komornik - Forum Prawne

 

komornik

Czy komornik który pobiera już z emerytury swoją dole może wejść na konto i spowodować minus. w wigilie w oddziale bankowym usłyszałam że mam zajęcie konta przez komornika oraz parę tyś na minusie....Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-12-2010, 12:38  
52eluchna
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie komornik

Czy komornik który pobiera już z emerytury swoją dole może wejść na konto i spowodować minus. w wigilie w oddziale bankowym usłyszałam że mam zajęcie konta przez komornika oraz parę tyś na minusie.
52eluchna jest off-line  
26-12-2010, 13:32  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: komornik

Poczytaj podobne tematy i skonstruuj prawidłowo zapytanie. Komornik nie robi minusa, nie może też, co do zasady, zająć "debetu". Więc albo używasz idiotycznych skrótów myślowych, albo bank nie zna prawa (ma złą praktykę). Idiotyczny skrót myślowy - bo jak nie znamy pojęć, to opisujemy sytuację "na okrągło".
rafal_26 jest off-line  
26-12-2010, 13:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: komornik

Komornik, działając na wniosek wierzyciela dokonuje czynności egzekucyjnych zgodnych ze wskazaniem sposobów egzekucji i źródeł majątku.
Jeżeli wierzyciel zleca poszukiwanie majątku, wtedy komornik "szuka" składników majątku podlegających zajęciu. Wysyła zapytania, m.in do ZUS, US, katastrów miejskich, CEPiK itd.
Informacje o rachunku bankowym i banku w którym dłużnik posiada konto osobiste komornik najczęściej uzyskuje z ZUS oraz US. Na tej podstawie, zgodnie z wniosekim wierzyciela dokonuje zajęcia rachunku bankowego.
Ale - o ile na konto wpływają środki już po potrąceniu np w ZUS na rzecz komornika, kwota salda minusowego nie wpływa na mozliwość podjęcia przekazywanych na ten rachunek kwot. Komornik ma obowiązek poinformować bank w dokonanym zajęcu do jakiej kwoty dłużnik może podejmować pieniądze.
Zgodnie z prawem bankowym na dzień dzisiejszy kwota wolna od zajęcia komorniczego to kwota równa trzem średnim miesięcznym pensjom. Powstaje taka sytuacja, jeśli na koncie nie ma takiej kwoty - komornik nie dostanie pieniędzy z konta dłużnika, nawet w sytuacji gdy je zajął, pod warunkiem że jest to kwota mniejsza niż 3 średnie pensje. Kwota może być mniejsza nawet o 1 zł. BAnk nie wypłaci komornikowi pieniędzy, ale dłużnik także ich nie otrzyma. Będzie mógł pobrać tylko uznania z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty, ponieważ te świadczenia są już objęte egzekucją.
 
26-12-2010, 14:12  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: komornik

Kwota może być mniejsza nawet o 1 zł. BAnk nie wypłaci komornikowi pieniędzy, ale dłużnik także ich nie otrzyma. Będzie mógł pobrać tylko uznania z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty, ponieważ te świadczenia są już objęte egzekucją.

Skąd tak dziwny pomysł?? Takie rozwiązanie zawiera dwa błędy logiczne. Po pierwsze po co kwota wolna, skoro nikt jej nie może dostać. Po drugie bank, ani komornik nie ma obowiązku badać źródła środków. Więc nie ma znaczenia, czy są one z ZUSu, zakłądu pracy itp. Następuje zajęcie WIERZYTELNOŚCI, a nie "pieniędzy z ZUSu". Wiele razy to tłymaczyliśmy i takie jest stanowiskow MS w tej sprawie. Poza tym kwota wolna od zajęcia NIE DOTYCZY egzekucji na rzecz alimentów. Jedynym obowiązkiem, gdzie należy badać, ale nie robi tego komornik, jest sytuacja z rachunkiem wspólnym. Takie rozwiązanie wynika wprost z przepisów, ale tobi to SĄD w trybie powództwa z art. 841 kpc.
rafal_26 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ komornik a konto żony jakie prawa ma komornik (odpowiedzi: 4) Witam Czy po zajęciu przez komornika konta męża , komornik może też zająć osobne konto żony ???????????????
§ Komornik - dług spłacony a komornik nadal żąda zapłaty (odpowiedzi: 8) Witam wszystkich. Sprawa, którą tutaj opiszę dotyczy mojej żony a od Was drodzy forumowicze chciałbym dowiedzieć się co żona może zrobić z...
§ Komornik i jego działania-czy to wogóle komornik i jakie ma prawa (odpowiedzi: 4) Witam!. W środę do mojego domu przyszedł pan, który określił się mianem komornika, nie pokazał legitymacji. Jakież było moje zdziwienie kiedy...
§ Komornik alimenty a drugi Komornik (odpowiedzi: 3) Witam , mam pytanie , mam zasądzone alimenty które płacę nie regularnie do Komornika , parę dni temu dostałem pisemko od drugiego Komornika gdzie...
§ kredyt=komornik + alimenty=komornik (odpowiedzi: 4) Witam szanownych forumowiczów. Mam nie spłacony kredyt za który mam już komornika 50% pensji, teraz do tego dojdą niespłacane alimenty, które...
§ Komornik i komornik aż do znudzenia (odpowiedzi: 13) Witam Swoją sprawę już opisywałem na forum jakieś pół roku temu, ale nie mogę znaleźć wątku wię zrobię to jeszcze raz. W lutym ubiegłego roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:16.