Można, ale nie jest to konieczne.
Muszę sprostować swoją poprzednią wypowiedź.
Poprzednia wersji przepisu art. 916
kpc uzależniała nałożenie środków przymusu - od wniosku wierzyciela :
- Przepis prawny:
Art. 916. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawił się w celu złożenia wykazu i przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złożył lub odmówił odpowiedzi na zadane mu pytania lub złożenia przyrzeczenia, sąd na wniosek wierzyciela zastosuje w stosunku do niego środki przymusu, stosując odpowiednio przepisy o egzekucji roszczeń niepieniężnych. O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie w celu złożenia wykazu i przyrzeczenia.
Obecne brzmienie przepisu już takiego obowiązku na wierzyciela nie nakłada ( porównaj również - > 1050 § 3
kpc ).
- Przepis prawny:
Art. 916. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca, z uwzględnieniem art. 276 § 2. O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie.
Trzeba pamiętać, iż celem środków przymusu jest jedynie przełamanie oporu dłużnika, nie prowadzą one bezpośrednio do zaspokojenia ani nie stanowią kary dla dłużnika.