zajęcie konta - wycofanie możliwe ? - Forum Prawne

 

zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Komornik zajął konto bankowe mojemu dłużnikowi alimentacyjnemu. We wniosku wymieniłam źródła, co zająć. M.in konto bankowe, ale również inne źródła. Zgodnie z moim wnioskiem komornik zajął owe źródła, w tym konto bankowe dłużnika. Z tego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:

  • § Dłużnik ,
    Witam. Partner mojej siostry( nie sa małzenstwem) zrobił wypadek w skutek czego poszkodowana została sparaliżowana...
  • § Unikanie spłacania zasądzonej ...
    witam Jakiś czas temu Sad zasądził od byłej kwote 6700 zł za poniesione przeze mnie koszty związane z...
  • § Błąd komornika w adresie i w n...
    W zawiadomieniu o egzekucji z nieruchomości komornik podał błedny adres oraz własciwy nr ksiegi wieczystej dla...

Odpowiedz
 
31-08-2011, 13:37  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Komornik zajął konto bankowe mojemu dłużnikowi alimentacyjnemu. We wniosku wymieniłam źródła, co zająć. M.in konto bankowe, ale również inne źródła. Zgodnie z moim wnioskiem komornik zajął owe źródła, w tym konto bankowe dłużnika.
Z tego konta komornik nic nie ściągnie, bo brak salda dodatniego, oraz brak widoków na dodatnie saldo w najbliższej przyszłości, na co pozyskałam dowody. Jednak to zajęcie konta prawdopodobnie spowoduje wiele poważnych kłopotów dłużnika, co nie jest moim celem, tym bardziej, że i tak nic nie pozyskam. Rozważam złożenie do komornika kolejnego wniosku o wycofaniu zajęcia konta bankowego. Tj wybiórczo - tylko konta. W pozostałym zakresie źródeł, wniosek mój pozostałby nie zmieniony. Tj egzekucja alimentów ze źródeł, które wymieniłam, ale PRÓCZ konta bankowego.

Czy jest możliwe takie "wyjęcie" jednego, wymienionego elementu (konta) z mojego wniosku o egzekucję alimentów? Chcę, aby komornik wycofał zajęcie konta, ale nie wycofywał innych zajęć.
Czy to jest możliwe? I czy niesie to jakieś ryzyka, zagrożenia dla mnie, jeśli tak zrobię? Czy jest coś, na co powinnam zwrócić uwagę?
kierka jest off-line  
31-08-2011, 13:38  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.948
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Jeżeli wniesie Pani o umorzenie egzekucji z rachunku bankowego to komornik tak zrobi.
Bartata jest off-line  
31-08-2011, 14:11  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Dzięki. Czyli - wniosek o umorzenie egzekucji z rachunku bankowego.
A co z zagadnieniem jakiś dla mnie ryzyk, zagrożeń, jakies może dodatkowe porady, na co powinnam zwrócić uwagę? Liczę na podpowiedź. Może jest w takiej sytuacji coś dla mnie niekorzystnego, czego nie jestem świadoma?

Oczywiście wiem, że jak w przyszłości miałyby wejść na to konto jakieś pieniądze , to ja ich nie uwidzę, jeśli konto nie będzie zajęte. Z drugiej strony, gdyby dłużnik miał pozyskać w przyszłości jakieś pieniądze ze źródła nieznanego i nie chciałby przekazać ich komornikowi, to zamiast dyspozycji przelewu na zajęte konto, po prostu podałby inne konto w innym banku do przelewu na jego rzecz, konto o którym komornik, ani ja nie wiem. Może mieć lub w każdej chwili otworzyć 100 takich kont. Nie bardzo widzę, co mi daje zajęcie jednego konta, na którym i tak nic nie ma. Może czegoś nie dostrzegam, jakiegoś aspektu? Uprzejmie proszę o uwagi, poradę.
kierka jest off-line  
31-08-2011, 14:16  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.948
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Jedyne niebiezpieczeństwo to właśnie to że wpłyną tam pieniądze i nic Pani z tego mieć nie będzie.
W przypadku alimentów komornik ma obowiązek co 6 miesięcy sprawdzać stan majątkowy dłużnika, więc jeżeli jakiś rachunek wypłynie w urzędzie to komornik go zajmie.
Natomiast wróżką nie jest i nie o wszystkim komornik ma wiedzę.
Bartata jest off-line  
31-08-2011, 15:04  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Ok. A czy komornik, jeśli dostanie mój wniosek o umorzeniu egezekucji z r-ku bankowego oraz, co do pozostałych źródeł stwierdzi, że dłużnik nieściągalny, nic nie można wyegzekwować, to będzie mógł wystawić zaświadczenie do FA o tym, tak, żebym mogła z FA alimenty otrzymywać ? To wszystko świeże, dopiero wysyłałam ogólny wniosek egzekucyjny, juz dostałam powiadomienie o zajęciach, nadzwyczaj szybko, aż się dziwię.
Moja wątpliwość dotyczy tego, że komornik NIE uzyska informacji z banku o stanie konta dłużnika (wiem to z banku). Co najwyżej, za jakiś czas pismo z banku, ze brak srodków. Chociaż nie wiem, jak dokładnie i po kolei się to odbywa. No i jesli komornik dostanie ode mnie wniosek o umorzeniu egz z konta ZANIM jakiekolwiek pismo z banku o braku środków u dłuznika, to czy komornik będzie w stanie stwierdzić ów brak skuteczności egzekucji dla celów FA ? No, bo właściwie, to nie zbada dokładnie tego braku skuteczności, bo a nuż coś na koncie było (?), ale ja wniosłam (na razie hipotetycznie) o umorzenie i komornik juz sie o tym nie przekona, czy środki były czy nie.
Ja sama wiem, że nie ma, mam dowody, ale komornik tego nie wie. Czy nie będzie kłopotów z zaświadczeniem do FA o bezskuteczności egzekucji?
Nie chciałaby sobie sama niedźwiedziej przysługi zrobić, że zawnioskuję umorzenie z konta, a potem sama będę mieć kłopoty z uzyskaniem ali z FA.
kierka jest off-line  
31-08-2011, 15:07  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.948
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Komornik będzie mógł stwierdzić bezskuteczność dopiero po 2 miesiącach trwania postępowania. Egzekucja będzie bezskuteczna, jeżeli nie zostaną wyegzekwowane wszystkie alimenty zaległe wraz z odsetkami oraz bieżąca rata. Jednym słowem dłużnik musi być na ZERO.
To że Pani wycofa wniosek o egzekucję z rachunku nie wpłynie na wydanie zaświadczenia przez komornika.
A bank ma obowiązek udzielić odpowiedzi w terminie zakreślonym przez komornika a nie kiedy mu się chce
Bartata jest off-line  
31-08-2011, 15:54  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Cytat:
Napisał/a Bartata Zobacz post
To że Pani wycofa wniosek o egzekucję z rachunku nie wpłynie na wydanie zaświadczenia przez komornika.
O to właśnie mi chodziło. A jest Pan tego pewien na 100 milionów % ?

A co Pan radzi, jaką ma Pan opinię w sprawie, bo sama nie wiem, co z tym fantem zrobić? Dłużnik tego rodzaju, ze stale ma swoje dołki lub górki. Aktualnie dłużnik w dołku. Ma kredyty, płaci same odsetki. Przy zajęciu konta nie może już płacić tych odsetek (znaczy może, ale i tak będą przekazane komornikowi). Bank nie dostanie odsetek. Wtedy wypowie umowę, postawi kredyty w natychmiastową wymagalność. Dłużnik nie zapłaci, bo w dołku. Trafi na listę niewypłacalnych. Jak się podźwignąć z czegoś takiego? Totalna blokada ruchów.
I co ja będę miała z tego? Alimenty z FA, tj tylko część zasądzonych (i płaconych w czasach górki) i marne widoki na pozyskanie różnicy, gdyż "pacjent ugotowany" za moją wymierną pomocą (zajęcie konta).
Z jednej strony myślę: dlaczego on ma jakakolwiek kasę kierować na spłatę odsetek do banku, zamiast na dziecko? Z drugiej myślę, że już nie raz z dołków wychodził, ale jak go to zajęcie konta mocno przygwoździ (swoimi skutkami), to tym razem może się już nie udać. Jakoś dużo w tym destrukcji i żadnej korzyści dla nikogo. Ale z kolei moje dziecko musi być na co dzień utrzymywane, a u mnie, jak na złość chwilowo kiepsko z finansami. No, i mam wielką rozterkę, co ja mam z tym zrobić?
kierka jest off-line  
31-08-2011, 19:48  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.948
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Droga Pani, ujmę to tak. Rozwodzimy się nad rzeczą naprawdę prostą. Jest tak jak napisałem
Może Pani zawsze jednak nie umarzać egzekucji z rachunku a umorzoną wszcząć w każdej chwili na nowo.
Bartata jest off-line  
01-09-2011, 08:26  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Miałabym jeszcze jedno zapytanie. Wyczytałam w innych postach, że przy zajęciu konta w trybie art 889 i 890 kpc (a takie jest), zajęciu nie podlega 3 krotność wynagrodzenie sektora przedsiębiorstw, ale rachunek pozostaje zamrożony. Przeciętne wynagrodzenie jw wynosiło w maju br 3471,78 zł. Czyli, że zajęciu nie podlega kwota ok 10.000 zł ????
To co się z tymi pieniędzmi dzieje, skoro jest zajęcie z zakazem wypłat? Czy dłużnik może dysponować tą kwotą jw, a tylko nadwyżka jest przekazywana komornikowi ? Aż mi się wierzyć nie chce, żeby dłużnik mógł nią dysponować, bo to duża kwota.
Nie rozumiem, jak to działa. Leży sobie 10 tys na koncie, które jest zamrożone i nikt nie może tego ruszyć, ani komornik, ani dłużnik i sobie leży i co dalej ? Coś tu chyba pomieszałam, źle zrozumiałam, czy jak?
Raz czytam, że dłużnikowi nie można zająć ok 950 zł z wynagrodzenia, innym razem czytam, ze zajęciu na koncie nie podlega 3 krotność wynagr. sektora przedsiebiorstw. Bardzo proszę o słowo wyjaśnienia, bo podobne tematy sumiennie czytałam i mam mętlik.
kierka jest off-line  
01-09-2011, 14:42  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: zajęcie konta - wycofanie możliwe ?

Już uporządkowałam nieco. 3 krotność wynagr ok 11.000 to kwota wolna od zajęć wg art 54 Prawa Bank., nie dotyczy alimentów. Zajęcie w celu zaspokojenia alimentów, to max 60 % wynagrodzenia z umowy za pracę i 100% ze zlecenia i innych.

Teraz mam inne ważne pytanie. Nie ma tego na forum.

Czy wierzyciel alimentacyjny może zawnioskować do komornika o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego dłużnika o środki za prowadzenie tego rachunku oraz środki na comiesięczną spłatę odsetek debetu w tym rachunku w wys max XX zł (np 200) miesięcznie na rzecz banku dłużnika?
Jednym słowem, czy wierzyciel alimentacyjny może ustąpić bankowi dłużnika pierwszeństwa w zaspokajaniu, ale tylko w zakresie, jak podano (odsetki + prowadzenie konta) i tylko do kwoty miesięcznej, jak podano XX zł i tylko temu konkretnemu bankowi i żadnemu innemu ew wierzycielowi w przypadku zbiegu egzekucji. Chodzi o to, żeby uwolniona przez wierzyciela miesięczna kwota, była uwolniona wyłącznie na określony cel, w innym przypadku - nie. No i żeby ew nadwyżki nad tę kwotę, jak najbardziej podlegały zajęciu na rzecz wierzyciela alimentacyjnego.

Karkołomne, szczególnie to zastrzeżenie celu mnie martwi, żeby inny wierzyciel alimentacyjny nie zgarnął uwolnionej dobrowolnie przez pierwszego wierzyciela kwoty w przypadku zbiegu.

Zatem, czy i co można zrobić ? Bardzo proszę o podpowiedź.
kierka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wycofanie pozwu możliwe? (odpowiedzi: 7) Witam. Dawno temu zgłosiłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policję. Nie udało się wtedy dojść do porozumienia więc sprawę ciągnęła...
§ Wycofanie sprawy o alimenty od komornika, czy to możliwe? (odpowiedzi: 8) Witam ponownie. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość wycofania sprawy od komornika dotyczącej od komornika? Wniosek został złożony...
§ Zajęcie konta bez tytułów egzekucyjnych. Czy to możliwe? (odpowiedzi: 1) Witam. Poborca skarbowy zajął mi moje konto osobiste. Jak się okazało zajęcie było spowodowane długiem wobec zus - składek, które były wymagalne 10...
§ możliwe wycofanie z umowy podpisanej z bankiem?? (odpowiedzi: 3) Mam problem, właściwie z własnej winy. Podpisałam umowę z bankiem, nie przeczytałam jej dokładnie, inwestując kilka tyś zł w fundusz ubezpieczeniowy....
§ możliwe wycofanie z umowy podpisanej z bankiem?? (odpowiedzi: 1) -------------------------------------------------------------------------------- Mam problem, właściwie z własnej winy. Podpisałam umowę z...
§ Wycofanie zgodnego wniosku o separację- czy to możliwe? (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich, mam następujący problem: W styczniu mąż złożył do sądu zgodny wniosek o separację, podpisany również przeze mnie. Ustalony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:23.