O co w tym wszystkim chodzi? - Forum Prawne

 

O co w tym wszystkim chodzi?

Miałem rozprawę apelacyjną w kwietniu tego roku. Miałem do zapłacenia określoną kwotę. Po rozprawie skontaktowałem się telefonicznie z kancelarią, której miałem zapłacić te pieniądze, aby przesłałi do mnie przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty z numerem konta. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
18-11-2010, 08:58  
dewas
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie O co w tym wszystkim chodzi?

Miałem rozprawę apelacyjną w kwietniu tego roku. Miałem do zapłacenia określoną kwotę. Po rozprawie skontaktowałem się telefonicznie z kancelarią, której miałem zapłacić te pieniądze, aby przesłałi do mnie przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty z numerem konta. Dostałem je po miesiącu. Zapłaciłem całość po jakimś tygodniu.

Wczoraj rano zgłosiłem po zatankowaniu paliwa kradzież pieniędzy z konta bankowego policji, bo stacja benzynowa nie chciała mnie puścić.
Po południu dowiedziałem, że mam list polecony w miejscu, w którym nie jestem zameldowany od ponad miesiąca o wszczęciu przez komornika egzekucji i zajęciu rachunku bankowego.

Reasumując:
- Komornik nie musi sprawdzać czy wezwanie do zapłaty wyroku zostało wcześniej uregulowane
- Komornik nie musi sprawdzać obecnego adresu zameldowania rzekomego dłużnika przed wysyłką korespodencji o wszczęciu postepowania egzekucyjnego i zajęciu rachunku bankowego
- Komornik nie musi otrzymać żadnego potwierdzenia dostarczenia pisma do dłużnika, żeby wejść na rachunek bankowy dłużnika

To ja się pytam, po co komornik traci pieniądze na znaczek pocztowy, papier, atrament?Jaki to ma sens jak i tak robi co mu się podoba.

Po jakim czasie komornik zejdzie mi z rachunku bankowego, gdy otrzyma dowody wpłaty za wyrok? Bo mam 0 złotych na koncie i tak za bardzo nie mam pomysłu za co żyć.

Dziękuję za potencjalne odpowiedzi.
dewas jest off-line  
18-11-2010, 09:10  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Cytat:
Napisał/a dewas Zobacz post
Po jakim czasie komornik zejdzie mi z rachunku bankowego, gdy otrzyma dowody wpłaty za wyrok?
Na to pytanie nie ma precyzyjnej odpowiedzi.
Po otrzymaniu od Pana informacji o tym, że spłacił Pan bezpośrednio całe zadłużenie, komornik będzie musiał zawiadomić o tym wierzyciela i poczekać na reakcję z jego strony.
Organ egzekucyjny będzie mógł umorzyć postępowanie (i zwolnić zajęty rachunek bankowy) dopiero po otrzymaniu stosowanego wniosku od wierzyciela.
lokata jest off-line  
18-11-2010, 09:39  
dewas
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Dziękuję za odpowiedź. Czyli znając reakcję wierzyciela na jakiekolwiek pisma potrwa to 2,3 miesiące. Idealnie na święta.
dewas jest off-line  
18-11-2010, 10:08  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Sugeruje działać dwutorowo. Równocześnie zawiadomić komornika o spłacie zadłużenia i skontaktować się z wierzycielem i naciskać by jak najszybciej składał wniosek o umorzenie egzekucji. Ponadto, jeżeli faktycznie spłacił Pan swoje zobowiązania przed złożeniem przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji, to trzeba będzie zadbać by kosztami postępowania został obciążony on a nie Pan (art. 49 ust. 4 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).
lokata jest off-line  
18-11-2010, 10:27  
dewas
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Pismo od komornika zostało napisane 28-10-2010. Przelew zrobiłem 29-05-2010, więc mam nadzieję, że swoje zobowiązanie spłaciłem przed złożeniem przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji.
Właśnie się dowiedziałem, że wniosek wpłynał dni 22-10-2010, więc wygląda na to,że jestem czysty.
No jeszcze tego by brakowało, żebym płacił za koszty egzekucji. Ciekawe kto zapłaci za odsetki od moich rat, kredytu jak zabiorą mi pensje.
dewas jest off-line  
25-11-2010, 10:54  
dewas
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Postanowiłem skontaktować się również z wierzycielem jak mi doradzano wcześniej. Oczywiście pieniądze wpłynęły na ich konto przed wpłynięciem wniosku do wierzyciela.
Wczoraj dzwoniłem i ponoć komornik umorzył sprawę i wysłał pismo do banku o zejście z rachunku bankowego.

Teraz moje pytania. Do 19.11 miałem ratę za samochód 700 pln, do 22-24 rat łącznie za 1000pln m. in. za lodówkę,drzwi i inne rzeczy.Wiem, że jest ich sporo, ale zawsze spłacałem je regularnie. Do dnia dziś ciągle mam blokadę na koncie. Teraz przez błąd wierzyciela banki naliczają mi odsetki. Nie chodzi o tę kwotę odsetek, bo mnie na to stać, ale dla zasady chciałbym wiedzieć czy w ogóle istnieje opcja przerzucenia tych kosztów na wierzyciela?

pozdrawiam i dziękuję za odp.
dewas jest off-line  
25-11-2010, 14:18  
trojanescu
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

"ponoć komornik umorzył sprawę" - widziałeś postanowienie o umorzeniu? nie mów, że cały czas korespondencja jest przesyłana na adres pod którym nie urzędujesz? sprawdź to postanowienie i czy aby na pewno w nim zawarto sformułowanie, iż było to niecelowe wszczęcie egzekucji i kosztami postępowania jest obciążony wierzyciel.

"No jeszcze tego by brakowało, żebym płacił za koszty egzekucji" - żeby nie było że nie ostrzegałem
trojanescu jest off-line  
26-11-2010, 11:21  
dewas
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Nie otrzymałem postanowienia żadnym listem. Do banku komornik rzekomo wysłał pismo w poniedziałek. Akurat składa się, że to dotyczy banku WBK, w którym znajomi pracują i póki co nie otrzymali żadnego pisma. Informację dotyczącą umorzenia sprawy otrzymałem telefonicznie od komornika.Wysłałem wcześniej w mailu do niego potwierdzenia wpłat za wyrok zresztą nieuczciwy...i w tym także adres zameldowania, bedący adresem do korespondencji.
Próbuję jeszcze się skontaktować z moim byłym miejscem zameldowania, ale póki co bezskutecznie.

Z całym szacunkiem dla całego grona komorników i zasad panujących w Polsce, ale w momencie kiedy ja przesyłam potwierdzenia zrobienia przelewów oraz ich dostarczenia na konta wierzyciela, to w tym momencie bez żadnej biurokracji zbędnej całkowicie, wszystkie czynności powinny zostać cofnięte. A nie że oni piszą pismo do wierzyciela, Ci odpisują kiedy im się chce, Komornik dostaje odpowiedź mysli 5 dni jaką decyzję podjąć, wysyła kolejne pisma do mnie i banku i trwa do wieczność, a ja jestem bez funduszy.

WBK od otrzymania pisma od komornika ma czas 2 tygodni na zejście z rachunku bankowego...Po prostu genialnie!!!
To jest chyba jakieś wariatkowo.
dewas jest off-line  
27-11-2010, 16:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: O co w tym wszystkim chodzi?

Ponieważ rozwój technologiczny sprawia, że takie potwierdzenie zapłaty dłużnik może sobie sam wystukać na komputerze albo zrobić inny numer to potwierdzenie od wierzyciela jest niezbędne. Kilka razy widziałam podrobione potwierdzenia przelewów od dłużników, niestety.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jeśli nie wiesz o co chodzi - to znaczy, że chodzi o pieniądze... (odpowiedzi: 4) Pożyczyłem mojemu koledze sporą sumę pieniędzy na rozkręcenie biznesu, ale niestety nie mam na to żadnej umowy, potwierdzenia tejże pożyczki. Biznes...
§ „Przede wszystkim leczyć.” (odpowiedzi: 2) Witam mam brata który odsiaduje dwa wyroki w więzieniu jeden 2 lata a drugi 1rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności nie pamietam z jakich paragrafów...
§ Co mam z tym wszystkim zrobić: (? (odpowiedzi: 6) Siema. Mam taki problem. Rodzice chcieli mnie wymeldować. Ostatnio jakoś przed świętami dostałem smsa od matki,że po świętach we wtorek wtorek złoży...
§ Co mam z tym wszystkim zrobić: (? (odpowiedzi: 2) Siema. Mam taki problem. Rodzice chcieli mnie wymeldować. Ostatnio jakoś przed świętami dostałem smsa od matki,że po świętach we wtorek wtorek złoży...
§ Getin bank odradzam wszystkim (odpowiedzi: 3) Mam pytanie czy jesli zostane oszukana przez doradce finansowego w sprawie kredytu mieszkaniowego to jest to przestepstwqo z jego strony? Dodam ze...
§ dziekuje za pomoc wszystkim (odpowiedzi: 3) dzieki wielkie


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:16.