komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika - Forum Prawne

 

komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Witam wszystkich serdecznie Bardzo prosiłbym o pomoc w nastepującej sprawie: w dniu 14 lipca otrzymałem "Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji". Następnego dnia udałem się do Wierzyciela celem wyjaśnienia sytuacji i ustalenia warunków calkowitej spłaty wnioskowanej kwoty. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
25-07-2010, 11:49  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Witam wszystkich serdecznie
Bardzo prosiłbym o pomoc w nastepującej sprawie:
w dniu 14 lipca otrzymałem "Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji". Następnego dnia udałem się do Wierzyciela celem wyjaśnienia sytuacji i ustalenia warunków calkowitej spłaty wnioskowanej kwoty. Otrzymałem szczegołólowe informacje dotyczące wielkości mojego długu, kosztów sądowych oraz należnych odsetek. Tego samego dnia splaciłem całkowicie dług oraz koszty sądowe przelewem, bezpośrednio na konto wierzyciela. Nastepnego dnia Wierzyciel, natychmiast po potwierdzeniu otrzymania pieniędzy i zaksięgowaniu ich na moje konto wystapił do komornika o umorzenie rzeczonego postępowania egzekucyjnego tzn. niezwłocznie wysłał faksem pismo które nastepnie zostało także nadane przesyłką pocztową poleconą za potwierdzeniem odbioru. Niemniej jednak juz 4 dniu później otrzymałem od komornika wezwanie do złożenia wyjaśnień w toczącym sie postepowaniu egzekucyjnym pod rygorem nałożenia grzwyny (art 762 kpc.), a także dokonania otwarcia drzwi z udziałem ślusarza i w asyście policji. Niezwłocznie zadzwoniłem do komornika pod numer telefonu podany na tym wezwaniu i uslyszałem, że telefonicznie nie zostaną mi udzielone żadne informacje w powyższym temacie i we wtorek 27 lipca mam się stawić osobiście w biurze komornika.
Termin wizyty nie jest zatem odległy i w związku z tym prosze Was o pomoc i odpowiedź na moje pytania:

1. Czy jeśli komornik nie dokonał żadnych czynności egzekucyjnych (tzn. nie miało miejsca żadne zajęcie mienia, zablokowanie rachunku bankowego etc.) ma prawo żądać "Opłaty egzekucyjnej"? Na podstawie znalezionej przeze mnie w sieci informacji wynika, że chyba nie: http://www.neg.pl/docs/wiadomosci/W_..._komornika.doc
Jeśli zaś może to w jakiej wysokości: 5 % i nie mniej niż 1/10 przecietnego wynagrodzenia brutto i nie więcej niz jego trzydziestokrotność?

2. Czy lepiej żebym na wizytę wybrał się w asyście adwokata?

3. Czy powinienem od komornika otrzymać jakiś dokument o umorzeniu postępowania egzekucyjnego?

4. Czy powinienem złożyć wyjaśnienie na piśmie, aby potem uniknąć "nieporozumień"?

5. Czy komornik w powyższej sytuacji może nadal prowadzić postepowanie egzekucyjne i zajmowac środki na poczet spłaty nieistniejącego juz zobowiązania? (czyli na przykład wejść dom mieszkania wyważając drzwi)

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Muzzy_33 jest off-line  
25-07-2010, 14:00  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Należy złożyć skargę na czynności komornika, skarga przysługuje również na zaniechanie.
W Pana przypadku - komornik winien umorzyć postępowanie a do czego obliguje go wniosek złożony przez wierzyciela.
Bedek jest off-line  
25-07-2010, 14:30  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jak mniemam, meritum sprawy jest tu "zaniechanie umorzenia postępowania egzekucyjnego pomimo stosownego wniosku wierzyciela". Wzorów takiego pisma jest w internecie bez liku, więc nie powinienem mieć problemu ze sformulowaniem swojego zażalenia.
Niemniej jednak, nie daje to jednoznacznej odpowiedzi na moje pozostałe pytania, szczególnie Pyt. 5.
Co ciekawe, komornik wysyła korespondencje na adres pod którym od 25 czerwca nie jestem zameldowany, gdyż mieszkanie sprzedałem. Tak więc wszystkie przesyłki docierają do mnie za pośrednictwem nowych lokatorów i tak naprawdę komornik chcę dokonywać czynności egzekucyjnych na nieruchomości która nie jest juz moją własnością.
Wynika z tego również jednoznacznie, że nie zadał on sobie żadnego trudu "sprawdzenia" czy tez zdobycia informacji o moim aktualnym miejscu pobytu. Jak więc można mówić o "szeregu czynności wykonanych przez niego, a mających na celu względy procesowe sprawy". To było jedyne, co usłyszałem podczas wspomnianej w pierwotnym poście rozmowy telefonicznej z prowadzącym sprawę asesorem komorniczym, gdy zapytałem o koszty egzekucji. Oczywiście w kontekście całkowitej ich kwoty, która w przybliżeniu wynosi 25% całkowitego roszczenia wierzyciela: ~3000 PLN przy całkowitej kwocie wierzytelności opiewającej na 12.000 PLN spłaconej przeze mnie całkowicie, bezpośrednio na konto bankowe wierzyciela i z pominięciem komornika. Realnie zatem kwota wyegzekwowana przez biuro komornika to dokładnie zero. Jak zatem można wyliczyć od zera 3000 PLN. Interesujący mnożnik jakby nie patrzeć.

Dodatkowo większego znaczenia nabiera pytanie czy w ogóle powinienem sie stawiać w biurze komornika czy może bardziej produktywna byłaby wizyta w sądzie i złożenie skargi?
Jaka data jest datą od której mogę liczyc ustawowe 7 dni na złozenie skargi w sądzie? 16 lipca, czyli wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania, czy może 21 lipca czyli dzień w którym otrzymałem wezwanie do złożenia wyjaśnień? Niestety jeśli obowiązuje pierwszy przypadek, to wydaje się że termin upłynął.
Muzzy_33 jest off-line  
25-07-2010, 15:48  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji:
Przepis prawny:
Ar. 49.2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

a zatem odp. na pytanie nr 1 - NIE PRAWDA - być może działania komornika są związane z egzekucją należnej mu opłaty.
2. lepiej - zawsze to fachowa (miejmy nadzieję) pomoc
3. tak - powinno zostać wydane postanowienie o ustaleniu kosztów postępowania i jego umorzeniu na podst. art. 825 § 1 kpc.
4. wyjaśnienia co do czego? komornik jest związany wnioskiem wierzyciela o umorzenie egzekucji.
5. komornik nie wyważa drzwi - otwiera je ślusarz. Komornik może podjąć takie działania w celu wyegzekwowania należnej mu opłaty. Jeżeli nie jest właściwy to składa wniosek do komornika właściwego wraz ze swoim postanowieniem o którym mowa w pkt. 3 (w nim ustalona jest również opłata komornika)
Bartata jest off-line  
25-07-2010, 18:31  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Dziękuje za odpowiedź.
Cytat:
W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania
Sęk w tym, że nie ma juz świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Cała należność została spłacona wierzycielowi. Jednakże wniosek o umorzenie nastąpił po doręczeniu zawiadomienia. W związku z tym od czego naliczane będzie 5% ?

PS Niejasno się wyraziłem, wiadomo, że komornik nie wyważa drzwi. Natomiast moje pytanie brzmi, czy może to w zaistniałej sytuacji przy pomocy ślusarza i w asyście policji zrobić?
PS 1 Czy jeśli nadal formalnie nie umorzył sprawy, to przysługuje mi wspomniana w pierwszej odpowiedzi skarga na działania komornika?
Muzzy_33 jest off-line  
25-07-2010, 20:57  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.966
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

To nie do końca tak i szczerze mówiąć ciut ciężko to wytłumaczyć...rzeczywiście zadłużenie zostało spłacone ale...POZA postępowaniem egzekucyjnym...przepis który przytoczyłem ma za zadanie ochronę komornika, który nie powinien być stratny z tego powodu że wierzyciel z dłużnikiem dojdą do porozumienia poza post. egzekucyjnym, dłużnik spłaci wszystko a komornik zostanie nazwijmy to "na lodzie".
Dlatego należy rozróżnić kwotę wyegzekwowaną od kwoty zapłaconej POZA postępowaniem egzekucyjnym. Kwota którą wpłacił Pan bezpośrednio wierzycielowi de facto została do wyegzekwowania w p. egzekucyjnym i od niej ma prawo komornik naliczyć opłatę w związku z tym że postępowanie ma być umorzone.
Mam nadzieję że nie zagmatwałem...może ktoś coś rozjaśni lepszymi słowami
Tak skarga przysługuje.
Bartata jest off-line  
26-07-2010, 08:46  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

No właśnie jak to w polskim prawie - dla normalnego człowieka zagadka goni zagadkę, a ile przepisów tyle ich interpretacji.
Co do opłaty komorniczej, to jest to chyba największa tajemnica.
Cytat:
W wyroku z dnia 8 maja 2006 r, sygn. akt P18/05 Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawodawca przyjął model uzależniający opłatę egzekucyjną, będącą elementem wynagrodzenia komornika, od skuteczności egzekucji. Tymczasem umorzenie postępowania ma miejsce wtedy, gdy egzekucja nie była skuteczna, ponieważ dłużnik spełnił świadczenie dobrowolnie. Dlatego zdaniem Trybunału sytuacja, gdy komornik pobiera 15-procentową opłatę, choć sam niczego nie wyegzekwował, narusza Konstytucję. Od dnia opublikowania, wyroku w Dzienniku Ustaw z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji znikają zapisy pozwalające komornikowi pobierać opłatę w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela lub z mocy prawa.
Tak więc komornik może działać nawet niezgodnie z konstytucją i wyrokami Trybunału Konstytucyjnego? Naprawdę w ciekawym kraju żyjemy.

Jako, że nie jestem prawnikiem ale przedstawicielem zawodu związanego z naukami ścisłymi więc mała zagadka matematyczna:
dług = 12.000 PLN
15 % z 12.000 PLN = 1800 PLN
5 % z 12.000 PLN = 600 PLN
Jak więc komornik wyliczył 3000 PLN ? Z jakiego wzoru ?
Ile w końcu powinienem w takim razie zapłacić: 1800, 600, 2900 czy też może wystąpić z wnioskiem do sądu o wyznaczenie opłaty egzekucyjnej gdyż tą podaną przez komornika uważam za niesłuszną?
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 12:39  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Cytat:
Napisał/a Muzzy_33 Zobacz post
czy też może wystąpić z wnioskiem do sądu o wyznaczenie opłaty egzekucyjnej gdyż tą podaną przez komornika uważam za niesłuszną?
Nie.
Informacje uzyskane w pogaduszce telefonicznej z komornikiem - nie mogą stanowić zarzutów skutecznej skargi na czynności komornika.

Kiedy dostanie Pan postanowienie komornika o ustaleniu kosztów tego postępowania - wtedy proszę napisać.
Pomożemy
Bedek jest off-line  
26-07-2010, 14:03  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Cytat:
Napisał/a Bedek
Kiedy dostanie Pan postanowienie komornika o ustaleniu kosztów tego postępowania - wtedy proszę napisać.
Pomożemy
To już jutro ...
Niemniej jednak koszty egzekucji opiewające na bez mała 3000 PLN były podane już na pierwszym piśmie od komornika zwanym: "Zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji"
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 14:26  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Dla zainteresowanych ciekawy link:
http://www.sn.pl/aktual/pytaniapr/ic...ZP-0142_08.pdf
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 14:39  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

A tu uchwała Sądu Najwyższego, Sygn. akt III CZP 142/08 z dnia Dnia 12 lutego 2009 r. w związku z powyższym zapytaniem Sądu Okręgowego:
http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasad...ZP-0142_08.pdf
Dla mnie najważniejsze jest zdanie:
Cytat:
Napisał/a Sąd Najwyższy
Komornikowi nie przysługuje, na podstawie art. 49 ust. 1 w związku z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. 2006 r., Nr 167, poz. 1191 ze zm.) w brzmieniu tych przepisów sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 112, poz. 769), opłata stosunkowa w wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela z powodu zapłaty przez dłużnika wierzycielowi pełnej kwoty dochodzonej w tym postępowaniu egzekucyjnym.
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 14:43  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Cytat:
Napisał/a Muzzy_33 Zobacz post
Dla mnie najważniejsze jest ...
Widzę, iż stara się Pan sobie sam pomóc
Ale niestety teza tej uchwały nie za bardzo znajduje zastosowanie w Pana sprawie.
Bedek jest off-line  
26-07-2010, 15:00  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Robię co mogę
Jeśli mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego w moim przypadku nie ma?
Wydaję mi się bowiem, że "u mnie" jest nawet bardziej interesująco, aniżeli w rzeczonym postępowaniu egzekucyjnym (tzn. tym do którego Sąd Okręgowy sformułował zapytanie prawne, a Sąd Najwyższy odpowiedział Uchwałą), gdyż tam miały miejsce zajęcia np. rachunku bankowego dłużniczki. Tak więc Komornik podjął już konkretne działania mające na celu wyegzekwowanie należności. Co prawda nieskuteczne, ale zawsze mające znamiona "Czynności komorniczych".
U mnie jedynymi realnymi działaniami były:
- wysłanie zawiadomienia o wszczęciu egzekucji (po otrzymaniu którego, już następnego dnia zaspokoiłem roszczenia wierzyciela bezpośrednio u niego, a wierzyciel następnego dnia wystąpił o umorzenie postępowania egzekucyjnego)
- wrzucenie do skrzynki pocztowej wezwania do stawiennictwa celem złożenia wyjaśnień

Jak już wspomniałem oba dokumenty zostały dostarczone pod nieaktualny adres i otrzymałem je tylko dzięki życzliwości ludzi którzy ode mnie nieruchomość kupili. Jak więc można tu mówić o jakichkolwiek działaniach ze strony komornika? A tym bardziej o "wyegzekwowanych kwotach"?

PS Czy mam przez to rozumieć, że na Komornika nawet Sąd Najwyższy nie pomoże?
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 15:27  
Muzzy_33
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Hmmm... nawet zaś jeśli uchwała SN nie ma zastosowania w moim przypadku, to przytoczona tu wcześniej "Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji", art 49 pkt 2 mówi
Cytat:
... na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania ...
Jak już wcześniej wspominałem, jestem umysłem raczej ścisłym więc:
dług do wyegzekwowania: 12.000 PLN
dług zapłacony bezpośrednio wierzycielowi: 12.000 PLN
wartość świadczenia pozostałego: 0 PLN
5% z 0 = 0
Tak ja to rozumiem.
Spodziewam się jednak, że wedle prawa Rzeczpospolitej "wartość świadczenia pozostałego", to całkowita kwota długu, czyli w tym przypadku 12.000 PLN, a zatem 5% z 12.000 PLN to 600 PLN. Hmmm... Muszę powiedzieć, że najchętniej W.Czc. P. Komornikowi nie zapłaciłbym nic, ale jeśli ceną za święty spokój jest 600 PLN, to chyba ja zapłacę. Obawiam się jednak, iż taka kwota pozostaje tylko w sferze marzeń i wspomniany W.Czc. P. Komornik będzie chciał ode mnie pierwotnie wyliczone koszty postępowania egzekucyjnego w kwocie 3000 PLN. Zobaczymy jutro. Niemniej jednak proszę o odpowiedź na pytanie z poprzedniego postu:
Jeśli mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego w moim przypadku nie ma zastosowania, ta konkretna uchwała SN?
Pozdrawiam
Muzzy_33 jest off-line  
26-07-2010, 16:18  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: komornik-umorzenie na wniosek wierzyciela, a dalsze działania komornika

Cytat:
Napisał/a Muzzy_33 Zobacz post
Jeśli mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego w moim przypadku nie ma zastosowania, ta konkretna uchwała SN?
Było to już kilkakrotnie wyjaśniane na forum.
Bo zmieniła się treść ustawy, a Pana obowiązuje ta nowsza.
Bedek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umorzenie na wniosek wierzyciela (odpowiedzi: 7) Witam, otrzymałem pismo od komornika , że umorzył egzekucję na podst. art. 825 pkt. 1 kpc. oraz 770 kpc Do zapłacenia mam opłatę stosunkową z art....
§ Zbieg egzakucji a dalsze działania komorników (odpowiedzi: 14) Witajcie. Mam pytanie odnośnie zbiegu egzekucji, proszę o wyjaśnienie i radę: - ze względu na długi jeden Komornik zajął mi nadpłaty podatku,...
§ Umorzenie na wniosek wierzyciela (odpowiedzi: 5) Witam, bardzo proszę o odpowiedź w związku z moimi wątpliwościami co do pisma które dostałam od komornika. Komornik wszczął postępowanie wobec...
§ Działania na szkodę wierzyciela - alimenty, komornik (odpowiedzi: 3) witam serdecznie, prosiłbym o radę, wyjaśnienie sytuacji. Otóż jestem studentem, pobieram alimenty od ojca. Kilka miesiecy temu dostałem...
§ Czy prawo zezwala na takie działania wierzyciela i komornika? (odpowiedzi: 7) Witam Wszystkich! Tym razem, chciałbym zwrócić się do Państwa z prośbą o informacje, kierując pytania, dotyczące zakresu uprawnień komornika oraz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:08.