje wpisy. Prawnik to nie prześmiewca, a Sad nie kabaret.
Pozdrawiam Sz. Pana. "dziadek".
fel=x jest off-line  
27-10-2010, 08:43  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

fel=x Twoja wypowiedź brzmi mniej więcej tak:
Cytat:
W warunkach rzeczywistości przedwrześniowej na tle ogólnego regresu, tak ekonomicznego jak i społecznopolitycznego, i to zarówno w warstwie pryncypiów merytorycznych, jak i w głęboko zacofanej warstwie sanacyjnej infrastuktury, szczególną nieudolnością i brakiem koncepcji rysowal sie ogólny bilans białka. Który to bilans jak powszechnie wiadomo wyznacza tak kompetencje odpowiadajacą za ekonomikę w każdym społeczeństwie jak i świadczy w sposób najbardziej widoczny jak sprawy te są zabezpieczone - S.Bareja "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz".
I nie chodzi tutaj o złośliwości, ale o traktowanie odpowiedzi w sposób rzetelny i jasny dla pytającego.
Bartata jest off-line  
27-10-2010, 09:07  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Cytat:
Napisał/a fel=x Zobacz post
Pan również wpisał, że dokładnie nie wie, miał się gdzieś dopiero dowiedzieć.
Ja napisałem, bo żaden z was "prawników" nic człowiekowi nie odpisał, i napisałem "tak mi powiedział komornik" który prowadzi moją egzekucję, potwierdzają to także, w G.Wyborczej, Społeczna Kanc. Prawna, i kilka innych,
w konkretny sposób z przykładami, bez złośliwości.
Odpowiedź padała na tym forum setki razy!!! Nie ma między nami sporu w tym zakresie.

Nigdy nie widziałem innego zajęcia. Kwota wolna, to kwota, której nie można zająć TYLKO JEŚLI 25% zajęcie WKRACZA w tę kwotę.

Przykład:

Kwota wolna to 600 zł.

Emerytura wynosi 1.000 zł. Można zająć 25% więc 250 złotych. Pozostaje 750, więc NIE WKRACZAMY w kwotę wolną.

Gdy emerytura wynosi 700 zł, to stosując 25% moglibyśmy zająć 175 złotych i zostałoby dłużnikowi 525 zł. Jednakże tego nie możemy zrobić, bo pozostaje kwota wolna, czyli 600 zł. W tej sytuacji możemy zająć tylko 100 zł. Tak aby kwota wolna pozostała.
Co do kwestii BRUTTO/NETTO się nie wypowiem, bo tutaj bywają różne interpretacje.

To co pan przekleja jest dostępne w necie w jednym miejscu, jest IDIOTYCZNE i niedorzeczne.

Prowadzi do przyjęcia, że zająć można tylko procent kwoty ponad kwotę wolną od zajęcia.

Przepis czegoś takiego nigdy nie użył, ani przy wynagrodzeniach za pracę, co oczywiste, ani wzorowanej na nim ustawy rentowej.

Przepis mówi, iż zawsze ma zostać kwota wolna. Ponad ten prikaz, jest prikaz drugi, maksymalnie można zająć 25%.

To, że czasem komornicy robią inaczej, a wierzyciele tego nie skarżą, to norma. Taka sama norma, jak "nieprawidłowe" interpretacje banków, dostarczycieli usług masowych itp.
rafal_26 jest off-line  
27-10-2010, 12:47  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kwota wolna od zajęcia przez komornika wynosi równowartość 50 proc. kwoty najniższej renty lub emerytury. Komornik może przystąpić do egzekucji długu z pieniędzy, które zostaną po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia. Miesięcznie (jednorazowo) nie ma on prawa zabrać więcej niż 25 proc. z pieniędzy, które zostaną ci po odliczeniu kwoty wolnej od egzekucji.
Tę kwotę wylicza się z wartości netto emerytury lub renty, czyli od sumy, którą dostajesz na rękę. Jak to obliczyć? Dziś najniższa emerytura wynosi 616,72 zł netto (706,29 brutto), a więc kwota wolna od zajęcia nie może być niż-sza niż 308,36 zł (tyle wynosi 50 proc. od najniższej emerytury). 25 proc. od tej sumy równa się 77,09 zł - to kwota, którą jednorazowo może zająć komornik. Jednak jeśli nastąpi zbieg egzekucji, to świadczenie rentowe lub emerytalne nie może być zajęte w wysokości przekraczającej 70 proc. tego świadczenia.
Zanim komornik zajmie część twojej emerytury lub renty, zawiadamia o tym ZUS. Zakład


Więcej
[url=http://www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/ile-komornik-moze-zabrac-z-renty-lub-emerytury_134826.html]
fel=x jest off-line  
27-10-2010, 13:19  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Egzekucja komornicza z rent, emerytur i płac za niepełny etat
Wpisał Administrator
czwartek, 26. luty 2009 13:33


Przepisy dotyczące zajęć komorniczych z emerytur i rent zawiera Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 r. w art. 139-141. W myśl tych przepisów komornik może zająć:
do wysokości 60 % świadczenia z tytułu wypełnienia zobowiązań alimentacyjnych dłużnika
2. do wysokości 50 % świadczenia na pokrycie wierzytelności za nienależnie pobrane świadczenia, pokrycie kosztów pobytu w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
3. do wysokości 25 % świadczenia za pokrycie innych wierzytelności

Jednocześnie powyższa ustawa określa kwotę wolną od zajęć komorniczych w wysokości:
50% najniższej krajowej emerytury lub renty (w zależności od pobieranego świadczenia) w przypadku zajęć na poczet zobowiązań alimentacyjnych i innych wierzytelności (m.in. zadłużenie wobec banków)
60 % kwoty najniższej emerytury lub renty – przy potrącaniu należności z tytułu kwoty nienależnie pobranych emerytur, rent i innych świadczeń oraz kilku innych przypadkach opisanych w Ustawie.
20 % najniższej emerytury lub renty – przy potrącaniu należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych – na wniosek dyrektorów tych placówek.

Zgodnie z opublikowanym w Monitorze Polskim komunikatem prezesa ZUS minimalne emerytury i renty od 1 marca br. wynoszą:

- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 675,10 zł tj. 611,34 zł netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 519,30 zł tj. 492,19 netto
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 810,12 zł tj. 720,21 netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 623,16 zł tj. 577, 17 netto

Komornik dokonując zajęcia z emerytury lub renty musi odliczyć przewidzianą ustawowo kwotę i dopiero z pozostałej kwoty dokona zajęcia.
Rozpisując to na typowe przykłady:
Dłużnik banku jest emerytem i otrzymuje 1000 zł renty. Zgodnie z Ustawą komornik od 1000 zł odlicza połowę najniższej krajowej emerytury czyli 305,67zł. Pozostaje 694,37 zł i dopiero z tej kwoty komornik zajmie 25% tj. 173,60zł.
Dłużnikowi pobierającemu najniższą emeryturę tj. 611,34 zł komornik tak naliczy wysokość zajęcia : (611,34 – 305,67) x 0,25 = 76,25 zł
Dłużnik jest rencistą z tytułu wypadku w pracy otrzymującym 1000zł i płaci alimenty
Komornik od emerytury odliczy połowę wolną od zajęcia czyli 1000 – 360. Ale już od pozostałej kwoty tzn. od 640 zł naliczy, jak mówi Ustawa, należne na alimenty świadczenie do wysokości 60 %, a więc zajmie dłużnikowi 384 zł

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy np. na pół etatu Art. 87 (1) Kodeksu Pracy następująco określa kwotę wolną od zajęć komorniczych:
§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 (tj. kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia) ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
To znaczy, że z płacy osoby zatrudnionej na pól etatu komornik jako kwotę wolną od zajęcia odliczy połowę minimalnej płacy wynoszącej dziś 954 zł, czyli 477 zł.
fel=x jest off-line  
27-10-2010, 13:28  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Dłużnik musi jednak za coś żyć...

Wysokość renty lub emerytury, którą otrzymuje Twój dłużnik ma wpływ na wysokość rat, które będzie co miesiąc ściągał komornik i przekazywał Tobie. Wprowadzono pewne ograniczenia, które dotyczą wysokości kwoty, jaka może być jednorazowo zajęta na Twoją rzecz jako wierzyciela. Takie ograniczenia przewidują przede wszystkim art. 139-143 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku wszystkich emerytur i rent kwotą wolną od zajęcia przez komornika jest równowartość 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia – jeśli na mocy tytułu wykonawczego dochodzisz od dłużnika należności innych niż świadczenia alimentacyjne (art. 141 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Dopiero z pieniędzy, które zostaną po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia możliwa jest egzekucja Twojej wierzytelności. Kwota pobierana z emerytury lub renty przez komornika nie może przekroczyć jednorazowo (co miesiąc) 25% wartości tych pieniędzy, które zostają dłużnikowi po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia. „Warto też pamiętać, iż przy wyliczaniu rent i emerytur, z których egzekwowane będą określone należności, bierze się pod uwagę tzw. kwotę netto, czyli kwotę po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych” podkreśla Joanna Gawkowska, prawnik, ekspert poradnika „Windykacja w praktyce. Zabezpieczanie i odzyskiwanie należności”.

Tak więc w przypadku, gdybyś dochodził swojej należności od emeryta, który otrzymuje najniższą emeryturę sytuacja wyglądałaby następująco:

· Twój dłużnik otrzymuje emeryturę w wysokości 488,94 zł netto (najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca 2003 r. to 552,63 zł brutto); · kwota wolna od zajęcia przez komornika to 50% x 488,94 zł = 244,47 zł;

· maksymalna kwota, którą może zająć komornik jednorazowo na Twoją rzecz to 25% x 244,47 zł = 61,11 zł.

Komornik przystępuje do egzekucji z renty lub emerytury przez zajęcie. Zajęcie polega na tym, że komornik zawiadamia dłużnika, że do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać renty lub emerytury poza kwotą wolną od zajęcia, ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Jednocześnie kieruje wezwanie do zakładu ubezpieczeń społecznych, w którym nakazuje, aby nie wypłacał on dłużnikowi tego świadczenia poza częścią wolną od zajęcia. Jednocześnie nakazuje, aby ZUS przekazywał zajętą część emerytury lub renty bezpośrednio Tobie jako wierzycielowi lub komornikowi.
fel=x jest off-line  
27-10-2010, 21:15  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: ile może zabrać komornikPomimo tych świetnych porad ZUS naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą, czytaj jest idiotą i ma idiotycznych prawników, więc ROBI DOKŁADNIE TAK, jak JA wcześniej napisałem...

Co za państwo bezprawia.

Niestety, ale w podobny sposób nakazują to traktować autorzy popularnych programów "kleksów itp.":

Pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w wysokości 1.213,20 zł. Zgodnie z wyrokiem sądu, który to wyrok żona złożyła w ZUS, potrącane są alimenty na rzecz córki w wysokości 300 zł miesięcznie. Ponadto, na wniosek banku, komornik wystąpił do ZUS o potrącanie należności z tytułu niespłaconego kredytu w wysokości 15.000 zł. Jakie kwoty może co miesiąc potrącać mi ZUS?


Z emerytury lub renty ZUS może potrącić tylko ściśle określone należności i to według określonej w przepisach kolejności. Ponadto przepisy chronią emerytów i rencistów określając do jakiej wysokości pobieranego świadczenia można potrącać długi, a także jaka kwota jest wolna od jakichkolwiek potrąceń. Zgodnie z art. 139 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń (t.jedn.: Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227; dalej jako - u.e.r.), w pierwszej kolejności potrącane są alimenty, a następnie potrąceniu podlegać będą należności z tytułu niespłaconego kredytu.

Należności alimentacyjne egzekwowane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego tytułu wykonawczego (w tym wypadku wyroku sądu), podlegają potrąceniu do wysokości 60% miesięcznego świadczenia (art. 140 ust. 1 pkt 1 u.e.r.). Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, czyli na przykład kredytu, mogą być dokonywane do wysokości 25% świadczenia (art. 140 ust. 1 pkt 3 u.e.r.).

Przy potrącaniu powyższych należności (alimenty i inne należności niealimentacyjne) pamiętać jednak należy, że emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej kwocie 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia (art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) u.e.r.). Kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi obecnie 675,10 zł (art. 85 ust. 1 pkt 1 u.e.r.). Ubezpieczony musi zatem otrzymać kwotę 337,55 zł. W powyższym przypadku ZUS potrąci na poczet alimentów całą należną kwotę tj. 300 zł, a na poczet kredytu potrąci 303,30 zł (1213,20 x 25%). Ubezpieczony otrzyma zatem kwotę 609,90 zł.


Autor: Elżbieta Sadowska

Poza tym szanowny panie. Proszę dostarczyć na forum postanowienie komornika lub sądu rejonowego/okręgowego, z którego treści będzie wynikało, iż ZUS robi źle??

Tak na dokładkę to już kiedyś pisałem o stylizacji przepisu...

Z przyjemnością czekam na znalezienie ORZECZENIA zgodnego z prezentowaną przez pana teorią.

I jeszcze wycieczka osobista, to ile panu/pana żonie zajęto 25% netto, czy 25 % z (brutto minus kwota wolna od zajęcia) i czy idąc tokiem porad kancelarii sprawiedliwości społęcznej wygrał pan sprawę??
rafal_26 jest off-line  
27-10-2010, 22:31  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

I jeszcze wycieczka osobista, to ile panu/pana żonie zajęto 25% netto, czy 25 % z (brutto minus kwota wolna od zajęcia) i czy idąc tokiem porad kancelarii sprawiedliwości społęcznej wygrał pan sprawę??

I tu ma Pan rację, a ja dlatego zainteresowałem się tym tematem inaczej nie ośmieliłbym się z Panem polemizować, nie jestem prawnikiem. Otóż ZUS potrąca 25% z brutta ale, (nikt tego na forum nie poruszył) potrącenie jest z pominięciem art,141 z 17. 12. 1998. i ja laik tego nie mogę zrozumieć, wg. mnie to jest "masło maślane". ZUS też tłumaczą, że tak im wylicza system i oni nic nie mogą zrobić, na stronie ZUS na inne pytania odpowiadają, a pytania dlaczego wyliczają, w taki sposób i od czego to zależy, pozostawiają bez odpowiedzi. Sprawę skieruję do Sądu bo egzekucja dopiero się zaczęła, zapytam także komornika jakie kwoty przelewa ZUS bo może być, że potrącają tak, a komornikowi przelewają mniej (w moim przypadku ok.200zl różnicy)
Pozdrawiam.
fel=x jest off-line  
28-10-2010, 06:44  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

1. ma pan prawo walczyć o swoje; trzeba tylko pamiętać o odpowiednim doborze środków procesowych; sama skarga na czynności komornika będzie bezskuteczna; należy wystąpić o zwolnienie kwoty spod egzekucji, jak w którymś temacie zauważył jeden z kolegów - prawników forum - art. 841 kpc;

2. jednak co innego walczyć o swoje, a co innego przepisywać bzdurne komentarze; pisałem już panu wcześniej w innym poście, że treść przepisu jest jednoznaczna, określa ile można potrącić - 25% ze ŚWIADCZENIA (czyli BRUTTO);

bo:

Art. 140. 1. Potrącenia, o których mowa w art. 139, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141, w następujących granicach:
3) innych egzekwowanych należności - do wysokości 25 % świadczenia.

a kodeks pracy (tam jest netto):

Art. 87. § 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:


Widać różnicę w przypadku ZUSu jest 25% świadczenia, a w przypadku wynagrodzenia za pracę potrąceniu podlegają najpierw składki, a potem od kwoty netto reszta.

Powyższe potwierdza przepis ustawy rentowej:

140 ust. 7:

Wysokość części świadczenia podlegającego egzekucjom, o których mowa w ust. 1, oraz wysokość potrąceń, o których mowa w ust. 4, a także wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniom, o których mowa w ust. 6 i 6a, oraz ustaloną orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub aktem notarialnym procentową wysokość potrąceń ze świadczeń z tytułu należności alimentacyjnych bez wskazania sposobu ich naliczania, ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.Co do kwoty wolnej, to oba akt prawne brzmią jedoznacznie:

Art. 87[1]. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

renty/emerytury

Art. 141. 1. Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, z zastrzeżeniem ust. 2, w części odpowiadającej:


Dlaczego są takie porady w internecie, tego nie wiem. Również nigdy nie ustaliłem autora tych "porad". Tylko, że pomimo Pana i mojego "chciejstwa", żaden sąd nie przyzna Panu racji i tu jest problem.
rafal_26 jest off-line  
28-10-2010, 08:04  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 261
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

” podkreśla Joanna Gawkowska, prawnik, ekspert poradnika „Windykacja w praktyce. Zabezpieczanie i odzyskiwanie należności”. W jednym poście jest autor, znalazłem także wypowiedź eksperta ZUS tylko teraz nie mogę tego odnaleźć.

Ja będę skarżył decyzję ZUS którą przysłali (gdzie pisze, 30 dni na odwołanie się do Sądu Pracy) bo to oni potrącają a nie komornik, bo on mówi żonie "ja tyko wysyłam powiadomienie o potrzebie zajęcia, a wyliczają oni ja w to nie wnikam jak wyliczają" drugi komornik, "wylicza się od netta ale ja do ZUS się nie wtrącam". Dziwi mnie dlaczego w samym ZUS nikt nie chce wyjaśnić tak jak czyni to Pan. Jak już wspomniałem nawet na stronie ZUS moje pytania na ten temat zostają bez odpowiedzi,choć na inne odpowiadają szybko. PS. nie są to zajęcia alimentacyjne.
Pozdrawiam.
fel=x jest off-line  
28-10-2010, 08:35  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Wiem, jakie są to zajęcia. Przykład z zajęciem alimentacyjnym i Z TYTUŁU KREDYTU wkleiłem tylko aby panu pokazać, iż autor który jest autorem komentarzy w zbiorze aktów prawnych ma taki pogląd. To, że piastuje jakieś stanowisko, to nie ma znaczenia. Każdy piastuje jakieś stanowisko. Niestety, ale nawet sędziowie są omylni itp.

Z całym szacunkiem do tej pani Joanny, ale dodatkowo ona niczym nie popiera swoich rewolucyjnych twierdzeń. Tak jak panu napisałem art. 140 w ustępie 7 zawiera legalną definicję, wskazując że należy liczyć od brutta. Idąc tym tokiem, gdyby chciał ustawodawca od netto, to by przepisał treść z kodeksu pracy, nie zrobił tego, dlatego zawarł własną definicję. Dodatkowo nie wiem skąd w sieci pojawia się tyle dziwnych komentarzy rozumiejący w swoisty sposób pojęcie kwoty wolnej od zajęcia. Do tej pory w każdym szanującym się komentarzu owo pojęcie wyjaśniano jednozancznie.

Jest to tzw. minimum egzystencji - kwota która MUSI pozostać dłużnikowi, oczywiście poza wyjątkami. Nigdy nie było to rozumiane jako część świadczenia, której nie uwzględnia się przy obliczaniu wartości świadczenia do potrącenia.

Kwota wolna od zajęcia, to kwota, która ma ZAWSZE pozostać i tyle.
rafal_26 jest off-line  
28-10-2010, 09:17  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: ile może zabrać komornik

Temat "dojrzał" do zamknięcia.
Janusz.C.M. jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ile może zabrać komornik? (odpowiedzi: 39) Witam wszystkich ostatnio dostałam pismo od komornika że mam dług do spłacenia na kwotę 9453,73 a zarabiam 1320 zł ile może zabrać mi komornik i co...
§ ile może zabrać komornik (odpowiedzi: 2) od jakiegoś czasu mam na pensji komornika. firma przeznacza mu część wypłaty np, zarabiam 1500 zł a on zabiera mi końcówkę ale dzisiaj wszedł mi tez...
§ Ile może zabrać komornik? (odpowiedzi: 27) Witam, zarabiam ok.900zł (brutto 1055zł) na 1/2 etatu. Ile może zabrać mi komornik? Jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, a zajęcie nie dotyczy...
§ Co może mi zabrać komornik? (odpowiedzi: 2) Witam! Chciałabym wiedzieć co może zająć komornik mając wszczętą egzekucję od komornika i zajęcie wierzytelności? Jestem bezrobotna,pracuje mąż i...
§ Czy komornik może zabrać psy...? (odpowiedzi: 6) Witam, Mam takie trochę nietypowe pytanie...czy komornik może ,jako "mienie ruchome" zabrać psy rasowe,które są własnością dwóch osób - dłuznika i...
§ ile może zabrać komornik (odpowiedzi: 5) Witam , proszę o pomoc, mam zadłużenie z zamkniętej już działalności, sama wychowuje dwoje dzieci , na które mam zasądzone alimenty 400,- zł, ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:14.