miarkowanie opłat egzekucyjnych-terminy - Forum Prawne

 

miarkowanie opłat egzekucyjnych-terminy

Nie do końca wiem, jak liczyć upływ terminu na złożenie wniosku o miarkowanie, o którym mowa w art. 49 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych. Egzekucja jest prowadzona z renty. Opłaty te są ściągane wobec ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
28-05-2012, 02:56  
junior_p
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie miarkowanie opłat egzekucyjnych-terminy

Nie do końca wiem, jak liczyć upływ terminu na złożenie wniosku o miarkowanie, o którym mowa w art. 49 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych. Egzekucja jest prowadzona z renty. Opłaty te są ściągane wobec tego na bieżąco?? Jeżeli tak to, czy 7-dniowy termin upłynął i kiedy (po pierwszym pobraniu opłaty?) ??? Czy ciągle jest możliwość złożenia wspomnianego wniosku, jeżeli egzekucja trwa już jakiś czas?
junior_p jest off-line  
03-06-2013, 21:24  
mithloss
Stały bywalec
 
mithloss na Forum Prawnym
 
Posty: 2.180
Domyślnie RE: miarkowanie opłat egzekucyjnych-terminy

Jeżeli komornik dokonuje regularnych potrąceń, które zawierają w sobie obliczoną przez niego opłatę stosunkową (innych opłat miarkować się nie da), czyli wprost realizuje normę zawartą w art. 49 ust. 1 ukse, to na potrzebę obliczenia terminu 7-dniowego brany jest dzień w którym dłużnik uzyskał informację - niektóre sądy przyjmują wtedy dzień dokonania potrącenia, bo dłużnik przy zachowaniu minimum staranności mógł z łatwością uzyskać informację.

Opłata stosunkowa ustalona na podstawie art. 49 ust. 2 i 4 ukse (ustalona ale nie zapłacona), za pierwszy dzień 7-dniowego terminu przyjmuje dzień doręczenia postanowienia.

Odpowiedzieć na pytanie:
Cytat:
Napisał/a junior_p Zobacz post
Czy ciągle jest możliwość złożenia wspomnianego wniosku, jeżeli egzekucja trwa już jakiś czas?
chyba żaden profesjonalny prawnik nie udzieli w sposób kategoryczny, bo to zależy od sądu. Niektóre robią tak jak pisałem wyżej i wniosek odrzucą, a inne mogą uznać że wiążącą informacją o pobraniu opłaty jest dopiero postanowienie komornika.
Ja bym na wszelki wypadek we wniosku o obniżenie opłaty powołał się na art. 759 par. 2 kpc
mithloss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwrot kosztów egzekucyjnych (odpowiedzi: 5) Proszę o odpowiedź.Czy komornik może mieszać koszty egzekucyjne które poniósł wierzyciel w dwóch różnych egzekucjach nieruchomości należących do...
§ zwolnienie od kosztów egzekucyjnych (odpowiedzi: 28) mam pytanie, jeśli nakaz zapłaty otrzymałam 16.02.15 i nie odwołałam się od kosztów procesu to czy mogę w tym momencie odwołać się od kosztów...
§ miarkowanie kosztów egzekucyjnych - czy warto? (odpowiedzi: 7) Sprawa dotyczy miarkowania kosztów egzekucyjnych. Może od początku. Mamy około 20 różnych spraw, które podlegają kosztom egzekucyjnym. Na łączną...
§ Zwolnienie z opłat egzekucyjnych. (odpowiedzi: 7) Witam. Dzisiaj dostałam pocztą "Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji", oraz pismo o "zajęciu wierzytelności'. Chodzi o zapłatę grzywny w wysokości...
§ miarkowanie kosztów egzekucyjnych (odpowiedzi: 21) Witam. Mam pytanie z zakresu postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel złożył wniosek egzekucyjny do komornika warszawskiego ( ostatnio bardzo znanego...
§ Terminy terminy terminy..przedawnienia przedawnienia przedwnienia... (odpowiedzi: 4) Wiem,Szanowni Państwo,że na Forum są setki postów dotyczących terminów przedawnień,tak,ale może właśnie dlatego nie bardzo można się w ty temacie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:59.