Pismo od komornika sądowego - pomyłka? - Forum Prawne

 

Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Witam, To mój pierwszy post na tym Forum. Na co dzień prowadzę działalność gospodarczą, nikomu nigdy z niczym nie zalegałem. Wczoraj otrzymałem pismo od Komornika Sądowego, które jest dla mnie słabym żartem. Poniżej treść: Cytat: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
09-02-2012, 01:09  
przemekzn
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Witam,
To mój pierwszy post na tym Forum. Na co dzień prowadzę działalność gospodarczą, nikomu nigdy z niczym nie zalegałem. Wczoraj otrzymałem pismo od Komornika Sądowego, które jest dla mnie słabym żartem. Poniżej treść:

Cytat:
Zajęcie wierzytelności
Na wniosek wierzyciela: firma X, którego reprezentuje pełnomocnik: Radca prawny Pani A i zgodnie z tytułem wykonawczym: Nakaz zapłaty w post. upominawczym Sądu Rejonowego w mieście M z dnia 16.09.2011, sygn akt. XXX zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 25.11.2011r. zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi: firma Y o zapłatę wymienionych poniżej:
należność główna
odsetki
koszty zastępstwa w procesie
koszty zastępstwa w egzekucji
opłata egzekucyjna
opłata stała
wydatki gotówkowe
/w sumie ponad 50 000 zł/

Do powyższych roszczeń zajmuję po myśli art. 895 kpc wierzytelności dłużnika należne mu od: Moja Firma
jako dłużnika wierzytelności z tytułu: z tytułu posiadania zobowiązań w stosunku do dłużnika.

Zajęciu podlega cała suma przypadająca dłużnikowi do wypłaty i obejmuje także wypłaty przyszłe niewymagalne w chwili dokonania zajęcia.

Na zasadzie art. 896 § 1 pkt. 1 i 2 kpc wzywam dłużnika zajętej wierzytelności:
1. Do złożenia komornikowi pisemnego oświadczenia, które należy udzielić po złożeniu przez w.w dłużnika zeznania podatkowego lub spełnieniu przez niego innych przesłanej wystarczających do powstania na jego rzecz wierzytelności lub praw, przez podanie:
a) czy dłużnikowi należy się od niego zajęta wierzytelność lub czy uznaje zajęte prawi i w jakiej wysokości,
b) czy zajętą wierzytelność uiści czy też odmawia uiszczenia i z jakiej przyczyny,
c) kiedy nastąpi wypłata zajętej wierzytelności
d) czy zajmowana wierzytelność jest już zajęta i przez jaką władzę.

2. w przypadku wystąpienia nadpłaty wzywam do potrącenia zajętej wierzytelności dłużnika, aż do zaspokojenia egzekwowanej należności i kosztów egzekucyjnych, i przekazywania jej komornikowi na konto: XYZ

W korespondencji oraz przy wpłatach podać imię i nazwisko dłużnika praz sygnaturę sprawy: XYZ123. Dłużnikowi nie wolno zajętej wierzytelności lub innego świadczenia odbierać ani rozporządzać, jak również nie wolno mu rozporządzać zabezpieczeniem dla nich ustanowionym. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia niniejszego wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności (art.900 § 1 kpc). Stosownie do art. 902 kpc, do skutków zajęcia stosuje się odpowiednio art. 885, 887 i 888, a do skutków niezastosowania się do wezwania komornika oraz do obowiązków wynikających z zajęcia - art. 886. Zgodnie z art. 795 § 2 kpc z chwilą doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji rozpoczyna się bieg terminu do wniesienia przez dłużnika zażalenia na postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Zażalenie wnosi się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu I instancji, który nadał klauzulę wykonalności (art. 394-398 kpc) w terminie tygodniowym.

/niżej informacja o możliwości wniesienia skargi do sądu na niniejszą czynnośc komornika - opłata sądowa jedyne 100 zł/

podpisali asesor komorniczy i komornik sądowy
Firma X i Firma Y są mi nieznane. Nigdy nie miałem z nimi do czynienia.
Jak mam traktować to pismo?
Na jakiej podstawie komornik przysyła mi taką makulaturę? Gdzie i w jaki sposób można skutecznie poskarżyć się na takie praktyki komornika?
Będę wdzięczny za informacje.
przemekzn jest off-line  
09-02-2012, 05:58  
adam7293
Zbanowany
 
Posty: 213
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

ohoho, to nie jest żadna makulatura - radzę niezwłocznie skontaktować się z komornikiem i ew. wierzycielem ....../mając naddzieję, ze to zreczywiście pomyłka/
adam7293 jest off-line  
09-02-2012, 09:15  
przemekzn
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Jak dla mnie to zdecydowanie pomyłka albo głupota komornika.
Nie słyszałem o żadnej z wymienionych firm wcześniej, nie dostawałem żadnych wezwań do zapłaty itd. Firma Y jest coś winna Firmie X, a ja jestem nie wiadomo skąd w to zamieszany.
przemekzn jest off-line  
09-02-2012, 09:27  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

punkt a/b
Podstawa do napisania sprostowania - sprzeciwu. I z tym pismem do komornika.
Może widniejesz w ich rejestrach. Mogli wystawiać "lewe" faktury
korf jest off-line  
09-02-2012, 19:53  
malina84
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Wystarczy napisać do komornika pismo z jednym zdaniem, że wobec firmy Y nie posiadam i nigdy nie posiadałem żadnych zobowiązań i tyle. Pismo jakie otrzymałeś to standardowe pismo o zajęciu wierzytelności, widocznie ktoś udzielił informacji błędnej, że może coś kupowałeś od firmy Y. To jedno zdanie jak napiszesz powinno załatwić całą sprawę.
Pzdr
malina84 jest off-line  
11-02-2012, 16:34  
przemekzn
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Dziękuję za Wasze komentarze. Malina84 - jak to ktoś udzielił błędnej informacji? Na jakiej podstawie komornik może mi przysłać takie pismo? Nie jest do tego wymagany żaden wyrok sądowy? Pismo wyjaśniające oczywiście już napisałem i wysłałem.
przemekzn jest off-line  
11-02-2012, 16:39  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.948
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

@Przemekzn - niech Pan nie przesadza, dostał Pan koresponedncję od komornika a pisze Pan jakby to była koperta z wąglikiem.
Wszystkie odpowiedzi na pana pytania są zawarte w treśći tego pisma. Tam jest krok po kroku napisane czego komornik od Pana oczekuje.
Jak firmy nie są Panu znane to pisze Pan że nie są znane i po kłopocie.
Komornik mając informację o ewentualnym składniku majątku dłużnika zajmuje go. Nie ma on innej możliwości dowiedzieć się, że firmę XYZ nie wiązały z Panem relacje gospodarcze...jedynie Pan może mu tej informacji udzielić.
Nie żyjmy stereotypem komornika jako sprawcy wszelkiego zła.
Bartata jest off-line  
19-06-2012, 11:53  
maria_marylka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Witam , ja również mam pytanie odnośnie pomyłki komornika sądowego...
Przyszło do nas pismo adresowane niby do męża- niby , bo zamiast końcówki nazwiska (tak przykładowo) "Now-ak" było "Now-yk" , ale Imię się zgadzało i adres był nasz - listonosz wrzucił do skrzynki , bo nie był to list polecony.
W kopercie było wezwanie do zapłaty kwoty wraz z kosztami i żądanie udzielenia wyjaśnień.
Wszystko fajnie , pięknie , ale dłużnik to - znów np.- Jan NowYK, zamieszkały w ABC , a mój mąż nazywa się Jan NowAK i mieszka w XYZ.
Zadzwoniłam do Komornika sądowego celem wyjaśnienia , że chodzi o kogo innego , mąż ma różniące się jedną literą nazwisko , ale też nigdy nie przebywał , ani nie był zameldowany pod adresem ABC, nie znamy też tego pana , o którego chodzi.

Pani mnie poinformowała, że dostali taki adres do korespondencji z Centralnego Biura Teleadresowego. To nic , że pesel męża też jest inny niź tego dłużnika - MY MAMY PISAĆ O UMORZENIE POSTĘPOWANIA - to jakaś paranoja chyba ?

Bardzo proszę o pomoc - co w tej sytuacji zrobić - dodam ,że firma , która jest wierzycielem i oddała sprawę komornikowi , nie ma peselu i adresu męża w swoim rejestrze , bo sprawdziłam , to komornik dostał złe dane adresowe z CBT . Te dane wpisał na kopercie , w piśmie są inne dane.

Mąż się nie zgadza, żeby ksero dowodu im wysłać , bo po co komornik ma mieć jego pesel i ksero dowodu , skoro nigdzie nic nie zalegamy
maria_marylka jest off-line  
25-06-2012, 21:10  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Cytat:
Napisał/a maria_marylka Zobacz post
Centralnego Biura Teleadresowego.
Nawet nie wiedziałem, iż jest takie biuro

Cytat:
Napisał/a maria_marylka Zobacz post
co w tej sytuacji zrobić
Sprawy nie należy lekceważyć, pisałem o tym wielokrotnie, m. inn. :
http://forumprawne.org/komornik-post...ml#post1728116
Bedek jest off-line  
26-06-2012, 06:51  
maria_marylka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Sęk w tym ,że jak dla mnie , to my - tzn. mąż- nie jesteśmy nawet stroną czy tam uczestnikiem w tej sprawie. Napisałam do komornika mail z informacją,że oprócz imienia ,mąż nic wspólnego z owym dłużnikiem nie ma : nazwisko różni się jedną literą tylko , ale adres inny, pesel też. ani mąż pod tamtym adresem nigdy nie mieszkał, ani tamten facet pod naszym- po prostu ma to samo imię i podobne nazwisko.
wogóle nie wiem , jak to całe biuro mogło podać nasz adres komornikowi ? Ot znaleźli w okolicy faceta z podobnym nazwiskiem to podali :/

Dowcip polega na tym , że telefonicznie podano mi pesel gościa , komu jest dłużny i teraz się zastanawiam , czy jak przyjdzie coś następne to nie odbierać , czy może zawiadomić policję lub prokuratora, że mimo informacji o pomyłce, komornik dalej informuje mnie o danych osobowych i zadłużeniu jakiegoś faceta?

a może znależźć faceta i niech on pisze skargę że komornik nam jego dane i zadłużenie ujawnił?
maria_marylka jest off-line  
27-06-2012, 21:29  
roxmeg
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

nie opłaca się szukać na własną rękę. Najlepiej udać się do komornika i na spokojnie z nim porozmawiać, złożyć pismo też można że pod takim adresem nie mieszka osoba wskazana w piśmie, wszystko na spokojnie, albo skontaktować się z wierzycielem, czasami właśnie wierzyciel podaje błędne dane dłużnika.
roxmeg jest off-line  
28-06-2012, 07:27  
maria_marylka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Z wierzycielem się kontaktowałam - Osoba o nazwisku i peselu męża nie figuruje u nich . Również na nasz adres nie wyszukali zadłużenia. Jak napisałam: komornik dostał od wierzyciela dane pana , a nasz adres podano z Biura Teleadresowego na zasadzie ,że podobne nazwisko. Kupa śmiechu. Do komornika nie pojadę bo to drugi koniec Polski, a przez telefon mówią , żeby odesłać pismo z wyjaśnieniem i podać pesel i ksero dowodu męża. Nie mam ochoty na podawanie tych danych , bo skąd ja mam wiedzieć ,że to nie jest jakieś naciąganie? Potem ktoś męża pesel wpisze zamiast tamtego i już będą kłopoty...
maria_marylka jest off-line  
28-06-2012, 10:50  
roxmeg
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Komornik raczej chce zweryfikować czy to jest prawda.
Można zapytać w jakim celu chcą jego ksero dowodu.
roxmeg jest off-line  
28-06-2012, 21:40  
maria_marylka
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pismo od komornika sądowego - pomyłka?

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Wysłałam mail do tegoż komornika , jednak pozostał bez odpowiedzi. napiszę więc jeszcze pismo, ze taka osoba zameldowana pod tamtym adresem nigdy nie przebywała u nas i w żadnym razie nie jest nasz adres adresem korespondencyjnym dla tej osoby- wyślę to pocztą i zobaczę , co z tego wyjdzie ...
maria_marylka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie od komornika sądowego (odpowiedzi: 1) Witam! Nie bardzo znalazłam odpowiedź na moje pytanie więc postanowiłam założyć temat. Otóż mój chłopak dostał wezwanie do zapłaty za niepodbity...
§ Pismo do prezydenta o zdjęcie komornika sądowego. (odpowiedzi: 3) Witam zwracam się do was z prośbą o pomoc w napisaniu pisma do prezydenta miasta o zdjęcie komornika ssądowego. Ogólnie sytuacja wygląda tak: Dług...
§ Pismo w sprawie posiedzenia a pismo od komornika. (odpowiedzi: 2) Witam, pisze w takiej sprawie... brat ponad rok temu popełnił przestępstwo i został na tym złapany.. odbyła się sprawa w sądzie.. dostał bilet do ZK...
§ 300% prowizji komornika sądowego (odpowiedzi: 1) Witam Na wstępie przepraszam jeśli umieściłem temat w nie tej kategorii niż potrzeba. Przedstawie sprawę. W czerwcu ub. roku miałem sprawę za...
§ Pismo komornicze i pomyłka. (odpowiedzi: 1) Witam, dostałem właśnie pismo od komornika w Szczecinku, w sprawie egzekucji 2.000zł, jak udało mi się ustalić z polecenia Cyfry+, z którą umowę...
§ Wizyta komornika sądowego (odpowiedzi: 1) Witam, moi rodzice mają problemy finansowe. Dostali papiery od komornika sądowego. Niedawno skończyłem 18 lat i mieszkam razem z nimi. Czy komornik...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:15.