egzekucja komornicza - sytuacja bardzo nietypowa - Forum Prawne

 

egzekucja komornicza - sytuacja bardzo nietypowa

Witam Od razu zastrzegam że nigdy dotąd nie miałem potrzeby poruszać się w świecie przepisów i paragrafów i czuję się w tym wszystkim bardzo zagubiony. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą o pomoc do wszystkich ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
09-06-2012, 23:32  
hanauama
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie egzekucja komornicza - sytuacja bardzo nietypowa

Witam

Od razu zastrzegam że nigdy dotąd nie miałem potrzeby poruszać się w świecie przepisów i paragrafów i czuję się w tym wszystkim bardzo zagubiony. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą o pomoc do wszystkich zorientowanych w temacie egzekucji komorniczych.

Moja sytuacja jest następująca:
Kupując nieruchomość zostałem oszukany - nieruchomość okazała się mieć ukryte wady prawne, potwierdzenie nieprawdy w akcie notarialnym itp historie.
W chwili obecnej posiadam prawomocny wyrok sądu z klauzulą wykonalności zasądzający zwrot wszystkich poniesionych przeze mnie kosztów związanych z tą transakcją.
Sytuacja jest jednak bardzo skomplikowana, gdyż:
  1. Osoba sprzedająca posiada podwójne obywatelstwo -polskie i niemieckie. Oficjalnie zameldowana jest w Berlinie i w Polsce już nie przebywa. Oficjalnie.
  2. Podczas zawierania transakcji ze mną przed polskim notariuszem oraz potem przed polskimi sądami legitymowała się jedynie paszportem niemieckim.
  3. Nie znam jej numeru konta bankowego - przy sprzedaży upierała się żeby otrzymać pieniądze w gotówce.

To co do tej pory wykonałem - to zleciłem sprawę kancelarii reprezentującej Polaków na terenie Niemiec, która ma doprowadzić do przeprowadzenia egzekucji na terenie Niemiec przez tamtejszego komornika. Podobno wyroki sądów są wiążące na terenie całej UE i jest to możliwe. Sprawa jest w toku. Niemniej procedura trwa długo, wymaga dodatkowego przejścia przez sąd niemiecki (jakiejś tam akceptacji polskiego wyroku, dokładnie nie wiem) i jak to zawsze w takich przypadkach bywa - nie wiadomo jak i kiedy się skończy.

W związku z powyższym moje pytania są takie:
  1. Czy w sytuacji, gdy podjąłem kroki opisane wyżej mogę niezależnie od tego zlecić próbę wyegzekwowanie mojej należności także polskiemu komornikowi?
  2. A jeśli tak, to czy on będzie miał jakąkolwiek szansę przeprowadzić na terenie polski skuteczną egzekucję, skoro ja poza imieniem i nazwiskiem dłużnika nie jestem w stanie podać mu numeru dowodu, numeru PESEL, czy czegokolwiek, co jednoznacznie pozwoli go zidentyfikować na terenie Polski?
  3. Jestem niemal w 100% pewny, że dłużnik posiada w co najmniej jednym polskim banku rachunek bankowy. Widziałem jak fizycznie wchodził do tego banku. Ale czy komornik będzie w stanie podjąć skuteczne działania i uzyskać od banku informację, zważywszy na pyt nr 2 ?
  4. Zastanawiam się nad możliwością ustalenia dokumentu tożsamości, jakim dłużnik posługiwał się na terenie Polski. Na pewno jest to jakoś możliwe. Np miał podpisane umowy na dostarczanie energii elektrycznej itp. Umowy te były potem scedowane na mnie. Ale czy ja jako osoba prywatna mam w tej sytuacji jakąkolwiek szansę na wgląd do takiej umowy, którą podpisywał z zakładem energetycznym poprzedni właściciel nieruchomości?? Czy zakład nie zasłoni się ustawą o ochronie danych albo czymś podobnym? A jeśli tak to jak mógłbym taką informację od zakładu energetycznego wymusić? Kolejną sprawą sądową???
  5. A może polski komornik ma uprawnienia które pozwolą mu to wyciągnąć i niepotrzebnie się tym przejmuję?

Bardzo proszę osoby zorientowane w temacie o jakąś radę. Jeśli okaże się skuteczna - obiecuję dobry obiad i porządną flaszkę.
O dozgonnej wdzięczności nie wspominając!
hanauama jest off-line  
10-06-2012, 00:33  
orzeszki
Stały bywalec
 
Posty: 4.862
Domyślnie RE: egzekucja komornicza - sytuacja bardzo nietypowa

Rozumiem,ze sprzedajacy posiadal podwojne obywatelstwo,wiec w ksiegach wieczystych powinno byc wiecej informacji na temat poprzedniego wlasciciela.Jestem wlascicielem nieruchomosci w Polsce(podwojne obywatelstwo),ale przy zakupie domu potrzebowalam ...dokumentow polskich.Jezeli chodzi o prad itp.zostal otwarty(z moja zgoda notarialna ) na mame,wiec nie ma nic na mnie poza ...wlasnoscia nieruchomosci,ktora zawsze moge sprzedac.Warto tez sprawdzic,czy poszukiwanie sprzedajacego(koszta)nie przekrocza strat wynikajacych z ukrytych wad(wartos majatku itd.Jest jeszcze inne wyjscie,ale prosze dokladniej opisac sytuacje,czego i jakiej kwoty te wady dotycza.
orzeszki jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bardzo nietypowa sytuacja. Alimenty. Złe dane. (odpowiedzi: 3) Witam. Proszę o radę co zrobić w sytuacji, którą opiszę poniżej: Mianowicie mój przyjaciel został pozwany przez własną matkę o alimenty. Sąd...
§ BARDZO nietypowa sytuacja w Sp. z o.o. (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich Pytanie jest krótkie ale skomplikowane. W jaki sposób prezes spółki zoo może zrezygnować z funkcji prezesa w tej spółce...
§ Bardzo nietypowa sytuacja z ubezpieczeniem OC!!! (odpowiedzi: 3) Witam krotki opis sytuacji: mialem kolizję z innym samochodem,spisalismy oswiadczenie sprawcy,gdyz kolizja byla z jego winy.zatem standardowo...
§ Bardzo nietypowa sytuacja podczas urlopu wychowawczego (odpowiedzi: 6) Przebywałam do dn 2 lipca 2011 r na urlopie wychowawczym.Dnia 21 lipca 2011 zorientowałam się że nie złożyłam podania o przedłużenie urlopu...
§ Bardzo nietypowa sytuacja. (odpowiedzi: 1) A co powiecie o tej sytuacjil. Wczoraj o 22 wypożyczyłem samochód na 24h. Umówiłem się z osobą z wypożyczalni że odstawie samochód na okęciu na...
§ Bardzo nietypowa sytuacja z rejestracją pojazdu.... (odpowiedzi: 1) Witam Więc sprawa jest dość skomplikowana.Postaram się to jak najlepiej wyjaśnić. Więc tak.Moja matka wyszła za mąż w niemczech,mąż był...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:00.