Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe - Forum Prawne

 

Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

Witam, proszę o poradę. Samotnie wychowuję dziecko dotknięte przewlekłą chorobą, rozwiodłam się z mężem 6 lat temu i wtedy sąd dokonał podziału majątku. W momemcie rozwodu i podziału majątku mieszkanie nie było własnościowe. W ramach ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
15-02-2011, 17:14  
tkpc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

Witam, proszę o poradę.

Samotnie wychowuję dziecko dotknięte przewlekłą chorobą, rozwiodłam się z mężem 6 lat temu i wtedy sąd dokonał podziału majątku. W momemcie rozwodu i podziału majątku mieszkanie nie było własnościowe. W ramach podziału majątku mam do spłacenia byłego mężą na kwotę aktualnie 30.000 zł. Komornik zajął moje wynagrodzenie i potrąca jego część na poczet tego długu.

Ostatnio skorzytałam z możliwości bardzo taniego wykupienia spółdzielczego mieszkania na własność. Teraz mój były mąż, dowiedział się o tym i zażądał spłaty w jednej racie, ponieważ mam mieszkanie własnościowe.

Czy w takiej sytuacji komornik ma prawo sprzedać mieszkanie? Co stanie się ze mną i z córką? Bardzo proszę o poradę i podpowiedź co mogę dalej zrobić?
tkpc jest off-line  
15-02-2011, 18:03  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.183
Domyślnie RE: Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

Tak. Po sprzedaży będzie Pani zobowiązana przez sąd do wydania mieszkania nabywcy. Córka (niepełnoletnia) jeśli nie opuści razem z Panią sprzedanego mieszkania, w toku procesu o eksmisję otrzyma prawdopodobnie lokal socjalny od gminy. Jest to tani lokal o obniżonym standardzie.
Krispl jest off-line  
15-02-2011, 19:44  
tkpc
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

dziękuję za odpowiedź. To nie wygląda dobrze. Czy mogę w jakiś sposób nie dopuścić do sprzedaży mieszkania albo eksmisji? Czy np. wchodzi w grę "oddanie" części udziałów mieszkania byłemu mężowi? Albo przynajmniej czy mogę sama sprzedać mieszkanie, pewnie uzyskałam lepszą cenę?
tkpc jest off-line  
16-02-2011, 05:04  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

Cytat:
Napisał/a tkpc Zobacz post
Albo przynajmniej czy mogę sama sprzedać mieszkanie, pewnie uzyskałam lepszą cenę?
Możesz. Pamiętaj jednak, że musisz wówczas spłacić wierzyciela - inaczej narazisz się na odpowiedzialność z art. 300 kk.
Baba Jaga jest off-line  
16-02-2011, 07:20  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.963
Domyślnie RE: Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe

Warto również realizować taką sprzedaż za wiedzą komornika...istnieją nadal koszty egzekucyjne. Bardzo często jest tak że u notariusza oprócz stron stawia się również upoważniony pracownik kancelarii komornika, który odbiera kwotę zadłużenia wraz z kosztami. Informacja o tym jest zawarta w akcie notarialnym rzecz jasna.
Bartata jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw a własnościowe (odpowiedzi: 6) Czym różni się mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw od mieszkania własnościowego?
§ mieszkanie własnościowe z KW a spółdzielcze własnościowe z KW (odpowiedzi: 5) jaka jest różnica między mieszkaniem własnościowym z Księgą Wieczystą a mieszkaniem spółdzielczym własnościowym z Księgą Wieczystą?
§ Postępowanie upadłościowe firmy (odpowiedzi: 2) Mam problem, którego rozwiązanie nie mogłam znaleźć nigdzie. A mianowicie mam firmę i korzystałam z usług firmy kurierskiej. Czasem wysyłałam...
§ Mieszkanie spółdzielczo własnościowe a własnościowe (odpowiedzi: 6) Witam, Chciałabym kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Nie ma założonej księgi wieczystej. Ile kosztuje przekształcenie mieszkania...
§ Postępowanie spadkowe - częściowe (odpowiedzi: 4) Witam, mam taki problem. Chciałbym przeprowadzić postępowanie spadkowe ale tylko jednej rzeczy a mianowicie pojazdu. Czy można takie coś zrobić czy...
§ postępowanie komornicze, a przepisane własności (odpowiedzi: 7) Witam kolegów, mam bardzo ważne pytanie, a niestety nie mam kogo się poradzić. Sytuacja przedstawia się następują: dziadek z babcią 10 lat temu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:33.