Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem - Forum Prawne

 

Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Witam, Byłem za granicą, dostałem mandat za złe parkowanie. Mandat został sprzedany firmie EPC (epcplc.com), która wysłała do mnie pismo z (wg nich) ponownym wezwaniem do zapłacenia mandatu. Informują mnie w nim, że nie dostali ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
12-04-2012, 18:44  
88piotras
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Witam,

Byłem za granicą, dostałem mandat za złe parkowanie.
Mandat został sprzedany firmie EPC (epcplc.com), która wysłała do mnie pismo z (wg nich) ponownym wezwaniem do zapłacenia mandatu.
Informują mnie w nim, że nie dostali pieniędzy w pierwszym wyznaczonym terminie, i teraz mam zapłacić za karę prawie podwojoną sumę.

Nie dostałem od nich wcześniejszego powiadomienia o zapłacie mandatu.
A na pewno nie listem poleconym.
List z ponownym wezwaniem przyszedł zwykłym listem, nie poleconym. List był adresowany ze Szwajcarii, ale firma EPC mieści się chyba w Londynie.

Moja próba złożenia reklamacji nie powiodła się, dostałem tylko informację, że nie zapłaciłem w pierwszym terminie, a płatność w drugim terminie jest wyższa.
(Ale jak mogłem zapłacić w pierwszym terminie skoro nie dostałem powiadomienia o mandacie?!)

Moje pytania:
1) Czy takie wezwanie do zapłaty w formie zwykłego listu jest w jakiś sposób prawomocne?

2) Czy jeżeli list i mandat został wysłany z innego kraju, to wg przepisów którego kraju jest on rozpatrywany z punktu widzenia dostarczenia wezwania? Mam na myśli, że jeżeli w innym kraju (Anglia, Szwajcaria) jest prawo, które uznaje wezwanie wysłane zwykłym listem za doręczone to czy to "nadpisuje" polskie prawo?
Co mówi prawo w Anglii i Szwajcarii na temat doręczania wezwań?

3) Na jaką podstawę prawną mogę się powołać w dalszych rozmowach z tą firmą, jeżeli chciałbym zapłacić tylko kwotę z pierwszego wezwania?

4) Czy taka firma może mnie wpisać do Krajowego Rejestru Dłużników?

Dziękuję i pozdrawiam
88piotras jest off-line  
14-04-2012, 12:23  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 8.900
Domyślnie RE: Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Wezwanie było nic nie warte, do momentu kiedy się Przyznałeś firmie, że je Dostałeś
W jakim języku było pismo?
Jeżeli nie w polskim, to bym się nie przejmował

W ogóle wygląda mi to na próbę przekrętu i wyłudzenia
Proponuję wysłać maila do właściwej terenowej jednostki służb, które rzekomo wystawiły mandat z prośbą wyjaśnienia

Oczywiście mail po polsku, bo Masz prawo być obsłużony w każdym urzędzie w swoim narodowym języku

Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić
Shocked jest off-line  
14-04-2012, 13:10  
fakuś
Stały bywalec
 
Posty: 685
Domyślnie RE: Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Cytat:
Napisał/a Shocked Zobacz post
Oczywiście mail po polsku, bo Masz prawo być obsłużony w każdym urzędzie w swoim narodowym języku
Może ja się mylę, ale od kiedy to urząd (tym bardziej zagraniczny!!) ma obowiązek odpowiadania na e-maile?
Twierdzisz, że jeżeli jakiś tam Tahitańczyk czy innej maści Polinezyjczyk wyskrobie e-maila, w dodatku w swoim dialekcie/narzeczu do Urzędu Gminy w Pcimu Dolnym, to pracownik tegoż urzędu będzie zobowiązany do ... udzielenia odpowiedzi??

ofkorse - pytanie retoryczne
fakuś jest off-line  
15-04-2012, 14:03  
88piotras
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Witam,

List przyszedł w języku Polskim (zwykły list, nie polecony)

Gdy się poczyta o Euro Parking Collection, to można znaleźć informacje, że ten mandat jest później sprzedawany do firm windykacyjnych w Polsce, i kończy się na komorniku.
88piotras jest off-line  
28-03-2013, 22:01  
Blacksunglasses
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Witam,

Jestem w podobnej sytuacji. Dostałem pismo wzywające do zapłaty mandatu. Mandat był wystawiony w Rotterdamie (Holandia), pismo zostało nadane w Malmo (Szwecja), płatności należy dokonać w EPCPIC (W.Brytania).
Brak jakichkolwiek pieczątek czy podpisów, wysłane normalnym a nie poleconym listem, pismo faktycznie wygląda jak wydrukowane przez kogokolwiek.
Do kogo można zgłosić sie o pomoc w tej sprawie?
Dodam, że pismo zostało wystawione w języku polskim. Mam 28 dni na zaplacenie mandatu, potem straszą odsetkami i wpisem do KRD.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Blacksunglasses jest off-line  
07-05-2013, 21:45  
aneta2207
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dostarczenie wezwania z zagranicy zwykłym listem

Mam ten sam problem. Zapłaciłam należność w kwocie 60GBP. W związku z tym, iż dokonałam wpłaty dzień po terminie płatności, dokonałam kolejnej wpłaty 60GBP. ( 10 dni po terminie płatności pierwszej kwoty). Reasumując uiściłam opłatę za mandat + karę za spóźnioną wpłatę (której termin płatności nie został podany na piśmie) łącznie 605zł.

Nie jestem pewna czy w ogóle słusznie zapłaciłam ten "mandat", gdyż pismo przyszło listem zwykłym (nie ma domniemania doręczenia) i daty płatności kolejnych kar nie zostały podane. Z tego co wiem, aby skierować sprawę do komornika, najpierw trzeba zostać wpisanym do KRD ( czyli sprawa automatycznie przekazywana jest do sądu), firma windykacyjna musi przedstawić dowody na to, że pismo z wezwaniem do zapłaty otrzymałam, w jakim terminie ( na kopercie nie ma żadnych pieczęci z datą wysłania ) i kiedy pismo otrzymałam ( list zwykły - brak potwierdzenia odbioru ).

Równie dobrze mogli wysłać mi to po 3 miesiącach od daty wystawienia i domagać się od razu 180GBP!
aneta2207 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pismo od komornika listem zwykłym (odpowiedzi: 21) Witam, otrzymałam dzisiaj pismo listem zwykłym, a nie poleconym ZPO od komornik Marcina P. z Warszawy-Mokotowa. Treśc, normalnie na pograniczu...
§ Kupno na Allegro listem zwykłym (odpowiedzi: 5) Witam , Kupiłam na allegro etui, bez zastanowienia jako formę dostarczenia wybrałam list zwykły. Zapłaciłam odrazu przelewem i po około godzinie...
§ Zawiadomienie zwykłym listem (odpowiedzi: 3) Dostałem ostatnio zwykłym (niepoleconym) listem zawiadomienie z Wydziału Egzekucji Administracyjnej Biura Podatków i Egzekucji że wpłynął tytuł...
§ Mandat wysłany listem zwykłym (odpowiedzi: 3) Czy mandat (np. wydany przez MZK, MPK) wysłany listem zwykłym ma jakąkolwiek moc prawną? Dodam, że przy spisywaniu danych nie było podpisywane żadne...
§ Pismo listem poleconym czy zwykłym? (odpowiedzi: 8) Od dłuższego czasu oczekuję na pismo z urzędu. W końcu zadzoniłem do osoby, która sprawą się zajmuje, a ta odpowiedziała, że pismo już dawno do mnie...
§ Odpowiedź na reklamację listem zwykłym. (odpowiedzi: 1) Witam, Jakiś czas temu dostałam "mandat" za przejazd komunikacja podmiejską bez biletu. Na moje nieszczęście nie miałam przy sobie również...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:43.