Wynika to z art. 179 § 3
kpc w zw. z art. 13 § 2
kpc.
A zatem skoro czynność dokonana przed zawieszeniem pozostaje w mocy zatem skuteczne pozostaje np. zajęcie wynagrodzenia.
Przekazanie pieniędzy komornikowi i pobranie ich przez niego jest zatem skutkiem wcześniejszego zajęcia.
Komornik jednak nie może tych pieniędzy ani zwrócić dłużnikowi ani przekazać wierzycielowi.
Pozostaje zatem salomonowe wyjście jakim jest depozyt.
W przypadku umorzenia postępowania pieniądze zostaną zwrócone a przypadku podjęcia rozksięgowane i przekazane wierzycielowi.
O zakazie przekazywania pieniędzy wierzycielowi jest mowa w
- Przepis prawny:
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 18 stycznia 1978 r.,IV CR 463/77
Postanowienie o zawieszeniu egzekucji ma ten skutek, że powoduje zawieszenie wszelkich czynności egzekucyjnych, w tym także przekazania uzyskanej ze sprzedaży ruchomości należności wierzycielowi. Gdy więc w wypadku określonym w art. 866 kpc komornik uzyska od przedsiębiorstwa uspołecznionego prowadzącego sprzedaż komisową cenę sprzedażną zajętych ruchomości po otrzymaniu postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego (art. 843 § 4 kpc), powinien wstrzymać się z przekazaniem należności wierzycielowi do czasu uchylenia lub zmiany tego postanowienia. Jeżeli komornik umyślnie lub przez niedbalstwo przekazał należność wierzycielowi, pomimo uprzedniego doręczenia mu postanowienia o zawieszeniu egzekucji, wówczas dopuszcza się winy, a w razie wyrządzenia szkody Skarb Państwa odpowiada za tę szkodę na podstawie art. 769kpc. Wysokość odszkodowania nie może przekroczyć ceny sprzedażnej, jeżeli sprzedaż zajętych ruchomości nastąpiła przed doręczeniem komornikowi postanowienia o zawieszeniu egzekucji.
Pracodawca nie może również takich pieniędzy oddać dłużnikowi.