Odpowiedzialność za długi mieszkaniowe: Lokal komunalny
Kodeks cywilny
- Przepis prawny:
Art. 688[1]. § 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Kto odpowiada:
- najemca
- osoby pełnoletnie stale zamieszkujące z najemcą
Zakres odpowiedzialności
- do wysokości czynszu i innych należnych opłat
- za okres stałego zamieszkiwania
Odpowiedzialność solidarna względem wynajmującego - wynajmujący posiada swobodny wybór w żądaniu całości lub części świadczenia od wszystkich zobowiązanych łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1 kodeksu cywilnego)
Lokal spółdzielczy
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych
- Przepis prawny:
Art. 4 ust. 6. Za opłaty, o których mowa w ust. 1-2 i 4, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
6[1]. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 6, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
Kto odpowiada:
- członek spółdzielni
- właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni
- osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
a z nimi odpowiadają
- osoby pełnoletnie stale zamieszkujące w w/w osobami
- osoby faktycznie korzystające z lokalu
nie odpowiadają
- pełnoletni zstępni pozostający na utrzymaniu w/w osób
Zakres odpowiedzialności
- do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu
Odpowiedzialność solidarna -
patrz wyżej Opłaty za które odpowiadają w/w osoby: - Przepis prawny:
1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
11. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.
2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. (...)
4. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.
Zameldowanie a zamieszkanie
Dodatkowo należy zauważyć, że zameldowanie lub jego brak
nie mają znaczenia dla powstania zobowiązań o których mowa w niniejszym temacie, gdyż wynikają one z
faktycznego zamieszkiwania
Proszę pamiętać, że w sytuacji gdy ktoś przestał zamieszkiwać w danym lokalu, ale się nie wymeldował - dostarcza pośredniego dowodu świadczącego o zamieszkiwaniu i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za długi.
Można natomiast przeprowadzić dowód przeciwny, że nie został dopełniony obowiązek wymeldowania się, a faktyczne zamieszkiwanie nie miało miejsca.
Czy się uda? To już kwestia względna.
Sugeruję zapoznać się z tematyką związaną z meldunkiem w dziale
Postępowanie administracyjne