Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę? - Forum Prawne

 

Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Witam, 6 lat temu (jak się teraz okazało) bank zajął mojej mamie konto. Na koncie jest saldo ponad 3559 zł, ale dostępne środki to -37994 zł (niespłacony kredyt z odsetkami). To efekt zajęcia egzekucyjnego (obecnie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
18-07-2011, 10:53  
Miff
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Witam,

6 lat temu (jak się teraz okazało) bank zajął mojej mamie konto. Na koncie jest saldo ponad 3559 zł, ale dostępne środki to -37994 zł (niespłacony kredyt z odsetkami). To efekt zajęcia egzekucyjnego (obecnie komornik kończy ściągać kasę z jej pensji). Pytanie jest takie: czy bank może sobie przetrzymywać tę kwotę przez tych 6 lat, czy też miał obowiązek bezzwłocznie przelać ją na konto komornika (zajęcie jest z lipca 2005 roku).

pozdrowienia dla wszystkich,
Michał
Miff jest off-line  
18-07-2011, 13:06  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Bank powinien przekazać środki z zajęcia rachunku na rachunek komornika.
magnet jest off-line  
18-07-2011, 13:42  
Miff
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Cytat:
Napisał/a magnet Zobacz post
Bank powinien przekazać środki z zajęcia rachunku na rachunek komornika.
Dziękuję za odpowiedź. I żeby doprecyzować, czy "powinien" oznacza w tym przypadku, że to jest obowiązek banku, od którego to obowiązku nie może się uchylić, czy też może to zrobić ale ostatecznie nie musi?
Miff jest off-line  
18-07-2011, 13:52  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

To jest obowiązek banku.
Bank nie ma prawa ingerować w zajęcie komornicze.
magnet jest off-line  
18-07-2011, 15:11  
topfacet
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Zaraz zaraz a kwota wolna?
topfacet jest off-line  
18-07-2011, 15:23  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Topfacet,
odróżniasz rachunek bankowy od umowy o pracę?
magnet jest off-line  
18-07-2011, 15:38  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Nie wiem czy Topfacet odróżnia, ale moim zdaniem jego pytanie miało sens i tyczyło art. 54 pb.
Nie zmienia to jednak faktu, że bank robi coś nie tak (przynajmniej tak to wynika z opisu sytuacji przekazanego przez założyciela wątku), gdyż albo powinien był niezwłocznie przelać zajętą wierzytelność na rachunek komornika, albo, jeżeli ma tu zastosowanie art. 54 pb, umożliwić dysponowanie nią dłużnikowi.

No chyba, że nie wiemy wszystkiego i mamy tu doczynienia z postępowaniem o wykonanie zabezpieczenia a nie egzekucyjnym...
lokata jest off-line  
18-07-2011, 15:47  
topfacet
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Chodzilo mi oczywiscie o rachunek bankowy.
topfacet jest off-line  
18-07-2011, 16:18  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.769
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

http://forumprawne.org/komornik-post...ml#post1186289

post 10
magnet jest off-line  
18-07-2011, 16:46  
Miff
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Cytat:
Napisał/a lokata Zobacz post
Nie wiem czy Topfacet odróżnia, ale moim zdaniem jego pytanie miało sens i tyczyło art. 54 pb.
Nie zmienia to jednak faktu, że bank robi coś nie tak (przynajmniej tak to wynika z opisu sytuacji przekazanego przez założyciela wątku), gdyż albo powinien był niezwłocznie przelać zajętą wierzytelność na rachunek komornika, albo, jeżeli ma tu zastosowanie art. 54 pb, umożliwić dysponowanie nią dłużnikowi.

No chyba, że nie wiemy wszystkiego i mamy tu doczynienia z postępowaniem o wykonanie zabezpieczenia a nie egzekucyjnym...

Chcesz powiedzieć, że w tej sytuacji takie zajęcie jest niezgodne z prawem bankowym?
Miff jest off-line  
18-07-2011, 16:50  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: Czy bank może przez 6 lat trzymać zajętą przez komornika kwotę?

Zajęcie jest prawdopodobnie zgodne z prawem, ale uniemożliwienie korzystania z wolnych od zajęcia środków, już może niekoniecznie, ale bez gruntownej znajomości całej sprawy nikt tego definitywnie powiedzieć nie może.
lokata jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zajęcie przez komornika mebli kupionych przez MOPS (odpowiedzi: 4) Witam , moja znajoma była w rodzinie zastępczej po ukonczeniu 18 lat otrzymała mieszkanie z Urzędu miasta oraz wyprawkę z Mopsu na zakup mebli...
§ Zajęcie części auta przez komornika z wyłączeniem częsci z licytacji przez sąd (odpowiedzi: 8) Mam takie Pytanie. Jest sytuacja że małżonkowie z rozdzielnością majątkową są współwłaścicielami auta. Jedno z nich ściga komornik i część...
§ Jak powinnien zachować się bank po zajęciu konta przez komornika? (odpowiedzi: 2) Witam! Po wcześniejszym zaczerpnięciu informacji na forum postanowiłam pójść do banku i wyjaśnić sytuację z zajęciem mojego konta przez komornika....
§ zajęcie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego przez bank (odpowiedzi: 1) Witam piszę w imieniu członka rodziny, który jest dłużnikiem i posiada zajęcie komornicze. Zakład pracy potrąca tej osobie połowę wynagrodzenia na...
§ Spłata komornika przez bank i bezposrednio komornikowi (odpowiedzi: 7) Witam i proszę o Państwa wiedzę Zwracam się do Pani z prosbą o poradę - ten pierwszy krok. W marcu dostałem informacje od komornika o wszczesciu...
§ Zajęcie wynagrodzenia przez bank (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie odnośnie następującej sytuacji. Utrzymuje się z żoną z jej pensji gdyż od 2 miesięcy jestem bezrobotny. Na początku tego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:06.