Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia; - Forum Prawne

 

Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Witam w nowym roczku Mam pytanie - czy pracodawca, który otrzymał informację od komornika, o zajęciu wynagrodzenia pracownika, może uchylić się skutecznie od wykonania wezwania i potrącenia wraz z przekazaniem na konto komornika wskazanych kwot ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
03-01-2012, 09:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Witam w nowym roczku Mam pytanie - czy pracodawca, który otrzymał informację od komornika, o zajęciu wynagrodzenia pracownika, może uchylić się skutecznie od wykonania wezwania i potrącenia wraz z przekazaniem na konto komornika wskazanych kwot w sytuacji, gdy pracownik przedłożył pracodawcy postanowienie sądu o utracie mocy nakazu zapłaty w całości, który to nakaz jest podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego i sygnatura którego widnieje w piśmie o zajęciu i postanowieniu sądu ?
Komornik zamieszcza w pouczeniu zakres informacji, jakie pracodawca musi przekazać mu w związku z dokonanym zajęciem, w tym, co najistotniejsze tutaj o przeszkodach i ich rodzajach tych przeszkód w dokonaniu zajęcia.
Za taką przeszkodę uważam właśnie informację w posiadaniu której znalazł się pracodawca, mianowicie o utracie mocy nakazu, przez co narazi on się na odpowiedzialność za dokonane potrącenie (niesłusznie w sytuacji gdy o postanowieniu wie).
Co myślicie w takim przypadku - przelewać potrącenie, czy poinformować o przeszkodach i przekazać całość wynagrodzenia pracownikowi ?
 
05-01-2012, 11:25  
u_b_e_k
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Potrącaną kwotę pozostawić w depozycie jednocześnie informując o przyczynach komornika... Niech decyduje organ egzekucyjny (pracodawca ma w razie czego "czyste rączki"
u_b_e_k jest off-line  
05-01-2012, 11:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Rozwiązanie zastosowano takie: pracodawca poinformował komornika o przeszkodach w dokonaniu potrącenia kwot z zajęcia i wskazał na postanowienie sądu o braku podstaw z powołaniem się na postanowienie sądu. Depozytu nie uczyniono o czym także zawiadomiono komornika. Wynagrodzenie pozostało wolne od potrąceń.
W uzasadnieniu firma napisała iż na zajęciu wyraźnie stoi iż podstawą prowadzenia egzekucji jest nakaz zapłaty. Ponieważ dłużnik przedłożył postanowienie sądu (niezaskarżalne) o utracie mocy nakazu zapłaty w całości, wydane z datą późniejszą niż dokonane zajęcie, to dokonanie potrącenia kwoty i przekazania jej komornikowi, lub do depozytu stanowić będzie naruszenie prawa pracownika do wynagrodzenia.

Wczoraj komornik cofnął dokonane zajęcie wynagrodzenia, chociaż egzekucji nie umorzył (lub nie przesłał takiej decyzji).

To cenna uwaga dla wszystkich, którzy chcą "uratować" swoja pensję w przypadku toczącej się egzekucji w warunkach braku tytułu wykonawczego.

Jak widać, przepisy KPC to nie wszystko.
 
05-01-2012, 17:32  
Talib220
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

wg mnie pracodawca zachował się niewłaściwie..to nie on decyduje o tym czy egzekucja toczy się w oparciu o ''prawidłowy tytuł wykonawczy'' . Pracodawca ma jedynie wykonać zajęcie lub przedstawić zaistniałe przeszkody. Fakt, że ustawodawca nie definiuje pojęcia tychże przeszkód, jednakże wydawałoby się , że z pewnością nie są nimi kwestie związane z tytułem wykonawczym, gdyż nie jemu to oceniać. Przeszkodą będzie raczej bezpłatny urlop, rozwiązanie umowy o pracę itp...w zaistniałej sytuacji pracodawca powinien potrącić odpowiednią część wynagrodzenia i przekazać komornikowi druk RMUA za ostatnie 3 miesiące ( i odesłać pracownika z tytułem do komornika) - dlaczego dłużnik nie wysłał wskazanego postanowienia do komornika wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania?
Jakbym dostał taką odpowiedź od pracodawcy bez druku RMUA za ostatnie 3 miesiące - to kolejnym pismem byłoby ponaglenie i następnie grzywna za brak przesłania żądanych dokumentów..
Talib220 jest off-line  
05-01-2012, 17:40  
Talib220
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

poza tym komornik nie ma obowiązku w treści zajęcia wynagrodzenia wskazywać tytułu wykonawczego na podstawie którego toczy się egzekucja..ja przynajmiej nie znam przepisu, który obliguje komornika do jego wskazania..
Talib220 jest off-line  
05-01-2012, 17:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Dzięki Talib220 za odpowiedzi. Komornika wiąże art. 804 kpc. Ale nie pracodawcę. Trzeba zauważyć, że po doręczeniu zajęcia wynagrodzenia, pracodawca staje się dłużnikiem zajętej wierzytelności. Z chwilą, kiedy otrzymuje postanowienie sądu o utracie mocy nakazu, ma prawo tym dłużnikiem się "nie czuć" i uznać iż jest to przeszkoda w dokonaniu zajęcia. Nie ma chyba większej niż brak tytułu wykonawczego. Dwie strony zachowały się właściwie i pracodawca i komornik. Niewłaściwie postąpił zaś wierzyciel, który otrzymał to samo pismo, ale nie pofatygował się z nim do komornika.
 
05-01-2012, 18:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

bim0003
A odwróćmy sytuację. Jako wierzyciel posiadam nakaz z klauzulą. Zamiast wpierw do komornika ide do zakładu pracy dłużnika. Przedstawiam nakaz pracodawcy i domagam się na tej podstawie zajęcia części wynagrodzenia. Co ma zrobić pracodawca? Dodam że jeszcze 2-3 lata temu klauzula na nakazie nadawana była w większości za pomocą pieczęci a w treści tej pieczęci widniały zapisy ".... wszystkie organy, instytucje mają obowiązek udzielenia wszelkiej pomocy...." (dokładnej treści już nie pamietam). Czy pracodawca może zając na tej podstawie wynagrodzenie dłużnika? Oczywiście pracodawcę informuję iż niezwłocznie udam sie do komornika w celu złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji.

Według mnie pracodawca nie powinien na tej podstawie zająć wynagrodzenia.
Dlatego też zgadzam się z opinią Talib220.
 
05-01-2012, 20:28  
iurisperitus85
Stały bywalec
 
iurisperitus85 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.035
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

bim0003 nie masz oczywiście racji. Rację ma Talib220. Pracodawca nie jest do rozstrzygania czy egzekucja toczy się na podstawie prawidłowego tytułu wykonawczego. To nie on stosuje przepisy kpc. Przeszkodami o jakich mówi kpc właściwie zinterpretował Talib220. Dłużnik jak jest w posiadania dokumentów mogących być podstawą do umorzenia egzekucji, to winien składać wnioski do komornika. Nie jest możliwa do zaakceptowania sytuacja w której pracodawca wchodzi w rolę komornika i decyduje kiedy egzekucja jest prowadzona zgodnie z prawem a kiedy nie; kiedy istnieje potrzeba zawieszenia postępowania a kiedy umorzenia itp. To komornik prowadzi egzekucję i to komornik odpowiada cywilnie za naruszenie przepisów w jej prowadzeniu.
iurisperitus85 jest off-line  
05-01-2012, 21:10  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Cytat:
Napisał/a amadia66 Zobacz post
pracodawca nie powinien na tej podstawie zająć wynagrodzenia.
Nawet nie tylko powinien - ale i jest zobowiązany.
Pracodawca, dokonując potrąceń z wynagrodzenia występuje w roli komornika.
Dot. to oczywiście jedynie świadczeń alimentacyjnych - ale jednak tak jest ( art. 88 kp ) !

Proszę zwrócić również uwagę na treść przepisu art. 90 kp :
Przepis prawny:
art. 90
W sprawach nie unormowanych w art. 87 i 88 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i przepisy o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Cytat:
Napisał/a iurisperitus85 Zobacz post
To nie on stosuje przepisy kpc.
Pracodawca jest zobowiązany stosować przepisy kpc.
Bedek jest off-line  
05-01-2012, 22:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przeszkody uniemożliwiające wykonanie zajęcia wynagrodzenia;

Ja poradziłem dłużnikowi takie rozwiązanie i okazało się, że przyniosło pozytywne rezultaty.
W poście pytałem, czy pracodawca może się skutecznie uchylić od przekazania potrąceń w świetle podstaw prawnych do prowadzenia egzekucji.
Sam komornik (z Warszawy) nie neguje takiego podejścia do sprawy przeszkód.
Talib220 słusznie stwierdził, że przeszkody te nie są unormowane ustawowo, a zatem i kryteria przytoczone w postaci np. urlopu bezpłatnego itp są nieprecyzyjne i niejasne, aczkolwiek najbardziej popularne.
Tak, czy inaczej jest już po sprawie, komornik cofnął zajęcie.

Nie twierdzę, że mam 100% racji... raczej skuteczności (w tym przypadku)
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wynajem samochodu z przyczyn uniemożliwiających jazdę motocyklem - z OC sprawcy. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, jestem motocyklistą i na moje nieszczęście dziś spotkała mnie sytuacja (nikomu nie życzę), w której, chcąc uniknąć kolizji z...
§ Problematyczny współlokator, uniemożliwiający naukę (odpowiedzi: 1) Mam problematycznego współlokatora w pokoju. Kiedyś sytuacja z nim była nie najgorsza, dogadywaliśmy się, stosunki były w porządku, lecz od pewnego...
§ Bezprawne zajęcie części działki, uniemożliwienie budowy - odszkodowanie. (odpowiedzi: 7) Witam Mniej więcej 35 lat temu na mojej działce został położony ciepłociąg (wkopany). W tamtym okresie nikt nikogo o zgody nie pytał, przyszli...
§ Problem z sąsiadem uniemożliwiającym przeprowadzenie prac budowlanych w bloku. (odpowiedzi: 3) Mieszkam w bloku w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym, gdzie trwa modernizacja instalacji wodnej z montażem instalacji ciepłej wody. Instalacja...
§ widzenie uniemożliwiające pod nadzorem funkcjonariusza sw (odpowiedzi: 5) witam mam pytanie ... prokurator zgodził sie na wizenie z moim chłopakiem osadzonym a aś lecz na zarzadzeniu o wyrazeniu zgody pisze ze widzenie...
§ Uniemożliwianie egzekucji z wynagrodzenia (odpowiedzi: 8) Witam, Jestem na przykrym etapie odzyskiwania pożyczonych pieniędzy (de facto chyba wyłudzonej pożyczki, ale to sprawa odrębnego postępowania z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:17.