Czy komornik powinien opłacić OC? - Forum Prawne

 

Czy komornik powinien opłacić OC?

Witam serdecznie forumowiczów, Spotkałam się dziś powyższym pytaniem. Mam prośbę o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji gdzie kończy się polisa OC na auto zajęte przez komornika prawomocnym nakazem z ubiegłego roku. Zajęty został samochód w złym ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
29-11-2011, 22:52  
mmartus
Użytkownik
 
Posty: 215
Domyślnie Czy komornik powinien opłacić OC?

Witam serdecznie forumowiczów,

Spotkałam się dziś powyższym pytaniem.

Mam prośbę o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji gdzie kończy się polisa OC na auto zajęte przez komornika prawomocnym nakazem z ubiegłego roku. Zajęty został samochód w złym stanie technicznym, ale pozostawiony wierzycielowi do użytkowania. W tej chili jest niesprawny i kwalifikuje się do kasacji. Dodatkowo zbliża się termin wygaśnięcia polisy OC.
Wierzyciel jest w przysłowiowej kropce. Z chęcią skasowałby pojazd ale formalnie jest on własnością komornika. Kto ma opłacić w tym wypadku polisę OC?
mmartus jest off-line  
30-11-2011, 17:32  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.178
Domyślnie RE: Czy komornik powinien opłacić OC?

Kiedy pojazd został zajęty ?
Dlaczego komornik nie wyznaczył jeszcze licytacji ?

Dziwne że wierzyciel użytkuje pojazd skoro nie jest do tego uprawniony. KPC:
...
Art. 861. Jeżeli zajęte ruchomości pozostawiono w pomieszczeniu należącym do dłużnika i dozór powierzono jemu samemu lub członkowi jego rodziny razem z nim mieszkającemu, mają oni prawo zwykłego używania rzeczy, byleby przez to rzecz nie straciła na wartości. Również osoba trzecia, pod której dozorem komornik pozostawił zajęte u niej ruchomości dłużnika, może ich używać, jeżeli jest do tego uprawniona.
Krispl jest off-line  
30-11-2011, 19:51  
mmartus
Użytkownik
 
Posty: 215
Domyślnie RE: Czy komornik powinien opłacić OC?

Zajęcie nastąpiło w maju 2010 roku z czynną polisą, stan techniczny pojazdu już wtedy pozostawiał wiele do życzenia. Przyczyn braku licytacji sam zainteresowany nie zna bo nie pytał o to.
Ponieważ procedura komornicza się przedłużała, we wrześniu br wysyłano drogą pocztową pismo do komornika w sprawie stanu technicznego pojazdu. Wierzyciel pyta również o możliwość kasacji. Komornik domaga się wyceny naprawy, nie odpowiada wprost. Jednak w tej chwili najbardziej nurtuje nas kwestia OC auta. Moim zadniem wierzyciel powinien kontynuować polisę ponieważ zajęcie pojazdu nie powoduje raczej zmiany jego właściciela. Czy się mylę?
mmartus jest off-line  
30-11-2011, 22:49  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.178
Domyślnie RE: Czy komornik powinien opłacić OC?

A dlaczego wierzyciel jest w posiadaniu pojazdu dłużnika ?

Skoro dłużnik nie wypowiedział umowy ubezpieczenia do dziś to jest ona automatycznie kontynuowana na kolejny rok. Obowiązek ubezpieczenia pojazdu w zakresie OC spoczywa na właścicielu pojazdu.
Krispl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kto powinien zapłacić??? (odpowiedzi: 3) Przy pracy uszkodziliśmy niechcący szybę. firma chce nas obciążyć finansowo za straty. Czy jest ubezpieczenie od takich wypadków , czy my szarzy...
§ czy pracodawca powinien płacić fundusz pracy a jeśli nie czy powinien poinformować o (odpowiedzi: 15) witam! Proszę o pomoc,moja sytuacja wygląda następująco; od 4 maja 2011,pracowałam w dwóch sklepach po pół etatu(sklepy należą do jednego...
§ kto powinien zapłacić (odpowiedzi: 2) Chciałabym część swojego majątku przepisać na siostrę - akt darowizny. Kto ponosi koszty opłaty natarialnej? Siostra twierdzi, że ja.
§ kto powinien zapłacić (odpowiedzi: 4) Witam. wynajmuję mieszkanie. zgodnie z umową najmu opłacam: czynsz dla właścicielki, prąd i gaz, oraz czynsz "lokalowy?" przy czym na umowie mam...
§ Kto powinien wypłacić za L-4 (odpowiedzi: 6) Witam, proszę o pilną odpowiedź. Przypadek jest następujący: od września zeszłego roku do lutego tego roku pracownica była na zwolnieniu (...
§ Kto powinien płacić czynsz (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie, Mój mąż posiada mieszkanie własnościowe wykupione od spółdzielni na własność. Wcześniej był głównym lokatorem, jego mama zrzekła...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:56.