Zajęcie samochodów - Forum Prawne

 

Zajęcie samochodów

Witam Na wstępie mojego problemu nadmieniam że nie posiadam rozdzielczości małżeńskiej. Komornik dokonał zajecia 2 moich samochodów. Jeden z nich jest samochodem osobowym wart 12 000 zł kupionym w kredycie zaciągniętym przeze mnie i żonę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
05-07-2011, 19:59  
Artur70
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zajęcie samochodów

Witam
Na wstępie mojego problemu nadmieniam że nie posiadam rozdzielczości małżeńskiej.
Komornik dokonał zajecia 2 moich samochodów. Jeden z nich jest samochodem osobowym wart 12 000 zł kupionym w kredycie zaciągniętym przeze mnie i żonę ale kredyt został spłacony, a samochód jest zarejestrowany na mnie Doszło do tego że licytacja będzie za tydzień.
Drugi samochód jest sam. dostawczym kupionym na kredyt i jeszcze go spłacam, ale ze spłatą jest ok. i nadal go spłacam. Do grudnia miałem działalność gospodarczą, a od nowego roku -styczeń- działalnosć otwarła żona bo płaci niski zus. Ja jej pomagam jako kierowca w prowadzeniu działalności i jest to jedyne nasze źródło utrzymania. Bank dowiedziawszy się że mogą być sprzedane moje udziały grozi że zerwie umowe, a ja będę musiał spłącic resztę kredytu, który spłacam w terminie. Jesli strcę samochód dostawczy to juz niczego nie spłacę. Ponadto Mamy z żoną dom (podarowany przez teściów) gdzie mieszkają teściowie i mają tzw. wymowę dożywotnią z wydzielonym dla siebie całym parterem.

Czy żona powinna się odwołac o decyzji komornika bo przecież jako współwłaściciel który nie był zawiadomiony o zajęciu nie musi przestrzegac terminu odw. (chyba)?
Komornik zajmie i sprzeda mi wszystko z domu i dom?
A samochody ?
Gdy rozmawiałem z komornikiem przedstawiłem mu wszystkie fakty, a on nie zgodził się na odstapienie od licytacji i dobrowolne wpłaty twierdząc że 1000zł to mało i będzie działał dalej.
Bank zyczy sobie pierwszej wpłaty 20 000- nie mam tyle( a reszta ugoda)
Proszę o pomoc - jak zadziałać w tej sprawie
Artur70 jest off-line  
05-07-2011, 22:15  
frankyjoe
Przyjaciel forum
 
Posty: 601
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Sprzedać coś niezajętego, wpłacić żądane 20.000 zł, negocjować z bankiem warunki ugody.
frankyjoe jest off-line  
07-07-2011, 16:21  
bkmt83
Użytkownik
 
bkmt83 na Forum Prawnym
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Z jakiego tytułu masz długi ? czy długi powstały w małżeństwie ?
Dlaczego nie pozbyłeś się samochodów zanim je komornik zajął ?
bkmt83 jest off-line  
07-07-2011, 16:30  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Cytat:
Napisał/a bkmt83 Zobacz post
Dlaczego nie pozbyłeś się samochodów zanim je komornik zajął ?
Może dlatego żeby nie pakować się w jeszcze większe kłopoty?
lokata jest off-line  
08-07-2011, 11:47  
bkmt83
Użytkownik
 
bkmt83 na Forum Prawnym
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Samochody można sprzedać zanim jeszcze przyjdzie pismo od komornika. Wiadomo że jak już komornik przyjdzie i spiesze protokół, że masz coś na stanie to już jest beret, a już nie mówie jak coś wpisze do arkuszu zajęcia.
bkmt83 jest off-line  
08-07-2011, 12:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Cytat:
Napisał/a bkmt83 Zobacz post
Samochody można sprzedać zanim jeszcze przyjdzie pismo od komornika.
Kodeks karny ujmuje to inaczej:
Przepis prawny:
art. 300
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nie ma mowy o żadnym zajęciu przez Komornika. Już wyprzedanie majątku przed jego zajęciem jest przestępstwem w rozumieniu tego przepisu.


Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
 
08-07-2011, 16:34  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 571
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

A jeśli celem tej sprzedaży jest wlaśnie zaspokojenie wierzyciela, a dłużnik robi to tylko po to, aby ze sprzedaży uzyskac większa cenę niż z licytacji komorniczej to tez przestepstwo ?
mada500 jest off-line  
08-07-2011, 16:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zajęcie samochodów

Nie.

'Pozbyć się' samochodów znaczy bardziej ukryć je przed Komornikiem niż za ich pomocą spłacić dług
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ vat od samochodów (odpowiedzi: 1) Moi drodzy mam pytanie odnośnie odliczenia Vat-u od samochodów firmowych. Czy jeśli mam wbity do dowodu VAT-1 mogę odliczyć 100 % vat-u?
§ Licytacja samochodów (odpowiedzi: 5) Mam zajęcie komornicze. Komornik przesłał mi protokół zajęcia dwóch samochodów, których dawno już nie posiadam na skutek ich sprzedaży. Nie...
§ Sprzedaż samochodów (odpowiedzi: 2) Witam Szukałem na forum podobnych wątków, ale nigdzie nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania. Otóż, sprawa wygląda następująco. Załóżmy, kupuje...
§ Dzierżawa samochodów (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Mamy pytanie dotyczące dzierżawy samochodów. Posiadam dwie firmy transportowe. Firma A dzierżawi firmie B kilka...
§ blokady na koła samochodów (odpowiedzi: 10) Czy na terenie naszego Instytutu możemy zakładać blokady na koła samochodów tym użytkownikom, którzy parkują w nie dozwolonych miejscach?
§ Modele samochodów (odpowiedzi: 2) Mam zamiar produkować modele samochodów. Czy będę łamał jakiekolwiek prawa w momencie produkcji i sprzedaży modeli samochodów znanych marek?? Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:46.