Zajęcie kwoty odszkodowawczej - Forum Prawne

 

Zajęcie kwoty odszkodowawczej

Czy kwoty odszkodowawcze za wypadek oraz renty odszkodowawcze są wolne od zajęć sądowych? (jeśli tak to na jakie paragrafy można się powołać). Z góry dziękuję za odpowiedź....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
15-11-2010, 17:34  
Apoqeum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zajęcie kwoty odszkodowawczej

Czy kwoty odszkodowawcze za wypadek oraz renty odszkodowawcze są wolne od zajęć sądowych?

(jeśli tak to na jakie paragrafy można się powołać).


Z góry dziękuję za odpowiedź.
Apoqeum jest off-line  
17-11-2010, 14:29  
Apoqeum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zajęcie kwoty odszkodowawczej

Witam serdecznie.
Zna ktoś może odpowiedz na powyższe pytanie?
Apoqeum jest off-line  
03-12-2010, 19:42  
Apoqeum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zajęcie kwoty odszkodowawczej

Bardzo proszę o pomoc, mój tata ma mało czasu ((
Apoqeum jest off-line  
04-12-2010, 12:56  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 2.094
Domyślnie RE: Zajęcie kwoty odszkodowawczej

Art. 831. § 1 k.p.c.. Nie podlegają egzekucji:

5) świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW FINANSÓW I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 lipca 1986 r.
w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej.

Na podstawie art. 831 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:

§ 1. Z zastrzeżeniem art. 832 i art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego, świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.

§ 2. Ograniczenia egzekucji, o których mowa w § 1, nie dotyczą egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Anna P. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nie rozumiem kwoty wolnej od zajęcia (odpowiedzi: 18) Zarabiam minimalna krajowa. Kwota wolna od zajęcia 12 tysięcy około. Jak to jest? Czytam w internecie i nigdzie nie ma przykładu jak to działa w...
§ Koniec kwoty wolnej od zajęcia (odpowiedzi: 5) Witam mam konto w ING. Niestety dzięki dziedziczności długów spłacam dług za rodziców, którzy nie płacili za mieszkanie z 20 tysięcy zostało już...
§ depozyt zajętej kwoty (odpowiedzi: 6) Znajoma ma komornika. Przypadkiem wyszło, że w pewnym miesiącu wierzyciele nie dostali pieniędzy, mimo że zostały jej potrącone z wynagrodzenia....
§ Powielanie kwoty będącej przedmiotem zajęcia (odpowiedzi: 1) Niedawno dowiedziałem się, że jestem dłużnikiem wobec Prokura. Nic mi o tym nie wiadomo gdyż rzekomo korespondencja pod która były wysyłane pisma...
§ zajęcie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego przez bank (odpowiedzi: 1) Witam piszę w imieniu członka rodziny, który jest dłużnikiem i posiada zajęcie komornicze. Zakład pracy potrąca tej osobie połowę wynagrodzenia na...
§ Zajęcie emerytury-do jakiej kwoty? (odpowiedzi: 2) Witam...jeśli moi rodzice maja zajęte emerytury przez komornika - ojciec brał 1000 zł a teraz 740 zł, a mama brała około 900 zł a teraz lekko ponad...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:52.