Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego - Forum Prawne

 

Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego 4

Witam,mojemu naiwnemu tacie którym się opiekuję komornik zajął emeryturę i konto w banku na które wpływa to co z niej pozostało.Konto jest potrzebne bo robię mu opłaty z niego,narazie jeszcze jest z kwoty wolnej wykożystane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
18-02-2015, 12:20  
donna82
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Witam,mojemu naiwnemu tacie którym się opiekuję komornik zajął emeryturę i konto w banku na które wpływa to co z niej pozostało.Konto jest potrzebne bo robię mu opłaty z niego,narazie jeszcze jest z kwoty wolnej wykożystane około 6 tyś,więc konto działa.Napisaliśmy pismo do komornika ,przesyłając w nim także dokumenty potwierdzające że emerytura wpływa już po zajęciu ,pismo z zusu potwierdzające ten fakt ,wyciągi z konta.Odpowiedż komornika mnie mocno zdziwiła -Jego to nie interesuje-wierzyciel mu nakazuje zajęcie to on to robi.Nie ma dla niego znaczenia że wpływa tam tylko emerytura już po potrąceniach.
Zastanawia mnie fakt czy nie ma tu zastosowania wyrok:
Niedopuszczalna jest praktyka banków polegająca na ograniczeniu dostępu do środków pieniężnych niepodlegających zajęciu" - stwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego w piśmie z 23 września (nr DPP/024/702/2/11/MHG). Zdaniem komisji, bank nie może w takiej sytuacji odmówić wypłaty za pomocą karty płatniczej lub debetowej, dając dłużnikowi jedynie możliwość pobrania pieniędzy w kasie banku.
Bo to co zostaje przelane już nie podlega zajęciu.
Dodatkowo wiem że mogę złożyć skargę na jego działanie ale nie wiem czy faktyczne jego działanie nie jest zgodne z przepisami.Poza tym już minęło 7 dni od zajęcia konta.
Bardzo proszę o jakąś poradę,czy jest sens walczyć z nim dalej?
donna82 jest off-line  
18-02-2015, 12:33  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.030
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Komornik zrobił prawidłowo.
Może ograniczyć co do środków ze świadczenia.
Również dłużnik mógł wcześniej i może nadal odbierać świadczenie przekazem - i po problemie.
LLawyer jest off-line  
19-02-2015, 07:28  
donna82
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Mimo wszystko chciałam utrzymać to konto,to jak to jest z tym zajęciem jeśli zajmuje emeryturę w zus i to co z niej zostało na koncie?
donna82 jest off-line  
19-02-2015, 07:31  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 10.030
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Tak jak na poprzednich 5 stronach napisane - w tym temacie.
LLawyer jest off-line  
26-02-2015, 09:55  
p1nk
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Dzień dobry. Niedawno otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego wzywające mnie do stawiennictwa w Urzędzie w celu sporządzenia oświadczenia o stanie majątkowym. Na piśmie widnieje adnotacja, że Urząd zamraża wszystkie środki na moich kontach oraz nieruchomości.

Czy Urząd zamrozi również środki, które mam na koncie w Szwajcarii, czy nie ma takiej możliwości i może uczynić to tylko w stosunku do środków, które mam w Polsce lub na terenie Unii? Kiedy nastąpi "odmrożenie" tych pieniędzy, tzn. ile może trwać takie postępowanie (domniemam, że kontrolne). Z góry dziękuję za odpowiedź.
p1nk jest off-line  
27-03-2015, 16:46  
adikksk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Witam,
Na wstępie chciałem zaznaczyć ze przeczytałem cały ten wątek od dechy do dechy.
Moje pytanie brzmi jak uchronić sumę przelana na konto po wcześniejszym pobraniu należności przez komornika, tak aby drugi raz inny komornik nie miał możliwości zabrać reszty sumy przeznaczonej jako środków nie podlegających zajęciu.
Czy jest możliwość uzgodnienia tego w banku aby te środki na koncie pozostały lub zostały automatycznie przelane gdzie indziej?
Przypadek jest taki ze nie można tych środków odebrać jako gotówka przy wypłacie pensji ponieważ przelewane są na konto.
"swoja droga dziwne a wręcz bezczelne jest to ze środki tzw nie do ruszenie mające służyć do przeżycia i tak są zabierane niby zgodnie z prawem"
Proszę o podpowiedz co najlepiej uczynić w takiej sytuacji?
adikksk jest off-line  
08-04-2015, 22:11  
anna3003
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zajęcie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego

Witam,
Komornik zajął mi wynagrodzenie o pracę. Chciałabym wnioskować do wierzyciela o ugodę na podstawie, której zobowiązałabym się do spłacania długu w comiesięcznych ratach. Zależy mi aby komornik wycował zajęcie wynagrdzenia od pracodawcy. Obecnie kwota, która pozostaje po przekazaniu środków do komornika nie pozwala mi na regulowanie zobowiązań wobec baku (raty kredytu). Nie chce uchylać się od spłaty długu a jedynie dogadać się co do spłaty miesięcznie określonej kwoty, która pozwoli mi na regulowanie należności również do banku.
Czy pomoże ktoś w kwestii co takie pismo powinno zawierać. Ewentualnie podeśle wzór takiego pisma.
anna3003 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zapytanie dotyczące Egzekucji komorniczej z Wynagrodzenia oraz Rachunku Bankowego (odpowiedzi: 1) Na wstępie witam wszystkich serdecznie mam nadzieję że osoby na forum będą wstanie mi pomóc. Posiadam egzekucje komorniczą za telefon komórkowy...
§ Komornik - zajęcie rachunku bankowego oraz pensji (odpowiedzi: 24) Szanowni forumowicze proszę Was o radę. Wpadłem jak śliwka w kompot. Kiedyś w zeszłym roku pożyczyłem niewielką sumę pieniędzy około 500 zł. Z...
§ zajęcie wynagrodzenia za prace i rachunku bankowego (odpowiedzi: 10) Witam, w tam tym roku mąż dostał wyrok z sądu rejonowego ostatnio przyszedł polecony z dwoma zawiadomieniami pt "zawiadomienie o zajęciu rachunku...
§ Zajęcie wynagrodzenia + zajęcie rachunku bankowego (odpowiedzi: 4) Witam! Bardzo proszę o pomoc. Mam egzekucję komorniczą - komornik zajął moją wypłatę w maksymalnym wymiarze na jaki mógł sobie pozwolic,...
§ Zajęcie 1/2 wynagrodzenia, następnie zajęcie rachunku bankowego. (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie, mam pytanie/problem. Nie będe tu się rozpisywał jak do tego doszło itd. ale mam "na sobie" kilku różnych komorników. Mam...
§ Zajęcie wynagrodzenia i rachunku bankowego (odpowiedzi: 1) Witam. Mam duży problem i nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Otrzymałem pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia i zajęciu wierzytelności na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:58.